Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 06.02-12.02.1999 r.

* Około 19.30 w czwartek 4 lutego, na ulicy Bolerowskiego w Przemyślu patrol policji znalazł leżącego na chodniku mężczyznę. Wezwany na miejsce lekarz z pogotowia ratunkowego stwierdził, że mężczyzna jest pijany i nadaje się do izby wytrzeźwień. Po przewiezieniu go do Żurawicy lekarz z izby wytrzeźwień chcący odebrać z radiowozu mężczyznę stwierdził jego zgon. Decyzją Prokuratora zwłoki, na których ujawniono nieznaczne zewnętrzne obrażenia zabezpieczono do sekcji. I kto tu zawinił?

* Prezydent Miasta Przemyśla Tadeusz Sawicki spotkał się z niemiecką księżną Iriną zu Sayn Wittgenstein. Do spotkania w obecności przemyskich wytwórców fajek, doszło 3 lutego. Księżna zapowiedziała przyjazd niemieckiej misji gospodarczej w maju bieżącego roku. Jednodniowa wizyta delegacji, połączona będzie uczestnictwem w seminarium poświęconym integracji Polski z Unią Europejską. Seminarum uświetni prezentacja znanych na całym świecie wytworów przemyskiego rzemiosła - fajki i dzwony.

* ŚNIEŻYCA Począwszy od czwartku tego tygodnia śnieg i zima nas nie oszczędzały. Służby drogowe starały się odśnieżać drogi ale boczne ulice były bardzo mocno zasypane. Tadeusz Cioch z Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu zapewnia, że drogi należące do pierwszej kolejności odśnieżania są przejezdne. Apeluje się do kierowców o korzystanie z głównych dróg i ostrożną jazdę. Trwa wywóz śniegu z głównych skrzyżowań miasta a np. z ul. Jagiellońskiej, Wyb. Piłsudskiego usuwany jest też śnieg z innych głównych ulic.

* Decyzją ukraińskiego rządu, obcokrajowcy wjeżdżający na Ukrainę zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia medycznego. Ubezpieczenie na conajmniej siedem dni kosztuje osiem dolarów (lub równowartość w hrywnach). Podrożała również opłata dla Polaków przekraczających granicę pieszo. Za pięciodniowe ubezpieczenie medyczne trzeba zapłacić dolara więcej, czyli 5 dolarów.

* W Krasiczynie 07.02.99 odbyło się seminarium pod hasłem "Zadanie polityki kulturalnej państwa w odniesieniu do polityki regionalnej i polskiej polityki zagranicznej". Organizatorem seminarium był Przemyski Instytut Polityki Regionalnej. Na spotkanie przybyli przedstawiciele instytucji kulturalnych z Podkarpacia i reprezentanci Rządu.

* 7 lutego po długich negocjacjach Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu Jan Błotnicki podpisał umowę z pełnomocnikiem Podkarpackiej Kasy Chorych w Rzeszowie. Przez 2 tygodnie Błotnicki wstrzymywał się z podpisaniem umowy ponieważ proponowane w niej pieniądze nie pokryły by potrzeb przemyskiego ZOZ-u (jedynie w 30%).

* Wtorek był drugim dniem, w którym nie zgłosiło się do pracy w szpitalu w Przemyślu dziesięciu anestezjologów - poinformowała zastępca dyrektora lek. Elżbieta Szynglarewicz. Jedynym anestezjologiem, pełniącym dyżur już drugą dobę była ordynator oddziału intensywnej opieki medycznej. - powiedziała E. Szynglarewicz.

* Wydział Inwestycji i Strategii Rozwoju Urzędu Miejskiego w Przemyślu przewiduje przeprowadzenie co najmniej 17 lokalnych inicjatyw inwestycyjnych realizowanych przy współudziale finansowym zainteresowanych mieszkańców tzw. czyny społeczne. Wśród nich znajdują się budowa wodociągów na ulicach: Grota, Roweckiego, Chłopickiego, Cherburta, Mokra i Sienna, kanalizacji na ulicach: Sieleckiej, Konopnicjiej, Węgierskiej, Przybyszewskiego, Skorupki, Drzymały i Chodkiewicza oraz nawierzchni na ulicy Płowieckiej. Gazociąg zostanie sfinansowany częściowo przez miasto w ulicach Szańcowej i Zielonej a w ulicy Sybiraków przewidziana jest budowa kanalizacji i wodociągu. Z pośród wymienionych inwestycji 10 uzyskało już pozwolenia na budowę.

