Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 08.07-14.07.2000 r.

* 10 lipca do Kosowa wyjechali żołnierze z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych. W pożegnaniu brali udział miedzy innymi minister obrony narodowej Bronisław Komorowski oraz jego ukraiński odpowiednik Okelsandr Kuźmuk. W misji weźmie udział ponad 260 żołnierzy ukraińskich i 550 polskich. Polsko - ukraiński batalion w skład, którego wejdzie jeszcze pluton litewski ma pełnić misje pokojową przez rok. Będzie działał na terenie sektora amerykańskiego w pobliżu granic z Macedonią.

* 9 lipca w Przemyślu zakończyły się III Wielkie Manewry Szwejkowskie. W pierwszym dniu imprezy odbył się turniej siatkówki plażowej o Kufel Szwejka, rajd pieszy Twierdza Przemyśl, pierwszy światowy rajd trabanta i starych samochodów oraz innych wynalazków samochodowych, odprawa regimentów na placu manewrowym. W niedziele o godzinie 16 rozpoczął się piknik szwejkowski na Zamku Kazimierzowskim dla uwięzionych w twierdzy. Odczytano przesłanie Franciszka Józefa z rozkazem dla obrońców Twierdzy Przemyśl. Nie zabrakło koncertów i recitali. Ważnym punktem manewrów było wręczenie Janowi Rożańskiemu "Oskara Szwejkowskiego" - nagrody przyznawanej przez polsko - czeską kapitułę.

* Na cmentarzu Strzelców Siczowych w Przemyślu pochowano szczątki żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii ekshumowane w Birczy i Lisznej. W uroczystościach pogrzebowych nie uczestniczyli oficjalni przedstawiciele Ukrainy ani Związku Ukraińców w Polsce. Obecne były natomiast rodziny poległych nie tylko z Ukrainy, ale także z Kanady i Stanów Zjednoczonych. 10 trumien ze szczątkami 47 żołnierzy UPA złożone zostały w dwóch grobach na specjalnie w tym celu poszerzonym cmentarzu. Oficjalna ceremonia żałobna z udziałem oficjalnych przedstawicieli władz Ukrainy odbędzie się po wzniesieniu pomników i ustawieniu tablic nagrobnych.

* W listopadzie na wszystkich drogach krajowych zmieniona zostanie numeracja. Nowe oznaczenia będą informować kto jest zarządcą drogi i kto jest odpowiedzialny za jej stan. Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu wszystkie drogi krajowe maja mięć oznaczenie jedno i dwucyfrowe. W niektórych przypadkach zmieni się też przebieg trasy. Do tej pory droga krajowa numer 4 przebiegała od Zgorzelca do Medyki. Od 9 listopada zmieni swój bieg. Od Radymna poprowadzi do Korczowej. Przebieg zmieni też droga numer 98 Wadowice - Przemyśl przebiegać będzie od Wadowic do Medyki.

* Ponad 6 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum o odwołanie Zarządu i Rady Miasta Przemyśla zebrała już grupa inicjatywna. Podpisy zbierane będą jeszcze przez miesiąc choć do przeprowadzenia referendum potrzebne jest tylko 5259 podpisów. Jak informuje jeden z inicjatorów Bogusław Nowak 19 sierpnia podpisy złożone zostaną do Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego. Jeżeli wiarygodność podpisów zostanie sprawdzona i nie będzie zastrzeżeń komisarz w ciągu trzydziestu dni wyznaczy termin przeprowadzenia referendum. W Przemyślu uprawnionych do głosowania jest 52 i pół tysiąca osób. Referendum będzie ważne, jeżeli udział w nim weźmie co najmniej 30 procent uprawnionych.

* 15 lipca rozpocznie się interwencyjny skup zbóż pochodzący z tegorocznych zbiorów. Obecna cena rynkowa pszenicy wynosi od 620 do 700 złotych za tonę. Według cen interwencyjnych rolnik otrzyma za nią 550 złotych. Działania interwencyjne Agencji Rynku Rolnego będą w tym roku przebiegać w dwóch formach. Z zastosowaniem bezpośrednich dopłat do cen skupu, udzielanych producentom, jak również poprzez bezpośrednie zakupy interwencyjne zbóż za środki agencji bez stosowania dopłat dla producentów. Na Podkarpaciu Agencja Rynku Rolnego chciałaby skupić około 25 tysięcy ton pszenicy i 5 i pół tysiąca ton żyta.

