Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 29.07-04.08.2000 r.

* Od poniedziałku 31 lipca, Przemyśl ma nowego prezydenta. Został nim były wiceprezydent Marian Majka. Jego kandydatura została zgłoszona przez klub radnych Samorządny Przemyśl. Za kandydaturą Mariana Majki głosowało 19 radnych, 14 było przeciw a trzech wstrzymało się od głosu. Jego kontrkandydat Grzegorz Nechrybecki uzyskał poparcie czternastu radnych. W głosowaniu wzięło udział trzydziestu sześciu radnych. Wybrano też wiceprezydentów i członków zarządu. Wiceprezydentami zostali: Jerzy Gruszecki i Ludwik Kaszuba a członkami zarządu Jan Skwarczyński, Marian Burzyński i Franciszek Siwarga. Nowy prezydent ma 41 lat, jest żonaty i ma jedno dziecko. Dotychczas pracował w urzędzie wojewódzkim, przedsiębiorstwie budowlanym, w Zespole Szkół Technicznych. Był ostatnim szefem kuratorium oświaty. Przed dwoma laty objął funkcję wiceprezydenta Przemyśla. Należy do klubu radnych Samorządny Przemyśl.

* W województwie podkarpackim zmniejszyła się ostatnio liczba osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Lekarze orzecznicy ZUS i inspektorzy do spraw czasowej niezdolności do pracy prowadzą wspólne kontrole osób przebywających na zwolnieniach. W czerwcu było 224 wniosków o kontrolę zwolnień lekarskich.

* W Kalwarii Pacławskiej trwają 13 Franciszkańskie Spotkania Młodych. Uczestniczy w nich blisko tysięczna rzesza młodych ludzi. Oprócz pątników z Polski na Kalwarię przybyli pielgrzymi z Rosji, Ukrainy, Słowacji i Czech. W programie kalwaryjskiego spotkania znalazły się miedzy innymi konferencje, Eucharystie z Jutrznią, nabożeństwa, Nieszpory, dróżki. W niedzielę dla młodych pielgrzymów zaśpiewało „Stare dobre małżeństwo" oraz zespół Fioretti. Przewidziano także zawody sportowe w biegach przełajowych. Przesłanie tegorocznego spotkania, które potrwa do 3 sierpnia brzmi „Z Franciszkiem i Klarą świętujemy jubileusz".

* W Przemyślu trwa przeprowadzka bazaru przy ulicy Sportowej. Jak informowaliśmy, jego właściciel Klub Sportowy Polonia sprzedał większą część bazaru spółce „Pierwszy Dom Budowlany w Warszawie". Na terenie nabytym przez spółkę powstanie centrum handlowe artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Będzie tu także stacja paliw, restauracja i duży parking. Centrum oddane zostanie najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca 2001 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 25 milionów złotych. Planowane inwestycje niepokoją handlowców, którzy boją się o utratę miejsc pracy. Władze Polonii zapewniają jednak, że w żadnym przypadku nie dojdzie do likwidacji bazaru. Będzie on funkcjonował nadal tylko, że w nieco zmienionej formie i w innej części stadionu.

* W Przemyślu funkcjonariusze straży granicznej przeprowadzili działania pod kryptonimem „Akcyzy". Ich efektem jest zarekwirowanie alkoholu i papierosów na łączną kwotę około dwudziestu czterech tysięcy złotych. Podczas działań w stercie śmieci za bazarem przy ulicy sportowej funkcjonariusze znaleźli blisko 3 tysięcy paczek papierosów i ponad 270 litrów alkoholu. Ciekawa rzecz dzieje się w Przemyślu. Straż graniczna „robi" akcję wyłapywania wyrobów bez akcyzy, które jednak w dziwny sposób dotarły do Przemyśla. Cały czas w Przemyślu można bez problemu kupić papierosy i „wodku" z za wschodniej granicy. (kom.W&J)

