Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 21.07-27.07.2001 r.

Przemyśl

* Po długich miesiącach oczekiwania udało się uruchomić w Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie angiograf. Jest to urządzenie do badań kardiochirurgicznych. Przez trzy najbliższe tygodnie zabiegi w rzeszowskim szpitalu będą odbywały się pod okiem kardiochirurga z kliniki w Zabrzu.

Strzelanina w Łętowni...
* W niedzielę pomimo deszczowej pogody na forcie ósmym Łętownia w Kuńkowcach odbyły się zawody drużynowe w paintballu o Puchar Kusmanka. Dyscyplina ta polega na strzelaniu z broni kulkami z farbą. Zawodnicy ubrani są w specjalne uniformy na głowach mają kaski. Zawody odbywały się na kilkudziesięciometrowym obiekcie z przeszkodami terenowymi. Teren ogrodzony był wysoką siatką. Organizatorzy planują pejntbolowe zawody organizować w każdą niedzielę.

* 22 lipca w Lutowiskach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali czterech nielegalnych emigrantów z Iraku oraz dwóch polskich przewodników. Irakijczycy zeznali, że chcieli przedostać się przez nasz kraj do Niemiec. Sprawcy nielegalnego przekroczenia granicy zostaną przekazani stronie Ukraińskiej a polscy przewodnicy staną przed sądem.

Krzyż Zawierzenia stanie w sierpniu.
* Istnieje szansa, że już w przyszłym miesiącu stanie Krzyż Zawierzenia na przemyskim wzniesieniu. Niedawno krzyż przeszedł odbiór techniczny, gdzie stwierdzono, że nadaje się, aby go przewieść na miejsce przeznaczenia. Krzyż powstał z inicjatywy przemyskiego Towarzystwa Krzyża Zawierzenia. Jego członkowie stawiając krzyż chcieli uczcić Jubileusz roku 2000. Czy krzyż stanie przekonamy się już niebawem?

* Na przemyskim rynku w piątek była prowadzona akcja pod hasłem Wstrzymajmy Falę Cukrzycy. Wszyscy chętni mogli bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania tą akcją. Z badań zdążyło skorzystać zaledwie 200 osób, a chętnych było o wiele więcej. Bezpłatne badania będą prowadzone w dalszym ciągu. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać do Laboratorium Analiz Medycznych w Przemyślu przy ulicy 3 Maja 16 oraz do punktu przy ulicy Ratuszowej 14. Przypominamy, że na badanie należy przychodzić naczczo.

* Jak tak dalej będzie to będzie zdrowiej i czyściej. Miejski Zakład Komunikacji zamierza zakupić pięć nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym. Od kilku lat już trwa tak zaawansowana akcja wymiany taboru komunikacji miejskiej w Przemyślu. Część kwoty na zakup nowych autobusów pokryje MZK, drugą część pokryje kredyt bankowy. Poręczycielem kredytu został Urząd Miasta, który jako zastaw zaoferował Krytą Pływalnię. To rozwiązanie wzbudziło kontrowersje wśród niektórych radnych, którzy twierdzą, że MZK jako spółka miejska posiada odpowiednie możliwości finansowe do spłaty zobowiązań.

Biednemu zawsze wiatr...
* Na Podkarpaciu szalała nawałnica. W powiecie przemyskim najbardziej dotknięta została Nienadowa. Około godziny 18 wylała tam rzeka Krzemionka, zalewając kilkadziesiąt gospodarstw i niszcząc kilkanaście mostów. Straż Pożarna musiała ewakuować ludzi z najbardziej zagrożonych gospodarstw. Jedna z okolicznych wsi została pozbawiona prądu. Wiele osób topiło się w wodzie, która zalewała podwórza i drogi. Ratownicy musieli pływać łódką i w ten sposób wyławiać ludzi, którym groziło zatonięcie na ich własnych podwórkach. Straty oszacowano na prawie 5 milionów złotych. Zniszczeniu uległo 49 mostów i przepustów oraz ponad 11 kilometrów dróg gminnych. Zalanych zostało 178 piwnic, 94 budynki gospodarcze, 96 budynków mieszkalnych, 111 zalanych studni.

Kamienny Most do remontu.
* W przyszłym miesiącu rozpocznie się generalny remont i modernizacja Kamiennego Mostu w Przemyślu. Koszt inwestycji szacowanej na dwa miliony złotych, a tą kwotę wyłożyć ma Urząd Miejski w Przemyślu. Remont mostu potrwać ma do końca przyszłego roku. W czasie prac nastąpi m. in. wzmocnienie jego konstrukcji, wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników. Planowane jest również udrożnienie przejścia pod mostem, dzięki czemu możliwy będzie bezpośredni przejazd z ul. Mniszej na ul. Sportową. Nie wiadomo jeszcze, jaka firma zajmie się generalnym remontem. Za kilka dni zostanie na te prace rozstrzygnięty przetarg.

