Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.02-02.03.2014 r.

• Wielka przeprowadzka około 160 tys. woluminów. Czytelnicy korzystający z zasobów Biblioteki Publicznej w Przemyślu mają jeszcze do czerwca br. utrudniony dostęp do jej zasobów. Trwa bowiem przeprowadzka biblioteki i czytelni z dawnej synagogi położonej przy ul. Słowackiego, do gmachu przy ul. Grodzkiej. Kompleks miasto dostało od Ministerstwa Obrony Narodowej w zamian za przekazanie na rzecz Skarbu Państwa Domu Ukraińskiego. Remont całego tzw. kompleksu powojskowego przy ul. Grodzkiej kosztował ponad 10 mln zł. Oprócz prac w gmachu głównym, wykonano także remont zabytkowej Bramy Rycerskiej z 1901 roku (która pełniła funkcję reprezentacyjnego wejścia na teren kompleksu) oraz dobudowano nowy budynek widoczny ze skrzyżowania ulic Waygarta i Grodzkiej.
- Zakończenie przeprowadzki biblioteki planowane jest na czerwiec 2014 roku - mówi Witold Wołczyk, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych prac, ma to być jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Oprócz biblioteki i czytelni mieścić się ma tutaj także… sala ślubów. Ciekawostką jest to, że „nowoczesność” mieścić się będzie w historycznych murach. Gmach przy ul. Grodzkiej powstał bowiem w połowie XVI wieku jako zespół kościelno-klasztorny sióstr Dominikanek w Przemyślu. Rozbudowany w XVII wieku, w 1784 został skasowany, a budynek przyklasztorny przeznaczony na magazyn, a potem na szpital wojskowy. W 1888 roku powrócił do łask. Zlokalizowano tutaj klub oficerski, kasyno, sale balowe.
- Kwitło tutaj życie towarzyskie oficerów stacjonujących w twierdzy i garnizonie przemyskim - informuje Witold Wołczyk. - Później niepodległa Rzeczpospolita nie zmieniła przeznaczenia obiektu - nadal funkcjonował tutaj Garnizonowy Klub Oficerski, który słynął z rautów i bali i był miejscem patriotycznych spotkań. Od 1950 roku funkcjonowało tutaj kino „Kosmos”, które zakończyło działalność w 2008 roku. Biblioteka natomiast znajdowała się w dawnej synagodze przy ul. Słowackiego. - W 2006 roku obiekt został oddany Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wynajmujemy pomieszczenia za 3700 zł miesięcznie na mocy umowy dzierżawy, którą miasto zawarło do 2026 roku - informuje W. Wołczyk. Po przeprowadzce do nowego budynku miastu odpadnie koszt wynajmu budynku. (Super Nowości 24)

Reklama