Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 05.06-11.06.2017 r.

• Escape room, czyli pokój zagadek, ruszył w udostępnionym turystom schronie kierowania obroną cywilną w Przemyślu. To pierwszy escape room w tym mieście.
- Dla osób odwiedzających nas otworzyliśmy nową atrakcję. To escape room, czyli pokój zagadek - mówi Mirosław Maj-kowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, które w ub. roku wydzierżawiło schron. Obiekt został urządzony tak, jak wyglądał kilkadziesiąt lat temu, gdy był tajnym schronem kierowania obroną cywilną. Niewiele osób wiedziało o jego istnieniu, chociaż w jego pobliżu codziennie przechodziły setki ludzi. Schron znajduje się pod budynkiem Szkoły Podstawowej nr 14, przy ul. Borelowskiego. Pokoje zagadek wywodzą się ze świata gier komputerowych. Aby wydostać się z jakiegoś pomieszczenia trzeba rozwiązać zagadki. W zamian za prawidłową odpowiedź dostaje się kod lub szyfr, np. otwierający skrzynkę, z której ukryty jest klucz do wyjścia. - Uczestnicy naszej gry wcielą się w załogę schronu. Przeżywają atak nuklearny. Przygotowaliśmy kilka scenariuszy do wyboru. Trzeba będzie zbierać i rozszyfrowywać meldunki od posterunków terenowych. Zagadki ułożone są w logiczną całość i rozsiane po całym schronie. Trzeba kojarzyć fakty i wysuwać odpowiednie wnioski - wtajemnicza pan Mirosław. Niestety, są trudnienia. Podczas bombardowania uszkodzeniu uległa filtrowentylator-nia. Z tego względu uczestnicy gry mają „zapas powietrza” wystarczający jedynie na 50 minut. W tym czasie trzeba znaleźć rozwiązania zagadek i wyjść ze schronu. Okazuje się jednak, że w czasie bombardowania zasypane zostały prawie wszystkie wyjścia z budynku szkoły nad schronem. Jest tylko jedno wyjście.
- Które wyjście nie jest zasypane? Tego na początku uczestnicy gry nie będą wiedzieć - mówi pan Mirosław. Gracze, niejako przy okazji, dodatkowo zwiedzą schron i będą mogli zapoznać się z jego atrakcjami. - Minimalna ilość graczy to dwie osoby. Maksymalna to siedem do dziesięciu osób. Zapraszamy dorosłych, młodzieży, można przyjść z dziećmi. Schron jest duży, dlatego uczestnicy mogą się podzielić na grupy. Każda może w inny sposób rozwiązywać zagadki, wybrać swoją drogę - mówi pan Mirosław. Udział w grze można wziąć codziennie w godz. 17 do 21.

Reklama