* 8 sierpnia do Ośrodka Wypoczynkowego ZHP w Ruszelczycach przejedzie czterdziestoosobowa grupa młodzieży pochodzenia polskiego z Żytomierza i Łucka na Ukrainie . Wraz z nimi przyjadą opiekunowie. Podczas dwutygodniowego wypoczynku młodzi goście będą zwiedzać najciekawsze zakątki Podkarpacia między innymi Krasiczyn, Łańcut i Solinę. Podczas pobytu młodzi polonusi zapoznawać się będą z historią kraju przodków.

* W Nadleśnictwie Radymno otwarto ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną "Łapajówka - Radawa". Ścieżka ma długość trzy i pół kilometra. Przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej. Ścieżka jest odpowiednio opisana i stanowi cenny szlak turystyczny dla miłośników przyrody.

* W szpitalu przy ulicy Monte Cassino w Przemyślu przebywała Komisja Ochrony Zdrowia Sejmiku Samorządowego województwa podkarpackiego. Celem wizyty było zapoznanie się z problemami z jakimi boryka się szpital oraz planami na przyszłość. Komisja na czele z przewodniczącym sejmiku spotkała się z dyrektorem szpitala Maciejem Lewickim, z radą społeczną oraz związkami zawodowymi.

* W Zakładzie Doświadczalnym Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Ożańsku koło Jarosławia odbyło się spotkanie producentów buraka cukrowego, zbóż i rzepaku. Zjechali na nie plantatorzy z całego Podkarpacia. Obecni byli także producenci z okolic Tarnowa i Zamościa. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firm nasiennych oraz producenci środków ochrony roślin. Goście zwiedzili istniejący w Ożańsku Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin kierowany przez Mieczysława Majchera. Obejrzeli tam uprawy oraz zapoznali się ze stosowanymi technologiami.

* Jak wynika ze statystyk województwo podkarpackie należy do najbezpieczniejszych w naszym kraju. W tym roku podkarpacka policja odnotowała 12 tysięcy 66 przestępstw, w tym 25 zabójstw. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w 786 wypadkach drogowych zginęło 81 osób a 983 zostały ranne. Jest to o 6 procent mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

* Prezydent Przemyśla Tadeusz Sawicki skierował do sądu wniosek o zawieszenie w czynnościach władz Miejskiego Klubu Polonia Przemyśl. Nowe władze wybrane zostały na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Sprawozdawczo - Wyborczym 12 czerwca tego roku. Jednocześnie prezydent wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora.

* W miniony weekend funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej aż trzy razy prowadzili działania w poszukiwaniu sprawców nielegalnego przekroczenia granicy. Nielegalnych emigrantów zatrzymano na terenie działania strażnic w Hermanowicach, Lutowiskach i Lubaczowie. Łącznie funkcjonariusze zatrzymali trzech Ukraińców i jednego obywatela Mołdawii.

* Zebrani na konwencie wójtowie powiatu przemyskiego zwrócili się do premiera o podjęcie pilnych działań mających na celu wspomożenie finansowe samorządów. Uważają oni, iż w chwili obecnej postawiono samorządy w bardzo trudnej sytuacji ponieważ subwencja oświatowa nie pokrywa kosztów wprowadzenia podwyżek dla nauczycieli. Wójtowie poinformowali Jerzego Buzka o szczególnie trudnej sytuacji gmin z terenów podgórskich, bardzo rozległych i z dużą ilością szkół. Na zakończenie wójtowie zaznaczają, że gminy nie są w stanie w chwili obecnej bez korekty subwencji wywiązać się w pełni z nowych zobowiązań wobec nauczycieli.

