Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 04.03-10.03.2000 r.

* Sąd Rejonowy w Przemyślu zastosował trzymiesięczny areszt wobec mieszkańca powiatu jarosławskiego. Prokuratura zarzuca mu posiadanie bez zezwolenia broni palnej. Jak informowaliśmy w ubiegłą środę w Żurawicy policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usiłowali dokonać napadu na Bank Spółdzielczych. Posiadali przy sobie pistolety. W trakcie przeszukania domu jednego z mężczyzn policjanci ujawnili materiały wybuchowe - zapalniki oraz amunicję.

* Na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali poszukiwanego listem gończym obywatela Ukrainy. Zatrzymany został on podczas odprawy paszportowej podróżnych wyjeżdżających z naszego kraju. List gończy wydany został przez Prokuraturę Rejonową w Strzelcach Opolskich.

* Stowarzyszenie Młodzi Konfederaci Okręg Przemyski przyłączyli się i w pełni solidaryzują się ze stanowiskiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów działającego przy WSP w Rzeszowie w sprawie wprowadzenia odpłatności za studia wyższe. Młodzi konfederaci podzielają pogląd NZS iż wprowadzenie tak radykalnych zmian i obciążenie polskich rodzin dodatkowymi wydatkami wpłynie w sposób fatalny na ich i tak nie najlepszą sytuacje finansową.

* Radio HOT już za kilka dni obchodzić będzie czwartą rocznice istnienia. Okazuje się, że na terenie byłego województwa przemyskiego istnieje jeszcze starsza rozgłośnia. Jest to radio Ave Maria. Zgodę na jego utworzenie wyraził ksiądz arcybiskup Józef Michalik w grudniu 1993 roku. Radio zaistniało 25 grudnia transmisją pasterki. Twórcą technicznym był ksiądz Janusz Peszko. Pomoc szczególną okazali ksiądz Krzysztof Pastuszak i Teresa Wolf z Belgii oraz parafianie. Obecnie po wielu zmianach zespół radiowy tworzą : Maria Skrzypek, Monika Kruk, Lucyna Szafarz, Krzysztof Kupczakiewicz, Zuzanna Teniuch oraz około trzydziestu pięciu wolontariuszy. Odpowiedzialny za stronę techniczną jest inżynier Kazimierz Kaszuba. W 1998 roku powstało stowarzyszenie Ave Maria. Jednym z głównych celów stowarzyszenia jest patronat nad radiem.

* Stowarzyszenie pod nazwą "Pracownia na rzecz wszystkich istot - ośrodek głębokiej ekologii" z Bielska-Białej wezwało do kampanii na rzecz pomocy dla projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Zaprojektowany i czekający na utworzenie Turnicki Park Narodowy ma chronić obszar o powierzchni dziewiętnastu tysięcy hektarów na pogórzu przemyskim. Na tym obszarze występuje rzadko spotykana, gdzie indziej nie występująca różnorodność gatunkowa, z których wiele zapisanych jest w Czerwonej Księdze Gatunków Ginących. Cały ten obszar to grunty należące do skarbu państwa. Stowarzyszenie domaga się natychmiastowego wstrzymania ciecia starych drzew i naturalnych drzewostanów na obszarze projektowanego parku turnickiego, natychmiastowego uruchomienia procedury tworzenia parku narodowego i zabezpieczenia obecnego charakteru terenów wyludnionych dolin rzek , tak aby grunty te nie zostały sprzedane i aby zachować obecny ich charakter. Zdaniem stowarzyszenia Turnicki Park Narodowy jest bezcennym ogniwem, uzupełniającym o tereny pogórza obszary chronione w Bieszczadzkim i Roztoczańskim Parku Narodowym. W przyszłości powinien wejść w skład Światowego Rezerwatu Biosfery. Dopuszczenie do dewastacji jego wartości dzisiaj zniweczy możliwość utworzenia takiego rezerwatu w przyszłości.

