Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 15.07-21.07.2000 r.

* I stało się! Prezydent Przemyśla został odwołany z funkcji. Za odwołaniem głosowało 32 radnych, przeciw było dwóch. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Wraz z Tadeuszem Sawickim odwołany został Zarząd Miasta. W głosowaniu nie brał udziału sam zainteresowany, który na ten czas wyszedł z sali posiedzeń. Do czasu powołania nowego zarządu obowiązki pełnić będzie dotychczasowy zarząd. Tadeusz Sawicki odwołany ze stanowiska prezydenta miasta Przemyśla od 19 lipca przebywa na zwolnieniu lekarskim. Na drzwiach jego gabinetu nie pojawiły się plomby, nie zniknęła też tabliczka z jego nazwiskiem . Jedyną zmianą jest pojawienie się na nowo na drzwiach gabinetu wiceprezydenta Ludwika Kaszuby tabliczki z jego nazwiskiem. Jak informowaliśmy 4 lipca w dzień po złożeniu przez klub radnych SLD wniosku o odwołanie prezydenta, Tadeusz Sawicki wysłał Ludwika Kaszubę, który również podpisał się pod wnioskiem na urlop a jego drzwi zostały zaplombowane. Zniknęła też z drzwi gabinetu wizytówka wiceprezydenta. Teraz pomimo odwołania prezydenta i zarządu wszystkie tabliczki są na swoim miejscu oczywiście do czasu powołania nowych władz miasta. Stała się rzecz prawie niemożliwa! Prezydent został odwołany. Wygląda na to, że rajcy miejscy przestraszyli się referendum, dzięki czemu nie doszło do powiększenia dziury w budżecie miasta. Chwała im za odwagę! Pan Tadzio szybko jakoś się rozchorował, na dziwną chorobę "oddanie stołka". Teraz były prezydent zapewne wybierze się na urlop zdrowotno - przemyśleniowy. Och jak ciężko być bezrobotnym! Szczególnie w Przemyślu. (kom. W&J)

* Po odwołaniu ze stanowiska prezydenta Przemyśla Tadeusza Sawickiego rozpoczęły się rozmowy mające na celu utworzenie nowego zarządu. Mimo, że na ostatniej sesji klub radnych AWS oficjalnie zaprosił do współpracy radnych z Samorządnego Przemyśla, to obu stronom jak do tej pory nie udało się zbyt wiele ustalić. Coraz głośniej mówi się natomiast o ewentualnej koalicji Unii Wolności, Samorządnego Przemyśla i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak powiedział nam radny z jednego z tych klubów zarazie trudno mówić koalicji. Bardziej właściwe byłoby według niego określenie "przedkoalicja". 21 lipca pojawił się w urzędzie urlopowany przez Sawickiego wiceprezydent Ludwik Kaszuba. Według naszych informacji został lub w najbliższym czasie zostanie odwołany z urlopu przez wiceprezydenta Mariana Majkę, który otrzymał wszelkie pełnomocnictwa od chorego prezydenta Sawickiego.

* Ponad 300 osób z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii uczestniczyło w zakończonym 16 lipca w Przemyślu V Światowym Zjeździe Kresowian. Tradycyjnie już zjazd rozpoczęły uroczystości pod pomnikiem Orląt Przemyskich. Tablicę poświęconą pamięci marszałka Piłsudskiego odsłonił marszałek sejmu Maciej Płażyński. Stosunkom polsko - ukraińskim poświecono specjalną konferencje z udziałem polskich i ukraińskich historyków. Zarówno jedni jak i drudzy podkreślali, że aby stosunki te były dobre trzeba zrezygnować z wzajemnego rozliczania się. Podczas wspólnych obrad dyskutowano miedzy innymi o tym jak pomagać Polakom, którzy nadal mieszkają na dawnych kresach. Uczestnicy zjazdu podkreślali, że bardzo ważne jest dla nich miedzy innymi to by upamiętnień doczekały się wszystkie te miejsca gdzie spoczywają Polacy polegli na Wschodzie.

