Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 22.04-28.04.2000 r.

* Zatroskanie tym, że we współczesnym świecie ludzie żyją w wielkim pośpiechu, nie mając czasu na refleksję - wyraził ksiądz arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski w homilii podczas pontyfikalnej mszy świętej w szczelnie wypełnionej wiernymi archikatedrze przemyskiej. Jak podkreślił metropolita, współczesny, zagoniony człowiek musi znaleźć czas na refleksję, na szukanie Tego, kto we wszystkich sytuacjach pomoże człowiekowi. - Bóg nas kocha. Za nas umarł i dla nas zmartwychwstał. Wskazał też na konieczność zabezpieczenia się przed tymi, którzy próbują wmówić człowiekowi: "Jeśli zdeptałeś prawo Boże, to nic się nie stało". - Grzechu nie można banalizować - przestrzegł. Grzech staje się niebezpiecznym łańcuchem; wystarczy naruszyć jedno ogniwo, a można pociągnąć całą lawinę. Trzeba było śmierci Chrystusa, by zobaczyć, jak wielką krzywdę grzech wyrządza człowiekowi. Poranek wielkanocny - stwierdził na zakończenie homilii - powinien wywołać powszechny "stukot serc". - Chciałbym, żebyśmy z tego kościoła wyszli radośniejsi i głębiej wierzący, że Chrystus, który prawdziwie zmartwychwstał, chce także zmartwychwstać w każdym z nas.

* Strażacy prowadząc akcje ratunkowe często obserwują sytuacje, kiedy ludzkie zdrowie a nawet życie jest zagrożone. Pewnie, dlatego tak doskonale rozumieją ideę krwiodawstwa. Strażacy z Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu już 26 kwietnia to udowodnią. O godzinie 9 kilkunastu strażaków zamelduje się w stacji krwiodawstwa aby honorowo oddać krew. Mamy nadzieję, że strażacka akcja posłuży innym jako przykład.

* W ubiegłym tygodniu przebywał z wizytą w Przemyślu marszałek sejmu Maciej Płażyński. Gość spotkał się miedzy innymi z liderami partii politycznych w naszym regionie. Podczas spotkania omawiane były sprawy dotyczące sytuacji w Przemyślu oraz problemy związane z nową siedzibą Muzeum Narodowego, wyższej uczelni i siedzibą przemyskiego starostwa powiatowego. Proszono marszałka o wsparcie starań dotyczących przyznania środków budżetowych na realizacje powyższych celów. Szczególnie pilną potrzebą jest utworzenie wyższej uczelni w Przemyślu. Marszałek Płażyński przyrzekł, że dołoży wszelkich starań aby w budżecie państwa na rok dwutysięczny pierwszy znajdą się na to środki. Podczas spotkania Maciej Płażyński złożył propozycje rozegrania w Przemyślu miedzypaństwowego meczu parlamentarzystów Polska - Węgry. Pierwsze spotkanie odbyło się w ubiegłym roku w Budapeszcie a rewanż zostałby rozegrany w pierwszych dniach czerwca w Przemyślu.

* Wojewoda podkarpacki nie podpisał decyzji o wydaleniu z Polski czternastu Rumunów nielegalnie przebywających w naszym kraju. Rumunii zatrzymani zostali w Łańcucie i przetransportowani do Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej . Po dwóch dniach zastali wypuszczeni i wrócili tam, gdzie zostali zatrzymani. Zdaniem dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie nie podpisanie decyzji przez wojewodę wiązało się z niedopełnieniem przez straż graniczną wszystkich formalności.

* Na 13 maja zaplanowano w Przemyślu Jarmark Turystyczny. Wakacyjną ofertę przedstawią ośrodki i towarzystwa kulturalno-turystyczne, biura podróży, gospodarstwa agroturystyczne. Swoje stoiska będą mieć też sklepy ze sprzętem sportowo-rekreacyjnym. Uroczyście otwarty zostanie nowy szlak turystyczny, którego autorem jest Juliusz Pelc. Na Placu Niepodległości wystąpią kapele podwórkowe, zaprezentują się tez karatecy z przemyskiego Klubu Karate Tradycyjnego. Jarmarkowi będzie towarzyszyć kiermasz książek.

