Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 18.02-24.02.2013 r.

• Kapitan Henryk Jaskuła odebrał z rąk himalaisty Leszka Cichego honorową statuetkę Super Kolosa. Kolosy to nagrody podróżniczo-eksploracyjne przyznawane corocznie od marca 2000 roku. Pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, który samotnie bez zawijania do portów opłynął Ziemię, został wyróżniony Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.
- Gdy powiemy, że był to rejs z Gdyni, to okazuje się, że nikt tego rejsu wcześniej ani potem nie odbył - zaznaczył podczas uroczystości w przemyskim magistracie Henryk Jaskuła.
- Dla mnie największym bohaterem tego pamiętnego rejsu jest ówczesny przemyski urząd wojewódzki, który sfinansował budowę jachtu. Dar Przemyśla odszedł, ja odejdę, a Przemyśl zostanie. Dlatego tą zaszczytną nagrodę chcę przekazać miastu - powiedział Jaskuła. Samotny rejs kapitana Jaskuły na Darze Przemyśla rozpoczął się 12 czerwca 1979 r. i trwał 344 dni. Trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn i Atlantyk. Kapituła zwróciła uwagę na podejmowanie przez laureata skrajnie trudnych wyzwań żeglarskich w realiach PRL, liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

Reklama