* W kilkanaście dni od otwarcia ruchu towarowego na polsko - ukraińskim przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec okazuje się, że tylko znikoma liczba Tirów decyduje się na przekroczenie granicy w tym miejscu. Kierowców zniechęca brak odpowiednich dojazdów, nieutwardzone pobocza oraz brak parkingu na trasie z Radymna do Korczowej. Budowa przejścia kosztowała ponad 58 milionów złotych. W ciągu doby jest ono w stanie odprawić 8 tysięcy samochodów osobowych, 400 autobusów i 500 samochodów ciężarowych. Obecnie możliwości te wykorzystane są w zaledwie 20 procentach.

* Podkarpacka Kasa Chorych chce pożyczyć z budżetu centralnego 59 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone byłyby na programy profilaktyki zdrowotnej. Pożyczka oprocentowana jest na zero przecinek jeden procent w skali roku. Kasa będzie je zwracać w kwartalnych ratach. Na oddanie długu na 5 lat. Decyzje o zaciągnięciu kredytu kasa podjęła 31 stycznia tego roku. Poprzez Urząd Nadzoru Technicznego wniosek trafił do ministerstwa finansów. Do tej pory Podkarpacka Kasa Chorych nie otrzymała jeszcze potwierdzenia przyznania pieniędzy.

* 6 marca rolnicy z Podkarpacia przyłączyli się do zorganizowanej przez Związek Rolników Samoobrona ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Zorganizowano dwie blokady w Jarosławiu i w Latoszynie koło Dębicy. W Jarosławiu przez dwie godziny rolnicy blokowali międzynarodową drogę E-40. Protest poległa na nieustannym przechodzeniu przez przejście dla pieszych na ulicy 3 -go Maja. Co pół godziny protestujący opuszczali przejecie na cztery minuty by umożliwić przejazd. Rolnicy głośno wyrażali swoje niezadowolenie z polityki rządu wobec wsi i rolnictwa. W jarosławskiej blokadzie przez kilka minut uczestniczył starosta jarosławski Mieczysław Kasprzak, który zapewnił protestujących o swoim poparciu.

* 6 marca około godziny 17 w Korczowej wylądowały trzy śmigłowce z niemiecką delegacją , której towarzyszyli przedstawiciele ze strony polskiej. Delegacja niemiecka w składzie: minister spraw wewnętrznych Niemiec Otto Szili oraz dyrektor ministerialny do spraw straży granicznej Riger Kess towarzyszyli im minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki, wiceminister Bogdan Borusewicz, dyrektor departamentu integracji europejskiej Marek Siewiec i Komendant Główny Straży Granicznej generał Marek Bieńkowski. Celem wizyty było zapoznanie się ze standardami kontroli ruchu granicznego na przejściu granicznym w Korczowej. Goście zwiedzili także strażnicę gdzie zapoznali sie z zasadami jej funkcjonowania. Podczas spotkania odbył się pokaz uzbrojenia i sprzętu technicznego wykorzystywanego przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

* Wicewojewoda podkarpacki Marek Kuchciński zwrócił się do władz samorządowych, oświatowych oraz organizacji społecznych z województwa podkarpackiego z prośbą o zorganizowanie obchodów 60- rocznicy zbrodni katyńskiej i nadanie uroczystościom w naszym regionie szczególnej rangi. Główne uroczystości krajowe odbędą się 13 kwietnia. Wicewojewoda zwrócił się z apelem o zorganizowanie w powiatach, gminach i miejscowościach uroczystości upamiętniających gehennę narodu polskiego. Wyraził też przekonanie, że wezwanie to spotka się ze zrozumieniem i szerokim poparciem ze strony środowisk kombatanckich i lokalnych struktur stowarzyszenia rodzin katyńskich.

* W Wólce Pełkińskiej miała miejsce uroczystość z okazji jubileuszu miejscowego lekarza medycyny Stanisława Jakubca. Doktor Jakubiec rozpoczął prace na niwie medycznej w 1960 roku jako stażysta w ośrodku zdrowia w Wólce Pełkińskiej. Szybko zaaklimatyzował się w nowym środowisku . Jako lekarz wiejski obsługiwał teren od wsi Ujezna po Tryńczę i Kostków. Jako członek ZSL został w 1997 roku laureatem ogólnopolskiego konkursu społecznicy i uhonorowany medalem wdzięczności za ogromne zaangażowanie społeczne. Wyróżniony został także odznaczeniem "Zasłużony pracownik służby zdrowia" oraz srebrnym krzyżem zasługi. W 1995 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Jednak czując się na tyle młody i potrzebny nie zakończył swojej pracy. Nadal pracuje w ośrodku zdrowia w Wólce Pełkińskiej i pełni dyżury w jarosławskim szpitalu.

