Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 19.08-25.08.2000 r.

* Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego ustanowił termin przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Przemyśla przed upływem kadencji. Termin wyznaczony został na 24 września. Określony też został kalendarz referendum. Do 28 sierpnia ma zostać powołana miejska komisja do przeprowadzenia referendum, do 4 września komisje obwodowe natomiast do 8 września muszą zostać sporządzone i udostępnione do wglądu listy osób uprawnionych do głosowania. Aby wynik referendum był ważny musi w nim wziąć udział, co najmniej 30 procent z 52 tysięcy dwustu osiemdziesięciu pięciu osób uprawnionych do głosowania.

* Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu Robert Rybotycki oraz wicedyrektor do spraw opieki zdrowotnej doktor Henryk Kluz wzięli udział w spotkaniu dotyczącym przyszłości służby zdrowia powiatu przemyskiego. W obradach uczestniczyli ponadto przedstawiciele samorządu powiatowego, lekarze i pielęgniarki. Podczas spotkania dyskutowano między innymi o restrukturyzacji SP ZOZ i aktualnie dokonywanych zmianach w zakresie zarządzania służbą zdrowia oraz realizacji projektów, dzięki, którym usługi medyczne będą bardziej dostępne dla pacjentów. Gościem obrad była Janina Sobczak naczelnik Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia w ministerstwie zdrowia. Janina Sobczak stwierdziła, że lekarze przyjmujący w ramach indywidualnych lub grupowych praktyk lekarskich uzyskują dochody średnio o 40 procent wyższe niż wykonując swoje obowiązki w ramach struktur publicznych.

* 20 sierpnia w przemyskiej katedrze greckokatolickiej odprawiona została uroczysta Msza Święta wieńcząca trzydniowe obchody Wielkiego Jubileuszu Milenium. Oprócz wiernych oraz kilkudziesięciu biskupów greckokatolickich z Polski i Ukrainy w uroczystościach uczestniczyli: Prymas Polski Józef Glemp, arcybiskup Józef Michalik oraz Nuncjusz Apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk.

* W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Milenium w cerkwi Ojców Bazylianów w Przemyślu odbył się koncert światowej sławy ukraińskiego chóru Dudarok. Artyści mają w swoim repertuarze pieśni narodowych kompozytorów. Chór Dudarok jest jednym z najlepszych ukraińskich zespołów.Działa od ponad trzydziestu lat. Za kilka tygodni wyruszy w tournee po Europie.

* 17 września odbędą się wybory uzupełniające do Rad Gmin w Birczy i Wiązownicy. Głosowania zostaną przeprowadzone w okręgach wyborczych numer 3 w Starej Birczy, gdzie ma być wybrany następca niedawno zmarłego Mieczysława Jajko oraz w okręgu numer 10 w Wiązownicy, gdzie mandatu radnego zrzekł się Edward Broda.

* Największe na Podkarpaciu cmentarzysko kultury łużyckiej badają archeolodzy w Lipniku koło Kańczugi. Użytkowane ono było od dwunastego do piątego wieku przed naszą erą. Badania mają charakter ratunkowy ze względu na to, że cmentarzysko znajduje się na polach uprawnych i grozi mu zniszczenie. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Lipniku pracują już od trzech sezonów. Do tej pory odnaleźli ponad 200 zabytków. Wśród nich przeważają naczynia gliniane zwane popielnicami. Składano do nich prochy zmarłych. Badania, które potrwają do końca sierpnia sponsoruje przemyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

* Na ulicy Tatarskiej w Przemyślu 5-cio osobowa grupa archeologów bada dawne umocnienia obronne. Pracami kieruje Andrzej Koperski. Badanie ma na celu rozpoznanie charakteru i czasu powstania umocnień. Wały i fosy to fragment systemu obronnego pochodzącego prawdopodobnie z XVII wieku. W wrześniu do grupy archeologów dołączą studenci z Instytutu Archeologii WSP w Rzeszowie.