* Na poniedziałkowej sesji rady powiatu przemyskiego odwołano wiceprzewodniczącego rady Zbigniewa Faca. Za odwołaniem głosowało wiceprzewodniczącego głosowało 17 radnych, dziesięciu było przeciw a dwóch wstrzymało się od głosu. Wysunięto też wniosek o odwołanie członków zarządu powiatu Jana Janusza i Stanisława Bajdę z klubu KPN Ojczyzna. Zabrakło jednak wymaganej liczby głosów. Wniosek o odwołanie złożył klub radnych Akcji Wyborczej Solidarność. Do wyboru nowego wiceprzewodniczącego dojdzie na najbliższej sesji.

* 17 września odbędą się wybory uzupełniające do rad gmin w Birczy i Wiązownicy. Głosowania zostaną przeprowadzone w okręgach wyborczych numer 3 w Starej Birczy gdzie ma być wybrany następca niedawno zmarłego Mieczysława Jajko oraz w okręgu numer 10 w Wiązownicy gdzie mandatu radnego zrzekł się Edward Broda.

* Jak wynika z danych urzędu statystycznego województwo podkarpackie liczy dwa miliony 126 tysięcy 506 mieszkańców. W pierwszym kwartale bieżącego roku zmarło tu 5 tysięcy 185 osób. W tym samym okresie urodziło się 6 tysięcy 193 dzieci, dzięki czemu przyrost naturalny był wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o dwa i siedem dziesiątych procent. Wzrosła też o 11 procent liczba zawieranych związków małżeńskich.

* Z dwutygodniowego obozu w Zamościu powróciło dwudziestu czterech uczniów pierwszej klasy o profilu wojskowym II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. W pierwszym centralnym obozie w Zamościu wzięło udział stu czterdziesto osobowa grupa młodych ludzi z całej Polski. Zajęcia obejmowały miedzy innymi: szkolenie strzeleckie, ćwiczenia w pozorowanej walce z przeciwnikiem oraz wykłady z taktyki. Sprawdzianem umiejętności uczestników obozu były zawody i tu rewelacyjnie spisali się przemyscy licealiści. W czwórboju najlepszy okazał się Radosław Wysocki. W grupie dziewcząt drugie miejsce zajęła Ewelina Chajko a trzecie Alicja Mazur. Przemyska grupa zajęła też pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Ewelina Chajko pytana o wrażenia z obozu powiedziała nam, że wprawdzie rygor był typowo wojskowy, ale wrażenia są niesamowite. Było naprawdę bombowo.

* Wojewoda podkarpacki powołał Mariana Stója na stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w podkarpackim urzędzie wojewódzkim. Marian Stój jest inżynierem zootechnikiem, doktorem nauk biologicznych. Ma 48 lat. Mieszka w Jaśle. Jest autorem wielu publikacji z zakresu biologii. Opracował rozdziały o ptakach w dokumentacjach przyrodniczych Magurskiego Parku Narodowego, Ciśnieńsko - Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i projektowanego Magurskiego Parku Krajobrazowego.

* Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie oddział w Krasiczynie organizuje konkurs dla amatorów fotografii. Jego tematem jest piękno zespołu zamkowo - parkowego w Krasiczynie. Wyróżnione zdjęcia będą eksponowane na wystawie po konkursowej w galerii zamkowej. Dla uczestników konkursu przewidziano kilka cennych nagród. Za zajęcie pierwszego miejsca tysiąc złotych, drugiego 500 i trzeciego trzysta. Przewidziano nagrodę specjalną weekend dla dwóch osób w hotelu zamkowym. Nadesłane prace kolorowe lub czarno białe powinny mieć format 15 na 21 centymetrów. Powinny być przesłane w usztywnionych kopertach na adres: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie oddział w Krasiczynie 37-741 Krasiczyn.

* W poniedziałek do Chorwacji i Bośni wyjechał międzyszkolny chór z Dachnowa i Załuża prowadzony przez księdza Jerzego Sopla. W Zagrzebiu 50 -osobowy chór da koncert dla misjonarzy Krwi Chrystusa w pierwszą rocznicę ich pracy na tym terenie. W drodze do Chorwacji będzie również śpiewał na Węgrzech i Słowacji.

