Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 14.10-20.10.2000 r.

Nagrodzić trud nauczycielski...
* Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele placówek podległych starostwu powiatowemu w Przemyślu otrzymali akty nadania stopnia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Dokumenty wręczone przez starostę Mariusza Grzędę odebrali dyrektorzy placówek podległych starostwu: Elżbieta Trunkwalter z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej, Zofia Jasińska z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku i Józef Szyszlak z Zespołu Szkól Rolniczych w Nienadowej. Podczas spotkania uhonorowano wyróżniających się pedagogów.Za wybitną pracę dydaktyczno - wychowawczą, talent pedagogiczny nagrody starosty przemyskiego otrzymali: Alicja Atak z LO w Dubiecku, Aleksandra Chruścicka i Józef Szyszlak z Zespołu Szkół Rolniczych w Nienadowej.

Trzymać rękę na pulsie!
* W Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zorganizowano sesje INVEST FORUM 2000 poświęconą inwestycjom gospodarczym na obszarze województwa podkarpackiego. W konferencji udział wzięli przedstawiciele wszystkich szczebli samorządu terytorialnego w tym reprezentujący ziemię przemyską starosta Mariusz Grzęda, reprezentanci urzędów centralnych oraz przedstawiciele podkarpackich firm. Mieli oni możliwość zapoznania się zarówno z aktualnym stanem inwestycji jak również z planami na przyszłość. Uczestnicy sesji wysłuchali prelekcji Barbary Mrówki z Urzędu Integracji Europejskiej i Wojciecha Magnowskiego kierownika oddziału programów pomocowych urzędu marszałkowskiego o możliwościach pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Zdaniem starosty przemyskiego tak bogate spektrum wiedzy i informacji na temat przyszłych kierunków działań gwarantuje wszechstronną orientację i zapoczątkuje wspólne przedsięwzięcia oraz wzajemne wspieranie w realizacji wielu ważnych dla przyszłości województwa podkarpackiego projektów.

* W tym roku mija 135 lat od powstania Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Początki działalności to pionierska praca o zachowanie polskości towarzystwa. Jego niewątpliwą zasługą było wówczas autentyczne przybliżanie dzieł Chopina i Moniuszki. Bardzo owocna okazała się współpraca z Towarzystwem Dramatycznym Fredreum. Wystawiono wspólnie Księżniczkę, Czardasza, Krakowiaków i Górali a także Ptasznika z Tyrolu. Dziś towarzystwo zajmuje się także działalnością umuzykalniającą i edukacyjną. Organizuje w ciągu roku kilkadziesiąt koncertów i audycji muzycznych. Od 17 lat organizuje międzynarodowy festiwal „Przemyska Jesień Muzyczna". Prowadzi społeczne ognisko muzyczne w Przemyślu, Radymnie, Duńkowicach, Nizinach, Zarzeczu i Grzęsce, współpracuje z wieloma wyższymi uczelniami muzycznymi i Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie. Obecnie towarzystwo boryka się z ogromnymi kłopotami finansowymi. Towarzystwu grozi ograniczenie działalności i opuszczenie sali w centrum miasta. Z powodu znacznego ograniczenia dotacji celowych nie mogło ono zorganizować tylu koncertów ile w roku ubiegłym. Nie otrzymano dotacji na promocje muzyków pochodzących z Przemyśla i województwa podkarpackiego, z wyjątkiem niewielkiej kwoty na występ studentów wokalistyki. Nie zyskała uznania propozycja dodatkowego umuzykalnienia w formie specjalnych audycji uczniów szkół podstawowych. Na XVII Przemyską Jesień Muzyczną, która rozpocznie się 6 listopada przyznano zaledwie jedną trzecią ubiegłorocznej kwoty.