* W sobote 4 marca blisko stu trzydziestu żołnierzy z polsko-ukraińskiego batalionu złożyło przysięgę wojskową. Większość z nich już w lipcu wyjedzie na misję pokojową do Kosowa. Obecnie trwają intensywne przygotowania do udziału w tej misji. Przed jej rozpoczęciem przeprowadzone zostaną wspólne ćwiczenia.

* Do Wielkiej Brytanii na zaproszenie tamtejszego rządu wyjechało czterech żołnierzy z polsko - ukraińskiego batalionu sil pokojowych. Przez osiem tygodni będą oni pogłębiać znajomość języka angielskiego. Zostaną zakwaterowani w domach rodzin angielskich.

* 7 marca w Rokietnicy obchodzono 57 rocznicę pacyfikacji wsi Rokietnica i Czelatyce przez wojska niemieckie. 8 marca 1943 roku trzy grupy SS wtargnęły do wsi i rozstrzelały 45 osób - najmłodsza ofiara miała tylko 2 lata, najstarsza 75. W pobliskich Czelatycach zginęło 15 osób. Wielu mieszkańców aresztowano i wywieziono do obozów koncentracyjnych. pacyfikacja była odpowiedzią na liczne akcje prowadzone przez AK i Bataliony Chłopskie. W 1949 roku ku czci ofiar postawiono w Rokietnicy pomnik. Uroczystości zorganizowane zostały przez władze gminy. Przybyli kombatanci, samorządowy i grupa osób pamiętających wydarzenia sprzed lat.

* Dom Dziecka "Moja rodzina" w Prałkowcach podpisał porozumienie z Katolicką Parafią Świętej Katarzyny w Buschhoven w Niemczech. Współpraca i wymiana doświadczeń będzie dotyczyć kultury i sztuki, oświaty, wychowania, sportu, turystyki oraz wypoczynku. Zaplanowano już wspólne imprezy krajoznawcze, warsztaty, plenery i realizację programów profilaktyczno -wychowawczych. Dzieci z Prałkowiec najbardziej cieszą się z planów wakacyjnych - być może w ramach wymiany pojadą na obóz do Niemiec.

* Młodzi Konfederaci, czyli zaplecze KPN Ojczyzna, popierają starania starostów powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego, dotyczące zwiększenia nakładów na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu. Na razie pieniędzy na ten cel jest mało. W samym powiecie przemyskim o ponad 40 procent mniej, niż w roku ubiegłym. Młodzi konfederaci obawiają się o losy ludzi młodych. Troszczą się o prawidłowe działanie programu Absolwent ‘99. Twierdzą, że pieniędzy z tego przedsięwzięcia zabraknie. Wskutek tego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać bezrobotnych absolwentów, którzy ponadto nie mają ani doświadczenia, ani stażu pracy, tak chętnie widzianego u nowo zatrudnianych. Konfederaci są pewni, że właśnie kierowanie do pracy bezrobotnych absolwentów da im jedyną szansę nabycia doświadczeń i praktyki zawodowej.

* Prawie 4 miesiące temu w Przemyślu odbyło się I Walne Zgromadzenie Towarzystwa Krzyża Zawierzenia. Uczestniczyła w nim ponad połowa członków Towarzystwa. Wtedy właśnie wprowadzono zapis o zawierzeniu miasta Przemyśla Bożemu Miłosierdziu i zapis mówiący o tym, że Towarzystwo nie prowadzi działalności politycznej. Na oficjalnej internetowej stronie urzędu miasta Przemyśla możemy przeczytać wystąpienie prezesa Towarzystwa, a zarazem prezydenta miasta Przemyśla Tadeusza Sawickiego na temat budowy pomnika Krzyża Zawierzenia. Jest to wyzwanie dla wszystkich ludzi dobrej woli - napisał prezydent Sawicki - dla wszystkich, którzy przyszłość Przemyśla i okolic wiążą z Chrystusowym krzyżem". Krzyż stanie na Kopcu Tatarskim. Został zaprojektowany przez Barbarę Czekierdę i Dariusza Jasiewicza. Termin realizacji wyznaczono na wrzesień tego roku.