* Od pewnego czasu dla mieszkańców Podkarpacia utrapieniem stają się komary. Owady atakują późnym popołudniem i wieczorem. Lubią miejsca zalesione, zaciemnione w pobliżu zbiorników wodnych. Atakują nas tylko samice. Na szczęście komary żyjące w naszym klimacie nie przenoszą żadnych chorób. Większa niż kiedykolwiek liczba tych owadów spowodowana jest nagłym ociepleniem po wcześniejszych długotrwałych opadach deszczu.

* Po pięciu latach budowy w nowym roku szkolnym oddany zostanie do użytku nowy budynek szkolny w Drohojowie. Rozpocznie tu naukę ponad dwustu gimnazjalistów z terenu gminy Orły. Całkowity koszt inwestycji wyniósł milion 700 tysięcy złotych.

* W sobotę, 19 sierpnia w przemyskim kinie Kosmos odbył się maraton filmowy "Z Przemyślem w tle". Pokazane zostały cztery filmy fabularne znanych reżyserów, do których zdjęcia kręcone były w grodzie nad Sanem. Maraton rozpoczęła projekcja filmu Grzegorza Królikiewicza "Fort 13". Następnie można było obejrzeć "Zawiłość uczuć " Leona Jennota, "Kronikę wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy i na zakończenie "Daleko od siebie" w reżyserii Feliksa Falka.

* W miniony czwartek na przejściu granicznym w Medyce w pociągu relacji Czerniowce - Przemyśl około dwustu Ukraińców zaprotestowało przeciwko kontroli celnej. Młodzi w dużej części podpici mężczyźni nie zgodzili się wyjść z pociągu ani okazać do kontroli bagaży. Zachowywali się agresywnie. Po czterech godzinach przepychanek wagony z podróżnymi pod eskortą konwoju zostały zawrócone na Ukrainę.

* Podkarpacki Sanepid opublikował najnowszy raport dotyczący czystości kąpielisk w naszym regionie. Na terenie byłego województwa przemyskiego pod względem bakteriologicznym nie spełnia obowiązujących norm: zalew na rzece Tanew w Narolu, zalew na rzece Radrużka w Horyńcu, rzeka Lubaczówka w Lisich Jamach, Sołotowa w Lubaczowie, Wiar w Huwnikach oraz San w Radymnie.

* W Przemyślu wyłączona zostanie z ruchu kołowego kolejna ulica. Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że od 24 sierpnia z powodu prowadzonych prac modernizacyjnych wyłączony zostanie z ruchu kołowego odcinek ulicy Malawskiego od skrzyżowania z ulicą Swobodną do budynku numer 19. Prace modernizacyjne prowadzone będą etapowo z zapewnieniem dojazdów do ulicy Malawskiego od strony ulicy Bielskiego i Swobodnej z wyłączeniem kolejno około 50-ciu metrów ulicy w trzech etapach. Zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą do 10 października. Również od 24 sierpnia ze względu na prowadzone roboty remontowe wyłączony zostanie z ruchu kołowego odcinek ulicy Glazera. Prace potrwają do 9 września. W związku z zamknięciem odcinka ulicy Glazera autobusy linii numer 24, 25, 26 i 34 kursować będą do Osiedla Rycerskiego ulicami Grunwaldzką i Bielskiego. Natomiast linie 01 i 02 kursować będą z pominięciem Osiedla Rycerskiego i ulicy Grunwaldzkiej. W czasie zamknięcia ulice wyłączone zostaną z ruchu przystanki przy ulicy Sikorskiego i Glazera w obu kierunkach.

* W ramach programu "Zintegrowana granica wschodnia", będącego komponentem funduszu PHARE 2001 w województwie podkarpackim zainwestowanych zostanie ponad 3 i pół miliona Euro. Działania objęte tym planem to inwestycje związane z ruchem granicznym. Największą część pieniędzy przyznanych dla Podkarpacia posłuży modernizacji drogi granicznej numer 891 Sanok - Krościenko.

