Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 07.10-13.10.2013 r.

• Na przełomie listopada i grudnia ma się zakończyć remont Centrum Kulturalnego. – Z wszystkim pracami wyrobimy się w terminie – zapewnia Nowiny Adam Halwa, dyr. CK. Halwa oprowadza po inwestycji. Pracami remontowymi objęty jest cały budynek w środku. Niedawno zakończyły się roboty na zewnątrz. Gmach zyskał nową elewację.
- Prace na scenie w pełni. Tutaj będzie zapadnia na fortepian. Dawniej jej nie było i był to pewien problem. Na scenie brakowało miejsca. Teraz to się zmieni – opowiada Halwa. Drewniana konstrukcja sceny jest wymieniana na metalową. Jesteśmy w hollu. Na ścianach nadal znajdują się sporych rozmiarów elementy drewnianej boazerii. Pamięta je każdy, kto chodził do Centrum Kulturalnego na imprezy kulturalne i filmy.
- Według pierwotnych planów miały być zastąpione innym materiałem. Jednak projektanci od dłuższego czasu przekonują mnie, że dobrze byłoby je zostawić. I chyba mnie przekonali do tej koncepcji. Zmieniony będzie układ hollu, nowy pozwoli na lepsze wykorzystanie powierzchni. Zdecydowaliśmy, że cały parter będzie przeznaczony dla naszych gości. Z biurowych pomieszczeń znajdzie się tutaj jedynie pokój dla działu organizacji imprez – twierdzi Halwa. W odnowionym budynku CK chce wykorzystywać więcej powierzchni niż dotychczas. Zagospodarowane będzie poddasze. Znajdą się tutaj różne pracownie oraz pomieszczenia biurowe.
- Kończymy wykonywać przeszklony dach. Będą tu fantastyczne warunki dla pracowni plastycznej – mówi dyrektor. Zostanie wykonany "ciąg komunikacyjny” ułatwiający osobom niepełnosprawnym dotarcie na widownię CK, a także na scenę. Wiele wskazuje również na to, że do budynku CK wróci kino. Jego działalność zawieszono na czas remontu. Było to jedyne kino w Przemyślu. Nowe ma dysponować najnowocześniejszą obecnie aparaturą do odtwarzania obrazu i dźwięku 2K/4K. Przez jakiś czas były plany, aby wielosalowe kino powstało w Galerii Sanowa. CK deklarowało współpracę przy jego powstaniu, właśnie poprzez przekazanie aparatury kinowej. Najprawdopodobniej z tych zamierzeń nic nie wyjdzie. Na remont i modernizację przemyskie CK otrzymało 2 mln 726 tys. złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To 85 proc. całkowitych kosztów tego zadania, które wyniosą 3,2 mln złotych.
- W dobie dzisiejszych oczekiwań, potrzeb i wymagań społeczeństwa niezbędne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury technicznej, aby właściwie realizować zadania statutowe instytucji kultury – tłumaczy Halwa.

Reklama