Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 26.02-03.03.2000 r.

* Specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego opracowali 6 - letni program rozwoju ogrodnictwa w województwie podkarpackim. Program opracowali specjaliści z Polski i zagranicy w oparciu o badania polskiego i unijnego rynku. Zdaniem specjalistów ogrodnictwo oraz warzywnictwo jest największą szansą dla rolników Podkarpacia. Autorzy programu zalecają by rolnicy z naszego regionu wyspecjalizowali się w uprawie wiśni, porzeczek, truskawek lub marchwi i cebuli. W najbliższych latach będzie bowiem największe zapotrzebowanie na te produkty. Program restrukturyzacji podkarpackiego rolnictwa zostanie przedstawiony rządowi, jeśli zostanie zatwierdzony rolnicy i zakłady przetwórcze mogą liczyć na preferencyjne kredyty.

* Senator Józef Frączek skierował do Prokuratury Rejonowej doniesienie o popełnienie przestępstwa przez prezesa rzeszowskich spółek Res-Mięs i Tech-Mięs. Rolnicy, którzy są wierzycielami tych spółek pomimo, że mają orzeczone przez sąd prawomocne nakazy zapłaty do tej pory nie dostali pieniędzy za dostarczony surowiec. Senator Frączek twierdzi, że prezes Res- Mięsu bezprawnie tworzy nowe spółki podobnej branży i wyprowadza do nich swój majątek przez co Res-Mięs i Tech-Mięs stają się niewypłacalne.

* Do niecodziennego zdarzenia doszło podczas sesji Rady Miejskiej w Sieniawie poświęconej reorganizacji szkół podstawowych. Jeden z radnych AWS z nie wyjaśnionych przyczyn pchnął na ścianę przysłuchującego się debacie mieszkańca Czerc. Impulsywny radny w chwilę po incydencie przeprosił za swoje zachowanie. Czyżby problemy oświaty należałoby rozładowywać na niewinnych?

* Podczas piątkowej sesji ( 25.02) rada gminy Krzywcza podjęła decyzję o likwidacji trzech filii szkół podstawowych: w Skopowie, Woli Krzywieckiej oraz Chyrzynie. Radni gminy Wielkie Oczy podjęli decyzję, że sześcioklasowa szkoła w Kobylnicy będzie placówką o trzy klasowym stopniu kształcenia.

* Parlamentarzystom z regionu nie udało się nakłonić prezesa ZUS-u do rozłożenia na raty długu Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich. ZUS przed trzema miesiącami zajął konto Res-Drobu za niezapłacone składki. To było bezpośrednią przyczyna wstrzymania produkcji i zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości firmy. Rozłożenie długu na raty wobec ZUS mało być szansą na uratowanie firmy. Rzeszowskie zakłady były jednym z największych producentów tej branży na Podkarpaciu. To właśnie tu większość rolników - w tym z terenu byłego województwa przemyskiego - sprzedawała kurczaki. 28 lutego już po raz drugi w tym miesiącu rolnicy ze związku Samoobrona zablokowali drogę w Świlczy koło Rzeszowa. Protestujący domagali się wycofania wniosku o ogłoszenie upadłości rzeszowskich zakładów.

* W sobotę 26 lutego na terenie działania strażnicy Hermanowice miało miejsce nielegalne przekroczenie granicy. Podjęte natychmiast działania doprowadziły do zatrzymania sprawców. Byli to trzej obywatele Ukrainy. Podczas przesłuchania oświadczyli, że chcieli dostać się do Niemiec by tam podjąć pracę.

* Zarząd oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Przemyślu podjął uchwałę o rozpoczęciu prac związanych z przygotowaniem i wydaniem biogramów inżynierów i techników, architektów oraz budowlańców związanych swą pracą lub dziełami z obszarem byłego województwa przemyskiego. Zarząd ma nadzieję, że w ten sposób zapewni zachowanie pamięci o ludziach którzy w okresie od 1918 do 1998 roku swoimi dokonaniami zmienili wygląd wsi, miasteczek oraz miast projektując bądź budując nowe obiekty. Wielu z nich już nie żyje, co utrudnia dotarcie i zebranie koniecznych danych do biogramów . Jedną z możliwości zebrania informacji źródłowych jest nawiązanie kontaktów z ich potomkami lub krewnymi. Zarząd za naszym pośrednictwem zwraca się do rodzin tych osób z prośbą o kontakt pod numerem telefonu  016 678-24-74 lub listownie na adres 37-700 Przemyśl ulica Smolki 15.

* Starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda uczestniczył w obchodach 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. Po uroczystościach Mariusz Grzęda uczestniczył w dyskusji na temat współpracy uniwersytetu ze starostami. Wicestarosta Janusz Słabicki spotkał się natomiast z profesorem Tadeuszem Markowskim - Rektorem Politechniki Rzeszowskiej.

* Od nowego roku akademickiego powstanie w Przemyślu zamiejscowy ośrodek Politechniki Rzeszowskiej. Tymczasową siedzibą przemyskiej filii Politechniki Rzeszowskiej będzie użytkowany dotychczas przez III LO budynek szkolny przy ulicy Grunwaldzkiej. Na pierwszym roku studiować będzie około stu osób przyjętych w wyniku konkursu świadectw. Pierwsi studenci rozpoczną studia zaoczne na kierunkach: budownictwo i inżynieria ochrony środowiska.

* Dzięki zdanym egzaminom przez nie zweryfikowanych dotychczas instruktorów nauki jazdy 27 lutego rozpoczęły normalną działalność ośrodki szkolenia kandydatów na kierowców na terenie byłego województwa przemyskiego. Pozytywnie zakończona weryfikacja przemyskich instruktorów nauki jazdy umożliwia bieżące szkolenia kandydatów na kierowców. Egzaminy odbyły się w Tarnowie .

* 26 i 27 lutego członkowie Klubu Tańca Towarzyskiego AZ uczestniczyli w turniejach tańca w Jarosławiu i Nowej Hucie. W Jarosławiu w kategorii powyżej 16 lat w klasie D Łukasz Ursuski i Magdalena Wołczyk zajęli 4 miejsce w tańcach latynoamerykańskich w tej samej grupie Daniel Bielański i Katarzyna Kubicka zajęli miejsce piąte. W Nowej Hucie w turnieju tańca towarzyskiego Lodowy Sopel 2000 w kategorii wiekowej do 15 lat para Jakub Kupczyk i Ewelina Siara zajęła miejsce szóste.

* Na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze BOSG zatrzymali obywatela Ukrainy, który okazał sfałszowaną wizę wjazdową do Niemiec. Ukrainiec stwierdził, że nie wiedział iż dokument jest sfałszowany.

* Przedstawiciele samorządu gminy Tarnowo Podgórne oraz Ojciec Jan Góra z Poznania odebrali z przemyskiej ludwisarni ważący ponad 1200 kilogramów dzwon, który zawiśnie w Lednicy koło Gniezna. Po raz pierwszy zabrzmi on 10 czerwca podczas uroczystości symbolicznego przejścia przez bramę trzeciego tysiąclecia. Podczas spotkania odczytane zostanie orędzie papieża Jana Pawła II do uczestników tego milenijnego zgromadzenia. Do dzwonu, na którym widnieje napis "Jezus Chrystus, Bóg i Człowiek Odkupiciel Wczoraj i Dziś" wykonano dwa serca. Jedno z nich pozłacane poświeci papież.

* Nowy szpital przy ulicy Monte Cassino w Przemyślu przyjął 29 lutego pierwszych pacjentów. Uruchomiony został oddział pediatryczny oraz chirurgii dziecięcej. Na każdym z tych oddziałów są pokoje dla matek. Jeden nocleg i trzy posiłki kosztują 16 złotych. Ordynatorem oddziału chorób dziecięcych jest Andrzej Kosmalski. Za kilka tygodni rozpocznie się przeprowadzka następnych oddziałów. Budynki z ulicy Słowackiego dzierżawione przez Wojewódzki Szpital Zespolony zostaną zwrócone wojsku.

* 29 lutego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiony został program restrukturyzacji i modernizacji branży mleczarskiej w naszym regionie. Podkarpackie zakłady mleczarskie wciąż borykają się z niedoborem mleka . Każdego roku trzeba sprowadzać 160 milionów litrów z innych regionów kraju. W naszym województwie jest 150 tysięcy gospodarstw produkujących mleko, ale niewiele ponad 2 procent z nich to gospodarstwa duże i dobrze wyposażone. Program restrukturyzacji opracowali specjaliści powołani przez wojewodę . Realizacja założeń programu ma doprowadzić do zmniejszenia deficytu rodzimych produktów mleczarskich poprzez blisko dwukrotny wzrost skupu mleka. Na to jednak niezbędne jest zwiększenie liczny krów w gospodarstwach nastawionych na produkcję towarową , poprawa jakości genetycznej pogłowia oraz lepsze żywienie. Ponadto program zakłada intensywna promocje rodzimych wyrobów przez zakłady przetwórcze.

