Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 22.07-28.07.2000 r.

* W najbliższy poniedziałek 31 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Miejskiej w Przemyślu podczas, której przeprowadzone zostanie głosowanie nad kandydaturą na prezydenta miasta. Niemal codziennie odbywają się oficjalne i nieoficjalne spotkania członków różnych partii, ugrupowań i klubów radnych. Mieszkańcy Przemyśla zadają sobie pytanie - kto się z kim dogada, aby utworzyć w radzie większość, zdolną powołac nowy Zarząd Miasta. Jak wiadomo, na ostatniej sesji rady, po odwołaniu prezydenta Tadeusza Sawickiego - wystąpił on z klubu Samorządny Przemyśl, a wraz z nim opuściła ten klub także radna Franciszka Kurysz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że skład Samorządnego Przemyśla znowu się pomniejszył. Najprawdopodobniej opuścili go, przechodząc do AWS-u, wiceprzewodnicząca Rady Zdzisława Ziemska i członek Zarządu Miasta Marian Burzynski. Żadna z tych osób oficjalnie nie potwierdziła tej informacji. W tym samym dniu zaplanowano sesje rady powiatu przemyskiego. Podczas spotkania przedstawiony zostanie program restrukturyzacji SP ZOZ na lata 2000-2002. Zostanie oceniony ponadto stan dróg powiatowych oraz praca Zarządu Dróg Powiatowych.

* Od kilku dni w Przemyślu porządku pilnuje nietypowy patrol Straży Miejskiej. Strażnicy jeżdżą na rowerach. Dzięki temu znacznie szybciej mogą dotrzeć w miejsce zgłoszenia i docierać tam gdzie nie mógłby dotrzeć patrol zmotoryzowany. Patrol tworzą strażnicy którzy zgłosili się na ochotnika. Codziennie przejeżdżają prawie 30 kilometrów.

* W tym roku na Podkarpaciu plony zboża będą do 30 procent niższe niż przewidywano. Punkty skupu w całym regionie gotowe są na przyjęcie tegorocznego ziarna narazie świecą pustkami. Po ostatnich opadach deszczu widać już jednak na polach pierwsze kombajny. W Jarosławiu skup będzie prowadzić w tym roku nowa spółka Centrum Rolniczo - Handlowe Wschodni Rynek Hurtowy.

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu informuje odbiorców wody, że od 24 lipca do 19 sierpnia zostanie przeprowadzone płukanie i dezynfekcja sieci wodociągowej. Nadmierny zapach chloru można usunąć przez odstanie wody lub jej przegotowanie.

* Województwo podkarpackie otrzymało od Unii Europejskiej dodatkowe 2 miliony ECU na budowę przejścia granicznego w Krościenku. Podczas spotkania rządowej komisji do spraw przejść granicznych podjęto decyzje o utrzymaniu przez kolejne dwa lata dotacji na rozbudowę przejścia w Medyce. Dzięki tym środkom możliwa będzie budowa przemyskiej obwodnicy dla przekraczających tu granice tirów i modernizację kolejowego przejścia w Medyce - Szeginiach.

* Od sierpnia w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie zacznie działać bank projektów, który powstał z myślą o rozwoju gmin, powiatów i uczelni z województwa podkarpackiego. Władze samorządowe lub kierownicy instytucji będą mogli przesyłać do niego projekty inwestycyjne o znaczeniu ponad lokalnym. Pieniądze na realizacje najlepszych projektów przeznaczy rząd w ramach tak zwanego kontraktu regionalnego.

* W Bachórcu koło Dubiecka rozpoczęła się konserwacja liczącego prawie 250 lat kościoła. Zdaniem konserwatorów kościół ten jest niezwykle cenny. Należy do nielicznych przykładów barokowej architektury drewnianej na Podkarpaciu. XVIII wieczny kościół zaczął popadać w ruinę już od II Wojny Światowej. Przez pewien czas był tu nawet skład materiałów budowlanych. Od 1956 roku praktycznie jest nieużytkowany i systematycznie ulegał dewastacji.

* Trzynastu nielegalnych emigrantów zatrzymali w sobotę 22 lipca funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Do nielegalnego przekroczenia granicy doszło na terenie działania strażnicy w Lutowiskach. Zatrzymani wyjaśnili, że są mieszkańcami znajdującej się po stronie ukraińskiej miejscowości Wołosiane i na stronę polską przeszli w poszukiwaniu leśnego runa. Całą trzynastkę przekazano stronie ukraińskiej.

* Na przejściu granicznym w Medyce zatrzymano samochód marki Daewoo nubira wartości około czterdziestu dwóch tysięcy złotych. Jak ustalono pojazd, którym podróżowało dwóch Polaków miał przebite numery silnika.