Karygodna samowola marszałka!
* Podsekretarz stanu Andrzej Ryś odpowiedział na zapytanie posła Andrzeja Zapałowskiego dotyczącego likwidacji Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Andrzej Ryś odpowiada, iż likwidacja stacji pogotowia w Przemyślu może nastąpić wyłącznie na podstawie uchwały sejmiku województwa podkarpackiego. W żadnym razie likwidacja nie może mieć miejsca w oparciu o decyzje marszałka z pominięciem stosownej uchwały. Ewentualna kontrola decyzji podjętych przez samorząd województwa należy do premiera, wojewody, Regionalnej Izby Obrachunkowej. Podsekretarz Andrzej Ryś poinformował posła Zapałowskiego, że do organu założycielskiego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu wystosowane zostało pismo z prośbą o udzielenie wyczerpujących informacji na temat sytuacji zakładu.

Brawo panie przewodniczący!
* Przewodniczący Rady Miasta Przemyśla Wojciech Inglot przeznaczył swoją dietę na potrzeby nowo powstającego laboratorium w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. 10 tysięcy złotych Wojciech Inglot absolwent tej szkoły wręczył nauczycielowi chemii magistrowi Marianowi Sztabie podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Holendrzy uczyli dynowskich gospodarzy...
* Z inicjatywy wójta gminy Dynów Adama Chrobaka i przedstawiciela urzędu marszałkowskiego Piotra Pawelca w Dynowie gościli holenderscy specjaliści zajmujący się agroturystyką. Goście przeprowadzili seminarium dla rolników, którzy chcieliby założyć gospodarstwa agroturystyczne. Holendrzy omówili zagadnienia dotyczące rozwoju gospodarstw.

* Z okazji 50-lecia działalności Polskiego Związku Głuchych na ziemi przemyskiej oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Głuchych w Przemyślu w Domu Katolickim „Roma" zorganizowano uroczystą akademię. Podczas spotkania prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych Kazimierz Diehl wręczył przemyskiemu związkowi w uznaniu zasług pamiątkowy medal. Podczas spotkania, które poprzedzone zostało mszą świętą w kościele Świętej Trójcy wręczone zostały odznaczenia.

* O blisko 3 tysiące 700 osób zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego liczba bezrobotnych na terenie byłego województwa przemyskiego. W ubiegłym miesiącu spadek liczby bezrobotnych w porównaniu do sierpnia odnotowano w Powiatowym Urzędzie Pracy w Przemyślu i Przeworsku. W Przemyślu liczba ta zmniejszyła się o 112 osób w Przeworsku o 9. Wzrost nastąpił w Jarosławiu o 48 osób i w Lubaczowie o jedną osobę. Nadal najwyższa stopa bezrobocia jest w Lubaczowie 17 procent, podczas gdy w Jarosławiu 15,2, Przemyślu 14,3 i Przeworsku 14,2 procent.

* Na ostatnim posiedzeniu senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej wybrała nowego wiceprzewodniczącego. Został nim senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz z Jarosławia. Komisja jest jedną z najważniejszych komisji senatu. Jej działalność związana jest z problematyką polityki zagranicznej państwa, nawiązywaniem kontaktów międzyparlamentarnych, integracją europejską i międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi. Zdaniem nowego wiceprzewodniczącego "istotnym elementem, polityki zagranicznej, jaką powinna kreować Polska jest otwarcie się na całą Europę nie tylko zachodnią. Duże znaczenie ma tutaj ukierunkowanie na kraje Europy Wschodniej, które stanowią ogromny potencjał ekonomiczny. Taki kształt polityki zagranicznej gwarantuje właściwą pozycję Polski w zintegrowanej Europie na miarę naszych rzeczywistych potrzeb i aspiracji".

