Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 21.09-27.09.2009 r.

• Od 10 do 300 złotych - łapówki w takiej kwocie mieli przyjmować celnicy, którym Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zarzuca korupcję. Lada dzień do sądu trafi akt oskarżenia. Śledztwo dotyczące korupcji na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce trwa od kwietnia 2007 roku. Zapoczątkowało je zatrzymanie przez policjantów CBŚ jednej z pracujących tam funkcjonariuszek, wobec której zastosowano prowokację. Prowadzący dochodzenie nie przypuszczali nawet, że krąg podejrzanych będzie się błyskawicznie powiększał. Do tej pory zarzuty usłyszało blisko 100 osób, w tym ponad 80 celników. Część tymczasowo aresztowanych straciła pracę, pozostałych zawieszono w służbie.
- Jeszcze w tym miesiącu skierujemy do sądu kolejny akt oskarżenia w tej sprawie - mówi Marta Bętkowska z Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. - Obejmie 18 osób: funkcjonariuszy wydziału zwalczania przestępczości i oddziału towarowego. Odpowiedzą za przyjmowanie łapówek. Kwoty wręczane celnikom wahały się od 10 do 300 złotych. Drobniejsze sumy w żargonie zwane "kelnerskim” dawały "mrówki”. Więcej za "przymknięcie oczu” na przemyt i bezproblemową, szybką odprawę płacili pasażerowie autobusów, kierowcy busów oraz ciężarówek.
- Po zakończonej zmianie podejrzani dzielili się pieniędzmi między sobą - dodaje prokurator Pętkowska. - Dochodziło nawet do wzajemnego korumpowania się. W ten sposób niżsi raną celnicy chcieli zyskać przychylność przełożonych lub kolegów dokonujących powtórnej, wyrywkowej kontroli podróżnych. Podejrzani, którzy niebawem staną przed obliczem Temidy, początkowo wyrazili gotowość dobrowolnego poddania się karze. Ostatecznie, prawdopodobnie w imię solidarności zawodowej, wycofali deklaracje.
- Do końca roku ostatnim już aktem oskarżenia objętych zostanie pozostałych kilkudziesięciu celników - informuje Pętkowska. - Im jednak oprócz przyjmowania łapówek zarzuca się także działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, za, co grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama