Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 15.12-21.12.2001 r.

Przemyśl

"Prezent" dla nauczycieli
* "Prezentem pod choinkę" nazwał dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Wiesław Śnieżek, przekazany w czwartek do użytku nowy obiekt sektora dydaktycznego dla przemyskiego oddziału. Poświęcenia przestronnych pomieszczeń dokonał abp Józef Michalik. Metropolita przemyski wyraził przekonanie, że ta nowoczesna baza lokalowa stanie się miejscem przekazywania prawdy i rzetelnej wiedzy oraz troski o formację nauczycieli. Przemyska placówka, której budowę wsparł dotacją (ok. 250 tys. zł) Urząd Marszałkowski, w I półroczu 2002 r. wzbogaci się o hotel (27 miejsc noclegowych) i część gastronomiczną.

Wzięli sprawy w swoje ręce
* Od 30 listopada Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Przemyślu stało się spółką. Spółkę tworzy Skarb Państwa, który wniósł do niej majątek oraz pracownicy, którzy wnieśli kapitał w wysokości 10 procent wartości przedsiębiorstwa. Jest to pierwsza tego typu prywatyzacja PKS w Polsce.
Dla przedsiębiorstw państwowych, w tym PKS-ów, prywatyzacja może odbywać się trzema drogami: sprzedaż w całości nowemu właścicielowi, wniesienie do spółki (w tej formie Skarb Państwa wnosi do spółki aportem majątek, a inwestor gotówkę) oraz poprzez oddanie w odpłatne korzystanie, czyli leasing pracowniczy z udziałem inwestora posiadającego co najmniej 20 procent udziałów. W PKS w Przemyślu wybrano drogę wniesienia do spółki, z tym że inwestorem, i tu jest wyjątek, zostali sami pracownicy.

Najtańszy "sylwester"?
* Sylwester na rynku w Przemyślu! Koszt imprezy: 30 tysięcy. 10 daje miasto, 20 mają dać sponsorzy, choćby w aporcie. Tak w dużym skrócie wyglądają kulisy przygotowań do sylwestrowej zabawy na przemyskim Rynku. W ubiegłym tygodniu w przemyskim magistracie obyła się narada zarządu miasta z policją, strażą pożarną i przedsiębiorcami, chętnymi do współorganizowania i współfinansowania zabawy sylwestrowej na przemyskim Rynku. Zabawa pod chmurką ma się rozpocząć o godzinie 22 i trwać do godziny 1. Nie będzie prawdziwej orkiestry ani zespołu, będzie natomiast muzyka mechaniczna, serwowana przez dwóch profesjonalnych didżejów. Główną atrakcją sylwestrowej nocy ma być oczywiście pokaz sztucznych ogni, który nastąpi punktualnie o północy. Organizatorzy przewidzieli również konkurs "kupon za butelkę": kto wrzuci pustą flaszkę do kosza, może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, m.in. mikrofalówki.

Oczyszczalnia ruszyła
* Po pomyślnym rozruchu technologicznym, w piątek oficjalnie oddano do eksploatacji we wsi Wyszatyce koło Przemyśla mechaniczno-biologiczną oczyszczalnie ścieków typu "Hydrovit SI". Oczyszczalnia kosztowała 3,1 min. zł, z czego 52% kosztów pokryła gmina Żurawica, a reszta to dotacja wojska, którego dwie jednostki (JW. 3233 i 4. Okręgowe Warsztaty Techniczne) podłączono do tej oczyszczalni.

Razem do woja...
* Przyszłoroczny pobór do wojska będzie wspólny dla mieszkańców powiatu ziemskiego i grodzkiego. Od kilku lat były dwie komisje. Takie połączenie na pewno będzie skutkowało oszczędnościami. Również poborowym będzie łatwiej trafić. Decyzje o wspólnym poborze podjęliśmy oddolnie, na poziomie naszego wydziału i komórki zajmującej się tymi sprawami w Urzędzie Miasta - powiedział Marcin Raba, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Przemyślu.

* Po przeszło dziesięciu latach zmagań Gmina Miejska przemyśl uzyskała ostateczne pozwolenie na budowę nowoczesnego składowiska odpadów komunalnych. Przyjazne środowisku, spełniać ma również wysokie wymagania ekonomiczne. Pierwsza śmieciarka ma złożyć na nim odpady już za rok.

* Dwóch naczelników straciło pracę w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. Jednemu z kierowników nie przedłużono umowy. W magistracie mówi się o "wycinaniu" ludzi wiceprezydenta Jerzego Krużela członka Unii Wolności. Posady stracili już Maria Kuźmińska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Strategii Rozwoju oraz Wiesław Czekierda, naczelnik Wydziału Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej. Nie przedłużono też umowy z Mariuszem Pipskim, kierownikiem Biura Współpracy i Promocji.

JAROSŁAW

* Po raz kolejny Szkoła podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu zorganizowała charytatywną imprezę choinkową dla dzieci z niezamożnych rodzin. Oprócz nauczycieli i uczniów do akcji włączyły się również szkolne koła PCK, Caritas i Towarzystwa Przyjaciół dzieci. Przygotowania prowadzono od jesieni, a uczestniczyły w nich m.in. nauczycielki Krystyna Korecka, Małgorzata Hołowaty i Zofia Kulnianin. Organizowano zbiórki słodyczy i ciepłej odzieży. Pod okiem Małgorzaty Hołowaty i Tomasza Dębickiego dla gości przygotowano inscenizację "Przyszła do nas zima".

PRZEWORSK

Kolejna nadzieja
* Cały dzień przedstawiciele zagranicznej firmy spędzili na linii wąskotorowej "Pogórzania" Przejechali całą trasę do Dynowa. Byli pod wrażeniem. Przejęciem przeworskiej kolejki wąskotorowej zainteresowana jest pewna firma zagraniczna. Są duże szanse, że tak się stanie. Do 19 grudnia firma maiła przedstawić biznes plan funkcjonowania kolejki. Przejęcie majątku kolejki od starostwa będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż pod koniec stycznia. W tym czasie zagraniczna forma będzie musiała załatwić mnóstwo formalności m.in. uzyskać licencję.

* W roku 2002 rozpocznie się w Przeworsku budowa bloku Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Gotowa jest już dokumentacja techniczna i złożony wniosek o kredyt do Banku Mieszkalnictwa, który został zakwalifikowany. W bloku zamieszkają 24 rodziny. Powstanie w tym samym co pierwszy TBS, również dla 24 rodzin.

REGION

* Na świerkowych plantacjach zakończono już wyręb choinek na tegoroczne święta. Ceny są podobne, jak w ubiegłym roku. 800 świerków zamierza sprzedać Nadleśnictwo Oleszyce. Choinka o wysokości do 1,5 m kosztuje 15 zł, zaś do 2,5 m - 25 zł. W nadleśnictwie Krasiczyn przygotowano do sprzedaży 200 świerków. Ceny wahają się w granicach do 20 do 70 zł.

Oszczędni aż do bólu!
* Podkarpacka Regionalna Kasa Chorych, jako jedna z nielicznych w Polsce, ma dochody. Zamiast wydawać wszystkie pieniądze na świadczenia, zamroziła w bankach i na obligacjach około 150 mln zł. A my, biedni, psioczymy na jakość lecznictwa! Pielęgniarki mają najniższe wynagrodzenia, rozwiązuje się szkoły medyczne - tak wygląda realizacja polityki pro- zdrowotnej na Podkarpaciu.

* Już 6 osób w województwie podkarpackim zmarło tej zimy z powodu wychłodzenia organizmu. Żaden z nich nie był bezdomny. Policja, straż miejska, straż pożarna, ośrodki pomocy społecznej, organizacje takie jak Towarzystwo pomocy im. Św. Brata Alberta kontrolują szczególnie dworce, parki, ogrody, sprawdzając, czy ktoś nie pozostał na mrozie. Takie osoby są odwożone do domów lub schronisk, szpitali, izb wytrzeźwień i policyjnych izb zatrzymań. Żadna z tych instytucji nie może odmówić przyjęcia takiej osoby.

* Robiony lek będzie można zamówić w każdej aptece. Tak mówi nowe prawo farmaceutyczne, które wejdzie w przyszłym roku. Zgodnie z nim, aptekę może otworzyć wyłącznie magister farmacji. Ale tylko jedną. Z nowego prawa zadowoleni są aptekarze. Ich zawód zyskuje status tak wyjątkowy, jak np. profesja adwokata. Z punktu widzenia pacjenta, plusem nowej ustawy jest zobowiązanie wszystkich aptek do sporządzania leków na miejscu. Farmaceuci starają się, żeby to prawo weszło w kwietniu przyszłego roku.

Kim jest nowy komendant?
* Inspektor Józef Jedynak z Tarnowa otrzymał nominację na podkarpackiego komendanta wojewódzkiego policji. Kandydaturę Jedynaka pozytywnie zaopiniował już wojewoda podkarpacki Zdzisław Siewierski i zaakceptował Krzysztof Janik, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Józef Jedynak obowiązki komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie przejmie 1 stycznia 2002 r. - mówi Janusz Koryl, rzecznik wojewody.
- W piątek odwiedzę wojewodę podkarpackiego. Przy okazji wstąpię też do Komendy Wojewódzkiej Policji - stwierdził Jedynak. - Dopiero po pewnym czasie będę mógł wypowiedzieć się, czy istnieje potrzeba zmian organizacyjnych w podkarpackiej policji.
*** Józef Jedynak urodził się w 1953 r. w Dębnie. Skończył pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie studnia podyplomowe w łódzkiej Akademii Spraw Wewnętrznych. Służbę pełni od 1973 r. 1 sierpnia 1990 r. został zastępcą naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, a 16 lipca 1991 - zastępcą komendanta wojewódzkiego w tym mieście. Po reformie administracyjnej, 7 czerwca 1999 r. został komendantem miejskim policji w Tarnowie.

Kronika Policyjna

Jak wyczyścić bank?
* Do jednego z jarosławskich banków weszło troje młodych ludzi, którzy poprzez toaletę przedostali się do pomieszczenia gospodarczego, z którego skradli... środki czystości wartości 800 zł. Sprawcami okazali się dwaj mężczyźni w wieku 33 i 34 lat oraz 18-letnia kobieta. Jest to jeden z nielicznych przypadków. Kiedy z banku zamiast środków pieniężnych skradziono środki czystości.

* W Morawsku koło Jarosławia nieznany sprawca wyważył w nocy drzwi do sklepu spożywczo-przemysłowego, wszedł do środka i skradł alkohol, papierosy, szynki, konserwy i czekolady o łącznej wartości 3 tys. zł.

* Przywiezione z Ukrainy bezakcyzowe towary wartości 84 500 zł skonfiskowano w noclegowni przy ul. Kopernika w Przemyślu. Towar to 760 litrów spirytusu i ponad 2 500 paczek papierosów. Właściciel noclegowni twierdzi, że nie wiedział co zawierają pozostawione przez Ukraińców bagaże.

* Podczas rutynowej kontroli drogowej policjanci zatrzymali w Krzywczy poloneza, w którym ujawnili 154 litrów spirytusu i prawie 8100 paczek papierosów bez znaków towarowych akcyzy, o łącznej wartości panda 11 tyś zł. Trefny towar należał do 35-letniej obywatelki Ukrainy.

Reklama