* W Ośrodku Harcerskim w Ruszelczycach przebywa ponad 40 -cioro dzieci z najbiedniejszych rodzin wiejskich między innymi z Birczy, Stubna i Krzywczy. Organizatorem koloni jest Komenda Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej. Dzieci wytypowane zostały przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Całość kosztów pokrywa dotacja przekazana z kancelarii premiera, w wysokości trzydziestu sześciu tysięcy złotych. Podczas koloni dzieci bawią się, uczestniczą w zawodach sportowych i ogniskach. Wyjeżdżają także na wycieczki.

* W lipcu w gminie Kańczuga zakończono kilka bardzo ważnych dla mieszkańców inwestycji. W miejscowości Niażyce oddano do użytku blisko 10 tysięcy metrów bieżących kanalizacji sanitarnej. 3 i pół tysiąca metrów kanalizacji oddano także do użytku Kańczudze przy ulicy Polnej. Łącznie na samą kanalizację w gminie przeznaczono ponad 930 tysięcy złotych. Obecnie trwają prace związane z podłączeniem około dwustu gospodarstw do powstającego w Łupuszce Wielkiej wodociągu. Jego koszt oszacowano na 670 tysięcy złotych.

* W Zarzeczu zakończył się drugi etap budowy szkoły. Nowoczesny obiekt pomieści szkołę podstawową i gimnazjum. Budowę szkoły rozpoczęto przed 10 -cioma laty. Pierwszy etap zakończono w 1993 roku. Drugi etap rozpoczęto w 1995 roku. Od nowego roku szkolnego do szkoły uczęszczać będzie ponad 575 uczniów. Placówka posiada wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt w tym dwie pracownie komputerowe.

* Po pięciu latach budowy w nowym roku szkolnym oddany zostanie do użytku nowy budynek szkolny w Drohojowie. Rozpocznie tu naukę ponad dwustu gimnazjalistów z terenu gminy Orły. Całościowy koszt inwestycji wyniósł milion 700 tysięcy złotych.

* Województwo podkarpackie jest jednym z, siedmiu, które w tym roku dostaną pieniądze na walkę z bezrobociem. Ponad 60 i pół miliona z rezerwy budżetowej będzie przeznaczone na wsparcie wojewódzkich programów promocji zatrudnienia i rozwoju zawodowego na wsi. Programy te przewidują przekwalifikowanie i reorientację zawodową mieszkańców wsi. Pieniądze trafią do samorządów. Kwota będzie uzależniona od liczby ludności wiejskiej i stopy bezrobocia w regionie.

* W jaki sposób chronić zdrowie, korzystając ze szklarni? Już wyjaśniamy. Organizacje pozarządowe zajmujące się ochrona zdrowia i pomocą społeczną będą mogły otrzymać dotacje na rozwój własnych instytucji. Pieniądze proponuje im Fundacja im. Stefana Batorego w nowym konkursie, właśnie pod nazwą szklarnia. Dlaczego szklarnia? Bo w szklarni wszystko dojrzewa, a fundacja chce, aby z jej pomocą dojrzewały małe organizacje pozarządowe. Pieniędzy też będzie mało - do 3 tysięcy złotych, ale za to już da się kupić komputerowe oprogramowanie, wydawnictwa fachowe, za to wreszcie da się zatrudnić eksperta czy prawnika. Dotacje nie będą przyznawane na place pracowników fundacji, zakup sprzęty biurowego ani na stałe opłaty, np. czynsz i telefon. Wnioski do fundacji Batorego można składać do 20 września.

