Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 16.09-22.09.2013 r.

• Pięć autobusów hybrydowych, o napędzie elektryczno – gazowym, chce kupić miasto Przemyśl dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Liczy też na 100 proc. zwrotu kosztów tego zadania. Wniosek na zakup pięciu, dwunastometrowych autobusów hybrydowych już został złożony do programu "Gazela”, który jest finansowany przez NarodowyFundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wstępnie został zaakceptowany. Ostateczna decyzja ma zapaść pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. Gdyby zamierzenie się powiodło, byłaby to największa, od czasu zakupu w 2010 r. 12 tureckich otokarów, wymiana taboru przemyskiego MZK.
- Bierzemy pod uwagę zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny. Autobusy hybrydowe mają lepszą efektywność energetyczną, czyli są oszczędniejsze i nie zanieczyszczają środowiska. Testowaliśmy już podobne pojazdy w Przemyślu i były one pozytywnie oceniane zarówno przez kierowców, jak również pasażerów – mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla. Miasto ma ekologiczne tradycje w komunikacji miejskiej. Kilkanaście lat temu, jako pierwsze w Polsce, zdecydowało się na zasilanie części pojazdów gazem ziemnym CNG. Tańszym i przyjaźniejszym dla środowiska od popularnego LPG, stosowanego w samochodach. Dzięki korzystnej umowie z PGNiG w Sanoku, przemyski MZK kupuje gaz CNG po niższych cenach. Dzisiaj na CNG jeździ jedna trzecia przemyskich autobusów miejskich. Oprócz nowych autobusów, miasto chce zainwestować również w inteligentny system zarządzania ruchem. Urządzenia GPS będą zamontowane w każdym pojeździe. Na przystankach pojawią się tablice informacyjne, które będą wyświetlać informacje przekazywane z nadajników GPS. Dzięki temu pasażerowie dowiedzą się o długości ewentualnego opóźnienia autobusu, będą mogli zaplanować swoją podróż. Dane będą na bieżąco, automatycznie aktualizowane.
- Wartość całego zadania wyniesie ponad 8 mln złotych. Jego główną zaletą tego programu jest to, że w stu procentach jest finansowany z Funduszu – twierdzi Hayder. Jeżeli przemyski wniosek zostanie zaakceptowany to w pierwszym etapie zostaną kupione dwa autobusy, w drugim kolejne trzy.

Reklama