Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 13.06-19.06.2011 r.

• Do późnych godzin wieczornych trwało zwiedzanie otwartej wczoraj dla mieszkańców i turystów wieży katedralnej w Przemyślu.
- Fantastyczne widoki, mieszkamy w wyjątkowo urokliwym mieście – ekscytowali się młodzi ludzie, którzy zza przeszklonych tarcz zegarów spoglądali na Przemyśl.
- Szkoda, że tak długo musieliśmy czekać, aż ktoś wpadnie na pomysł, aby wieża była dostępna dla zwiedzających – przekonywały dwie kobiety. – Ale lepiej późno, niż wcale – dodały zaraz. Mająca 71 metrów wysokości zabytkowa budowla przeszła najpoważniejszy od kilkudziesięciu lat remont w 85 procentach finansowany przez Unię Europejską. Wymieniono wieńczący ją krzyż, wykonano nowe poszycie hełmu, odświeżono elewację, zmodernizowano klatkę schodową. Prace kosztowały ponad 3 miliony złotych. Na parterze znajduje się winda dla niepełnosprawnych wyjeżdżająca na pierwszy poziom do 4 stanowisk z monitorami. Prezentują obraz z kamer zainstalowanych na szczycie. Chętni po przejściu 260 stopni mogą napawać się wyjątkowymi widokami z góry. Po drodze zobaczą mechanizm zegara wykonany przez wiedeńską firmę Zegarów Wieżowych Richarda Liebinga w 1906 roku. Ponadto przejdą obok 4 dzwonów: "Jana” z 1766 roku oraz "Stanisława Kostki”, "Anatola” i "Marii” odlanych w 1927 roku. Wieża katedralna to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Przemyśla. Wznoszono ją etapami. Początek budowy to lata 1759 – 1764 za czasów biskupa Wacława Hieronima Sierakowskiego. Koniec datowany jest na okres 1765 – 1766, kiedy urząd biskupi sprawował biskup Walenty Wężyk. W 1907 roku nabudowano trzecią kondygnację według projektu Stanisława Majerskiego. W 1935 roku wieża została gruntownie odrestaurowana przez Kazimierza Marię Osińskiego: do wnętrza wprowadzono żelbetonową konstrukcję wzmacniającą. W narożnikach budowli od jej zewnętrznej strony znajdują się rzeźby przedstawiające: Chrystusa z krzyżem, Matkę Boską Łaskawą, św. Józefa i św. Stanisława Biskupa Męczennika. Wczoraj o godz. 19 poświęcenia wieży dokonał abp. Józef Michalik, metropolita przemyski. Uczynił to w obecności przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich.

Reklama