* Prawie 4 tys. pirackich płyt kompaktowych zarekwirowali celnicy z Urzędu Celnego w Przemyślu. Większość towaru znajdowała się w skrytkach pociągu międzynarodowego relacji Kijów - Wrocław.

* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś wystąpił do ministra spraw wewnętrznych i administracji z wnioskiem o zwiększenie dotacji na zasiłki pomocy społecznej o 700 tysięcy złotych dla najbardziej poszkodowanych gradobiciem mieszkańców powiatu lubaczowskiego. Dodatkowo wojewoda zwrócił się do ministra o 500 tysięcy złotych dla gmin Dubiecko i Wojaszówka. Gminy te bardzo ucierpiały podczas ostatnich silnych opadów deszczu.

Są pieniądze dla Kalwarii Pacławskiej.
* Generalny Konserwator Zabytków przeznaczył 320 tysięcy złotych na ratowanie zabytkowego klasztoru w Kalwarii Pacławskiej. Jak już informowaliśmy Podczas wstępnych prac modernizacyjnych centralnego ogrzewania prowadzonych w zespole kościelno klasztornym w Kalwarii Pacławskiej zauważono pęknięcia na murach. Pęknięcia grożą katastrofą budowlaną tego unikatowego zabytku sztuki sakralnej. Pieniądze na przeprowadzenie prac remontowych przekazane zostaną w najbliższym czasie i najprawdopodobniej już za około 3 tygodni rozpoczną się gruntowne prace.

* Jeszcze tylko kilka dni mają studenci z regionu na składanie wniosków o pomoc finansową do Podkarpackiego Funduszu Stypendialnego imienia generała Władysława Sikorskiego. Warunki ubiegania się o stypendium to: pochodzenie ze wsi lub małego miasteczka, niskie dochody rodzinne oraz wysoka średnia ocen. Do tej pory takie wnioski złożyło prawie 40 osób. Stypendia w wysokości od 100 do 200 złotych miesięcznie będą przyznawane na okres 9 miesięcy. Warunkiem jest wysoka średnia w poprzednim semestrze.

* Minister pracy i polityki społecznej przekazał województwu podkarpackiemu 3 miliony 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na pomoc społeczną. Z tej sumy 2 miliony 200 tysięcy przeznaczone zostanie na stworzenie nowych miejsc w domach pomocy społecznej. Pozostałe pieniądze przeznaczono na dokończenie inwestycji w tych domach. Chodzi przede wszystkim o zlikwidowanie barier architektonicznych w tym zakup wind.

* Poseł Andrzej Zapałowski zwrócił się do ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego z prośbą o przekazanie na stan 14 brygady obrony terytorialnej amfibii i wzmocnienie etatowe batalionu saperów tejże jednostki. W uzasadnieniu poseł zwrócił uwagę, iż obecna powódź w południowej jak i północnej Polsce potwierdziła jak bardzo w naszym kraju potrzebny jest sprawny system obrony terytorialnej. Zdaniem posła formacje obrony terytorialnej, które istnieją obecnie mają ograniczone możliwości działania ze względu na brak specjalistycznego sprzętu a przy braku sprawnej formacji niosącej pomoc ludziom sytuacja może ulec pogorszeniu.

* Senator Witold Kowalski wójt gminy Medyka będzie jednym z dwóch kandydatów bloku Senat 2001 z okręgu przemysko - krośnieńskiego w wyborach parlamentarnych. Blok Senat 2001 powstał z inicjatywy AWS Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, Unii Wolności oraz Platformy Obywatelskiej. Wystawienie wspólnych kandydatów jest próbą zapobieżenia dominacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Senacie.

* Centrum Zarządzania Kryzysowego sporządziło wstępny bilans strat wyrządzonych przez powódź na Podkarpaciu. W ośmiu powiatach w tym w przeworskim, przemyskim i jarosławskim podtopione i zalane są łącznie 454 gospodarstwa rolne, 714 budynków mieszkalnych, 135 budynków gospodarczych. Woda zerwała dwa mosty i zalała 3 tysiące 725 hektarów powierzchni, w tym 1274 hektary upraw rolnych. W wielu miejscowościach powstały osuwiska o łącznej długości około 40 metrów. Zniszczone zostało około 30 kilometrów dróg.

Odznaczenia dla policjantów.
* Z okazji święta policji w przemyskiej komendzie miejskiej wręczono odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie. Franciszek Krzywda otrzymał awans na stopień młodszego inspektora a na stopień podinspektora Henryk Hajduk i Franciszek Perlak. Złoty krzyż zasługi otrzymał młodszy inspektor Franciszek Krzuwda i nadkomisarz Tadeusz Zięmba. Srebrnym krzyżem uhonorowano podinspektora Ryszarda Domina.

