Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 28.02-06.03.2011 r.

• Władze Przemyśla wycofały, złożony do Urzędu Marszałkowskiego, wniosek o dofinansowanie przebudowy rynku. Z programów europejskich chciały pozyskać na ten cel 8 mln złotych. Wniosek został złożony pod koniec ub. roku na konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej. Był to wspólny wniosek miasta Przemyśla i przemyskiego starostwa powiatowego. Dołączony do niego był projekt przebudowy autorstwa nieżyjącego już architekta Jacka Marmona. Projekt Mermona został oprotestowany, m.in. podczas przeprowadzonego dwa lata temu w Przemyślu referendum, którego inicjatorem było Towarzystwo Ulepszania Miasta. Wówczas większość uczestników głosowania była przeciwna przebudowie przemyskiego rynku, ale samo referendum z powodu niskiej frekwencji było nieważne. Teraz protesty powróciły. Złożenie wniosku z załączonym projektem architektonicznym spowodowało nową falę protestów wśród przeciwników przebudowy rynku. W ub. tygodniu pisaliśmy o tym, że TUM umieścił w internecie petycję skierowaną do prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Jest to sprzeciw wobec obecnych planów przebudowy rynku. Do wczoraj pod petycją podpisało się 598 osób. Tylko 22 były przeciwne składaniu takiej petycji. Teraz okazuje się, że plany przebudowy rynku zostają odłożone na przyszłość. Miasto wycofało wniosek o dofinansowanie.
- Dwa elementy, które miały być wykonane w ramach tego projektu, to takie, które mogą przynosić przychód. Chodzi o podziemną trasę pod rynkiem i budynek zabezpieczający skarpę. To spowodowało wystąpienie tzw. pomocy publicznej i zmienienie proporcji ewentualnego dofinansowania. Poprzednio liczyliśmy na 76 proc., po zmianach pomoc spadłaby do 50 proc. To oznaczałoby, że miasto musiałoby dołożyć ze swojej kasy dodatkowe 2,5 mln złotych. W tej chwili nas na to nie stać – twierdzi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla. Zaznacza, że wycofanie wniosku nie oznacza, że miasto w przyszłości nie będzie się starało przebudować rynku.
- Nadal planujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych. Niebawem powstaną, zapowiadane w ub. roku wizualizacje. Chodzi o to, aby wszyscy mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się z nimi i dowiedzieli się, jak Rynek wyglądałby po przebudowie – twierdzi Wołczyk. Kontynuowana będzie renowacja miejskich podziemi. Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożony został wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Reklama