Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 09.09-15.09.2000 r.

* W sobotę i w niedzielę nasz region odwiedzili kandydaci na prezydenta. Jarosław Kalinowski spotkał się z mieszkańcami Przemyśla, Jarosławia,  Przeworska, Radymna i Lubaczowa. W Przemyślu gość zwiedził szpital wojewódzki oraz spotkał się z działaczami PSL. W niedzielę z mieszkańcami Przemyśla i Radymna spotkał się Dariusz Grabowski popierany przez Koalicje dla Polski. W Radymnie Dariusz Grabowski uczestniczył w otwarciu gimnazjum oraz w obchodach 50-lecia miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

* Sąd Rejonowy w Przemyślu zastosował trzymiesięczny tymczasowy areszt wobec trzech pracowników nastawni PKP w Żurawicy. Czwarty z kolejarzy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Przypomnijmy. W niedzielę przed godzina 22 w Żurawicy doszło do czołowego zderzenia pociągu osobowego z pociągiem towarowym. Na skutek wypadku dwie osoby zmarły. Byli to udający się na przepustkę żołnierze służby zasadniczej z jednostki w Żurawicy. Ponadto na skutek wypadku 7 osób zostało rannych w tym dwóch maszynistów i kierownik pociągu pasażerskiego. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Na miejscu wypadku zatrzymano dwóch pracowników jednej z nastawni. Obaj byli pijani. U jednego alkomat wykazał ponad 2 promile alkoholu u drugiego blisko półtora. Pracownicy drugiej nastawni uciekli. Dyżurnego ruchu policja zatrzymała w poniedziałek rano. Stwierdzono u niego zero 97 setnych promila alkoholu. Drugi z pracowników nastawni zgłosił się sam na policję. Wczoraj cała czwórka została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Dyrektor infrastruktury kolejowej w Warszawie Kazimierz Jachimek bezpowrotnie od pełnienia nadzoru nad ruchem pociągów odsunął także 12 dyrektorów i naczelników PKP w Rzeszowie i Żurawicy. Dyrektor Jachimek zapewnił, że poszkodowani i ich rodziny otrzymają odszkodowania i rekompensaty.

* Od pierwszego września 9-ciu stomatologów i czterech specjalistów wraz z pracownią protetyki stomatologicznej przeszło na tak zwane podkontrakty. Lekarze pracujący w ramach odrębnej umowy zawartej z SP ZOZ w dalszym ciągu będą świadczyć usługi zdrowotne w takim zakresie jak dotychczas. Zasadnicza zmiana polega na tym, że przestali oni być pracownikami SP ZOZ w Przemyślu. Zdaniem dyrekcji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu taki sposób funkcjonowania niektórych usług specjalistycznych i stomatologicznych pozwoli na zmniejszenie kosztów funkcjonowania SP ZOZ. Jednocześnie działalność gabinetów lekarskich nie wpłynie negatywnie na sposób przyjmowania pacjentów.

* Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przemyślu otrzymało środki finansowe z PFRON, które mogą być przeznaczone na zwrot kosztów poniesionych przez pracodawców. Zdaniem Moniki Rokickiej pełniącej obowiązki naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji pozwoli to na utworzenie do końca bieżącego roku nowych stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych z terenu naszego powiatu. Pracodawca, który zatrudni przez okres, co najmniej 50-ciu czterech miesięcy osoby niepełnosprawne, bezrobotne lub poszukujące pracy może otrzymać ze środków PFRON zwrot kosztów do wysokości 30-krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pracodawca może liczyć także na dotacje w przypadku organizacji nowych stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych zdolnych do pracy. Zainteresowani mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie mającym siedzibę przy ulicy Lelewela 8a w Przemyślu. Telefon 016 670-79-74 lub 670 -88-74

* W piątek w Przemyślu podczas prowadzonych prac wokół terenu, na którym stanąć ma Krzyż Zawierzenia natrafiono na pocisk artyleryjski. Niebezpieczne znalezisko usunęli wezwani na miejsce rzeszowscy saperzy.