* Wydział Zarządzania Kryzysowego I Ochrony Ludności starostwa powiatowego w Przemyślu przeprowadzi 25 października dwudniowe ćwiczenia. Podstawowym ich celem będzie ochrona zagrożonych mieszkańców, gospodarstw rolno - hodowlanych oraz mienia na terenach objętych klęska powodzi. 10 października rozpoczął się okres przygotowawczy dla koordynatora ćwiczeń i biorących w nich udział policjantów, strażaków oraz służb sanitarnych i weterynaryjnych powiatu oraz gminnych komitetów przeciwpowodziowych w Dubiecku, Krzywczy, Krasiczynie, Medyce, Przemyślu, Stubnie i Żurawicy. Jak wyjaśnia Witold Szpytman pełniący obowiązki szefa wydziału zarządzania kryzysowego celem ćwiczeń jest między innymi przygotowanie odpowiednich służb powiatowych do wykonania zadań w przypadku wystąpienia powodzi, doskonalenia współdziałania organów i sił działających na terenie powiatu w prowadzeniu akcji ratunkowej w rejonach dotkniętych klęską żywiołową.

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji remontuje magistrale wodociągowe zasilające Przemyśl w wodę. W związku z tym od 17 do 27 października może okresowo wystąpić obniżone ciśnienie wody w sieci wodociągowej, szczególnie w wyższych partiach miasta.

* 5 października siedem osób w tym troje dzieci uległo zatruciu salmonellą. Zatrucie nastąpiło po zjedzeniu ciastek pochodzących z jednej z przemyskich cukierni. Ustalono, że nosicielem był jeden z pracowników cukierni. Jak dowiedzieliśmy się od Miejskiego Inspektora Sanitarnego Andrzeja Borowskiego 5 osób zostało hospitalizowanych. W sobotę ze szpitala wyszedł ostatni pacjent. Salmonella to tak zwana choroba brudnych rąk, aby się przed nią uchronić należy jak najczęściej myć ręce. Często zatrucie dochodzi po zjedzeniu produktów, do których używane były surowe jajka. Aby nie doszło do zatrucia jajka przed użyciem powinniśmy umyć i wyparzyć. Wtedy nic już nam nie grozi.

* Z okazji 22 rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II na dziedzińcu kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski poświęcono dwa odnowione pomniki Chrystusa Króla i Jana Pawła II. Poświęcenia dokonał wikariusz generalny archidiecezji przemyskiej ksiądz Stanisław Zygarowicz.

* W Krasiczynie spotkali się lekarze laryngolodzy z terenu województwa podkarpackiego. Konferencja poświęcona była współczesnym poglądom naukowym na problemy otolaryngologii.

* W zespole szkół w Pawłosiowie oddano do użytku salę gimnastyczną. Aktu poświęcenia nowego obiektu dokonał ksiądz dziekan Jan Jagustyn. Inwestycja zrealizowana została dzięki środkom finansowym przyznanym przez władze samorządowe. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego w Szówsku.

* To był porywający wieczór. Porywający oczywiście ze względu na rewelacyjny koncert zespołu Brathanki. Przemyski klub Olimp 17 października wypełniony był po brzegi. Przyznam, że w Przemyślu już dawno nie widziano aż tak zapełnionego klubu. Przekrój wiekowy był duży. Od lat mniej więcej 60-ciu do maluchów trzymanych na rękach swoich matek.

* W Przemyślu podczas rutynowej kontroli straż graniczna zatrzymała volkswagena pasata, którym kierował obywatel Ukrainy. Podczas przeszukania samochodu funkcjonariusze znaleźli blisko 6 tysięcy pirackich płyt kompaktowych. Ich wartość oszacowano na 170 tysiąc złotych.

* Prezydent Przemyśla Marian Majka wręczył nagrody tegorocznym laureatom stypendium twórczego. Komisja konkursowa spośród siedemnastu złożonych wniosków wybrała 5. Stypendia otrzymali: Alicja Czarnecka - Mikrut, Józef Kalinowski, Andrzej Kmiecik, Grażyna Niezgoda i Michał Proksa.

Ponad 3 tysiące metrów handlu.
* W Przemyślu otwarto nowy supermarket - MAX. 18 października już od wczesnych godzin rannych nowa placówka przezywała istne oblężenie - na parkingu brakowało miejsca, w kolejce po wózek i do kasy niektórzy stali nawet ponad pół godziny. Nowy sklep ma 1600 metrów kwadratowych powierzchni i jest częścią centrum handlowego Echo. Mieści się tam tez sklep z artykułami gospodarstwa domowego i sprzętem rtv oraz punkt fotograficzny. 3 listopada zostaną oddane do użytku kolejne części obiektu: sklep NOMI z artykułami do domu i ogrodu oraz wielobranżowy pasaż handlowy. Powierzchnia centrum handlowego Echo liczy ponad 3 tysiące metrów.

* Co ma wspólnego nietoperz z kościelną wieża? Albo sowa z dzwonnicą? Już tłumaczymy. 20 października w Kalwarii Pacławskiej zaczyna się 3 Międzynarodowe Sympozjum „Znaczenie obiektów sakralnych w ochronie zwierząt". Ma ono na celu podkreślenie znaczenia budownictwa sakralnego dla utrzymania populacji rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Budynki sakralne stanowią bardzo ważne miejsca schronienia dla licznych gatunków. W czasie sympozjum zostaną przedstawione informacje o zwierzętach, które wybrały sobie mieszkania w tak nietypowych miejscach, jak mury, poddasza i gzymsy obiektów sakralnych. Zostaną też zaprezentowane różne konstrukcje, umożliwiające bezkonfliktowe współistnienie ludzi i zwierząt. Organizatorem sympozjum jest Komitet Ochrony przyrody polskiej Akademii nauk. Jego przewodniczący, prof. dr hab. Bronisław Wołoszyn wygłosi wykład inauguracyjny. Następnie inni naukowcy z PAN-u będą opowiadać o sowach, nietoperzach i żądłówkach, zasiedlające obiekty sakralne, oraz o metodach badań tych zwierząt i sposobach ich ochrony. Członkami komitetu honorowego sympozjum są m.in. biskup prof. dr Tadeusz Pieronek, wicewojewoda Marek Kuchciński oraz starosta przemyski Mariusz Grzęda, który wybiera się na obrady.

* Przez wiele lat szkoła podstawowa nr 15 funkcjonowała w dwóch budynkach na różnych ulicach. Od początku tego roku miała mieścić się w jednym budynku, przy ul. Bohaterów Getta. Jednak władze miasta nie zdążyły z przygotowaniem i rozstrzygnięciem we właściwym czasie przetargu na remont pomieszczeń przeznaczonych na świetlicę i stołówkę. Z tego powodu uczniowie najmłodszych klas zmuszeni byli do codziennego spaceru ze szkoły przy ul. Bohaterów Getta do świetlicy przy ul. Bilana, i z powrotem bardzo niebezpieczną trasą. Z myślą o nich dyrekcja szkoły podpisała z MZK umowę na dowóz dzieci autobusem do świetlicy. W szkole poinformowano nas, że za autobusowy transport płaci Urząd Miejski. Dowiedzieliśmy się też, niebawem zostaną oddane do użytku niezbędne pomieszczenia i będzie można zrezygnować z usług przewoźnika. Na razie jest to chyba jedyny w Polsce przypadek, gdzie transport szkolny odbywa się nie na trasie szkoła - dom, tylko szkola-świetlica.

Zalewająca kontrabanda!
* Funkcjonariusze straży granicznej w trakcie kontroli przeprowadzonej na terenie Przemyśla i okolic ujawnili łącznie 1700 litrów alkoholu i około 6 tysięcy paczek papierosów. W Dybawce do rutynowej kontroli zatrzymano autokar należący do mieszkańca województwa małopolskiego. Pojazd, w którym podróżowali obywatele Ukrainy jechał z Medyki w głąb kraju. Po przeszukaniu znaleziono w autokarze specjalnie skonstruowane skrytki, w których znajdowało się ponad 500 litrów spirytusu i 5 600 paczek papierosów. W Medyce na jednej z posesji znaleziono 686 litrów spirytusu. Nieco mniej spirytusu znaleźli funkcjonariusze na jednej z posesji w Małkowicach. Tu znaleziono około sześciuset litrów. Wszystkie sprawy przekazane zostały do Urzędu Skarbowego.

Reklama