* W gminie Bircza rozstrzygnięty został doroczny konkurs na najpiękniejsze ozdobne jajka wielkanocne. W konkursie wzięło udział 55-cioro dzieci i młodzieży wśród których zgodnie z ocena komisji: Natalia Kazanecka i Izabela Stec zajeły pierwsze miejsce. Aneta Podgórska miejsce drugie, Rafał Ćwian i Tomasz Piotrowski miejsce trzecie i Barbara Roztecka miejsce czwarte. Komisja przyznała również 8 wyróżnień. W grupie dorosłych uczestników trzy równorzędne pierwsze miejsca przyznano : Zofii Pigóra, Marii Wasiewicz i Jolancie Cwenar. Dwa równorzędne drugie miejsca Anna Kozanecka i Alina Chrobak. Trzecie miejsce przyznano Lidii Turczyk a czwarte Magdalenie Kowalczyk i Stanisławie Baryła.

* Miedzyresortowy zespół do spraw zagospodarowania granicy państwowej przychylił się do wniosku wojewody podkarpackiego i przyznał 5 milionów 597 tysięcy złotych z tegorocznej rezerwy budżetowej państwa na budowę i rozbudowę dwóch przejść granicznych w województwie podkarpackim. 3 miliony będą przeznaczone na rozbudowę przejścia drogowego w Barwinku natomiast 2 miliony 597 tysięcy złotych na budowę nowego przejścia granicznego w Krościenku. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk poinformował wojewodę podkarpackiego, że międzyresortowy zespół do spraw zagospodarowania granicy nie uznał wniosku, w którym wojewoda postulował wpisanie budowy przejścia granicznego w Budomierzu do planu zagospodarowania granicy państwowej na rok bieżący. Wniosek ten nie mógł być na razie wzięty pod uwagę, ponieważ strona ukraińska nie odpowiedziała dotychczas na polską notę w sprawie utworzenia tego przejścia. Kolejny wniosek o dopisanie do tegorocznego planu finansowania kontynuacji rozbudowy i modernizacji drogowego przejścia granicznego w Medyce zostanie rozpatrzony po uzyskaniu wspólnego stanowiska w tej sprawie Komendy Głównej Straży Granicznej, Głównego Urzędu Ceł oraz ministerstwa transportu i gospodarki morskiej.

* Powiat przemyski uzyskał dodatkowe środki finansowe na realizacje inwestycji drogowej dotyczącej modernizacji drogi Stubno - Kalników - Korczowa. Po półrocznych staraniach podjętych przez starostę przemyskiego Mariusza Grzędę i po pozytywnej opinii marszałka województwa podkarpackiego nastąpiło zwiększenie części drogowej subwencji ogólnej dla powiatu przemyskiego o 500 tysięcy złotych.

* Rada powiatu przemyskiego wspólnie z Radą Miejską w Przemyślu organizują wspólnie tegoroczne obchody konstytucji 3-go maja. Uroczystości rozpoczną się już 2 maja. O 16 na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się Piknik Majowy- impreza plenerowa z udziałem przemyskich zespołów artystycznych . O 19 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego teatr Fredreum przedstawi spektakl "Ożenić się nie mogę". W środę 3-go maja o godzinie 16 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się uroczysta sesja podczas, której zaplanowano wykład okolicznościowy, wystąpienia przedstawicieli parlamentarzystów i władz lokalnych oraz wręczenie dorocznej nagrody miasta Przemyśla. Po sesji około godziny 17 nastąpi złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym konstytucję. O godzinie 18 w bazylice archikatedralnej rozpocznie się koncert przemyskiej orkiestry kameralnej Capella Premisliensis.