* 22 sierpnia kilka minut po godzinie 4 w Bieszczadach w rejonie trójstyku granic funkcjonariusze straży granicznej ze strażnic w Lutowiskach i Wetlinie zatrzymali 16 imigrantów. Są to mężczyźni w wieku od 20 do 35 lat. Ze złożonych wyjaśnień wynika, że dwójka zatrzymanych pochodzi z Wietnamu pozostali z Indii. W momencie zatrzymania byli wyczerpani, bez pieniędzy i dokumentów. Powiedzieli, że od czterech dni nic nie jedli. Podporucznik Elżbieta Pikor rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej powiedział nam, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż azjaci przerzuceni zostali przez zorganizowaną grupę z Indii do Rosji a następnie na Ukrainę i do Polski. Z naszego kraju chcieli w celach zarobkowych przedostać się na zachód europy. Obecnie cała szesnastka jest w dyspozycji bieszczadzkiego oddziału. Po przesłuchaniu przekazani zostaną stronie ukraińskiej.

* Od niedzieli 20 sierpnia na Podkarpaciu Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych wprowadziła ograniczenie ruchu na drogach krajowych. Miedzy godziną 11 i 23 nie mogą wyjeżdżać na drogi pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ten obowiązuje do odwołania.

* W najbliższą niedzielę w Przemyślu gościć będzie Aleksander Kwaśniewski. O 17.30 w hotelu Gromada odbędzie się konferencja prasowa. Po niej na  przemyskim rynku prezydent spotka się z mieszkańcami miasta. Przed spotkaniem odbędzie się festyn integracyjny pod hasłem „Wszyscy dla wszystkich". O godzinie 16 rozpoczną się występy taneczne, koncerty lokalnych zespołów muzycznych. Wystąpi także zespół RSC. Zaplanowano również konkursy, gry i zabawy. Organizatorami festynu są: Fundacja Wspierania Rozwoju Ziemi Przemyskiej SAN oraz klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

* W najbliższą niedzielę na Zamku Kazimierzowskim odbędą się obchody 20-tej rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Na uroczystym posiedzeniu zarządu regionu zasłużeni działacze otrzymają wyróżnienia i odznaczenia premiera RP. Po południu na zamkowym wzgórzu wystąpi kapela podwórkowa "Ta Joj", teatrzyk rozrywki "Nie do nazwania", Adam Hajduk oraz kabaret Jasz. Obchodom będzie towarzyszyć rocznicowa wystawa: "20 lat Solidarności".

* W Przemyślu rozpoczyna się 24 sierpnia Międzynarodowy Festiwal Fotografii. W programie festiwalu znajdą się wystawy, prelekcje i warsztaty. Podczas trwającej do 27 sierpnia imprezy zaplanowano aukcje prac fotograficznych artystów z Ukrainy, Słowacji i Polski, jarmark fotografii, prezentacje firm fotograficznych oraz giełdę sprzętu i fotograficznych staroci. W trakcie festiwalu będzie trwał plener fotograficzny "Portrety miasta - 2000".

* Zakończyła się Bieszczadzka Akcja Letnia. Uczestniczyło w niej ponad 3 tysiące harcerzy z całej Polski. Jak poinformował komendant akcji, harcmistrz Jan Urban - młodzież mieszkała w 14 stanicach. Tradycyjnie już harcerze nie tylko odpoczywali i zdobywali kolejne sprawności, ale i pomagali lokalnej społeczności. Pracowali w polu, w lesie, prowadzili tzw. zielone przedszkola. Bieszczadzka Akcja Letnia jest kontynuacją rozpoczętej w latach 70-tych Operacji Bieszczady '40.

