Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.02-02.03.2001 r.

Przemyśl

* W sobotę Przemyślu około 200 żołnierzy z 14 Brygady Obrony Terytorialnej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich złożyło wojskową przysięgę. Za uzyskane w okresie szkolenia bardzo dobre wyniki wyróżniono szeregowych: Tomasza Barzyka, Roberta Cichego, Jerzego Sięmbidę, Wacława Surowca, Pawła Baka, Marcina Kądziołka, Wojciecha Kołodzieja, Grzegorza Szajnika i Pawła Zdyrskiego. Wszyscy nagrodzeni zostali urlopami.

* 7 stycznia stycznia po mszach w przemyskich kościołach zbierane były pieniądze na rzecz przemyskiego szpitala. Zebrano około 30 tysięcy złotych. Przemyska kuria zamierza takie kwesty przeprowadzać częściej. Jak dowiedzieliśmy się od Andrzeja Wolanina zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa za zebrane pieniądze Szpital Wojewódzki w Przemyślu zamierza zakupić karetkę typu N przeznaczoną dla noworodków. Koszt karetki to około 150 tysięcy złotych.

* W sobotę odbyły uroczystości wręczenia nagród „Laury Nowin". W plebiscycie wzięło udział ponad 11 tysięcy osób. Czytelnicy Nowin przyznali nagrody w 5 kategoriach. Symboliczny tytuł człowieka tysiąclecia otrzymał generał Władysław Sikorski. W gronie wyróżnionych znaleźli się także miedzy innymi arcybiskup Ignacy Tokarczuk i Krzysztof Penderecki. Laur Nowin w kategorii polityki otrzymał wicemarszałek Sejmu Stanisław Zając. Społeczniczką roku została Halina Więcek - nauczycielka z Sanoka. Laur w kategorii gospodarka otrzymał Tadeusz Ferenc prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Rzeszowie. W kategorii kultura zwyciężyła Lucyna Mizera - dyrektor muzeum w Stalowej Woli.

* Podkarpacka Izba Rolnicza musiała zaciągnąć ponad 100 tysięcy złotych pożyczki na działalność. W związku z tragiczną sytuacją finansową odwołano szkolenia dla rolników, wstrzymano także wypłaty pensji dla pracowników. Brak środków na działanie izby wiąże się z tym, że od pierwszego stycznia tego roku finansowaniem Podkarpackiej Izby Rolniczej zajęły się gminy. To one mają przekazywać 2 procent podatku rolnego. Problem jednak w tym, że takich pieniędzy gminy jeszcze nie mają, bo pierwszą ratę podatku rolnicy zapłacą dopiero w połowie marca.

* Najwięcej w kraju za tonę buraków cukrowych zapłacą w tym roku plantatorom cukrownie w Przeworsku i Ropczycach. Podwyżka wyniesie średnio 20 procent. Więcej pieniędzy dostaną ci z producentów rolnych, którzy przywiozą surowiec prosto do fabryki. Najwyższa cena za tonę buraka to 141 złotych.

"Oddaj śmieci dla dzieci".
* "Oddaj śmieci dla dzieci". Pod takim hasłem organizowana jest proekologiczna akcja mająca na celu pozyskanie zużytych wkładów do drukarek. Pozyskane pieniądze trafią do placówek oświatowo - wychowawczych, gdzie zostaną przeznaczone na poprawę warunków bytowych wychowanków tych placówek. Jeżeli któraś z firm zdecyduje się na wzięcie udziału w akcji proszona jest o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul Lelewela 8 A w Przemyślu tel. 670 - 79 - 47. Udział firm w tym przedsięwzięciu nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami.

* Od kilku dni harcerze z Komendy Hufca ZHP w Przemyślu przeprowadzają akcję "Grosik". W jej ramach prowadza zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup aparatu "Irys" służącego do wykrywania nieprawidłowej przemiany materii i uszkodzeń narządów u dzieci. Urządzenie trafi do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Harcerze nie kwestują na ulicach, ale zbierają pieniądze we własnym gronie, wśród przyjaciół i znajomych.

