Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 01.04-07.04.2000 r.

Znowu zima. Od 5 kwietnia pada - najpierw deszcz, potem deszcz ze śniegiem. Błyskawicznie przybywa wody w Sanie i podkarpackich potokach. Nisko położone tereny w okolicach Przemyśla już są podtopione. W Pikulicach potok zalał kilka gospodarstw przy ul. Sobótki. W Przemyślu poziom wody na Sanie przekroczył stan ostrzegawczy o 20 cm i wynosi 4 metry. Wysoki jest stan wody na Wiarze w gminie Fredropol, w potoku Stupnica na terenie gminy Bircza, w potoku Jawornik w okolicach Dubiecka i w Kamionce - gmina Krzywcza. W tej gminie nieprzejezdne są dwa odcinki dróg: w Skopowie i w Iskani. Wydział zarządzania kryzysowego przemyskiego starostwa rozważa wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie w ciągu najbliższych godzin.

* Ostatnie opady deszczu były sprawcą nie tylko zagrożenia powodziowego, ale i meteorologicznej ciekawostki. Kierowcy samochodów ze zdumieniem obserwowali rano swe pojazdy, które noc spędziły pod chmurką. Dachy i szyby były bardzo brudne i dziwnie poplamione. Rdzawe smugi i zacieki pojawiły się nawet na autach umytych dzień wcześniej. Sprawą zainteresowali się meteorolodzy. Okazało się, że na Przemyśl i inne podkarpackie miejscowości spadł deszcz zawierający drobiny czerwonego piasku z Afryki. Piasek został przyniesiony przez wiatr i znajdował się ponad górną warstwą chmur. Deszcz sprowadził go na ziemię, przy okazji brudząc co się da.

* W ciągu najbliższych kilku miesięcy na Podkarpaciu prace może stracić nawet cztery i pół tysiąca osób. Wynika tak z informacji przesłanych przez regionalne firmy do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Może to jeszcze bardziej skomplikować i tak już trudną sytuacje na miejscowym rynku pracy. W województwie podkarpackim zatrudnienia nie ma co 12 mieszkaniec. Ogółem zarejestrowanych jest tu blisko 175 tysięcy bezrobotnych. Według statystyk największe trudności ze znalezieniem pracy mają osoby niepełnosprawne oraz mieszkańcy wsi ale najwięcej wśród bezrobotnych jest kobiet. Podczas ostatniego posiedzenia rady regionalnej OPZZ wystosowano list otwarty do NSZZ Solidarność proponując porozumienie w walce z bezrobociem.

* W Przemyślu zakończyła się 2 kwietnia - trwająca kilkanaście dni - akcja wyłapywania żab, dla których jest to okres składania skrzeków. Od lat najwięcej jest ich na ulicy Sanockiej. Tam mają swoja ścieżkę, którą kierują się w stronę Sanu. Do akcji, którą kierowali z ramienia Przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Marcin Salwicki i Aneta Gerczak włączyło się około dwudziestu osób. Młodzi ludzie na dość ruchliwej ulicy ustawili trójkąt ostrzegawczy oraz tabliczkę "Uwaga żaby". Następnie żabki przenoszone były w pudełkach na drugą stronę ulicy. Reakcje kierowców były różne. Jedni ze zrozumieniem przystawali dając żabom czas na opuszczenie jezdni inni nie zwalniając przejeżdżali nie zważając na to ze na jezdni są ludzie. Dzięki zorganizowanej po raz pierwszy w Przemyślu akcji udało się uratować ponad dwa tysiące tych pożytecznych płazów.

* Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu ogłoszono wyniki szóstej edycji konkursu "Ośmiu wspaniałych". Młodzi przemyślanie zgłoszeni do konkursu przez wychowawców i pedagogów przemyskich szkół prezentowali swoje osiągnięcia i pozytywne cechy charakteru podczas przesłuchań prowadzonych w Urzędzie Miejskim. Dyplomy laureatów oraz odznaki ośmiu wspaniałych otrzymali : Joanna Turek, Miłosz Bereś, Sylwia Kisielica, Paweł Jakubiszyn, Agnieszka Pasek, Joanna Łamasz, Marcin Domagalski i Wojciech Porada. Spośród ośmiu wspaniałych kapituła wytypowała przedstawiciela laureatów do konkursu ogólnopolskiego. Przemyśl reprezentować będzie Wojciech Porada uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ukończył Studium Animatorów Ruchu Apostolstwa Młodzieży, jako animator bierze udział w rekolekcjach podczas, których opiekuje się grupami dzieci i młodzieży. Od ubiegłego roku jest prezesem Szkolnego Koła Caritas. W ramach swej funkcji odwiedza świetlicę przy ulicy Basztowej i pomaga zakonnicom w opiece nad dziećmi. Przygotował miedzy innymi akcje mikołajkową dla dzieci z Chotyńca, brał także udział w podobnej imprezie dla dzieci z domu dziecka numer 3. Od kilku miesięcy jest przewodniczącym samozradu uczniowskiego w swojej szkole. Stara się bronić praw ucznia, ale też dąży do właściwego pojmowania przez uczniów ich obowiązków. Jest otwarty w stosunku do innych i broni swoich poglądów.