* Popularna przed laty akcja "Szklanka mleka dla każdego ucznia" doczekała się następczyni. Nowa akcja nazywa się "Mleko w szkole" i przywędrowała z zachodu. Najbardziej popularna jest w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Mleko podawane jest uczniom w kartonikach, co zaoszczędza szkole problemu z myciem naczyń. Akcję finansują samorządy przy wsparciu rodziców. Koszt nie jest wysoki, bo mleczarnie, które włączyły się do akcji, sprzedają mleko po kosztach produkcji. W Polsce akcja zaczęła się w Gostyninie i kilku miejscowościach Wielkopolski. Zimne mleko w ładnym kartoniku smakuje nawet największym niejadkom. Niestety, w Przemyślu żadna szkoła nie podaje uczniom mleka. Jedyną formą dożywiania uczniów są obiady w szkolnych stołówkach. Może by tak czas powrócić do dobrych tradycji? Przecież nie jest ważne, czy tradycja jest "wschodnia" czy też "zachodnia"! (przyp. W&J)

* Metropolita przemyski, arcybiskup Józef Michalik udostępnił mediom nieodczytany jeszcze list pasterski "Mówić prawdę i żyć prawdą". W liście arcybiskup wytknął mediom, że często upowszechniają złe wzorce. Zastępca przewodniczącego konferencji episkopatu potępił też, pojawiające się - jego zdaniem - tendencje do manipulowania opinią. Zdaniem metropolity - dziennikarze ponoszą szczególną odpowiedzialność za wierność prawdzie. Niestety, dokładny tekst dokumentu nie zostanie nam udostępniony. Kanclerz kurii biskupiej ksiądz Józef Bar stanowczo zakomunikował, że nie udzieli nam informacji i odmawia wszelkiej współpracy. Powiedział, że do współpracy potrzebna jest wola obu stron, a on tej woli nie ma. Wspomniał o złych doświadczeniach. Oskarzył Radio HOT o nagranie i wykorzystanie jego wypowiedzi bez zezwolenia. Ponieważ wiemy, że to nieprawda- poprosiliśmy o konkrety. Niestety, ksiądz kanclerz nie pamięta, z kim, kiedy i o czym rozmawiał. Powiedział, że było to rok, dwa, albo może trzy lata temu. Dlatego z pewnymi mediami - m.in. z radiem HOT - kanclerz po prostu nie współpracuje. Ksiądz Józef Bar powiedział, iż fakt trzykrotnej transmisji Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej - nie jest żadnym argumentem. Na zakończenie rozmowy ksiądz orzekł, że i tak poświęcił nam całe 5 minut i lakonicznie poinformował, że list pasterski zostanie odczytany w kościołach w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

* W Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach zakończył się Przegląd Zespołów Kolędniczych Domów Pomocy Społecznej. Oprócz gospodarzy, w imprezie wzięli udział także pensjonariusze z Moszczan, Pełkini, Rudy Różanieckiej, Przeworska, Jarosławia i Przemyśla. Oprócz kolęd zaprezentowali też współczesne pastorałki i jasełka. Imprezę zorganizowali pracownicy huwnickiej placówki: Barbara Janeczko-Caban, Maria Pachla, Zygmunt Marciak i dyrektor Wiesław Żak.

* Centrum Kulturalne w Przemyślu organizuje Przegląd Piosenki Dziecięcej "Śpiewaj razem z nami". 11 i 12 marca będą się popisywać zespoły wokalno-instrumentalne i soliści w wieku od 6 do 16 lat. Najlepsi otrzymają nagrody. Jury weźmie pod uwagę dobór repertuaru, jego walory wychowawcze, aranżacje utworów i ogólny wyraz artystyczny. Impreza, organizowana już po raz 10-ty, co roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Również w tym roku nadesłano mnóstwo zgłoszeń. Celem przeglądu jest popularyzowanie śpiewania wśród dzieci i młodzieży, umożliwienie spotkania się z rówieśnikami, porównanie swoich możliwości z innymi. Dla wielu dzieci jest to okazja, aby wystąpić na dużej scenie i przed publicznością. Wstęp wolny.

* Parlamentarzyści województwa podkarpackiego zwrócili się do premiera Jerzego Buzka ze skargą i prośbą o interwencję u Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Henryka Szumskiego. Sprawa dotyczy losów wojska w południowo-wschodniej Polsce. Parlamentarzyści zarzucają wojskowym władzom lekceważenie cywilnej kontroli nad armią. Nie podoba im się połączenie 14 brygady pancernej z 21 brygadą Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Sprzeciwiają się likwidacji koszar w Jarosławiu. Podkreślają, że rola Obrony Terytorialnej musi wzrosnąć. List podpisało 10 posłów z podkarpackiego.