Powrót przychodni?
* 26 lutego w biurze senatora Witolda Kowalskiego odbyło się spotkanie w którym uczestniczyli: dyrektor przemyskiego ZOZ - u Robert Rybotycki, prezes PSM Zbigniew Kurosz, przewodniczący Rady Nadzorczej PSM Jan Gawlik, przewodniczący zarządu zainteresowanych Rad Osiedlowych. Spotkanie było poświęcone likwidacji przychodni przy ul. Grunwaldzkiej. Okazało się, że przyczyną likwidacji przychodni przez przemyski ZOZ były nie tylko kłopoty z płatnością należności za wynajmowanie od PSM pomieszczenia, ale również brak w ZOZ - ie specjalistów pediatrów, którzy mogliby zapewnić tej placówce odpowiednie funkcjonowanie. Prezes PSM Jan Kurosz zadeklarował, że w przypadku ponownego uruchomienia przychodni spółdzielnia wynajmie pomieszczenia po kosztach, czyli nie 8 zł za metr a 5,50 za metr. W tej sytuacji dyrektor ZOZ Robert Rybotycki zobowiązał się do ponownego przeanalizowania sytuacji. Zastrzegł jednak, że nie jest możliwe, aby przychodnia mogła funkcjonować w takim samym kształcie jak dotychczas.

* W Przemyślu na ulicy Zamojskiego pojawił się nowy znak, jednak swoim wyglądem nie przypomina on innych znaków. Jest to znak informacyjny nakazujący zachowanie szczególnej ostrożności na przechadzające się ulicą zwierzęta, które nie zawsze mają swoich właścicieli. Autorem znaku jest lekarz weterynarii Andrzej Fedaczyński, który od wielu lat bezinteresownie zajmuje się okaleczonymi i porzuconymi zwierzętami.

* Został opracowany program renowacji cennego sarkofagu znajdującego się w podziemiach klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. XVIII wieczny sarkofag wymaga natychmiastowego odrestaurowania, zawiera on szczątki księżnej Marii Potockiej. Trudnością jest to, że sarkofag wykonany jest z tak zwanego marmuru dębnickiego. Renowacji sarkofagu dokonają studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, którzy opracowali wcześniej wspomniany program naprawy sarkofagu.

* W dniu 28 lutego odbyła się konferencja prasowa w 114 Szpitalu Wojskowym w Przemyślu. Celem konferencji była zapowiedź organizowanych badań z zakresu urologii dla pacjentów powyżej 50 roku życia. Badaniom mogą poddawać się mężczyźni nie zależnie od tego czy są ubezpieczeni w Podkarpackiej lub Branżowej Kasie Chorych, czy też w ogóle nie ubezpieczeni. Badania mają na celu wykrycia ilości chorób u mężczyzn po 50 roku życia.

Zwolnienie przez telefon?
* Czy można zwolnić kogoś przez telefon? Wszystko wskazuje na to, że tak. Według naszych nieoficjalnych jeszcze informacji dyrektor Przemyskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Zdzisław Wołoszyn, został ostatniego dnia lutego odwołany ze swojego stanowiska przez marszałka województwa Bogdana Rzońcę. Marszałek o swej decyzji poinformował dyrektora telefonicznie. Czy Ośrodek będzie nadal funkcjonować samodzielnie, czy też jako filia Ośrodka rzeszowskiego - na razie nie wiadomo. Nie wiadomo też, kto zostanie nowym dyrektorem. Wśród kandydatów na to stanowisko najczęściej wymieniana jest Renata Magnowska, zatrudniona w przemyskim ODN-ie. Prywatnie Renata Magnowska jest siostrą naczelnika Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim, Tomasza Dziumaka.

Co sądzą rani o nowej ustawie?
* Przed podaniem kolejnej informacji najpierw powinniśmy przeprosić za użyte w niej wyrazy, ale będzie to tylko cytat: "dupochraniennają bumagę robi sobie dzisiaj część urzędników z zarządu" - powiedział radny Jerzy Lelek, a zdanie to zacytowało Życie Podkarpackie. W tekście Olgi Hryńkiw wypowiadają się także inni przemyscy samorządowcy. Tekst związany jest z przyjętą przez sejm nowelizacją prawa samorządowego. Najważniejsze poprawki to zmniejszenie liczby radnych i członków zarządu. W następnej kadencji przemyska rada miasta zostanie odchudzona o 12 osób i będziemy mieć 23 radnych. Zarząd Miasta będzie mógł się składać maksymalnie z 5 osób. W myśl nowych przepisów radny nie będzie mógł być członkiem zarządu. Z zamieszczonych przez Życie wypowiedzi wynika, że już dziś samorządowcy chętnie zmniejszyliby skład rady, bo - jak powiedział radny Stanisław Wnorowski - "dużo luda to dużo cuda".

* W Dynowie gościł wojewoda podkarpacki Zbigniew Sieczkoś. Jak się dowiedzieliśmy spotkał się z lokalnymi władzami samorządowymi. Interesowały go największe problemy, z jakimi boryka się gmina: dużym bezrobociem w mieście i okolicy, brakiem pieniędzy na oświatę. Samorządowcy pochwalili się wojewodzie atrakcyjną ofertą agroturystyczną na Pogórzu Dynowskim.

* Jak poinformował nas Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie - od 12 marca będą wydawane wnioski o udostępnienie dokumentów i zapytanie o status pokrzywdzonego. W siedzibie Instytutu przy ul. Mickiewicza 5 można się będzie zgłaszać we wtorki w godzinach od 9 do 17, a w pozostałe dni robocze od 9 do 15. IPN rozpoczyna również wydawanie wniosków w Przemyślu. 8, 9 i 16 marca w siedzibie Archiwum Państwowego w Przemyślu, w pokoju 21 pracownicy IPN będą wydawać formularze i przyjmować wypełnione wnioski. Należy zgłaszać się między godziną 9 a 15.

Natura wymierza sprawiedliwość!
* Czy słyszeliście kiedyś historię o tym, jak się chłop o sosnę zabił? O mały włos doszłoby do podobnego zdarzenia. Pewien gospodarz w okolicach Birczy wypatrzył na podwórku u sąsiada drewno, przygotowane do palenia w kominku. Równiutkie szczapki w sam raz nadawały się naszemu gospodarzowi do pieca. A ponieważ sąsiad sam namachał się przy rąbaniu drewna - raczej nie oddałby go dobrowolnie i za darmo. Jedyną metodą wydała się, więc gospodarzowi pospolita kradzież. Łyknął okowity dla dodania sobie animuszu i pod osłoną nocy zakradł się na podwórko, gdzie załadował do worka sosnowe bierwiona. Było ciemno, a nasz bohater był tylko odrobinę trzeźwy. Przemykając przez podwórko, nagle wpadł na drugą, nie widzianą wcześniej stertę sosnowych szczapek i potłukł się tak dotkliwie, że krzykiem obudził wszystkich domowników oraz kota. Właściciel drewna nie głosił sprawy policji. Uznał, że sosna sama wymierzyła złodziejowi karę w postaci licznych sińców i zadrapań. * Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Przemyślu ma nowego naczelnika. Funkcję tę pełni Mieczysław Madejowski. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS-u. Poprzednio zatrudniony był w Przemyskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej, gdzie od 1993 roku kierował oddziałem tej spółki. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy wydział nie miał naczelnika. Jego obowiązki pełnił Marian Król.

* Pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu rozważają możliwość wznowienia akcji protestacyjnej. Powód ?. Do tej pory nie otrzymały obiecanych podwyżek. Rząd obiecał im, że jeszcze w styczniu otrzymają podwyżkę w wysokości 230 złotych. Dyrekcja szpitala tłumaczy, że opóźnienie wynika nie z ich winy. Do tej pory, bowiem nie otrzymali z ministerstwa obiecanych środków finansowych.

Prokuratura do likwidacji?!
* Likwidacje Prokuratury Okręgowej w Przemyślu i utworzenie w jej miejsce Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Krośnie zakłada projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie utworzenia Prokuratur Apelacyjnych, Okręgowych i Rejonowych. Po likwidacji Sądu Okręgowego w Przemyślu i wcześniejszej decyzji o likwidacji siedziby województwa oraz wielu instytucji z nim związanych jest to kolejny krok, który przyczyni się do degradacji statusu naszego miasta. Jest to sprzeczne z ideą przyjętego przez rząd programu „Dialog i rozwój" mającego na celu zapobieżenie degradacji miast, które utraciły status wojewódzki - uważa senator Witold Kowalski. Z apelem o zmianę tego projektu senator zwrócił się do ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. W piśmie do ministra czytamy „pana poprzedniczka Hanna Suchocka w ostatnich dniach swojego urzędowania podjęła decyzje o likwidacji Sądu Okręgowego w Przemyślu. Niechlubną role w tej sprawie odegrali jej współpracownicy, którzy nadal pracują w resorcie i jak widać podejmują usilne działania aby usankcjonować słuszność wcześniejszej decyzji i chcą zlikwidować Prokuraturę Okręgową w Przemyślu. Potwierdza to tylko ich niewiedzę i brak rozeznania w naszym regionie." Senator Kowalski uważa, że za pozostawieniem Okręgowej Prokuratury w Przemyślu przemawia miedzy innymi: osiągnięcie bardzo dobrych wyników, co potwierdziły kontrole, przygraniczne położenie Przemyśla i usytuowanie na tym terenie dwóch przejść granicznych z Ukrainą a także to, że znajdują się tu dwie ważne instytucje, które ściśle współpracują z prokuraturą Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej i Urząd Celny.

