Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 23.09-29.09.2000 r.

* Niedzielne referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Przemyślu zakończyło się niepowodzeniem. Jak wynika z oficjalnych danych w referendum wzięło udział jedynie nieco ponad 18 i 3 dziesiąte procent uprawnionych do głosowania. Łącznie uprawnionych do głosowania było 52 tysiące 534 osoby. Głosów nieważnych oddano 81, głosów ważnych 9 tysięcy 554. Za odwołaniem głosowało 9 tysięcy 240 osób przeciw 314. Przypomnijmy, że aby referendum było ważne musi w nim uczestniczyć co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. Koszt referendum wyniósł 37 tysięcy złotych. Wszystkim rada przeszkadzała, a jak przyszło wybrać za czy przeciw mieszkańcy naszego miasta woleli spokojnie zjeść obiad.

* Poseł Ziemi Przemyskiej Andrzej Zapałowski zwrócił się do ministra edukacji narodowej z prośba o interwencje i szczegółowe zwrócenie uwagi na problem, który zaistniał w Hucisku Nienadowskim. Jak już informowaliśmy w skutek podjęcia przez Radę Gminy Dubiecko decyzji o likwidacji klasy szóstej w szkole podstawowej w Hucisku Nienadowskim rodzice zaprzestali wysyłać dzieci do szkoły. Obawiają się także, iż w roku następnym zarząd gminy przystąpi do likwidacji kolejnych klas w szkole. Rodzice swój sprzeciw motywują miedzy innymi tym, że w okresie zimy w skutek typowej dla tego terenu nie przejezdności dróg dzieci do szkoły będą musiały iść pieszo 8 kilometrów. Dlatego też pisze na zakończenie poseł Andrzej Zapałowski właściwe jest pozostawienie kształcenia w zakresie szkoły podstawowej w Hucisku Nienadowskim.

* W sobotę odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu. Poświęcenie sztandaru nastąpiło w kościele Ojców Karmelitów a uroczyste wręczenie w Klubie Garnizonowym. Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne młodzieży ze szkół podstawowych numer 11 i 15 oraz pokazy ratownictwa przedmedycznego. Jak informuje prezes zarządu klubu Mariusz Jefimow sztandar to najwyższy i najbardziej dostojny symbol dla członków klubu HDK PCK, a umieszczone na nim symbole i hasła są dewizą dla wszystkich osób identyfikujących się z organizacją i jej działalnością. Honorowy patronat nad komitetem sztandarowym objął starosta przemyski Mariusz Grzęda.

* W Krasiczynie zorganizowano warsztaty pod nazwą "Przygotowanie do wprowadzenia zmian". Organizatorem spotkań przeznaczonych dla przedstawicieli gmin oraz starostwa powiatowego w Przemyślu był amerykański program Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego. Celem warsztatów było przedstawienie takiego modelu samorządu, który efektywnie realizuje priorytetu społeczności lokalnej i jest wobec niej odpowiedzialny - wyjaśnia Jadwiga Żmuda inspektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego Edukacji, Kultury I Promocji starostwa powiatowego w Przemyślu. Program na przykładzie rozwiązań amerykańskich zachęca do coraz bardziej aktywnego udziału obywateli, organizacji pozarządowych i przedstawicieli sektora prywatnego w podejmowaniu decyzji dotyczących swoich miejsc zamieszkania. Przeszkoleni podczas dwóch jednodniowych warsztatów przedstawiciele powiatu przemyskiego oraz gmin służyć mogą głosem doradczym swoim władzom w rozwiązywaniu najpilniejszych problemów gospodarczych i społecznych.

* Województwo podkarpackie otrzymało ponad 12,5 miliona Euro na realizacje programu aktywizacji obszarów wiejskich. 12,5 miliona Euro czyli blisko 50 milionów złotych to najwyższa kwota w kraju przyznana na ten cel przez Bank Światowy. O pieniądze starać się mogą wszystkie samorządy wiejskie z terenu naszego województwa. Oceną wniosków zajmie się wojewódzkie biuro wdrażania programu.

* W starostwie powiatowym odbyło się spotkanie poświecone sytuacji w jakiej znajduje się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz opracowaniu planów rozwoju tej instytucji. W trakcie spotkania osiągnięto jednomyślność w sprawie podjęcia starań o budowę nowego gmachu dla muzeum. Jednocześnie wszyscy byli zgodni, że budynek, w którym mieści się starostwo powiatowe wojewoda powinien przekazać władzom powiatu.

* W piątek w pociągu z Przemyśla na Ukrainę podczas konwojowania do granicy w Medyce obywatela Ukrainy doszło do niecodziennego incydentu. 32- letni Jarosław Z. znajdując się pod wpływem alkoholu zaatakował dwóch konwojujących go funkcjonariuszy straży granicznej. Pierwszemu pijany Ukrainiec złamał nos, drugiego ugryzł w nogę. Ukraińca przekazano w ręce policji. Będzie odpowiadał za czynną napaść na funkcjonariuszy BOSG.