* W Przemyślu gościło kilkunastu posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na spotkaniu z samorządowcami rzeczniczka sejmowego klubu SLD Danuta Waniek powiedziała, że strategicznym celem sojuszu jest wygranie wyborów parlamentarnych w tym wygranie ich także na Podkarpaciu. Posłowie skrytykowali uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawę o powszechnym uwłaszczeniu. Głównym celem wizyty na Podkarpaciu w tym także w Przemyślu i Dynowie było przedstawienie programu wyborczego tej partii.

* W sobotę i w niedzielę w bieszczadzkich Lutowiskach przeciwko polityce imigracyjnej Polski i Unii Europejskiej protestowało blisko 150 anarchistów. Podczas demonstracji, która rozpoczęła się spaleniem symbolicznego szlabanu granicznego wykrzykiwano hasła "Żaden człowiek nie jest nielegalny", "Nigdy więcej deportacji", "Deportować Straż Graniczną", "Otworzyć granice", "Zamknąć rządy". Wśród protestujących byli także przedstawiciele organizacji anarchistycznych z sąsiednich państw. W niedzielę blisko 40 osób wyruszyło na szczyt Kremenaros w miejsce styku trzech granic Polskiej, Słowackiej i Ukraińskiej. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi anarchiści nie zdecydowali się na nielegalne przekroczenie granicy. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz policja. Obyło się jednak bez interwencji.

* W Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie poświecone bezrobociu. Uczestniczyli w nim między innymi wiceprezydent Jerzy Gruszecki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Helena Skalska, Iwona Kurcz - Krawiec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przemyscy radni, przedstawiciele starostwa powiatowego, prezesi i dyrektorzy przemyskich zakładów pracy. Głównym tematem rozmów były możliwości współpracy samorządu z dyrekcjami zakładów pracy w przeciwdziałaniu bezrobociu oraz możliwości przyciągnięcia inwestorów, którzy zapewniliby nowe miejsca pracy. Podczas spotkania zauważono konieczność powołania stałego zespołu zajmującego się rozwiązywaniem problemu bezrobocia w mieście.

* W ostatnim dniu czerwca liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Powiatowych Urzędach Pracy na terenie byłego województwa przemyskiego wynosiła 32 tysiące 218 osób i była niższa w porównaniu do miesiąca poprzedniego o 669 osób. W odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego była natomiast wyższa o 4 tysiące 415 osób. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubaczowie. Wynosi ona blisko 17,5%. W Jarosławiu nieco ponad 15%, w Przemyślu 14,5% a w Przeworsku 13,9%.

* Żołnierze z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych dotarli już do Kosowa. Jest tam również dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik Henryk Dziewiątka, który wraz z delegacją ministerstwa obrony narodowej weźmie udział w przekazaniu polskiego kontyngentu pod dowództwo sił KFOR.  Przemyscy członkowie batalionu rozmieszczeni zostali w czterech punktach. Sztab ulokowany został 8km na północ od miejscowości Kacanik. Tutaj znajduje się też jedna z baz. Druga przy przejściu granicznym General Jankowic, pomiędzy Kosowem a Macedonią. Trzecia w Brezowicy. W piątek 14 lipca z Jaworowa koło Lwowa wyruszył na Bałkany pociąg z ukraińską częścią międzynarodowego batalionu. Skład niedługo powinien pojawić się w Kosowie.

* Bezbramkowym remisem zakończył się mecz parlamentarzystów Polski i Węgier, rozegrany w minioną sobotę na stadionie MKS "Polonia" w Przemyślu. Posłowie i senatorowie z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim na czele dobrą grą częściowo zrewanżowali się za wysoką porażkę na Węgrzech. Spotkanie rozegrano w ramach europejskiego turnieju parlamentarzystów europejskich. Reprezentacja Węgier, uważana za jedną z najlepszych w tej "branży", nie miała łatwego zadania. W polskim zespole - za zgodą rywali - wystąpiło bowiem dwóch zawodników przemyskiej Polonii - Marek Galanty i Waldemar Jaroch. W naszym zespole nie tylko oni się jednak wyróżniali. Maciej Płażyński, wicemarszałek Senatu Donald Tusk, były premier Jan Krzysztof Bielecki i ich koledzy z obu izb parlamentu udowodnili, że również potrafią grać w piłkę. Jeszcze przed zakończeniem meczu do przemyskiej publiczności przemówił Marszałek Sejmu:
- W Przemyślu jestem nie po raz pierwszy. To bardzo piękne, zabytkowe miasto. Należałoby się zastanowić nad stabilnością władzy w tym mieście, bo to oznacza pomyślność miasta - powiedział Maciej Płażyński.