* W większości uczelni w regionie są jeszcze wolne miejsca. Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu na licencjackie studia dzienne przyjmuje podania do końca lipca. Chętni mają do wyboru dwa kierunki administracje oraz zarządzanie i marketing. Niepubliczna Szkoła Biznesu w Przemyślu prowadzi nabór do połowy września. Do dyspozycji są takie kierunki jak turystyka, hotelarstwo, finansowość i rachunkowość oraz obsługa celna. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu do 8 września przyjmuje podania na licencjackie studia zaoczne prowadzone na kierunkach: ekonomika i organizacja gospodarki żywnościowej, gospodarka turystyczna i hotelarstwo oraz rachunkowość i finanse przedsiębiorstw.

* Na Podkarpaciu co piąty punkt małej gastronomii nie spełnia norm sanitarnych, nie brakuje też brudnych kąpielisk - tak wynika z raportu Sanepidu. Wojewódzki Inspektor Sanitarny twierdzi jednak, że stan higieny w naszym województwie jest zadowalający. Ogólnie na Podkarpaciu nie ma większej zachorowalności na choroby zakaźne niż w innych województwach. Z wyjątkiem salmonellozy, na którą zawsze w naszym regionie była większa zachorowalność. Pracownicy Sanepidu sprawdzili też stan czystości kąpielisk. Z trzydziestu sześciu aż 11 niespełnia podstawowych norm czystości. Wymieniono tu miedzy innymi kąpielisko w Narolu.

* Wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś wręczy państwu Bronisławowi i Bronisławie Betlejom odznaczenie za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez prezydenta RP. Odznaczenie jest wyrazem uznania za 50 lat wspólnego życia małżeńskiego. Bronisława Betlej jest znaną na Podkarpaciu poetką, laureatką licznych konkursów literackich. Państwo Betlej są działaczami licznych towarzystw regionalnych. Należą do Światowego Związku Żołnierzy AK i Niezależnego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich. Wielokrotnie honorowani najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi.

* Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza przekształcić Wyższą Szkołę Zawodową w Jarosławiu w Państwową Jarosławsko - Przemyską Wyższą Szkołę Zawodową. W Przemyślu powstaną dwa nowe kierunki: historia z archiwistyką i filologia polska. W Jarosławiu pozostaną te kierunki, które są obecnie. Siedziba władz uczelni pozostanie w Jarosławiu. Ministerstwo zakłada, że rozszerzenie działalności jarosławskiej uczelni na Przemyśl nastąpi już od nowego roku akademickiego. Zmiany podyktowane są brakiem pieniędzy na utworzenie odrębnej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu. Zmiany struktury jarosławskiej uczelni pociągną za sobą zmiany w jej władzach.

* W Dubiecku zakończyła się kolejna wizyta delegacji francuskiej gminy Azay Le- Rideau. Obie zaprzyjaźnione gminy współpracują już od kilku lat. Współpraca polega na wymianie grup turystycznych i kulturalnych oraz na spotkaniach w trakcie, których francuscy samorządowcy próbują pomóc swoim polskim partnerom w sprawniejszym działaniu administracji gminnej.

* Prawie 500 polskich dzieci z Ukrainy, Mołdawii, Słowenii i innych krajów spędza lato na Podkarpaciu. Większość kolonii i obozów dla młodych polonusów organizuje stowarzyszenie Wspólnota Polska, ale zajmują się tym także inne organizacje - np. harcerze i parafie. Kolonie w kraju przodków to dla naszych młodych rodaków zza granicy nie tylko okazja do zwiedzania zabytków i poznawania najciekawszych miejsc, ale również zabawa i prawdziwy odpoczynek. Większość kolonistów pochodzi z ubogich rodzin, nierzadko pobyt w Polsce to dla dzieci pierwsza okazja do opuszczenia rodzinnej miejscowości. Organizatorzy kolonii zwykle dbają o to, aby podczas pobytu w Polsce dzieci doskonaliły znajomość ojczystego języka. Kolejna grupa młodych polonusów przyjedzie na Podkarpacie. W poniedziałek 31 lipca w Lubaczowie rozpoczną się kolonie dla ponad setki dzieci z Litwy.

* Większość polskich żołnierzy, którzy przed dwoma tygodniami pojechali do Kosowa, stacjonuje w obozie "Biały orzeł" koło Kaczanika. Polsko - Ukraiński Batalion Sił Pokojowych patroluje teren, nadzoruje rozdzielanie pomocy humanitarnej i strzeże dwóch przejść granicznych, pilnuje drogi ze Skopje do Prisztiny. Żołnierze już się w Kosowie zadomowili. Szkolą się i doskonalą obowiązujące w siłach KFOR procedury. Pomagają im amerykanie. Żołnierze czują się dobrze, trochę dokuczają im upały. Do Polski powróci prawdopodobnie jeden z żołnierzy, który obecnie przebywa w szpitalu po operacji usunięcia wyrostka. Prawie 800 -osobowym batalionem dowodzi płk Bogdan Tworkowski.