* Trzy przejścia na terenie działania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wzbogaciły się o nowoczesny sprzęt komputerowy. Urządzenia zainstalowane zostały w Korczowej, Barwinku i Przemyślu. We wrześniu podobny sprzęt trafi na przejście w Medyce. Nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwi pracownikom przejść korzystanie z danych państw wspólnoty. Każdy z zestawów komputerowych składa się z dwóch serwerów, dzięki temu zmniejszy się ryzyko awarii. Szybsze będą też wykonywane operacje. Zakup sprzętu był możliwy dzięki środkom z funduszu PHARE.

* Eksperci Komisji Europejskiej z Brukseli wizytowali przygotowania naszej wschodniej granicy przed przyjęciem Polski do wspólnoty. Towarzyszył im zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej podpułkownik Wojciech Dylewski. Odwiedzili przejście w Korczowej oraz strażnice w Wojtkowej i Lutowiskach. Jak dowiedzieliśmy się od podporucznik Elżbiety Pikor rzecznika BOSG ekspertów interesowała głównie infrastruktura i wyposażenie przejść, systemy informacyjne i komputerowa baza danych oraz współdziałanie z innymi służbami granicznymi.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze GPK zatrzymali do kontroli samochód marki BMW którym podróżował obywatel Ukrainy. Okazało się, że pojazd został skradziony na początku lutego w Katowicach. Kierowcą oraz samochodem zajęła się policja.

Jarosław

Przygraniczne obrady!
* W Młynach w powiecie jarosławskim odbyła się w piątek wspólna sesja samorządów sąsiadujących gmin Radymna i Krakowca na Ukrainie. Jak informowaliśmy w grudniu przedstawiciele władz samorządowych Radymna i Krakowca zawarli porozumienie o współpracy przygranicznej do 2005 roku. Główne kierunki współpracy zatwierdzono podczas piątkowej sesji. Obie strony zainteresowane są kontaktami gospodarczymi, współdziałaniem w dziedzinie ekologii a także w dziedzinie kultury, sportu i oświaty. Zobowiązano się do opieki miejsc pamięci. Zadeklarowano także wzajemną pomoc na wypadek klęsk żywiołowych.

* W Jarosławiu powstało pierwsze w Polsce Powiatowe Koło Polskiej Unii Gospodarczej. Jest to ugrupowanie polityczne, powstałe z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich. Polska Unia Gospodarcza to zrzeszenie, które zamierza współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi, bowiem jego celem jest uzyskanie dużej efektywności gospodarczej. Tworzy tzw. Pakiet na rzecz Rozwoju gospodarczego, który ma na celu znalezienie i zebranie najskuteczniejszych metod zmierzających do wzrostu gospodarczego, promowania działalności małych i średnich przedsiębiorstw oraz zwiększenia zamożności Polaków i likwidację, a przynajmniej zmniejszenie bezrobocia.