* 15 września wieczorem rozpocznie się jubileuszowa droga krzyżowa. Początek drogi zaplanowany został na parkingu koło cmentarza głównego przy ulicy Słowackiego. Procesja przejdzie następnie ulicą przemysłową na Zniesienie. Tam odbędzie się poświęcenie krzyża i zawierzenie miasta Bożemu Miłosierdziu. Tymczasem krzyż nie będzie stał tylko leżał. Ustawiona zostanie tylko figura Chrystusa. Konstrukcje krzyża, złożona z czterech żelbetonowych elementów wykonała firma z Gliwic. Po przywiezieniu elementów do Przemyśla okazało się, że krzyż został źle wykonany i nie nadaje się przynajmniej jeszcze w tej chwili do postawienia.

* Z inicjatywy wójta gminy Roźwienica Tomasza Kotlińskiego w dniach od 12 do 15 września zorganizowane zostały bezpłatne elektroniczne badania słuchu przez warszawską firmę Elektronics. Badania przeprowadzone zostaną przy pomocy nowoczesnej aparatury. Było to badanie audiometryczne, które ma na celu wykrycie u pacjenta ewentualnego ubytku słuchu. Na podstawie wykonanego audiogramu określa się rodzaj i stopień utraty słuchu oraz sposoby dalszego postępowania. W ciągu czterech dni przebadania słuchu dokonało około dwustu mieszkańców gminy Roźwienica.

* Koło Łowieckie Bór w Birczy świętowało w sobotę swoje 45 lecie. Z tej okazji w parafialnym kościele odprawiona została msza święta, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź.Po mszy na miejscowym stadionie dyrektor Fabryki Krzeseł Trax w Przeworsku przekazał na ręce prezesa koła Zbigniewa Kopczaka sztandar ufundowany przez Trax. Z naszej strony Dasz Bór dla myśliwych.

* Od 12 do 19 września w Przemyślu na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Kazimierza Morawskiego gościć będzie 27-osobowa grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego gimnazjum z partnerskiego miasta Paderborn w Niemczech. Opiekę nad nimi sprawować będą: dyrektor szkoły Ginter Wortman oraz nauczyciele Petra Masukowitz i Winfred Eberhardt. Młodzi Niemcy zamieszkają w domach swoich polskich kolegów. Wymiana międzyszkolna trwa od 1992 roku. W ramach wymiany Przemyśl odwiedziło już około 150 uczennic i uczniów. Dla gości przygotowano program obejmujący zarówno zajęcia szkolne, sportowe i turystyczne. 13 września, 27-osobowa grupa  niemieckiej młodzieży spotkała się z prezydentem miasta Przemyśla. Jeszcze goście pojadą na wycieczkę autokarową do Łańcuta. Na jutro zaplanowano całodniowa wycieczkę w Bieszczady.

* Myśliwi z przemyskich kół zaobserwowali, że sierść polnych saren przybiera już ciemny kolor, co zdarza się bardzo rzadko w pierwszej połowie września. Twierdzą, że jest to oznaką szybkiego nadejścia zimy. Zdaniem myśliwych tegoroczna zima nadejdzie szybciej niż zwykle gdyż zwierzyna przygotowując się do niej zakłada już cieple futra. Także borsuki zaczęły już ścielić sobie nory, co zwykle czynią dopiero na przełomie września i października.

* W Domu Ludowym Słonne koło Dubiecka otwarto wystawę malarstwa Kazimierza Wiśniaka. Artysta urodził się w 1931 roku w Łodzi. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 1956 roku zadebiutował jako rysownik w tygodniku Przekrój. Był jednym z założycieli Piwnicy pod Baranami. Opracował ponad 200 scenografii w teatrach krajowych i zagranicznych. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, nagrodę Klubu Dramatopisarzy Złoty Ikar oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Był dyrektorem krakowskiego teatru Bagatela.

* Od początku roku szkolnego rodzice uczniów klasy 6 w Hucisku Nienadowskim na znak protestu nie wpuszczają swoich dzieci do oddalonej o 7 kilometrów szkoły w Nienadowej Górnej. Decyzje o przyłączeniu 6 klasy z Huciska do równoległej w Nienadowej podjęła Rada Gminy w Dubiecku. Podyktowane było to względami oszczędnościowymi. Rodzice ośmiorga dzieci od 4 września codziennie przyprowadzają je do szkoły w Hucisku i sami je uczą.

