Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 14.03-20.03.2016 r.

• O pijanych maszynistach powiadomili policję funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy pełnili służbę na terenie kolejowego przejścia granicznego w Medyce. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 33 i 24-letniego maszynisty ukraińskiego pociągu towarowego przewożącego rudę żelaza. Alkomat wskazał odpowiednio 0,6 i jeden promil alkoholu. Obydwaj obywatele Ukrainy zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Zostaną im przedstawione zarzuty prowadzenia pojazdu kolejowego w stanie nietrzeźwości. Jakby tego było mało, jeden z mężczyzn przewoził 83 paczki papierosów bez polskich znaków akcyzy. Policjanci ustalają, czy nietrzeźwi maszyniści swoim zachowaniem nie spowodowali zagrożenia sprowadzenia katastrofy w ruchu kolejowym.

 

• Prawie pół tysiąca sztuk ubrań, butów i kosmetyków zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej podczas kontroli na bazarze w Przemyślu. Łącznie ujawnionych zostało 475 szt. ubrań, butów i kosmetyków oznaczonych logo znanych, światowych producentów. W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej, towar został zatrzymany do dalszego postępowania. Jego wartość rynkowa szacowana jest na kwotę ok 10 tys. złotych. - Przeciwko trzem osobom sprzedającym towar, wszczęte zostały postępowania karne skarbowe. Funkcjonariusze prowadzą także jedną sprawę przeciwko nieznanemu sprawcy - informuje Izba Celna w Przemyślu.

 

• W dwóch skontrolowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej samochodach ujawniono papierosy pochodzące z przemytu o szacunkowej wartości ponad 127 tys. złotych. Wobec osób podejrzanych wszczęte zostało postępowanie karno-skarbowe. 15 marca, w trakcie prowadzonej kontroli pojazdów w Orłach w pow. przemyskim funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Hermanowicach działając wraz z celnikami ujawnili, najpierw w kontrolowanym citroenie 2,3 tys. paczek papierosów, a dodatkowo na posesji jeszcze ponad 2,8 tys. paczek. Zatrzymane papierosy posiadały akcyzę ukraińską. Następnego dnia, w Futorach w pow. lubaczowskim, patrol SG z Horyńca- Zdroju i Lubaczowa zatrzymał do kontroli samochód, którym podróżowało młode małżeństwo. W samochodzie przewozili 4,3 tys. paczek papierosów pochodzących z przemytu, a na pobliskiej posesji gdzie zamieszkiwali, funkcjonariusze znaleźli jeszcze dodatkowo 75 paczek. Szacunkowo, małżeństwo posiadało papierosy pochodzące z przemytu na łączną wartość 58,6 tys. złotych. W obu przypadkach, kontrabanda ulegnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, a wobec osób podejrzanych zostało wszczęte postępowanie karno skarbowe. - Osoby, które decydują się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nie posiadających znaków skarbowych akcyzy Ministerstwa Finansów popełniają przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, w zależności od uszczuplonego podatku akcyzowego. Zagrożone jest to karą grzywny lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat - przypomina Straż Graniczna.

 

• Paczka z Kanady miała zawierać ubrania, buty, zabawki i kosmetyki o łącznej wartości 40 dolarów. Jednak, jak sprawdzili celnicy z Dębicy, faktycznie były w niej akcesoria wędkarskie i kosmetyki o wartości 29 tys. złotych.
- Podczas rewizji przesyłki celnicy stwierdzili, że w paczce faktycznie znajdują się tusze do rzęs, jednak wartość samych tylko kosmetyków znacznie przewyższyła wartość całej paczki. Towarem, który jednak wypełniał praktycznie całą zawartość przesyłki były akcesoria wędkarskie. Okazało się, że nadawca nie zgłosił do odprawy celnej 695 szt. sztucznych przynęt wędkarskich oraz 75 rolek wędkarskich żyłek - informuje Edyta Chabowska, rzecznik Izby Celnej w Przemyślu. Całość towaru zatrzymana została do dalszego postępowania. Jego łączna wartość rynkowa przekracza 29 tys. złotych. Służba Celna przypomina, że w przypadku towarów umieszczonych w przesyłce wysyłanej z państwa trzeciego, czyli spoza Unii Europejskiej, przez osobę fizyczną i przeznaczonej dla osoby fizycznej, zwolnione od należności przywozowych są towary: jeśli ich ilość i rodzaj nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe, odbiorca nie jest obowiązany do uiszczenia opłat na rzecz nadawcy w związku z otrzymaniem przesyłki a także przesyłki mają charakter okazjonalny. W przypadku wyrobów alkoholowych, tytoniowych, perfum, kawy czy herbaty pamiętać trzeba także o określonych normach ilościowych. Co istotne, zwolnienia od opłat stosuje się, jeżeli wartość przesyłki nie przekracza kwoty odpowiadającej równowartości 45 euro.

Reklama