* W skrytce wagonu pociągu relacji Kijów - Wrocław funkcjonariusze Straży Granicznej znaleźli worek foliowy, w którym znajdował się 10 dekagramów suszu marihuany. Osoba która przemycała narkotyk pozostała nieznana.

Jarosław

Wylała rzeka Mleczka...
* Po obfitych opadach deszczu trudna sytuacja jest na terenie dwóch gmin powiatu jarosławskiego. W gminie Pruchnik ogłoszono w czwartek stan alarmu powodziowego. Wylała rzeka Mleczka oraz potok Jodłówka. Podtopionych jest ponad 80 budynków. Zalanych zostało około 250 hektarów upraw rolnych. Zniszczone zostały drogi powiatowe i gminne na 16 kilometrowym odcinku. Zniszczone są także przepusty. W gminie Roźwienica natomiast ogłoszono stan pogotowia powodziowego. Wylały potoki Węgierka i Jodłówka podtapiając 9 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zalane zostały uprawy rolne o powierzchni około 400 hektarów. Zniszczeniu uległy drogi gminne na odcinku 250 metrów. Starosta jarosławski zadeklarował wszelką pomoc dla samorządów gminnych jak również dla osób i rodzin najbardziej poszkodowanych.

Lubaczów

* Radiowóz i odznaczenia. Komenda Powiatowa Policji w Lubaczowie otrzymała kolejny radiowóz. Podczas piątkowej uroczystości mówiono o problemach i sukcesach policji w Lubaczowie. Nie obyło się też bez wyróżnień i resortowych odznaczeń. Brązową odznakę zasłużony policjant otrzymali Janusz Gudz. Sierżant sztabowy Maria Pelikan, a srebrny krzyż zasługi przyznano aspirantowi sztabowemu Józefowi Leszczyńskiemu, natomiast brązowy krzyż zasługi między innymi Henrykowi Sielnickiemu i nadkomisarzowi Adamowi Weissowi.

Sprawiedliwy marszałek?
* Skutki wcześniejszego kataklizmu, który dotknął 8 lipca powiat lubaczowski, są do dzisiaj widoczne. Mieszkańcy, poszkodowani przez nawałnicę, którzy stracili nie tylko dorobek całego życia, ale również plony i uprawy z pól, twierdzą, że do dzisiaj nie otrzymali pomocy od władz województwa podkarpackiego. Nie otrzymałem ani grosika, mówi Zdzislaw Zadworny, rolnik z Dachnowa. Gazeta Super Nowości pytała na swoich łamach wojewodę podkarpackiego i marszałka sejmiku Bogdana Rzońcę, dlaczego do tej pory nie wybrali się jeszcze zobaczyć, jakich strat dokonał żywioł w powiecie lubaczowskim. Wojewoda, ustami swojego rzecznika odrzekł, iż nie było takiej potrzeby, bowiem ma od tego człowieka od zadań kryzysowych, natomiast marszałek Rzońca, również ustami swojego rzecznika powiedział, iż wystosował pismo do Caritasu o zbiórkę pieniędzy. Niestety te pieniądze nie pochodzą od marszałka, ale od ludzi dobrej woli. Marszałek twierdzi, że nie ma pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych. Tymczasem dziwnym sposobem na budowę dla siebie pałacyku ma!

Kronika Policyjna

* Na ulicy Bpa. Pelczara w Przemyślu podczas kontroli drogowej policjanci zatrzymali mercedesa, którym kierował przemyślanin. Oprócz niego w samochodzie były trzy obywatelki Ukrainy. W mercedesie policjanci znaleźli około tysiąc litrów spirytusu i 14900 paczek papierosów. Towar wartości około 58 tysięcy złotych nie posiadał znaków skarbowych akcyzy.

* Chwila nieuwagi i bezmyślność może kosztować bardzo dużo. Przekonał się o tym obywatel Ukrainy, który zaparkował swojego mercedesa przy ulicy Ofiar Katynia w Przemyślu. Kierowca na chwilę wysiał z auta nie zamykając drzwi. Wykorzystał to złodziej, który z kabiny samochodu zabrał saszetkę. Znajdowały się w niej dokumenty w tym paszport i prawo jazdy oraz pieniądze, a było ich niemało ponad 17 i pół tysiąca dolarów.

Złodziej - kinoman.
* Do jednej z przemyskich wypożyczalni kaset wideo włamał się nieznany sprawca. Łupem złodzieja padło 86 płyt DVD wartości około 9 tysięcy złotych.

* W Przemyślu na ulicy 3 maja 72-letni mężczyzna kierując fiatem 125 p nie zachował ostrożności podczas skrętu w lewo i potrącił kierującego rowerem 40-latka. Rowerzysta z obrażeniami ciała przewieziony został do szpitala.

Reklama