* "Wprowadzenie 4 reform jednocześnie to nieporozumienie. Świadczy o braku troski o Naród, a służy zaspokajaniu ambicji poszczególnych osób". Uważają członkowie Przemyskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w liście skierowanym do Premiera Jerzego Buzka. Członkowie związku wyrazili przekonanie, iż obecne działania Rządu pogłębią ubóstwo wielu ludzi, a służą tylko nielicznej grupie obywateli.

* W Przemyślu podsumowano efekty zeszłorocznej pracy organów prokuratury. Analizując stan zagrożenia przestępczością zwrócono uwagę na to, że w '98 roku nastąpił 8 % wzrost przestępczości w porównaniu do roku poprzedniego. Ze statystyk wynika, że co 17 przestępstwo zostało popełnione przez nieletnich. Działalność Przemyskiej Prokuratury Okręgowej i Rejonowej w Jarosławiu, Lubaczowie, Przeworsku i Przemyślu niezwykle wysoko ocenił Szef Prokuratury Apelacyjne w Rzeszowie Jacek Wojnar.

* Departament Współpracy Międzynarodowej i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wspólnie w Urzędem Wojewódzkim przygotowuje misję gospodarczą promującą Podkarpacie we Włoszech. Na połowę marca zaplanowano imprezę promocyjną w Termali na terenie regionu Molidy. Włosi są zainteresowani poszerzeniem współpracy o kwestie gospodarki. Szczególnie interesuje ich produkcja maszyn i wyrobów metalowych, a także wyrobów z drewna. Duże szanse na sprzedaż swoich wyrobów we Włoszech mają: przemysł meblarski, spożywczy i skórzany, a także usługi związane z wymianą handlową i turystyką.

* Od początku bieżącego miesiąca trwa ogólnopolska akcja liczenia nietoperzy. Włączyli się do niej także przemyscy członkowie Zarządu Parków Krajobrazowych. W jednym z obiektów w Siedliskach zimuje w tym roku 50 nietoperzy. Jest to dużo, gdyż w roku 1998 zimowało ich około 30.

* W tłusty czwartek najpopularniejszym smakołykiem były pączki po nich chrust (faworki). W przemyskich cukierniach ustawiały się kolejki aby zgodnie ze staropolskim zwyczajem dać upust łakomstwu. Prawdopodobnie rekord sprzedanych pączków pobiła cukiernia "Jutrzenka", która do ok. godz. 15.00 sprzedała ponad 12 tys. pączków i cały czas miała je w sprzedaży.

* W piątek odbyła się wielka promocja francuskiej cukierni mieszczącej się przy Placu Konstytucji w Przemyślu. Firma ta obecna jest na polskim rynku od 8 lat. We Francji zajmuje się głównie dostarczaniem gotowej żywności i paczkowanymi wędlinami. W Polsce ich specjalnością są wypieki. Umiejętność łączenia wspaniałej tradycji z nowoczesną technologią pozwoliło na stworzenie oryginalnej koncepcji francuskiego pieczywa i ciastek, które jak się okazuje doskonale sprawdziły się wśród polskich klientów.

* Zakonczyła sie akcja Telekomunikacji Polskiej "ferie z internetem". Od 01 do 05 lutego w budynku Telekomunikacji przy ul. 3-go Maja udostępnionych było 6 stanowisk komputerowych podłączonych do internetu. Codziennie od 10 do 14 mogli z nich korzystać uczniowie szkół podstawowych i średnich. Każdego dnia w akcji uczestniczyło około 60 osób, byli to głównie chłopcy ale czasem pojawiały się i dziewczęta. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strona poświęcona znanej bohaterce popularnego serialu "Esmeralda".

* Trwa okres studniówkowy i tylko w miniony weekend (6-7 luty) w przemyskiej Hali Sportowej odbyły się dwie studniówki. Jedna w sobotę druga w niedzielę a bawili się maturzyści z Technikum Budowlanego a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

* W walentynkową niedzielę 14 lutego w przemyskiej dyskotece wystąpi "Piasek" Piaseczny. Zapraszając wszystkich fanów na koncert, przesyłamy zakochanym 1000 całusów! * x 1000

Reklama