* Abonenci Przemyskiej Telewizji Kablowej Toya stwierdzili we wtorek, że nie obejrzą miejskiego programu telewizyjnego. Do tej pory każdy piątkowy program był powtarzany we wtorek, środę i czwartek. W tym tygodniu powtórki nie było. Według pracownicy telewizji TOYA program został zdjęty przez Urząd Miejski, który płaci za realizację programów kilka tysięcy złotych miesięcznie. Kobieta nie podała przyczyn zdjęcia programu z anteny. Zapewniła tylko, że już w środę zamiast powtórki będzie nowy program. I był - blisko godzinna relacja z ostatniej sesji Rady Miejskiej Przemyśla i wypowiedzi radnych na temat prowadzenia sesji przez Jana Błotnickiego. Przez cały dzień usiłowaliśmy się dowiedzieć od rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego czy to prawda, że urząd wstrzymał powtórkę programu i dlaczego. Niestety rzecznik był poza terenem urzędu. Nie udało nam się także dowiedzieć, czy za wstrzymany program urząd tak jak zwykle zapłaci kilkaset złotych.

* Niedawno została zarejestrowana fundacja "Pro Academia Narolense". Jej celem jest odbudowanie 18-wiecznego zespołu palacowo-parkowego w Narolu i utworzenie w nim szkoleniowo-naukowego centrum artystycznego. Ma ono być nawiązaniem do szkoły artystycznej, utworzonej przez pierwszego właściciela Pałacu w Narolu - Feliksa Antoniego hrabiego Łosia.

* Zakończył się trwający ponad miesiąc, konkurs internetowy przeznaczony dla osób odwiedzających stronę Urzędu Miejskiego. Taka forma wspólnej zabawy miała na celu popularyzacje wiedzy o naszym mieście i jego samorządzie. Odpowiadając na 15 pytań o różnym stopniu trudności można było uzyskać maksymalnie 22 punkty. Na konkurs wpłynęło 27 ankiet konkursowych.

* W Colegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie została zorganizowana uroczysta sesja naukowa pod hasłem "Przedsiębiorstwo i rozwój terytorialny w procesie integracji z Unia Europejską". Wykład inauguracyjny wygłosił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego profesor Franciszek Ziejka. W konferencji uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele starostwa przemyskiego. Podczas spotkania dyskutowano o miejscu integracji Polski z unią w polskiej polityce zagranicznej oraz o roli samorządu gospodarczego w procesie integracji .

* Województwo podkarpackie otrzyma dotację celową na dofinansowanie placówek kultury w gminach i powiatach. Na razie nie jest jeszcze określony termin rozdzielania dotacji. Dotacja przyznana zostanie tym województwom, których dochody własne nie pozwalają na sfinansowanie planowanych wydatków.

* W Przemyślu gościła delegacja ukraińska w skład której wchodził Igor Wójcik - dyrektor Centrum Prywatyzacji i Reformy Rolnej Lwowskiej Obwodowej Administracji, Walery Timochin - dyrektor Związku Niepaństwowych Przedsiębiorstw i Organizacji Energetycznych Energo-Serwis w Kijowie oraz Iwan Pankiewicz wykładowca wydziału prawnego uniwersytetu imienia Iwana Franki we Lwowie. Celem wizyty było złożenie starostwu powiatowemu propozycji wspólnego opracowania dwóch projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Pierwszy projekt nosi nazwę "Lokalne szanse odnawialnych technologii i ochrony środowiska w podaży energii obwodu lwowskiego". Drugi projekt to rozwój struktur samorządności w sektorze prywatnych właścicieli ziemi w obwodzie lwowskim. Starosta przemyski Mariusz Grzęda podjął decyzje o przyjęciu propozycji i wspólnej realizacji wymienionych projektów.

* Zakończony został pierwszy etap kompleksowej telefonizacji miasta i gminy Sieniawa. Do automatycznej centrali telefonicznej podłączono trzystu abonentów. Pojemność centrali powiększono do sześciuset numerów. Obecnie instalowane są kolejne telefony. W drugim etapie rozpocznie się budowa sieci rozdzielczych oraz będą montowane telefony w miejscowościach: Wylewie, Rudce, Czercach, Dybkowie, Dobrej, Piganach i Czerwonej Woli. Wykonawcą jest TP S.A., która zarazem jest właścicielem linii.

Reklama