Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.05-18.05.2001 r.

Przemyśl

Polonistyka, historia i polityka regionalna.
* W Urzędzie Miejskim odbyło się 17 maja spotkanie dotyczące powstającej w Przemyślu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W spotkaniu uczestniczyli: Zarząd Miasta, dziennikarze oraz rektor Wyższej Szkoły Zawodowej profesor Jan Draus. W przemyskiej uczelni będzie można kształcić się na trzech kierunkach studiów polonistyka, historia i polityka regionalna. Na pierwszym roku będzie się kształcić 180 studentów. Tymczasem zajęcia odbywać się będą w studium języka polskiego i na Bakończycach. Warunkiem naboru na studia będzie rozmowa kwalifikacyjna plus konkurs świadectw. Rektor myśli również o fundacji, która miałaby wspierać przedsięwzięcia uczelni.

* Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało blisko 20 milionów złotych na budowę szkół i sal gimnastycznych w naszym regionie. Jest to o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym, ale i tak pieniędzy jest zbyt mało w stosunku do potrzeb. Obecnie na Podkarpaciu buduje się 240 szkół i sal gimnastycznych. Każdy z samorządów prowadzących takie inwestycje może otrzymać z kuratorium Rzeszowie od 100 do 200 tysięcy złotych.

* Blisko 2 i pół miliona złotych otrzymają Podkarpackie samorządy na remont wiejskich szkół i świetlic. O finansowe wsparcie z Banku Światowego stara się ponad 100 gmin z całego regionu. W związku z tym, iż wiadomo, że pieniędzy nie starczy dla wszystkich wojewódzki komitet sterujący do końca maja przygotuje tak zwaną rankingową listę projektu. Główne kryteria, którymi kierować się będzie komitet przy wyborze gmin to wysokość ich dochodów, wielkość bezrobocia oraz przydatność inwestycji.

* Po 18 miesiącach oddano w Przemyślu do użytku zmodernizowaną placówkę PKO BP. Na prace remontowo - konserwatorskie 19 wiecznego obiektu mieszczącego się na Placu na Bramie wydano blisko 4 i pół miliona złotych. Dzięki modernizacji pięciokrotnie zwiększyła się powierzchnia użytkowa pomieszczeń. W piątek poświęcenia nowo oddanej placówki dokonał metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik.

Praca dla mieszkańców wsi?
* Dobra informacja dla mieszkańców wsi, którzy poszukują pracy. Otóż w czerwcu na Podkarpaciu w ramach programy PHARE rozpocznie się realizacja programu polegającego na dofinansowaniu kosztów tworzenia miejsc pracy dla osób mieszkających na wsi. Gospodarstwa i przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do 50 procent kosztów poniesionych na utworzenie miejsc pracy. Przygotowanie wniosków o dofinansowanie będzie się odbywać od 1 czerwca do końca lipca. Bliższe informacje można otrzymać w Leżańskim Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Gospodarczych.

* W Ministerstwie Edukacji Narodowej wręczono akty mianowania na stanowiska rektorów trzech nowych Podkarpackich uczelni w Przemyślu, Tarnobrzegu i Sanoku. Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu został profesor Jan Draus. Wszystkie trzy uczelnie mają rozpocząć działalność jeszcze w tym roku.

* Mamy dobrą informację dla lokatorów mieszkających w prywatnych kamienicach. Sejm ograniczył możliwości podwyższania czynszów i rozszerzył się krąg osób, których nie wolno eksmitować na bruk. Okazuje się, że czynsz ma być obliczany na podstawie wartości odtworzeniowej lokalu nie wyższej niż 3 procent. Ponadto podwyżka czynszu nie może nastąpić częściej niż dwa razy w roku. Takie przepisy, mają obowiązywać od 1 stycznia 2002 roku. Są one szczególnie zabezpieczeniem dla osób starszych, żyjących z niskich emerytur, chorych i bezrobotnych, których w Przemyślu np. nie brakuje. Dodatkowo osoby obłożnie chore, emeryci, renciści, wszyscy uprawnieni do świadczeń pomocy społecznej i bezrobotni nie mogą być eksmitowani na bruk. Do tej pory prawo to przysługiwało jedynie kobietom w ciąży, rodzinom z małoletnimi dziećmi, niepełnosprawnym wraz z ich opiekunami. Ale mamy jeszcze rok 2001 i podwyżki na pewno będą, żeby zdążyć przed końcem roku!?