* Stopa bezrobocia na Podkarpaciu wynosi 14 procent i dawno już przekroczyła średnią krajową. Nic, więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka pracy nie tylko w urzędach pracy, ale i przez ogłoszenia w prasie. Przejrzeliśmy Gazetę Jarosławską, aby sprawdzić jak wygląda bezrobocie w mieście, gdzie stopa bezrobocia jest jeszcze wyższa - wynosi ponad 15 procent. W tym tygodniu pracy szuka dwóch kierowców z doświadczeniem i 48 letni rencista, który chce być dozorcą lub portierem. Mila rencistka z Sidorowa na Ukrainie też szuka konkretnej pracy: Poprowadzi dom, zaopiekuje się dzieckiem, posadzi w ogrodzie lub wydoi krowę. Dwie studentki i młoda dziewczyna szukają sezonowej pracy na lato. W gazecie są także propozycje pracy - poszukiwane są panie do prowadzenia domu i opieki nad dzieckiem. Kto wie, może miła Ukrainka z Sidorowa znajdzie pracę? Jeśli nie zawsze może liczyć na jakąś krasulę do wydojenia.

* Czy wiecie, co to jest „niekorzystne zagospodarowanie swoim mieniem"? To fachowa, policyjna nazwa sytuacji, w jaką wplątał się ostatnio mieszkaniec Jarosławia. Otóż od obywatelki Ukrainy kupił on 10 sygnetów ze złota - tak mu się przynajmniej wydawało. Złoto było zlotem przez chwilę. Potem okazało się, że to tylko żółty metal. Jarosławianin zapłacił za blaszane precjoza 1000 złotych. Ktoś powiedziałby, że frajer dal się nabrać. Ale oficjalnie - to tylko ,,niekorzystnie zadysponował swoim mieniem". Czy od takiego określenia strata mniej boli? Nie wiadomo.

* 4 sierpnia z Gliwic dotarły do Przemyśla trzy z czterech elementów Krzyża Zawierzenia. Teraz na wzgórzu Wzniesienie trwa ustawianie konstrukcji. W najbliższych dniach przywieziona zostanie 4 -metrowa postać Chrystusa. 25 -cio metrowy Krzyż Zawierzenia poświecony zostanie 15 września.

* Pracownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu są zaniepokojeni swoimi losami. Niewykluczone, że wkrótce większość z nich pozostanie bez pracy, ponieważ poszczególne filie pogotowia zaczynają być wyłączane z istniejących obecnie struktur przechodząc pod zarząd samorządów. Jako pierwsza odłączona została filia w Przeworsku, następna w kolejce jest filia w Jarosławiu, która przejdzie do tamtejszego Centrum Opieki Zdrowotnej. Następny w kolejności jest Przemyśl. W tym przypadku ,,ochotę" na działające w nadsańskim grodzie pogotowie ma szpital.

* W niedzielę w przemyskim klubie OLIMP odbędzie się koncert charytatywny pod nazwą „Hip - Hop pozwala normalnie żyć". Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na rzecz chorej na stwardnienie rozsiane 18 -letniej Joanny Dudek z Bud Łańcuckich. Początek koncertu godzina 19.

* W sobotę i w niedziele po raz kolejny zorganizowana zostanie akcja „Stop -przewodnik czeka". Z przewodnikiem będziemy mogli zwiedzać ogród botaniczny w Bolestraszycach. Spotkanie przed wejściem do arboretum godzina 12. W niedzielę organizowana jest wycieczka samochodowa do Kalwarii Pacławskiej. Zbiórka zmotoryzowanych w samo południe przy ulicy Grodzkiej 1.

* W piątek 4 sierpnia na wyspie Energetyka na jeziorze solińskim rozpocznie się II Festiwal Piosenki Szantowej „Wyspa 2000". W pierwszym dniu imprezy o godzinie 17 odbędzie się koncert pt. „Mikrofon dla wszystkich". Na zwycięzców czeka beczka piwa. Potem na scenie zaprezentują się profesjonaliści: Klang, Orkiestra Dni Naszych i EKT Gdynia. 5 sierpnia na scenie wystąpią: Fair Lady, Stara Kuźnia oraz Mietek Folk.

Reklama