Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 07.09-13.09.2015 r.

• 22-letni obywatel Ukrainy przemycał prawdopodobnie podrobione towary. 160 par okularów i 43 szt. etui sygnowanych logo znanego producenta zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Korczowej. Towar przemycał w bagażu 22-letni obywatel Ukrainy – mówi mł. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu. Mężczyzna podróżował autokarem relacji Kijów-Wrocław. Funkcjonariusze celni zatrzymali niezgłoszony do kontroli celnej towar i wszczęli postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna przyznał się do przemytu i uiścił 1500 zł. tyt. grożącej kary. Wyjaśnieniu podlegać będzie także to, czy przemytnik naraził się również na odpowiedzialność karną w związku z naruszeniem ustawy Prawo własności przemysłowej, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrabiane. Służba Celna przypomina, że obrót towarami podrobionymi jest przestępstwem. Podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat oraz przepadkowi towaru. Tanie, podrabiane okulary stanowią duże zagrożenie dla użytkowników, mogące prowadzić do poważnych chorób a w konsekwencji do uszkodzenia wzroku. Choć osoby usiłujące zarobić na tym procederze umieszczają różnego rodzaju naklejki czy znaki (np. CE, UV 400), pamiętajmy, że w podrabianych okularach z reguły montowane są tanie, jedynie barwione szkła, które nie zabezpieczają przed promieniowaniem ultrafioletowym. W 2014 roku Służba Celna w Polsce w 2 668 sprawach zatrzymała ponad 4 mln sztuk artykułów o łącznej wartości około 135 mln złotych, naruszających prawo własności intelektualnej. (Super Nowości 24)

• 48-letni mieszkaniec naszego regionu przechodząc między czekającymi na odprawę samochodami, usiłował ominąć kontrolę graniczną na wjazd z Ukrainy do Polski. Mężczyzna nie wiedział, że cały czas był obserwowany przez monitoring. Funkcjonariusze śledzili jego poczynania. Po zatrzymaniu 48-latek okazał aktualny paszport i bagaż podręczny. Na usprawiedliwienie swojego postępowania powiedział, że prosił kierowców o podwiezienie, a gdy się nie zgodzili, postanowił przejść na polską stronę pieszo. Za wykroczenie został ukarany mandatem karnym w kwocie 100 zł.

 

• Próbę przemytu ponad 2 tys. paczek papierosów udaremnili celnicy z polsko - ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Kontrabanda ukryta była w przerobionym dachu busa. Rynkowa wartość papierosów to 27 tys. złotych. Bus jechał na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Szczególną uwagę celników zwrócił dach pojazdu. Podczas rewizji okazało się, że został przerobiony do ukrycia tytoniowej kontrabandy. Funkcjonariusze wyjęli 2 160 paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy.
- 52-letni kierowca, obywatel Ukrainy, stracił nie tylko papierosy. Do wszczętego postępowania karnego skarbowego zabezpieczony został samochód przerobiony do przemytu - informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu. W 2014 r. funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali 373 samochody wykorzystywane do przemytu.

 

• Do wykrycia złomu doszło podczas kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Kierowca autokaru wyjaśnił, że 199 kg mosiądzu to przesyłka, którą nadano we Lwowie i miała zostać odebrana w Polsce. Funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali towar i zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który potwierdził, że przewożony złom metali jest odpadem. Sprawą zajmie się teraz prokuratura oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie.
- Brak jakichkolwiek dokumentów i niezgłoszenie tego rodzaju towarów do odprawy celnej to najczęstsze błędy wykrywane przez Służbę Celną w zakresie nielegalnego przewozu odpadów przez granicę - informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu. Służba Celna w województwie podkarpackim notuje wzrost prób przemytu na teren UE złomów metali kolorowych, m.in. brązu, miedzi, mosiądzu, bez wymaganych przepisami prawa dokumentów. W 2014 r. podkarpacka Służba Celna stwierdziła 45 przypadków nielegalnego przemieszczania odpadów, łącznie zatrzymano 24 347 kg złomu metali . Od początku tego roku do chwili obecnej, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu wykryli już 57 prób przemytu odpadów, łącznie 11 547 kg.

Reklama