* Co drugi Polak cierpi na grzybicę stóp, a co piąty ma grzybicę paznokci. Nie leczona może spowodować np. astmę alergiczną. Dodatkowo Polska zajmuje 4 miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę chorych. Po nas są tylko Rosjanie, Czesi i Węgrzy. Aby zmienić tą zaistniałą sytuację, jeszcze do 18 maja trwa akcja walki z grzybicą. W przychodniach ZOZ - u na terenie całego kraju można korzystać z bezpłatnej porady lekarza dermatologa i sprawdzić, czy jest się chorym. Lekarze grzmią, aby jak najszybciej zaczynać się leczyć, bowiem grzybica jest chorobą zakaźną i jeśli jedna osoba w rodzinie na nią cierpi, bardzo szybko zaraża pozostałe. Szczególnie podatne są osoby starsze i młode, czynnie uprawiające sport.

Komu gimbus?
* 56 samorządów z Podkarpacia złożyło wnioski o przyznanie im w tym roku autobusów do przewozu dzieci do szkół. Na razie nie wiadomo jeszcze, które gminy otrzymają gimbusy. Kuratorium szacuje, że na Podkarpacie trafi jedynie 10 gimbusów. W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało naszym terenom łącznie 22 gimbusy. W niektórych terenach, głównie w powiecie lubaczowskim sytuacja dzieci dojeżdżających do szkół jest tragiczna. Niektóre muszą wstawać wcześnie rano o godzinie 5, aby zdążyć na autobus, bowiem gmina gimbusów nie otrzymała i dziecko nie ma innej możliwości dojechania do szkoły.

* Czy apteki wyrastające jak grzyby po deszczu, to nowina dobra czy zła. Mogłoby się wydawać, że będzie to pozytywnym zjawiskiem. Tymczasem okazuje się, że aptekę może otworzyć każdy, a więc nawet osoby przez przygotowania farmaceutycznego. 15 maja nad tzw. szybką ścieżką legislacyjną dyskutowali nasi posłowie. Główne kontrowersje nowo przygotowanego projektu dotyczą tzw. geografii aptek, w myśl której na 5 tys. mieszkańców ma przypadać 1 apteka. Za koniecznością ograniczenia liczby aptek opowiada się Naczelna Izba Medyczna tłumacząc, że poprawi to ich stan merytoryczny. Z kolei przeciwnicy tego pomysłu mówią, że inna liczba aptek jest potrzebna w skupiskach ludzi młodych, a inna tam gdzie przeważają osoby starsze. Koleiny sporny temat to zapis, że właścicielem apteki musi być magister farmacji. Okazuje się, że jesteśmy jednym z niewielu krajów Europy w którym ta zasada nie obowiązuje. Przeciwnicy tego zapisu mówią, że w Finlandii też nie obowiązuje, ale wiadomo, że nikt nie przyjdzie po leki do człowieka, który się na nich nie zna.

* Trwa druga edycja akcji pod hasłem "Autobus Europejski". W powiecie przemyskim w akcji udział biorą: Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku, Zespół Szkół Rolniczych w Nienadowej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Birczy. Jest to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej i wszystkim, co się z nią ściśle wiąże. Celem tego konkursu jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną.

Drogówka na piechotę!
* Wielu mieszkańców naszego miasta zadaje sobie pytanie dlaczego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego patrolują ulice naszego miasta pieszo odpowiedź jest bardzo prosta nie ma pieniędzy na paliwo. Komenda Miejska Policji w Przemyślu znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Na dzień dzisiejszy radiowóz zgodnie z limitami może dziennie przejechać około 10 kilometrów dziennie, co daje ogółem w miesiącu limit od 330 do 360 kilometrów. Limity sprawiają, że policjanci mogą patrolować tylko miasto. Nasuwa tu się kolejne pytanie: Czy policjant w pościgu za bandytą po przekroczeniu limitu ma ścigać bandytę pieszo?!