* Odszkodowanie za dodatkowe prace przy źle wykonanej konstrukcji stalowego krzyża wypłaci gliwicka firma Hewa Towarzystwu Krzyż Zawierzenia. Konstrukcję krzyża poprawia teraz firma Metalex z Radymna. Prace potrwają około miesiąca. Uroczystość Zawierzenia Miasta Bożemu Miłosierdziu i poświęcenie krzyża odbyło się 15 września. Z powodu wadliwie wykonanej konstrukcji krzyża nie można było postawić. Ustawiono tylko figurę Chrystusa.

* 25 sierpnia podczas posiedzenia sejmiku województwa podkarpackiego radni podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu na podwyżki dla nauczycieli. Pożyczkę w wysokości trzech milionów siedmiuset tysięcy złotych sejmik musi zaciągnąć aby według znowelizowanej karty nauczyciela wypłacić pedagogom podwyżki płac z wyrównaniem od stycznia. Marszałek sejmiku Bogdan Rzońca powiedział, że obowiązek spłaty kredytu przejmie na siebie Skarb Państwa.

* 26 sierpnia odbyło się zebranie założycielskie Przemyskiej Izby Gospodarczej. Podczas spotkania wybrano władze izby. Prezesem zarządu izby został magister inżynier Roman Stępka. Wiceprezesami zostali Janusz Mazur i Witold Sobol. Przewodniczącym rady izby wybrano Wojciecha Inglota, wiceprzewodniczącym Wiesława Pajdę. Sekretarzem rady został Mieczysław Kuźminski a członkami Maciej Ignatowski i Marek Wałęga. Przemyska Izba Ggospodarcza powstała w celu zintegrowania środowiska gospodarczego i reprezentowania go w kraju i poza jego granicami. Siedziba izby mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 19. Telefon 016 676-07-20 lub 676-07-30.

* Akcje promującą zdrowie pod hasłem "Sobota dla zdrowia" organizuje w gminnym ośrodku zdrowia w Medyce pzemyski ZOZ. W czasie akcji udzielane będą bezpłatne porady, badania i konsultacje z zakresu: chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, wykrywanie cukrzycy. Ponadto będzie można skorzystać z badań i porad kardiologicznych, diabetologicznych, onkologicznych, reumatologicznych, laryngologicznych oraz internistycznych. Akcja przeprowadzona zostanie w najbliższą sobotę w godzinach od 9 do 13.

* Jak informuje PAP australijska poczta wydała znaczek z liderem Samoobrony Andrzejem Lepperem. Znaczek kosztuje 45 centów australijskich i według zapewnień autora projektu Tadeusza Sosnowskiego z Samoobrony powiatu przemyskiego jest ważny. Na list z Australii do Polski trzeba przykleić dwa "leppery".  Okazuje się, że w Australii za odpowiednia opłatą każdy może zamówić i wydać znaczek przedstawiający wybraną postać.

* W rzeszowskiej hali Polam rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Galicyjskie organizowane przez jarosławskie Niezależne Forum Prywatnego Biznesu. Targom, w których dominować będzie branża budowlana towarzyszyć będą spotkania, seminaria i szkolenia dotyczące budownictwa. Oprócz Polaków swój udział zapowiedzieli wystawcy z Ukrainy, Słowacji i Węgier.

* Którędy najbliżej do Japonii? Na pewno nie przez Gdańsk, gdzie mieszka inicjator stworzenia u nas drugiego kraju kwitnącej wiśni. Z Przemyśla do Japonii udamy się przez Ukrainę, a nawet razem z nią. Być może już wkrótce powstanie w naszym mieście polsko - ukraińsko - japońska placówka oświatowa o profilu technicznym. To efekt wizyty pani Kazuko Shiraishi - sekretarza ambasady Japonii w Polsce. Pani sekretarz spotkała się ze starostą powiatowym Mariuszem Grzędą. Interesowało ją uszczelnienie granicy wschodniej przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Była też zaskoczona skalą pomocy i przywilejów dla mniejszości ukraińskiej w Przemyślu i regionie. Ciekawiła ją ponadto sprawa Cmentarza Orląt we Lwowie. Pani Kazuko Shirashi postrzega Przemyśl jako pomost pomiędzy Polską a Ukrainą. Dlatego nasz wschodni sąsiad mógłby być partnerem w polsko-japońskiej inicjatywie utworzenia u nas placówki oświatowej. Niedawno w Polsce zaczęła funkcjonować polsko - japońska szkoła komputerowa. Być może w Przemyślu powstanie kolejna.