* Podkarpackie lasy są pełne grzybów, a więc także i grzybiarzy. Najchętniej zbierane okazy to oczywiście borowiki, zwane tez prawdziwkami, a takze podgrzybki, kozaki, maślaki i kurki. Wszystkie wymienione grzyby są łatwo rozpoznawalne, a co za tym idzie - bezpieczne. Gatunki te dopuszczone są do sprzedaży - można nimi handlować na targowiskach. Pamiętajmy jednak, że każda osoba sprzedająca grzyby powinna zamieścić przy nich nazwę, oraz widoczną informację o dacie i miejscu zbioru. Jeśli grzybiarz ma wątpliwości co do gatunku - musi zwrócić się do tzw. klasyfikatora, który powinien być na każdym targowisku. Niestety, w Przemyślu ani na zielonym rynku, ani na "Manhattanie" nie znaleźliśmy takiej osoby. Pamiętajcie więc, że grzyby zbieramy i kupujemy na własną odpowiedzialność. Ostrzegamy przed grzybami blaszkowymi - należy do nich najbardziej toksyczny i śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy.

* Na Podkarpaciu przebywała stała podkomisja do kontroli i oceny realizacji inwestycji centralnych. Podkomisja działa w ramach komisji finansów publicznych Sejmu RP. Oceniała przebieg prac i wydawanie państwowych pieniędzy na prowadzone u nas inwestycje. Członkowie komisji zwiedzili budowę Zakładu Uzdatniania Wody w Jarosławiu i budowę trzech szpitali: w Lubaczowie, Tarnobrzegu i Mielcu. W Rzeszowie finansowana jest jedna z największych w naszym regionie inwestycji centralnych - budowa regionalnego centrum widowiskowo- sportowego.

* Przejścia graniczne należące do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wizytował minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki oraz komendant główny Straży Gtranicznej Marek Bieńkowski. Obaj panowie zwiedzili przejścia w Korczowej, Kalnikowie, Medyce, Wojskowej, Ustrzykach Dolnych i Lutowiskach.

* W Kalwarii Pacławskiej rozpoczęły się 27 lipca 13 Franciszkańskie Spotkania Młodych. Biorą w nich udział młodzi ludzie nie tylko z Polski ale także z Ukrainy, Słowacji i Czech. W programie kalwaryjskiego spotkania znalazły się miedzy innymi konferencje, Eucharystie z Jutrznią, nabożeństwa, nieszpory, dróżki. W niedzielę dla młodych pielgrzymów zaśpiewa "Stare Dobre Małżeństwo" oraz zespół Fioretti. Przewidziano także zawody sportowe w biegach przełajowych. Przesłanie tegorocznego spotkania, które potrwa do 3 sierpnia brzmi "Z Franciszkiem i Klarą świętujemy jubileusz".

* Z okazji obchodów święta Policji w przemyskiej komendzie wręczono odznaczenia i awanse. Złotymi krzyżami uhonorowano Kazimierza Kuźniara, Zbigniewa Stadnika i Franciszka Taciucha. Pięciu funkcjonariuszom wręczono krzyże brązowe. Nominacje na stopień młodszego inspektora otrzymał komendant miejski policji Artur Jędruch. Ryszard Domin mianowany został na stopień podinspektora, Maciej Wojtaszko nadkomisarza a Stanisław Tomaszewski na stopień komisarza. W korpusie aspirantów i podoficerów awansowano trzydziestu policjantów.

* W Przemyślu trwa przeprowadzka bazaru przy ulicy Sportowej. Jak informowaliśmy jego właściciel Klub Sportowy Polonia sprzedał większą część bazaru spółce "Pierwszy Dom Budowlany w Warszawie". Na terenie nabytym przez spółkę powstanie centrum handlowe z artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Będzie tu także stacja paliw, restauracja i duży parking. Centrum oddane zostanie najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca 2001 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 25 milionów złotych. Planowane inwestycje niepokoją handlowców, którzy boją się o utratę miejsc pracy. Władze Polonii zapewniają jednak, że w żadnym przypadku nie dojdzie do likwidacji bazaru. Będzie on funkcjonował nadal tyle, że w nieco zmienionej formie i w innej części nieruchomości.

* Gościem przemyskiego radia Hot był kandydat na prezydenta Lech Wałęsa. Były prezydent rozmawiał ze słuchaczami. Wcześniej bo o godzinie 16.30 Lech Wałęsa spotkał się z mieszkańcami Przemyśla w Katolickim Domu Roma przy ulicy Grodzkiej. O spotkaniu kandydata Lecha Wałęsy w Przemyślu --- za tydzień! Na pewno było ciekawie.

* W ciągu ostatnich trzech tygodni w Przemyślu po wypiciu alkoholu niewiadomego pochodzenia 3 osoby zmarły a dwie w stanie ciężkim leżą w przemyskim szpitalu. Policji jeszcze nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny, którego pogotowie zabrało z ławki na osiedlu Kazanów. Nie wiadomo także co pił z kolegami, gdyż do szpitala zostali przywiezieni w stanie nieprzytomności.

Reklama