W dworcowej poczekalni...
* Wydawałoby się, że po zamontowaniu klimatyzacji w terminalu odpraw celnych w Przemyślu zakończyły się kłopoty pracujących tam ludzi i podróżnych. Nic bardziej mylnego teraz z kolei problemem jest przeciekający dach budynku. Wykonany on został z płyt poliestrowych. Prawdopodobnie zostały one źle ułożone. Cieknący dach zagraża całemu obiektowi. Uszczelnianie nic nie pomogło. Obecnie dach przykryty jest nieprzemakalną płachtą. Jest to jedynie prowizorka. Przemyski terminal wybudowany z pieniędzy Unii Europejskiej oddany został do użytku ponad dwa lata temu. Od początku pracujący w nim mieli problemy. Zapomniano miedzy innymi o wybudowaniu poczekalni dla podróżnych. Następnie okazało się że szklany dach powoduje wzrost temperatury wewnątrz nawet do ponad 50 stopni. Problemy były też z urządzeniami do prześwietlania bagaży. Teraz przeciekający dach. Co będzie dalej zobaczymy.

* 16 maja w Warszawie odbywają się centralne uroczystości z okazji 10 rocznicy powstania Straży Granicznej. W uroczystościach bierze udział między innymi komendant bieszczadzkiego oddziału Piotr Drużdż, który został mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień podpułkownika. Obchody tego święta w naszym mieście w sobotę 19 maja. Początek uroczystości zainauguruje Msza święta w kościele garnizonowym, po mszy przemarsz oddziałów ulicami miasta, o godzinie 11.30 uroczysty apel. Uroczystości będą towarzyszyć występy zespołów artystycznych i pokazy.

Seks w szkole...
* Zaczniemy od tych rzeczy, czyli od... seksu. W szkołach podstawowych i gimnazjach wykładana jest edukacja seksualna, która już niebawem będzie się zwać przygotowaniem do życia w rodzinie. Jest to jedyny szkolny przedmiot, na którego nauczanie rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę. To jeszcze nie koniec udziału rodziców w kontrolowaniu szkoły. Ostatnio szkoły zaopatrzyły rodziców w opracowaną przez kuratorium listę pytań, które mogą zadać nauczycielom i radzie pedagogicznej, gdy będą chcieli wiedzieć, jak wygląda nauczanie przedmiotu. Spośród 37 pytań najbardziej zainteresowało nas kilka: czy program propaguje "wtórne dziewictwo", czy używa się słowa małżeństwo zamiast "monogamiczny związek" oraz czy w programie zaprzecza się teorii, że "wszyscy to robią". W pytaniach jest też mowa o przedmałżeńskiej abstynencji, o odroczeniu aktywności seksualnej i o ciąży jako ekscytującym wydarzeniu. Pytań jest 37, a wszystkie równie oryginalne. Teraz poczekamy, aż kuratorium wymyśli dla nas pytania dotyczące nauczania innych przedmiotów.

Jarosław

Dzień Prymasa Tysiąclecia.
* 13 maja w Zarzeczu obchodzono Dzień Prymasa Tysiąclecia. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym podczas której modlono się o beatyfikacje kardynała Wyszyńskiego. Po mszy w pałacu Dzieduszyckich, gdzie w 1942 roku przebywał Stefan Wyszyński odbyło się popołudnie literacko - muzyczne. Uczniowie miejscowego gimnazjum przedstawili inscenizacje pod tytułem "Zapiski więzienne". Ponadto odbyła się prezentacja książki Grażyny Stopy "Śladami kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego w Jarosławiu i Zarzeczu" oraz koncert kwartetu smyczkowego Sinfonietta Cracovia.

* Szefowie jarosławskiej filii Zakładów Mięsnych "Sokołów " S.A. zamierzają zwolnić jedną czwartą załogi. Do zwolnienia przewidziano 170 osób. Przeciwko zwolnieniom zaprotestował zarząd jarosławskiego powiatu. Starosta jarosławski zaapelował do dyrekcji firmy o ponowne przeanalizowanie sytuacji. Obecnie na tym terenie stopa bezrobocia jest jedną z najwyższych w regionie i wynosi 17 i jedną dziesiątą procenta.