* W przemyskim klubie garnizonowym odbył się uroczysty apel z okazji święta wojsk lądowych. Podczas uroczystości dowódca 14 Brygady Obrony Terytorialnej Ziemi Przemyskiej podpułkownik Witold Pawlica wręczył nominacje na wyższe stopnie. W gronie awansowanych znaleźli się: starszy chorąży Ryszard Fil, młodszy chorąży sztabowy Lech Rak, młodszy chorąży sztabowy Sławomir Superson, młodszy chorąży Marek Wańczak oraz starszy plutonowy Janusz Chawa.

* W kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu zawieszono dzwon ufundowany w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej. Dzwon jest darem Światowego Związku Żołnierzy AK oraz władz Przemyśla, które przekazały na ten cel 35 tysięcy złotych. Spiżowy dzwon wykonany został w odlewni Felczyńskich. Waży tysiąc 200 kilogramów.

* Wyjątkowo licznie gminne samorządy, kadra nauczycielska, dzieci i młodzież z kilkudziesięciu placówek oświatowych powiatu przemyskiego uczestniczyły w akcji Sprzątanie Świata. W gminie Bircza uczniowie tamtejszego gimnazjum i podstawówki porządkowali teren rezerwatu Krępak i teren parku. W Dubiecku gimnazjaliści porządkowali teren wokół nowo oddanego budynku gimnazjum a uczniowie liceum rejon stadionu i cmentarza. W pozostałych miejscowościach porządkowano brzegi rzek i potoków. W gminie Fredropol do akcji włączyły się społeczności ze wszystkich miejscowości. Sprzątano miedzy innymi brzeg Wiaru w Huwnikach,. W gminie Krasiczyn porządkowano park zamkowy, oraz obrzeża dróg. W gminie Medyka porządkowano teren cmentarza i centrum miejscowości. W gminach Orły, Przemyśl i Stubno młodzież oczyszczała tereny wokół szkół, rowy przydrożne, chodniki i przystanki autobusowe. W gminie Żurawica porządkowano obrzeża dróg. W Kosienicach uczniowie sprzątali park i brzegi potoku. Koordynatorem akcji na terenie powiatu przemyskiego był Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa starostwa powiatowego.

* 13 września w nocy w okolicach Medyki miało miejsce nielegalne przekroczenie granicy. Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali dwóch  nielegalnych imigrantów. Są to obywatele Ukrainy i Iraku. Sprawcy wyjaśnili, że ich celem było przedostanie się do Niemiec.

* Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe z wielką dezaprobatą przyjęło decyzję prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o zawetowaniu ustawy uwłaszczeniowej. W podjętej w tej sprawie uchwale zarząd stowarzyszenia nazwał to decyzją polityczną. Zarząd grozi, że w wyborach prezydenckich nie poprze Kwaśniewskiego, lecz kandydata, który gwarantuje realizację programu powszechnego uwłaszczenia. Ponadto stowarzyszenie zarzuca mediom manipulowanie społeczeństwem i wprowadzanie w błąd opinii publicznej, poprzez niewłaściwe, zdaniem stowarzyszenia, informowanie o ustawie uwłaszczeniowej.

* Sensacyjna i nieprawdopodobna wiadomość dotarła do Radia HOT z Finlandii. Mieszkaniec miasta Joensuu, odległego od Przemyśla o ponad 1600 km. 9 sierpnia o godz. 10.50 niejaki Juusii Suokas złapał naszą stację. Usłyszał fragment wiadomości, słowo reklama, a potem adres firmy Novex. W ten sposób zorientował się skąd nadaje nasza stacja. O godz. 10.54 Fin całkiem wyraźnie słyszał, jak Marzena Mazurek rozstrzyga Naj - konkurs. Wtedy właśnie dwukrotnie usłyszał dżingiel „Radio HOT", aby udowodnić to nieprawdopodobne zdarzenie, nasz nowy słuchacz z Finlandii wysłał kasetę z nagraniem tego, co usłyszał. Jussi Suokas ma 45 lat i uczy w szkole angielskiego. Nasłuchiwaniem zagranicznych stacji pasjonuje się od ponad 30 lat, ale to, co teraz usłyszał, bardzo go zdziwiło. A co my mamy powiedzieć? Nasza stację słychać 40, najdalej 60 km od Przemyśla. A fińskie miasto Joensuu leży ponad 1600 km od naszego nadajnika. Ale jak sami widzicie - uzyskamy się do cudów, aby pozyskiwać nowych słuchaczy. Słuchacz z Finlandii miał szczęście, aby złapać Radio HOT na częstotliwości 66,89 Mhz. Od 15 września zmienia się nasze nadawcze pasmo. Po wielu miesiącach oczekiwania i przygotowań przechodzimy na górny zakres UKF. Jeszcze rano, Radio HOT zagrało po dawnemu, montując w tym czasie nowy nadajnik. Po zakończeniu niezbędnych prac i próbie technicznej dolny UKF umilkł na zawsze. Wtedy szukajcie nas w innym miejscu na skali. Uwaga, będzie to 90,30 Mhz. A więc do usłyszenia. Jak najdalej od Przemyśla?!