* Do drzwi przemyskiego sądu przykuł się żelaznym łańcuchem Janusz Galiczyński - mieszkaniec Przemyśla. W ten sposób Galiczyński protestował przeciwko opieszałości przemyskiego sądu. Janusz Galiczyński na początku kwietnia złożył do sądu pozew rozwodowy. Po miesiącu otrzymał niesatysfakcjącą go odpowiedź. Za pośrednictwem przemyskiego Sądu Okręgowego złożył odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Do tej pory nie otrzymał na nie odpowiedzi. Nie jest to pierwszy tego typu protest przemyślanina. Przed kilkoma miesiącami Janusz Galiczyński przykuł się łańcuchem do drzewa nieopodal Urzędu Miejskiego i próbował się podpalić. Przeszkodziła mu w tym Straż Miejska i Policja. Wówczas domagał się od władz samorządowych mieszkania socjalnego.

* Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Przemyślu planuje szeroko zakrojoną akcję szczepień przeciw grypie. Rozpocznie się ona we wrześniu. Szczepienie będzie kosztować ok. 30 złotych, ale - jak zapewniają inicjatorzy akcji - koszt szczepienia jest zdecydowanie mniejszy niż środki wydawane na lekarstwa. W ubiegłym roku chorowało na grypę ponad 2,3 miliona osób. To mniej niż w ubiegłych latach, co podobno jest zasługą coraz powszechniejszych szczepień. Oferta ZOZ-u skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do zakładów pracy. Na grypę choruje bowiem od 5 do 40 procent osób zatrudnionych. Skutki choroby powodują absencje w pracy, spadek produkcji i zaburzenia rytmu pracy. Inicjatorzy szczepionkowej akcji zachęcają pracodawców aby sfinansowali szczepienie, bo to im się bardziej opłaci niż spadek rentowności i koszty zasiłków chorobowych.

* Podkarpackie samorządy otrzymają w tym roku zaledwie 6 i pół miliona złotych na usuwanie skutków powodzi. To o połowę mniej niż w roku ubiegłym. Przyznane środki nie wystarczą nawet na najpilniejsze prace.

* Złamanie monopolu jest tak samo trudne, jak zmiana urzędniczych przyzwyczajeń. Przekonał się o tym firma TransFormers Podkarpacie, która usiłuje zdobyć kolejny rynek. Przedsiębiorstwo Higieny Komunalnej TransFormers działa w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie, a od pewnego czasu także na Podkarpaciu - w Przemyślu i Krośnie. Teraz firma postanowiła sprzątać śmieci w Rzeszowie. Nie podoba się to władzom tego miasta, które w trosce o los dotychczasowego monopolisty - Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej - zaczęły nagonkę na młodą konkurencję. Urzędnicy zrobili zdjęcia niewywiezionych śmieci, o sprawie napisała Gazeta Wyborcza. W obronie TransFormers-a wystąpili czytelnicy gazety. Od kilku miesięcy TransFormers działa też w Przemyślu i okolicy. Przypomnijmy, że i u nas firma miała problemy z uzyskaniem koncesji na działalność.

* W Siedliskach rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie starostów powiatów ziemskich, mających siedzibę władz w miastach na prawach powiatu. Celem spotkania jest wypracowanie stanowiska w sprawie zasad finansowania samorządu powiatowego, w tym oświaty. Rozmowy dotyczyć będą także zasad współpracy z administracją rządową i samorządem gminnym w zakresie ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali miedzy innymi: minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki i komendant główny policji Jan Michna.