* W sobotę władze Jarosławia podpisały umowę o współpracy z czeskim Wyszkowem. Dokument podpisali burmistrzowie Jarosławia Jan Gilowski i Wyszkowa Milos Olik. Zgodnie z podpisaną umową miasta będą współpracować w dziedzinie oświaty, kultury, sportu i turystyki. Wyszkow to już trzecie miasto partnerskie Jarosławia. Wcześniej podpisano umowę z Michalowcami na Słowacji i francuskim Orange.

* Otóż mieszkańcy okolic tunelu w Jarosławiu skarżą się na fruwające śmieci z dzikiego wysypiska. Można tam znaleźć poduszki, kołdry, siedzenia samochodowe i papiery. Nie wiadomo kto i kiedy wywozi tam śmieci. Straż Miejska twierdzi, że jeśli ktoś zauważy śmiecącego, to powinien zapisać numer rejestracyjny samochodu, a wtedy sprawa przeciwko niemu zostanie skierowana do kolegium.

Lubaczów

Lubaczów w sieci...
* Pod adresem: www.lubaczow.pl od niedawna można obejrzeć w Internecie miasto Lubaczów. Stworzeniem strony zajęło się Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej. Strony są ciekawe, profesjonalnie zrobione, dzięki czemu służą promocji miasta i okolic. O jakości tej inicjatywy może przekonywać fakt, że za miesiąc marzec ta witryna zdobyła tytuł strony miesiąca w portalu Miasta Online. Jak mówią członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej, którzy pracowali nad stroną, opracowanie podstawowej wersji zajęło im około pięciu miesięcy. Aktualnie opracowują nową wersję strony, opartą na strukturze baz danych, co usprawni poruszanie się po ich witrynie.

Kronika Policyjna

* W piątek Radymnie na ulicy Budowlanych 26-letni mężczyzna kierując mitsubishi potrącił przechodząca przez jezdnię 72 letnią kobietę. Piesza doznała pęknięcia czaszki. W tym samym dniu do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Przemyślu na ulicy 3 Maja. 80 letnia staruszka weszła nagle w miejscu niedozwolonym na jezdnię i została potracona przez renault, którym kierował 64 letni mężczyzna. Kobieta w wyniku doznanych obrażeń zmarła.

* Przemyscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych mężczyzn w wieku 21 i 24 lat. Sprawcy grożąc wybiciem szyb w mieszkaniu zażądali od jego właściciela pieniędzy. Ten dał im dwa złote i 50 groszy i powiedział, że więcej nie ma. Napastnicy pobili swoją ofiarę i zdemolowali mieszkanie.

Wiadrem w głowę...
* W mieszkaniu na obrzeżach Jarosławia przy ulicy Kruchel Pawłosiowski znaleziono zmasakrowane zwłoki 72 letniego Henryka P. Mężczyzna zaatakowany został na terenie swojej posesji. Broniąc się uciekł do domu i tam został uderzony kilkakrotnie wiadrem w głowę. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W wyniku prowadzonych czynności już po kilku godzinach policja zatrzymała sprawcę zabójstwa. Jest nim 21 letni sąsiad ofiary.

* W miejscowości Studzian koło Przeworska 16 letni rowerzysta zjechał na lewą stronę drogi i zderzył się z kierującym rowerem również 16 -latkiem. W wypadku obrażeń ciała doznali obaj rowerzyści. Chłopcy przewiezieni zostali do szpitala.

* W jednym z mieszkań w Przemyślu na ulicy Smolki 56-letni pijany mężczyzna oblał rozpuszczalnikiem wersalkę, swoją żonę oraz drewnianą podłogę klatki schodowej. W momencie gdy usiłował podłożyć ogień został obezwładniony przez sąsiadów. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali go w izbie wytrzeźwień.

* Do nieszczęśliwego wypadku doszło w Jarosławiu. 52 letni mężczyzna podczas prac remontowo - budowlanych jednego z budynków przy ulicy Kilkowej z nieustalonych przyczyn spadł z dachu i uderzył głowa w betonową płytę. Mężczyzna doznał pęknięcia podstawy czaszki i w stanie ciężkim przewieziony został do szpitala.

* Nieznani sprawcy włamali się do sklepu w Gaci koło Przeworska. Łupem złodziei padła gotówka, papierosy i alkohol. starty oszacowano na 4 tysiące złotych.

Reklama