* O sytuacji bankrutujących zakładów mięsnych w Rzeszowie informowaliśmy wielokrotnie. Firma zalega z płatnościami wobec rolników - dostawców mięsa. Nie płaci też załodze. Kolejnym wierzycielem jest zakład energetyczny. Odciął on przed tygodniem dostawy prądu - przestały, więc działać urządzenia chłodnicze, pomiarowe i alarmowe. Prezes Podkarpackich Zakładów Mięsnych poinformował Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, że region zagrożony jest wyciekiem ogromnych ilości amoniaku z wyłączonych urządzeń, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Prezes zakładów mięsnych nie zrobił jednak nic, aby sytuację poprawić, choć to przecież on jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację. Na wniosek władz wojewódzkich prąd i gaz ponownie włączono. Na jak długo - nie wiadomo. Dłużnik musi spłacić zaległość. Energetykom winien jest ponad 200 tysięcy złotych.

* Pierwszy w naszym regionie hipermarket powstanie w Rzeszowie. Władze tego miasta przekazały koncernowi Carrefour działki o powierzchni ponad 7 i pół hektara pod budowę obiektu. W zamian miasto otrzyma teren wokół rzeszowskiej katedry, gdzie zostanie urządzony park. Zdaniem prezydenta Rzeszowa Andrzeja Szlachty - Rzeszów zyska na tym 6 milionów złotych. Zdaniem opozycji - Unii Wolności i SLD - miasto straci 13 milionów. Radni opozycyjni obwieścili, że nie biorą odpowiedzialności za ewentualne skutki podjętej przez AWS decyzji. Koncern Carrefour należy do największych w Europie posiadaczy hipermarketów. Także ich sklepy są największe - najbliższy od Przemyśla, w Krakowie, został wybudowany na obszarze blisko 8 hektarów w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się Zakłady Sodowe Solvay. Gdyby koncernowi udało się wybudować w Rzeszowie hipermarket - z pewnością korzystaliby z niego mieszkańcy całego Podkarpacia i goście z Ukrainy.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujęli na przejściu granicznym w Barwinku Polaka, poszukiwanego listem gończym. 44-letni mieszkaniec Katowic poszukiwany był przez Prokuraturę Rejonową w Zabrzu. Został ujęty, gdy wracał do Polski ze Słowacji. Zajęła się nim Komenda Miejska Policji w Krośnie. Jak poinformowała nas rzeczniczka straży granicznej Elżbieta Pikor, także na przejściu w Medyce funkcjonariusze odnieśli pewien sukces. Udało im się zatrzymać 32-letniego obywatela Ukrainy, który usiłował wyjechać z naszego kraju z polskim paszportem. Wkleił do niego swoje zdjęcie. Twierdzi, że swój paszport zgubił, a nowy znalazł. Podróbka okazała się trefna. Strażnicy starają się teraz wyjaśnić, co stało się z oryginalnym dokumentem Ukraińca.

* Wincentiada na sportowo. Najciekawsze - z naszego punktu widzenia wydarzenie czeka nas w niedzielę. O godzinie 9 rano na stadionie Czuwaju dziennikarze rozegrają mecz piłkarski z samorządowcami. Podobny mecz odbył się rok temu. Warto przypomnieć związaną z tym anegdotę. Spotkanie było sędziowane przez międzynarodowego arbitra Zygmunta Ziobera. Mimo takiej sławy na murawie - przez pierwsze kilka minut meczu po jednej stronie boiska biegało 11 piłkarzy, a po drugiej - 12. Wykryli to kibice. Powiadomiony o tym sędzia zrobił wielkie oczy i przyznał, że na ważnych międzynarodowych meczach nie miał zwyczaju liczyć zawodników. Kapitanowie drużyn zwykle sami wiedzieli, ilu piłkarzy wystawić. Po uspokojeniu pękających ze śmiechu zawodników i wyrównaniu składów dziennikarze prowadzili do końca pierwszej połowy. W przerwie meczu samorządowcy ściągnęli posiłki w postaci Adama Mazura zawodnika z drużyny Polonii. Dziennikarze skomentowali to po swojemu - samorządowcy, tak jak w polityce zagrali nieczysto. Mecz zakończył się wynikiem 6 do 3 dla samorządowców. Uwaga, koledzy dziennikarze - jest szansa na rewanż. A poza tym każda okazja dobra, żeby dokopać politykom.

Reklama