* Zgodnie z decyzją prezydenta miasta Przemyśla od pierwszego kwietnia nie miały być pobierane opłaty za parkowanie w mieście. Z decyzja tą nie chce się zgodzić administrator płatnych parkingów czyli Niezależne Forum Prywatnego Biznesu. Obecnie dochodzi do absurdu. Na przykład na parkingu przy ulicy Wałowej do parkującego kierowcy podchodzi inkasent żądający opłaty, w tej samej chwili podchodzi straż miejska i tłumaczy kierowcy, że parking jest bezpłatny. Co robić? Płacić nie płacić? Oto jest pytanie. Z tym zapytaniem radzimy zwrócić się do prezydenta miasta Przemyśla.

* Blisko 5 -ciu milionów złotych zabraknie w tym roku na podkarpackie szkolnictwo. Rządowa subwencja powinna w tym roku wynieść ponad 34 miliony złotych. Ministerstwo edukacji przyznało tylko 29 milionów. Zdaniem przedstawicieli samorządów lokalnych kwota ta pokrywa niewiele ponad 70 procent potrzeb zgłaszanych przez szkoły.

* Nadal nie załatwiona jest sprawa Kopalni Siarki "Basznia" w Baszni koło Lubaczowa, którą kontrolerzy NIK - uznali za bombę ekologiczną. Przez trzy miesiące od czasu opublikowania raportu NIK-u miejscowy samorząd zorganizował kilkanaście spotkań z przedstawicielami rządu. Mieszkańcy tych okolic twierdzą jednak, że w praktyce nic nie zrobiono by zmniejszyć zagrożenie jakie stwarzają nieczynne odwierty. Nieczynny zakład jest bardzo groźny dla środowiska. Całkiem realny jest wybuch z odwiertów trującego siarkowodoru. Przedstawiciele Skarbu Państwa nie zrobili dotychczas nic w sprawie likwidacji kopalni.

* Od blisko trzydziestu dni w Łopuszce Wielkiej gmina Kańczuga w budynkach byłej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska magazynowanych jest kilka ton przeterminowanych środków ochrony roślin. Przed dwoma tygodniami kontrolę na tym terenie przeprowadzili inspektorzy wydziału ochrony środowiska oraz pracownicy stacji sanitarno - epidemiologicznej. Po inspekcji wydano decyzje o natychmiastowym zabezpieczeniu i unieszkodliwieniu pestycydów. Władze gminy Kańczuga zapewniają, że wkrótce uporają się z tym problemem. Prowadzone są już rozmowy z firmą, która usunie odpady, które byłyby zneutralizowane na terenie Holandii.

* 600 tysięcy złotych zamierza przeznaczyć Urząd Marszałkowski na promocje Podkarpacia na tegorocznej wystawie EXPO 2000 w Hanowerze. Polowa pieniędzy pochodzić będzie z budżetu województwa. Pozostałe pieniądze samorządowcy chcą pozyskać od przedsiębiorców z regionu.

* W Rzeszowie gościł przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski Jan Olszewski. Zdaniem lidera ROP-u wybory prezydenckie nie powinny być plebiscytem między gwiazdorami politycznymi, ale wyborem konkretnego programu. Podczas konferencji prasowej - pytany przez dziennikarzy czy będzie kandydował w wyborach prezydenckich Jan Olszewski odpowiedział, że decyzje o tym podejmie za dwa trzy tygodnie.