* Mieszkańcy dzielnicy Lipowica skierowali list otwarty do mieszkańców Przemyśla, w którym przedstawiają swoje stanowisko w sprawie protestu przeciwko budowie w ich dzielnicy masztu przekaźnikowego Radia Maryja. Czytamy w nim między innymi "Deklarujemy, że nie jesteśmy przeciwnikami Radia Maryja ani żadnym ugrupowaniem politycznym. Czujemy się wciągnięci do nieczystej gry, gdzie stawką jest zdrowie i życie nasze i naszych dzieci. Naukowcy jednoznacznie stwierdzają, że promieniowanie elektromagnetyczne od sztucznych źródeł jest szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego specjaliści przestrzegają przed sytuowaniem tego typu urządzeń w pobliżu miejsc przebywania ludzi. Biorąc powyższe opinie pod uwagę, nie chcemy się zgodzić, by stacja nadawcza stanęła w zaplanowanym miejscu. A tak naprawdę, nikt nas o zgodę nie pyta. W całym postępowaniu zupełnie nas i nasze opinie pominięto. Chciano postawić nas przed faktem dokonanym, dlatego maszt nadajnika przywieziono na teren budowy nocą a decyzje o tym podpisał osobiście zaangażowany w sprawę prezydent Tadeusz Sawicki znany w całej Polsce z kontrowersyjnych przedsięwzięć. Dlaczego wiec mimo ostrzeżeń naukowców i naszych protestów z takim uporem usiłuje się utrzymać decyzję o budowie nadajnika właśnie tutaj. Niewykluczone, że o poziomie atrakcyjności miejsca decyduje wartość kilku hektarów bardzo drogiej ziemi wraz z pustymi obecnie budynkami poszpitalnymi. Stacja nadawcza umieszczona na tym terenie obniży całkowicie wartość tego obiektu . A może jako bezwartościowy i w związku z tym tani zostanie nabyty przez właściciela stacji , który wtedy zapragnie innego miejsca dla swojego nadajnika. Decyzja o budowie nadajnika została podjęta niezgodnie z miejscowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego a ocena oddziaływania na środowisko projektowanej stacji Radia Maryja poddana opinii specjalisty wzbudza wiele zastrzeżeń i nie można jej przyjąć jako wiarygodnego dokumentu."
Na zakończenie mieszkańcy Lipowicy zwrócili się do mieszkańców Przemyśla o zrozumienie.

* Od ponad tygodnia w centrum Przemyśla obowiązuje nowa organizacja ruchu. Wszystko wskazuje na to, że zmotoryzowani mieszkańcy nadsańskiego grodu już się do tego przyzwyczaili. Przypomnijmy, że ulica Jagiellońska jest dostępna dla autobusów MZK i PKS oraz pojazdów uprzywilejowanych. Pustki na tej ulicy pozwoliły przystąpić ekipom remontowo budowlanym do zaplanowanych prac. Postawiono już nowe latarnie oraz wylano beton na dodatkowy pas ruchu. Trwają także prace przy wymianie chodników. Zamiast płyt z lastryka kładziona jest efektowna kostka brukowa.

* 18 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zwołana na wniosek dziewięciu radnych z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Radni będą debatować nad wnioskiem o odwołanie prezydenta Tadeusza Sawickiego. By do tego doszło za wnioskiem SLD musi opowiedzieć się przynajmniej 24 radnych. Tymczasem już trafiają spekulacje, kto może zająć miejsce dotychczasowego prezydenta. Nieoficjalnie wymienia się Wojciecha Mandzyna, znanego z organizacji festiwalu Ghitaralia, Roberta Chomę - wiceprezesa Krajowego Urzędu Pracy oraz senatora Witolda Kowalskiego.

* Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapowiedziało płukanie i dezynfekcję sieci wodociągowej. Wielkie czyszczenie odbędzie się w okresie od 24 lipca do 19 sierpnia. Jeśli komuś przeszkadza nadmierny zapach chloru to może go usunąć czekając aż woda się ustoi a chlor ulotni albo po prostu wodę przegotować. Obydwie metody są skuteczne.

* Ukazał się lipcowy numer Wiadomości Podkarpackich. Redakcja poleca przejazd kolejką bieszczadzką obiecując szereg atrakcji. My przypominamy, że mamy także swoją ciuchcię relacji Przeworsk - Dynów, która też jest atrakcyjna. W numerze, także informacje potrzebne i pożyteczne, m. in. takie które mogą częściowo wyjaśnić problemy związane z integracją z Unią Europejską.

* Dziesięciu młodych ludzi będzie reprezentować Przemyśl na międzynarodowym obozie młodzieżowym w Paderborn. Oprócz przemyślan będą tam także młodzi ludzie z innych miast partnerskich. W pierwszym tygodniu uczestnicy spotkania będą brali udział w zajęciach sportowych. Później zaplanowano dla nich udział w dorocznym święcie patrona miasta oraz zwiedzenie wystawy EXPO 2000. Pobyt całej grupy jest finansowany przez Polsko - Niemiecką Współprace Młodzieży z Poczdamu.

* Karmelitańskie Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze organizuje w sierpniu kolonię dla polskich dzieci z Ukrainy. Koloniści będą wypoczywać w Nowych Sadach. Wśród uczestników mają być także dzieci z Przemyśla. Organizatorzy zwracają się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe tej inicjatywy. Wszystkich chętnych stowarzyszenie prosi o kontakt na numer telefonu 0 502 095 204.

Reklama