Lubaczów

Stowarzyszenie Ziemi Lubaczowskiej wygrało konkurs!
* Stowarzyszenie Ziemi Lubaczowskiej wygrało konkurs na najlepszy program współpracy pomiędzy samorządami z zagranicą. Przypomnijmy, że zarówno władze miasta, jak i władze powiatu lubaczowskiego współpracują z rejonem jaworowskim na Ukrainie. Program, który przygotowano do konkursu PAUCI obejmuje organizację spotkań, sympozjów i konferencji polsko - ukraińskich na tematy rolnictwa, gospodarki, turystyki i szkolnictwa. W spotkaniach wezmą udział m. in. naukowcy, samorządowcy i biznesmeni z terenów objętych wzajemną współpracą. Jak poinformował zastępca burmistrza Lubaczowa Janusz Szaj na razie powiadomiono ich telefonicznie o wygranym konkursie, ale czekają jeszcze na oficjalne pismo. Dopiero, kiedy je otrzymają będą mogli rozpocząć spotkania, a dojdzie do nich prawdopodobnie w marcu. Zastępca burmistrza poinformował, że zamierzają na spotkania zaprosić również przedstawicieli samorządów z partnerskich miast Niemiec i Węgier.

* Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej ogłosiło konkurs na najlepszą stronę internetową, która w odpowiedni sposób mogłaby zaprezentować Lubaczów lub okoliczne miejscowości powiatu lubaczowskiego. Pomysłodawcami tego konkursu są osoby zajmujące się multimedialną wizytówką miasta. Ich konkurs jest adresowany głównie do szkół. Na autorów najciekawszych stron czekają cenne nagrody między innymi: drukarka, skanery oraz programy komputerowe. Zgłoszeń należy dokonywać do 31 marca. Ogłoszenie wyników organizatorzy planują na 15 kwietnia.

Kronika Policyjna

* Mieszkaniec Stargardu Gdańskiego zawiadomił Komendę Miejską Policji w Przemyślu o rozboju, którego padł ofiarą jadąc pociągiem relacji Szczecin - Przemyśl. Do jego przedziału weszło trzech nieznanych mu mężczyzn i grożąc użyciem broni zabrali mu przenośny komputer, telefon komórkowy, 800 złotych i odzież. Mężczyzna starty oszacował na 10 tysięcy złotych.

Kradną kable.
* 25 lutego w Medyce funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na gorącym uczynku, kradzieży kabla telekomunikacyjnego, wartości blisko 1800 złotych dwóch mężczyzn w wieku 24 i 47 lat. Do podobnego zdarzenia doszło w sobotę w Bukowinie koło Oleszyc. Tu policjanci w bezpośrednim pościgu zatrzymali 3 mężczyzn w wieku od 25 do 27 lat. Podejrzani są o usiłowanie kradzieży około dwustu metrów kabla na szkodę Telekomunikacji Polskiej S.A.

* W Manasterzu nieznani sprawcy skradli 1200 metrów bieżących aluminiowych przewodów elektrycznych ze słupa niskiego napięcia. Straty oszacowano na 3 tysiące złotych.

* W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy włamali się do szkoły przy ulicy Łukasińskiego w Przemyślu. Złodzieje z pokoju księgowej skradli 1200 złotych a z sali audiowizualnej telewizor i magnetowid wartości około dwóch tysięcy 800 złotych.

* 25 lutego około godziny 23 w Walawie gmina Orły samochód potracił idącego prawą stroną drogi 22 letniego mężczyznę. Pieszy ze złamaną nogą przewieziony został do szpitala kierowca natomiast zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanemu.

* W nocy z soboty na niedzielę na przejściu granicznym w Barwinku czekający na odprawę 40-letni mieszkaniec Siedlec podszedł do funkcjonariusza Straży Granicznej i usiłował wręczyć mu 60 dolarów. Mężczyzna chciał, aby strażnik przepuścił do naszego kraju bez kontroli trzy obywatelki Bułgarii, które nie posiadały przy sobie odpowiednich dokumentów. Mężczyzna za usiłowanie wręczenia łapówki przekazany został policji.

* W podjarosławskiej miejscowości policjanci z Miejskiej Komendy Policji w Jarosławiu zatrzymali podejrzanego o kradzież znacznej sumy pieniędzy Wiesława S. Kradzieży dokonał w jednym z miejscowych supermarketów, gdzie także pracował na stanowisku magazyniera. Skradzione pieniądze udało się odnaleźć funkcjonariuszom w stodole na posesji sąsiada sprawcy kradzieży. Sprawca został oddany do dyspozycji prokuratury.

* W Medyce do jednego z domów mieszkalnych pod nieobecność domowników włamali się nieznani sprawcy. Złodzieje skradli telewizor, wieżę stereofoniczną, telefon, radioodtwarzacz oraz zegarek elektryczny. Łączna suma strat oszacowana została na dwa i pół tysiąca złotych.

Reklama