* Prokuratura Rejonowa w Przemyślu postawiła dyżurnemu z nastawni kolejowej w Żurawicy, Józefowi K.,  zarzut spowodowania katastrofy kolejowej. W niedzielę wieczorem zginęły w niej 2 osoby, a 7 zostało rannych. Mężczyźnie grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Dwa dni po katastrofie Józef K. wraz z dwoma innymi pracownikami nastawni, został aresztowany na 3 miesiące. Czwarty mężczyzna, który był z nimi, przebywa obecnie w szpitalu, ale i jemu zostanie postawiony zarzut przyczynienia się do katastrofy. Wszyscy byli w pracy pijani. Źle ustawili zwrotnicę dla pociągu osobowego, wskutek czego zderzył się on ze składem towarowym. Aresztowanych mężczyzn zwolniono z pracy dyscyplinarnie, 12 innych pracowników kolei z Żurawicy i Rzeszowa zwolniono z pracy. Nie było to jednak przestrogą dla innych. Dwa dni temu pijanego dróżnika ujęto na przejeździe w Wierzawicach koło Leżajska. Jak widać, pociągi na Podkarpaciu powinny się znaleźć pod specjalnym nadzorem?

* Na przejściu granicznym w Medyce został zatrzymany obywatel Ukrainy Sergiej P. Od półtora roku był on poszukiwany listem gończym wydanym przez sąd we Wrześni.

* W ramach ogólnopolskiej akcji w Archiwum Państwowym w Przemyślu trwają dni otwartych drzwi. Inauguracja dni otwartych  rozpoczęła się otwarciem dwóch wystaw: "Rotundowy kościół Świętego Mikołaja w Przemyślu" oraz "Najciekawsze dokumenty w zasobie przemyskiego archiwum ". O godzinie 11 odbyły się wykłady na temat "Najdawniejszej historii Przemyśla" oraz "Najcenniejsze dokumenty z zasobu". Od godziny 12 do 19-tej trwa zwiedzanie archiwum połączone z promocją i sprzedażą wydawnictwa własnych. Odbyło się także spotkanie pracowników archiwum przemyskiego z władzami miasta i regionu. Spotkanie połączone było ze specjalną prezentacją zasobu i unikatowych dokumentów.

* 14 września, po południu przed Urzędem Miasta w Przemyślu  przez pół godziny pikietowało ponad stu nauczycieli i wychowawców z  miejscowych specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych, domów dziecka i pogotowia opiekuńczego. Pikietujący domagali się zmiany ostatniej  uchwały Rady Miejskiej, która pozbawiła ich dodatków za uciążliwe warunki pracy. Z nauczycielami spotkał się prezydent Marian Majka. Za zaistniałą sytuację główna winą obarczył ministerstwo edukacji, które obiecało dodatki nauczycielom w sytuacji, gdy samorządów nie stać na ich wypłacenie.

* 13 września w Przemyślu rozpoczęły się  Dni Kultury Chrześcijańskiej. Zainaugurowała  je msza święta odprawiona w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. Po mszy ksiądz arcybiskup Ignacy Tokarczuk przedstawił wykład na temat istoty przełomu jubileuszowego. W dolnym kościele Ojców Franciszkanów nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej Stanisława Wierzgonia pod tytułem " Kościoły i klasztory na kresach dawnej Rzeczypospolitej". Natomiast w pomieszczeniach klasztornych Ojców Karmelitów otwarta zostanie wystawa "Grafika i malarstwo sakralne Zofii Sadowskiej". Organizatorzy zaplanowali ponadto konkurs poezji religijnej, autorski wieczór słowno - muzyczny księdza Krzysztofa Guzowskiego oraz festiwal piosenki religijnej. Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończy 17 września koncert archidiecezjalnego chóru Magnifikat.

Reklama