Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.01-30.01.2011 r.

• Rozmowa ŻP ze st. asp. Robertem Marszałkiem, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

Od dawna mówiło się o znaczących zmianach w przepisach ruchu drogowego. Co rzeczywiście się zmieniło od 1 stycznia?
– Nastąpiła m.in. zmiana maksymalnych prędkości. Na autostradzie jest to 140 kilometrów na godzinę, na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 kilometrów na godzinę, a na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 kilometrów na godzinę.

Zmiany dotyczą także obowiązków uczestnika wypadku.
– Tak. Uczestnik ruchu, który bierze udział w wypadku, ma obowiązek pozostać na miejscu, udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję oraz nie podejmować działań, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Jeżeli musi odjechać, ponieważ wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub policji wymaga oddalenia się, powinien niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Jaką jeszcze zmianę w przepisach należy podkreślić?
– Trzecia zmiana dotyczy uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego, która może teraz kontrolować nie tylko kierowców pojazdów o masie powyżej 3,5 t, a każdego kierowcę, w stosunku do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Może też kontrolować kierowcę, który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu przyrządów kontrolno-pomiarowych, jak też tych kierujących, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego lub powodują zagrożenie bezpieczeństwa.
(Życie Podkarpackie)

Reklama