* Podkarpackie rzeki nie stanowią już zagrożenia powodziowego. Od kilkunastu godzin w regionie nie pada już ulewny deszcz. Stan ostrzegawczy przekroczony był na rzekach Wisłoka i Jasiołka - aż w 9 gminach powiatu jasielskiego obowiązywało pogotowie przeciwpowodziowe. Obie rzeki już się uspokoiły. Bezpieczne są także Wisłok i San. Ich poziom się ustabilizował.

* Kilka dni temu doszło do podpisania dokumentu na mocy, którego część bazaru przy ulicy Sportowej w Przemyślu przejdzie w posiadanie spółki "Pierwszy Dom Budowlany w Warszawie". Na terenie nabytym przez spółkę powstanie centrum handlowe artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Będzie tu także stacja paliw, restauracja i duży parking. Centrum oddane zostanie najprawdopodobniej na przełomie lutego i marca 2001 roku. Koszt inwestycji oszacowano na 25 milionów złotych. Rozpoczęły się już przenosiny bazaru.

* W Stubienku zaczynają zdychać bociany. Niewiadomo co jest przyczyną - padło już kilkanaście sztuk. Być może ptakom ktoś rozsypał trutkę lub też żywiły się padliną. Te same bociany kilka tygodni temu wywołały niezwykłą sensacje a to za sprawą dziwnego menu. Ptaki upodobały sobie bowiem drób. Przylatywały na podwórka i porywały kurczaki i młode kaczki. Okoliczni gospodarze, którzy kiedyś pomstowali na porywające drób bociany teraz starają się im pomóc. Powiadomione o tym odpowiednie służby chcą przeprowadzić badania, które pozwolą ustalić przyczynę zatruć.

* 186 małych żółwi znaleźli w środę celnicy w samochodzie na przejściu granicznym w Medyce. Samochodem marki volkswagen jetta podróżowało troje mieszkańców Ługońska. Żółwie ukryte były pod tapicerką. Każdy owinięty był taśmą samoprzylepną. Samochód wraz z żółwiami zawrócony został na Ukrainę.

* W Przemyślu odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego. Celem nowopowołanego stowarzyszenia jest reprezentowanie i obrona wspólnych społecznych i prawnych interesów sołtysów. Podczas spotkania założycielskiego dokonano wyboru zarządu. W jego skład weszli sołtysi z miejscowości reprezentujących wszystkie 10 gmin powiatu przemyskiego. Przewodniczącym został sołtys Wyszatyc - Władysław Woźniak. Do podstawowych zadań stowarzyszenia należy miedzy innymi: świadczenie pomocy oraz usług na rzecz rozwoju powiatu, promocja sołeckich inicjatyw kulturalnych, gospodarczych i ekologicznych oraz doskonalenie współdziałania sołtysów z organami władz gminnych i powiatowych.

* W przemyskim starostwie powiatowym odbyło się kolejne robocze spotkanie w ramach współpracy powiatu przemyskiego z amerykańskim programem Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego LGPP. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przez starostę: Danuta Glondys - dyrektor biura regionalnego programu LGPP w Krakowie, przedstawiciel firmy Lem Projekt, przedstawiciele starostwa powiatowego oraz gmin realizujących wspólnie ze starostwem projekt pod tytułem "Wieloletnie plany inwestycyjne i finansowe". Projekt ten uzyskał dofinansowanie z amerykańskiego grantu. W trakcie spotkania dokonany został ranking powiatowych propozycji inwestycyjnych.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 24 letniego obywatela Ukrainy, który nielegalnie przekroczył granicę. Wcześniej na przejściu granicznym usiłował legalnie przekroczyć granice, lecz z powodu braku środków płatniczych na pobyt w Polsce nie uzyskał na to zgody. Nielegalny imigrant przekazany został ukraińskim pogranicznikom.

* 20 lipca około godziny 4.40 na odcinku działania strażnicy w Kalnikowie funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dwóch obywateli Rumunii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Zatrzymali zostali już po dwudziestu minutach od otrzymania zgłoszenia od strony ukraińskiej. Rumunii posiadali przy sobie paszporty i wyjaśnili, że chcieli dostać się do Polski legalnie ale nie posiadali przy sobie wymaganej na przejściu kwoty na pobyt w naszym kraju.