* Na przełomie września i października zostanie wydana nowa książka telefoniczna dla abonentów z województwa Podkarpackiego. Na nowy spis telefonów złożą się cztery książki. W czwartej obejmującej rejon wschodni znajdą się abonenci z byłego województwa przemyskiego. Każdy ze spisów ma zawierać część informacyjną, alfabetyczny spis abonentów i firm oraz reklamowe strony firm i instytucji.

* Od 31 marca w przemyskim kinie "Centrum" trwa przegląd filmów Andrzeja Wajdy zdobywcy tegorocznego Oskara, początek seansów godzina 18. Do tej pory mogliśmy obejrzeć :"Ziemię obiecaną", "Kanał", "Krajobraz po bitwie", "Człowieka z marmuru". Przegląd filmów Andrzeja Wajdy potrwa do 6 kwietnia. Wyświetlone zostaną jeszcze "Człowiek z żelaza" i "Panny z wilka".

* Od kilkunastu dni w miejscowości Barycz gmina Stubno jakiś zwyrodnialec znęca się nad miejscowymi psami obcinając im ogony. Jak dowiedzieliśmy się w komisariacie Policji w Stubnie nikt do tej pory nie złożył oficjalnego doniesienia w tej sprawie. Wiadomo jednak, że okaleczonych zostało siedem psów. Policja prowadzi czynności wyjaśniające. Sprawą tą zainteresowało się także Przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt.

* W Ostrowie funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali taksówkę, którą podróżowały dwie obywatelki Ukrainy. W bagażniku pojazdu znajdowały się pojemniki ze stu sześćdziesięcioma pięcioma litrami spirytusu. Ukrainki wyjaśniły, że alkohol zakupiły na bazarze i chciały go odsprzedać go z zyskiem.

* Podkarpacka Unia Pracy przeprowadziła wewnętrzne referendum w sprawie wyłonienia kandydata w wyborach prezydenckich, w których udział wzięło ponad 70 procent uprawnionych do głosowania. Zdecydowana większość głosujących członków Unii Pracy uważa, że partia powinna poprzeć kandydaturę Aleksandra Kwaśniewskiego.

* Od początku 2000 roku na bazie dotychczasowych funkcjonujących gminnych ośrodków zdrowia w Birczy, Orłach, Krzywczy i Stubnie funkcjonują Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Placówki te zapewniają w ramach indywidualnych kontaktów lekarzy z Kasą Chorych świadczenia z zakresu kompetencji lekarza rodzinnego oraz pielęgniarstwa i położnictwa środowiskowo-rodzinnego.

* Komisja majątkowa przy Radzie Ministrów podjęła decyzję o przywróceniu własności budynku, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej kurii greckokatolickiej. Postanowiono, że w zamian kuria greckokatolicka zrzeknie się roszczeń do innych nieruchomości na terenie Przemyśla między innymi do budynku, w którym mieścił się Urząd Wojewódzki. Ponadto pozostawiono muzeum na opuszczenie budynku pięć lat. W tym czasie władze wojewódzkie będą musiały poszukać nowego lokum.

* Prezes Spółki Samorządowej Centrum Rolniczo -Handlowe "Wschodni Rynek Hurtowy" Józef Sieczka poinformował o złożeniu przez spółkę oferty zakupu postawionych w stan upadłości Zakładów Przemysłu Zbożowego. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 12 kwietnia. Zakup majątku Zakładów Przemysłu Zbożowego pozwoli na realizacje przedsięwzięć inwestycyjnych w rolnictwie, przetwórstwie rolno - spożywczym i usługach jakie w swoim programie i założeniach posiada centrum rolniczo - handlowe. Ma to szczególne znaczenie w rejonie, w którym brak jest podmiotów zainteresowanych skupem zbóż z dopłatą bezpośrednią dla producentów ze środków agencji oraz jednostek zajmujących się organizacją rynków zbytu produktów rolnych.

* Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Korytnikach już po raz trzeci organizuje konkurs "Moja wieś aktywna". Powiat przemyski będzie reprezentowany przez Stubno. Wójt gminy jest przychylny tej imprezie. Twierdzi, że udział w konkursie będzie dobrą okazją do zaprezentowania gminy, pokazania jej tradycji i kultury ludowej. Równocześnie będzie to doskonała sposobność do integracji społeczności gminy i do dobrej zabawy. Stubno, które do tej pory nie brało udzialu w konkursie, wcale nie zgłosiło się na ochotnika. Wieś została wytypowana przez starostwo powiatowe. Nominacja do udziału w konkursie jest dla Stubna wyróżnieniem za zaangażowanie w różne formy społecznych inicjatyw.