* W wielkanocny poniedziałek funkcjonariusze straży granicznej na terenie działania strażnicy Korczowa w odległości około pięciu kilometrów od granicy zatrzymali trojkę obywateli Rosji. Dwaj mężczyźni i kobieta wyjaśnili funkcjonariuszom, że chcieli w naszym kraju podjąć prace zarobkową.

* Ponad 500 osób z Podkarpacia oszukały Rzeszowskie Zakłady "Resmięs". Największa grupę stanowią rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za dostarczony żywiec. Niektórym "Resmięs" jest winien nawet 140 tysięcy złotych. Od sierpnia ubiegłego roku każdego tygodnia rolnicy szturmują siedzibę "Resmięsu", ale nie są wpuszczani do środka. Wielu hodowców zgłosiło sprawę rzeszowskiej prokuraturze, ta jednak nie reaguje. Wierzycielami nie interesuje się tez wojewoda, mimo że Skarb Państwa ma w "Resmięsie" 11 procent udziałów. Rolnicy nazywają aferę ,,wyłudzaniem mięsa". Tymczasem "Resmięs" już podzielił się na trzy spółki, - "Techmięs", "Res-Handel" i Zakłady Mięsne w Rzeszowie. Te ostatnie zmienią wkrótce nazwę na Podkarpackie Zakłady Mięsne sp. z o.o. Nowe spółki, działajace pod tym samym adresem, odcinają się od długów "Resmięsu". Przed Wielkanocą prezes Resmięsu Jacek Jędrys powiedział mediom, że nie ma pojęcia o jakie zadłużenie chodzi.

* 27 kwietnia wierni Kościołów obrządków wschodnich rozpoczynają Triduum Paschalne. Rano w przemyskiej cerkwi archikatedralnej arcybiskup Jan Martyniak odprawił nieszpory z liturgią św. Bazylego Wielkiego. Poświęcił też olej, tzw. Myrę, który będzie używany w czasie sakramentu bierzmowania. Jeszcze dziś o 17-tej podczas nabożeństwa pasyjnego wierni wysłuchaja fragmentów Ewangelii opisujących Mękę Pańską. Jutro, w drugim dniu Triduum, na symbolicznym grobie Chrystusa w centrum świątyni zostanie złożona twa. płaszczenica, czyli całun. W wielką sobotę wierni obrządku wschodniego będą święcić w cerkwi pokarmy. Podobne nabożeństwa dla wiernych diecezji przemysko - nowosądeckiej Kościoła Prawosławnego zostaną odprawione w soborze Sanoku. Będzie im przewodniczyć arcybiskup Adam Dubec.

* Kilka dni temu w wieku 90 lat zmarł ppłk Emil Czerny. Był rodowitym przemyślaninem. Urodził się w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych. W czasie okupacji walczył w Związku Walki Zbrojnej AK. Przez pewien czas był komendantem obwodu przemyskiego. Był autorem wielu publikacji na temat Przemyśla, podejmował różne inicjatywy na rzecz miasta. Po wojnie został wyróżniony Krzyżem Walecznych. W 1993 roku za zasługi w AK i za popularyzacje wiedzy o Przemyślu i jego historii otrzymał tytuł honorowego obywatela Miasta Przemyśla. Pułkownika Emil Czerny zostanie pochowany na cmentarzu wojskowym w Kwaterze Żołnierzy AK.

* Koniec parkowania za darmo. Od 1 maja zostają ponownie wprowadzone strefy płatnego parkowania w centrum miasta, a także na Placu Legionów, ul. Długosza i wybrzeżu Wilsona. Od godziny 7 do 18 w dni powszednie oraz od 7 do 14 w soboty postój będzie kosztować złotówkę za pierwsza godzinę i 1,50 zł za każdą rozpoczętą. Jednorazowe karty będą dostępne w kioskach Ruchu. Zarząd dróg miejskich wprowadza też 5 rodzajów kart abonamentowych. Ich cena będzie zróżnicowana w zależności od tego, kto parkuje i na jak długo. Karty abonamentowe można kupić przy ul. Wybickiego 1 po wcześniejszym złożeniu wniosku.