* Komenda hufca ZHP Ziemi Przemyskiej otrzymała od starostwa powiatowego zestaw materiałów promocyjnych dotyczących powiatu przemyskiego. W zestawie jest m.in. CD-rom prezentujący Ziemię Przemyską i powiaty województwa podkarpackiego. Materiały zostaną wykorzystane na Światowym Zlocie Harcerstwa. W Zlocie weźmie udział 10 tysięcy harcerzy z Polski oraz harcerze i skauci z wielu krajów świata, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Grecji, a nawet Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii. Najciekawiej zapowiada się tzw. Dzień Gnieźnieński. 6 sierpnia w tym historycznym mieście na Placu Pielgrzyma zostanie odprawiona msza polowa, którą telewizja Polonia będzie transmitować na cały świat. Po mszy odbędzie się jarmark harcerski, podczas którego wszyscy harcerze będą prezentować swoje osiągnięcia oraz walory swoich regionów.

* Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej zaprasza wszystkie dzieci i młodzież do udziału w Nieobozowej Akcji Letniej . Wszystkie dzieci, które siedzą w domu no nie mają co ze sobą zrobić mogą przyjść na przystań wodną przy ulicy 22 stycznia. Tam napewno każdy z was znajdzie dla siebie coś ciekawego. Odpłatność dzienna wynosi tylko 2zł.

* W sobotę w Paderborn rozpoczął się międzynarodowy obóz młodzieżowy. Jego uczestnikami będą młodzi ludzie z miast partnerskich Paderborn z Bolton, Le Mans i Przemyśla. Przemyska grupa składa się z 10 osób m.in. laureata konkursu Ośmiu Wspaniałych, sportowców i przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pobyt całej grupy jest finansowany przez polsko - niemiecką współpracę młodzieży z Poczdamu. W pierwszym tygodniu dla uczestników obozu przewidziano zajęcia sportowe : szybownictwo, pływanie łodziami, żeglowanie, jazdę na rolkach, nartach wodnych, jazdę konną i golf. W drugim tygodniu zaplanowano między innymi interkulturowe warsztaty teatralne. Organizatorzy przewidzieli ponadto udział w młodzieży w dorocznym święcie Liboriusza - patrona Paderborn a także zwiedzanie światowej wystawy EXPO 2000 w Hanowerze.

* W Gniewczynie Łańcuckiej natrafiono na fragmenty starej ceramiki pochodzące najprawdopodobniej z przełomu XVII i XVIII wieku. Na szczątki naczyń wydobyła na powierzchnię koparka pracująca w starodorzeczu Wisłoka przy eksploatacji złoża kruszywa.

* Integracyjny Klub Artystyczny Winda w Gdańsku zaprasza młodzież szkół średnich i studentów zainteresowanych teatrem na VII Letnie Warsztaty Teatralne "Jażdżówki 2000". Organizatorzy proponują udział w takich zajęciach jak formy przeżywania i tworzenia, taniec współczesny, rytm, ciało i przestrzeń, małe formy teatralne oraz improwizacje. Warsztaty potrwają od 1 do 14 sierpnia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 058 344-77-93

* Nakładem Południowo - Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu ukazała się książka Andrzeja Borcza pt."Działania wojenne na terenie ziemi przemyskiej i sanockiej w latach potopu, czyli 1655-1657 r.". Jak zapewnia autor, jest to publikacja nowatorska, bo nikt dotąd nie podjął tej tematyki. Książka zawiera teksty z XVII-w. źródeł, m.in. z trudno dostępnych archiwów we Lwowie, jest wzbogacona fotografiami i ilustracjami. Pozycja została dobrze oceniona przez specjalistów z uniwersyteckich ośrodków naukowych, a ambasada szwedzka wysłała autorowi i wydawcy list gratulacyjny. Kto interesuje się dziejami Przemyśla i Ziemi Przemyskiej - powinien sięgnąć po tę publikację.

Reklama