* Ponad 55 tysięcy dzieci z Podkarpacia będzie jeść w szkole darmowe posiłki. Nasze województwo otrzymało na ten cel 2 miliony złotych z budżetu centralnego. Dożywianie dzieci jest potrzebne tam, gdzie panuje bieda. W wielu wsiach posiłek w szkole jest jedynym, jaki zjada dziecko w ciągu dnia. Dożywianie wygląda różnie - może to być kanapka lub drożdżówka z herbatą, zupa lub danie obiadowe. Wszystko zależy od możliwości szkoły i gminy, ale przeważnie od samozaparcia nauczycieli. W niektórych biednych gminach, często to nauczyciele składają się na uczniowskie jedzenie. Bywa, że dzielą się swymi kanapkami, gdy dzieci są głodne. Może ministerialna dotacja poprawi sytuację.

* Skoro już jesteśmy przy szkolnym jedzeniu, powiedzmy coś o szkolnym piciu. Szklanka mleka dla każdego ucznia była akcją, którą większość z nas pamięta jako pasmo udręk. Dostawaliśmy mleko gorące, często ze znienawidzonym kożuchem. Warunki sanitarne szklanki mleka też były tragiczne. Akcja odeszła w niepamięć, aby teraz, pod koniec stulecia, powrócić w innej, doskonalej formie. A skąd teraz przyszła mleczna moda? Z Zachodu. W Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech trwa kampania pod nazwą „Mleko w szkole". Dzieci dostają porcję mleka w higienicznych i atrakcyjnie zaprojektowanych kartonikach. Wypijają mleko na lekcji, w obecności nauczyciela. W Polsce pomysł chwycił najpierw w Gostyniu, a potem w wielu innych miejscowościach. Mleczarnie produkują je specjalnie na potrzeby akcji i sprzedają po kosztach produkcji. Płacą rodzice i gminy. O tej akcji mówiliśmy rok temu. Do dziś pomysłu nie podchwyciła żadna szkoła w regionie przemyskim. Akcja jest pożyteczna i niedroga. Mleczarnię mamy. Kto pierwszy z tego skorzysta? Czekamy na informacje od szkół.

* Przemyskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej organizuje w najbliższą niedzielę na przemyskim rynku festyn charytatywny na rzecz baru dla ubogich "Święta Marta". Wystąpi miedzy innymi Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl. Ponadto w programie: aukcja obrazów i wyrobów rzemieślniczych, kiermasz słodyczy. Dodatkową atrakcja będzie przejażdżka w siodle kucami szetlandzkimi oraz grochówka z wojskowego kotła 14 Brygady Obrony Terytorialnej. W razie niepogody impreza przeniesiona zostanie do sali Zamku Kazimierzowskiego. Początek festynu godzina 13.

* Trwają obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Zainaugurowała je zorganizowana w zamku w Krasiczynie konferencja naukowa "Na pograniczu kultur - drewniana architektura w Polsce i na Ukrainie". Podczas spotkania ojciec Jan Szpyt były kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej uhonorowany został odznaką "Zasłużony działacz kultury". Tym samym odznaczeniem uhonorowano także księdza prałata Juliana Pudłę proboszcza kolegiaty w Brzozowie. 28 sierpnia odbyła się konferencja w muzeum budownictwa ludowego w Sanoku. Na piatek zaplanowano objazd terenu i zwiedzanie zabytków drewnianych Podkarpacia. Organizatorem trzydniowego spotkania jest Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków.

* W najbliższą sobotę 30 września na przemyskim rynku odbędzie się festyn "Pożegnanie lata z radiem HOT. O godzinie 15 rozpoczną się występy przemyskich zespołów dziecięcych: Kantylena, A-Z oraz Rytm. Przewidziano szereg konkursów podczas, których będzie można wygrać miedzy innymi rower górski. Gwiazdy wieczoru to; Porter Band oraz Roberto Zucaro. Podczas festynu zbierane będą pieniądze na operacje dla 12-letniegio Andrzeja Kaciuby, który cierpi na zanik mięśni.

* We wrześniu wznowiono prace badawcze przy rotundzie Świętego Mikołaja mieszczącej się pod prezbiterium przemyskiej archikatedry. Rotunda Św. Mikołaja odkryta została w 1961 roku. Jej powstanie datowane jest na okres pomiędzy XI a XII wiekiem. Rotunda zburzona została w XV wieku. W 1998 roku z inicjatywy proboszcza katedry oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ponownie rozpoczęto badania. Obecnie studenci wydziału archeologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie badają relikty rotundy zlokalizowane od strony południowo - wschodniej. Proboszcz bazyliki ksiądz Stanisław Cebula czyni starania, aby rotunda mogła być dostępna dla zwiedzających.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali poszukiwanego listem gończym obywatela Ukrainy. Był on poszukiwany przez polską prokuraturę. Ukrainiec podejrzany jest o fałszowanie dokumentów.

* W pociągu relacji Odessa - Warszawa przemyscy celnicy w specjalnych skrytkach ujawnili ponad 11,5 tysiąca sztuk układów scalonych. Do przemycanego towaru, którego wartość oszacowano na ponad 80 tysięcy złotych nikt się nie przyznał.

Reklama