* Przemyśl to miasto bez super i hipermarketów. Na razie nie wybudowała tu kilkuhektarowego sklepu ani znana Billa, ani Real, Geant, czy HIT. Z takiej sytuacji zadowoleni są właściciele małych sklepów, czyli mniej więcej 200 rodzin w Przemyślu. Pozostałe 80 tysięcy mieszkańców Przemyśla i okolic na pewno chciałoby kupować taniej, niż w tej chwili. Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia - jak wynika z opinii napływających do mediów - nie zwraca uwagi na niemiecką i francuską narodowość właściciela sklepu, a jedynie na ceny i jakość usług. Dlatego jakikolwiek hipermarket w okolicy zrobiły furorę. Wiadomo, że jest tam o wiele taniej, ale żeby cieszyć się niskimi cenami, musimy jeździć do Tarnowa i Lublina. Dobrze, że chociaż gospodarze innych miast dbają o portfele mieszkańców.

* Kolejny sukces w walce z nielegalnym importem zanotowali funkcjonariusze straży granicznej. Tym razem w czasie przeszukania przechowalni bagażu przy ulicy Kopernika w Przemyślu znaleziono alkohol, papierosy i płyty kompaktowe o wartości ponad 32 tysięcy złotych.

* 10 marca na Sanie w Przemyślu woda przekroczyła stan ostrzegawczy. Do stanu alarmowego brakuje około 90-ciu centymetrów. Jednak, jak uspakaja pełnomocnik starosty przemyskiego Robert Rybotycki w okolicach Dynowa woda opadła i wszystko wskazuje na to ze za kilka godzin podobnie będzie w Przemyślu. Na terenie powiatu przemyskiego, w gminie Bircza rzeka Stupnica podtopiła kilka hektarów pól uprawnych. W powiecie jarosławskim stan ostrzegawczy przekroczyła rzeka Lubaczówka. O godzinie 12 w gminie Wiązownica ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. W miejscowości Surmaczówka podtopionych zostało około 200 hektarów łąk. W powiecie przeworskim pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w gminach Tryńcza i Sieniawa. W powiecie lubaczowskim nie ogłoszono wprawdzie pogotowia przeciwpowodziowego w żadnej z gmin, ale na terenie gminy Oleszyce i Lubaczów podtopionych zostało blisko 100 hektarów łąk.

* Przemyskie starostwo powiatowe w celu ożywienia gospodarczego powiatu podejmuje szereg inicjatyw zmierzających do pozyskania środków finansowych z różnych zewnętrznych programów pomocowych. Jedną z nich jest inicjatywa nawiązania współpracy z finansowaną ze środków amerykańskich - instytucją programu "Partnerstwa dla samorządu terytorialnego" - biurem regionalnym w Krakowie. Program "Partnerstwa dla samorządu terytorialnego" jest jednym z amerykańskich programów pomocowych służących wspieraniu działań polskich samorządów terytorialnych w ich inicjatywach na rzecz poprawy gospodarowania oraz metod zarządzania na szczeblu lokalnym. Przedstawiciele starostwa przemyskiego spotkali się w tej sprawie z kierownictwem biura w Krakowie. W trakcie spotkania wręczony został list intencyjny dotyczący chęci uczestnictwa powiatu przemyskiego w projektach realizowanych przy pomocy ekspertów amerykańskich.

* W Birczy z okazji Dnia Kobiet zorganizowano akademię połączoną z występem grupy teatralnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury, birczańskiej kapeli ludowej oraz kapeli podwórkowej z Przemyśla. W ramach obchodów odbyło się spotkanie kobiet z władzami samorządowymi.

Reklama