Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 28.08-03.09.2017 r.

• Rewolwer kal. 9 mm był porzucony w strefie oczekiwania podróżnych do kontroli szczegółowej. Celnicy znaleźli broń podczas patrolowalowania m.in. terenu wokół budynku kontroli szczegółowej. Najprawdopodobniej broń została porzucona przez któregoś z podróżnych, którego pojazd został skierowany do szczegółowej kontroli. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie właściciela porzuconego rewolweru. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi policja. W ub. miesiącu, podczas kontroli prowadzonych przez funkcjonariuszy KAS na przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu udaremniono próby przemytu pistoletu oraz 9 sztuk amunicji kalibru 9 mm, 5 sztuk amunicji myśliwskiej oraz 495 sztuk amunicji hukowej.

 

• Do szpitala w Przemyślu trafił 75-latek, u którego lekarze stwierdzili zatrucie glikolem. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna pił alkohol pochodzący z niewiadomego źródła. Policjanci z przemyskiej komendy zostali powiadomieni o przewiezieniu do szpitala 75-letniego mężczyzny, u którego lekarze stwierdzili silne zatrucie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że mieszkaniec pow. przemyskiego zakupił substancję niewiadomego pochodzenia, w wyniku czego doszło do zatrucia. W toku prowadzonych czynności zabezpieczono łącznie 26 pojemników - butelek i słoików z niewiadomą substancją, a podejrzewanego o sprzedaż 74-letniego mężczyznę zatrzymano w policyjnym areszcie do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Glikol etylenowy jest szeroko stosowany jako składnik samochodowych płynów chłodzących, a także jako prekursor polimerów. W czystej postaci jest bezbarwną, bezzapachową, syropowatą cieczą o słodkawym posmaku. Glikol etylenowy jest toksyczny, a jego połknięcie może spowodować śmierć. Policjanci ostrzegają i apelują o to by nie pić alkoholu przeznaczonego do innych celów niż spożywcze.

 

• 510 sztuk pomadek, cieni do powiek i innych kosmetyków do makijażu oraz 72 klamry do pasków z logo luksusowych marek ujawnili w noclegowni w Przemyślu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Hermanowicach i z Krajowej Administracji Skarbowej. W noclegowni w Przemyślu strażnicy graniczni przeprowadzili kontrolę legalności pobytu w noclegowni w Przemyślu. - Wylegitymowano siedmiu obywateli Ukrainy, wszyscy przebywali na terytorium Polski legalnie - informuje chor. sztab. SG Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas sprawdzania pomieszczeń noclegowni strażnicy graniczni wspólnie z funkcjonariuszami Podkarpackiego Urzędu Celno - Skarbowego w Przemyślu ujawnili 510 sztuk kosmetyków do makijażu oraz 72 klamry do spodni, co do których zachodzi podejrzenie naruszenia praw własności przemysłowej. Towary były oznaczone logo znanych światowych producentów. - Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na kwotę 66 tys. złotych. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu. Trwają czynności zmierzające do ustalenia właściciele towaru - inform,uje rach. Edyta Chabowska, z referatu obsługi klienta i komunikacji zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie. To kolejna partia podrabianych towarów zatrzymana wspólnie przez współpracujące służby. W tym roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG przeprowadzili już ponad 500 kontroli legalności pobytu, w ich wyniku ujawniono, że 330 cudzoziemców przebywało na terytorium Polski nielegalnie, osoby otrzymało decyzję zobowiązujące ich do powrotu na Ukrainę, część z nich w ramach umowy o readmisji przekazano bezpośrednio stronie ukraińskiej. Podczas innych działań, tym razem celników i policji, na bazarze w Przemyślu zatrzymano prawie 400 szt. ubrań, zegarków, pasków do spodni i kosmetyków, których wartość szacowana jest na kwotę 10 tys. złotych. Z kolei wspólne działania funkcjonariuszy KAS i SG w Barwinku doprowadziły do zatrzymania blisko tysiąca par podrobionego obuwia. Służba Celno- Skarbowa przypomina, że obrót podrabianymi towarami poza tym, że wprowadza w błąd konsumentów, w niektórych przypadkach zagraża ich zdrowiu i życiu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku choćby kosmetyków, ponieważ podrabiane towary zasadniczo nie są poddawane restrykcyjnym badaniom pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania czy użytkowania.

 

• Na ul. Bohaterów Getta w Przemyślu, kierujący jeepem nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście. Kierujący jeepem jadąc wzdłuż po chodniku ominął inny pojazd, który w tym czasie przepuszczał pieszą. Jeepa odjechał, ale zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu wideo przez innego kierującego i przesłane policjantom. Funkcjonariusze ustalili tożsamość kierowcy jeepa. Okazał się nim 22-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego. Mężczyzna został ukarany dwoma mandatami - za jazdę po chodniku i za nieustąpienie pierwszeństwa pieszej na przejściu na łączną kwotę 750 zł, a także 10 punktami karnymi. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie działa specjalna skrzynka kontaktowa poczty elektronicznej stopagresjidrogowej@rz.policja.gov.pl, na którą można przesyłać materiały (nagrania lub zdjęcia) świadczące o agresywnym zachowaniu kierowców poruszających się po drogach Podkarpacia.

Reklama