* W programie 16 sesji rady Powiatu Przemyskiego znalazło się przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok i udzielenie absolutorium dla zarządu powiatu. Ma być tez podjęta uchwała w sprawie powołania komisji konkursowej, która powoła zastępcę dyrektora ds. opieki zdrowotnej w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Przemyślu. Przypomnijmy, że funkcję dyrektora pełni Robert Rybotycki, w poprzedniej kadencji wiceprezydent Przemyśla. Zastąpił on na tym stanowisku Jana Blotnickiego, który teraz jest przewodniczącym Rady Miasta Przemyśla. On z kolei objął tę funkcję po odwołaniu Stanisława Radyka.

* W szkole podstawowej numer 15 w Przemyślu odbyła się narada dyrektorów szkół z terenu powiatu przemyskiego. Spotkanie poświęcone było zaplanowanym na 23 i 24 maja badaniom kompetencyjnym uczniów klas ósmych. Konferencja zorganizowana została przez kuratorium oświaty.

* O godzinie 10, piątek 28 kwietnia w szkole podstawowej numer 15 w Przemyślu rozpoczęły się eliminacje miejskie do ogólnopolskiego konkursu wiedzy o ruchu drogowym. W eliminacjach uczestniczy 8 czteroosobowych drużyn.

* Lekarze i pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu, znów jeżdżą karetkami, a nie jak we wtorek i w środę taksówkami. W czwartek 27 kwietnia przemyski ZOZ i Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego zawarły porozumienie. SP ZOZ zapłacił kolumnie zaległe 35 tysięcy złotych. Pozostałe 65 tysięcy złotych ma wpłynąć na konto WKTS - u do 8 maja.

* W Przemyślu rozpoczęły się Pierwsze Podkarpackie Dni Onkologiczne. Głównym organizatorem spotkania jest dyrekcja i oddział chirurgii wojewódzkiego szpitala w Przemyślu. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał lekarz Maciej Lewicki. Wykład inauguracyjny wygłosił ksiądz profesor Marian Wolicki - kierownik katedry psychologii na papieskim fakultecie w Poznaniu. Tematem spotkania będzie : "Rak jelita grubego, zmiany przerzutowe w wątrobie w przebiegu raka jelita grubego -metody i postępy leczenia oraz postępowanie w przewlekłym bólu nowotworowym w codziennej praktyce k klinicznej".

* W piątek 28 kwietnia zaczynają się dwie policyjne akcje, związane z długim weekendem. Pierwsza pod kryptonimem Pomiar potrwa do niedzieli. Jej zadaniem będzie wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców. Druga akcja, Wiosenny Weekend będzie prowadzona aż przez 6 dni, do środy 3 maja. Policjanci skoncentrują się na zapewnieniu stałej przepustowości głównych tras komunikacyjnych i wylotowych z dużych miast. Będą nadzorować skrzyżowania i zapobiegać korkom. W zbliżające się wolne dni, do 3 maja włącznie, na drogach będzie obowiązywać zakaz ruchu samochodów ciężarowych i ciągników z naczepami o masie powyżej 12 ton. Zakaz obowiązuje 1 i 3 maja od godziny 7 do 22, w pozostałe dni od 18 do 22.

* Kto zamiast zatłoczonych szos wybierze turystyczne szlaki - może liczyć na fachową pomoc i opiekę. W sobotę w ramach akcji stop przewodnik czeka Zaplanowano zwiedzanie zamku i parku w Krasiczynie. Zbiórka przy głównej bramie o 16-tej. W niedzielę z przewodnikiem można będzie zwiedzić zamek w Przemyślu i przejść na Zniesienie. Zbiórka przy Fontannie Niedźwiadek o 16.
Zapraszamy !

Reklama