* Szalejąca od rana 6 kwietnia śnieżyca spowodowała kłopoty nie tylko z wodą, ale i energią elektryczną. Niektóre miejscowości, np. w gminie Dubiecko, od kilku godzin pozbawione są prądu. W innych miejscowościach, także w Przemyślu, zdarzają się krótkotrwałe przerwy w dostawie energii. Rejonowy Zakład Energetyczny przyjął dziś ponad 50 zgłoszeń o awariach. Niektóre z nich są bardzo poważne. Mieszkańcy regionu obawiają się, czy nie powtórzy się sytuacja sprzed roku. Przypomnijmy - w kwietniu ubiegłego roku ciężki mokry śnieg powalił instalacje elektryczne w kilku miejscowościach. Niektóre wsie, np. Orły - nie miały prądu przez dwa tygodnie. W tej chwili ciężko oszacować, czy grozi nam powtórka tej tragedii. Mieszkańcy wolą się jednak zabezpieczyć. W niektórych wiejskich sklepach już zabrakło świec i latarek.

* I jeszcze jedna zapowiedź konkursu, tym razem dla dzieci. Firma Visa International, jeden z największych na świecie dostawców kart płatniczych i kredytowych, ogłosiła konkurs plastyczny związany ze zbliżającą się Olimpiadą w Sydney. W konkursie mogą brać udział dzieci w wieku od 11 do 13 lat. Nagrody są niezwykle atrakcyjne. Zwycięzca pojedzie wraz z opiekunem na olimpiadę do Australii. Dziesięciu innych szczęśliwców dostanie komputery. Szczegółowych informacji udziela promujący tę zabawę Bank Śląski, którego przemyski oddział czynny jest od 8 do 18.

* 7 kwietnia stan wody na Sanie wynosił 4 i pół metra - o 70 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Wysoka jest też woda na Wiarze. W tej niewielkiej na co dzień rzeczce jest teraz więcej wody niż w Sanie - aż 4 m i 70 cm. Przybrały wody potoku Jawor, który zalał stodołę i podtopił kilka gospodarstw przy ul. Sobótki. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta - sytuacja się stabilizuje. Przestał padać deszcz, śnieg nie topnieje i nie zwiększa zagrożenia. Powódź raczej Przemyślowi nie grozi, ale i tak miasto jest przygotowane na najgorsze. Zgromadzono już piasek i 16 tysięcy worków. O wiele gorzej jest w licznych miejscowościach powiatu przemyskiego, jarosławskiego i przeworskiego. Sporo terenów jest zalanych, kilka dróg jest nieprzejezdnych. Wszędzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Efekt wczorajszej wichury śnieżnej na Podkarpaciu poprzedzonej rzęsistymi opadami deszczu to ponad 16 tysięcy podtopionych gruntów rolnych i ponad 340 zalanych gospodarstw, uszkodzone mosty i linie energetyczne , nieprzejezdne drogi. Wczoraj dramatyczna stytuacja panowała na terenie byłego województwa przemyskiego. Pod wodą znalazło się około stu gospodarstw oraz ponad 2 tysiące hektarów użytków rolnych. Najbardziej ucierpiała gmina Roźwienica w powiecie jarosławskim. Kilkanaście gospodarstw zostało całkowicie odciętych od świata. mieszkańcy zostali ewakuowani.

* W Ośrodku Zdrowia w Żohatynie przeprowadzono akcję pod hasłem "Jak uzdrowić naszą gminę". Porad udzielali lekarze specjaliści - pediatra, onkolog, reumatolog i internista. O położnictwie i pielęgniarstwie można było porozmawiać z pielęgniarkami z Przemyśla i miejscowego ośrodka zdrowia. Mierzono ciśnienie krwi i oznaczano poziom cukru. Akcja, której celem była promocja zdrowia wśród mieszkańców regionu, cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ciągu kilku godzin ośrodek odwiedziło ponad 300 pacjentów.

* Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział w Przemyślu przygotował na ten miesiąc dla swoich członków wiele ciekawych propozycji. Już w najbliższą niedzielę zorganizowana zostanie wycieczka do Sambora, Drochobycza i Truskawca na Ukrainie. 24 kwietnia w klubie Irlandys odbędzie się spotkanie dla samotnych członków związku a na 30 kwietnia zaplanowano spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych połączone z zabawą taneczną.

Reklama