Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 01.07-07.07.2000 r.

* Klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył do biura rady wniosek o odwołanie Tadeusza Sawickiego z funkcji prezydenta miasta Przemyśla. Pod wnioskiem podpisało się dziesięciu radnych SLD. W uzasadnieniu czytamy: Tadeusz Sawicki jako prezydent miasta postrzegany jest i oceniany negatywnie przez większą część mieszkańców miasta. Do działań tych między innymi należy zaliczyć: niedopuszczenie do organizacji VIII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, niedopuszczenie do organizacji Festiwalu Kultury Ukraińskiej, torpedowanie inicjatywy zorganizowania przez studentów imprezy Juwenalia 2000, częste podejmowanie kontrowersyjnych decyzji w sprawie czasowego zakazu sprzedaży alkoholu, brak konsultacji przy podejmowaniu strategicznych dla miasta decyzji, brak inicjatyw w tworzeniu nowych miejsc pracy, nieumiejętne prowadzenie realizacji budowy pomnika Żołnierza Polskiego, podjęcie błędnej decyzji odnośnie budowy centrum rekreacyjno - sportowego jak również podjęcie błędnej decyzji związanej z wypowiedzeniem umowy dotyczącej dzierżawy hali sportowej. Ostatni zarzut to samowolne podjecie decyzji o nie realizowaniu uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany administratora targowiska Zielony Rynek.

* Klub radnych Samorządny Przemyśl wypowiedział porozumienie samorządowe z klubem SLD uznając dalsze upolitycznienie działalności samorządowej za szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców. W wydanym przez klub Samorządny Przemyśl oświadczeniu czytamy " zawierając to porozumienie mówiliśmy wyraźnie, że nie interesują nas działania polityczne a zwłaszcza promowanie jakiejkolwiek partii politycznej. Liczyliśmy na to i takie mieliśmy zapewnienia, że ten sam cel przyświeca również radnym SLD. Niestety byliśmy w błędzie. Obserwując działania naszego dotychczasowego partnera, widzimy systematyczne łamanie tej zasady oraz stwierdzamy sukcesywne sięganie po coraz to nowe stanowiska dla ludzi z kręgów SLD. Działania te nasiliły się zwłaszcza w ostatnim czasie, szczególnie w ostatnich miesiącach. Zachodzi poważna obawa, że rozpoczynająca się kampania prezydencka oraz nie odległa parlamentarna tylko zaostrzą te tendencje. Nie możemy dopuścić do tego by miasto stało się zapleczem gospodarczym dla lewicowo - liberalnej działalności politycznej. Nie możemy się zgodzić na wciągniecie przemyskiego samorządu w orbitę lewicowej kampanii wyborczej". Klub radnych Samorządny Przemyśl kierując się troską o dalszy los naszego miasta uznaje dalszą współprace z klubem SLD za niemożliwą - dodaje na zakończenie przewodnicząca klubu Franciszka Kurysz.

* Od 14 do 17 września w Przemyślu wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Taką decyzje podjęli radni w związku z odbywającymi się w tych dniach obchodami jubileuszy roku 2000. Zakaz obowiązywać będzie na terenie całego miasta za wyjątkiem dzielnic znajdujących się na peryferiach miasta.

* W Przemyślu widoczne są już pierwsze efekty zawirowań koalicyjnych. Od 4 lipca wiceprezydent Ludwik Kaszuba jest na urlopie. Tymczasem z drzwi jego gabinetu zniknęła wizytówka a gabinet został zaplombowany. Wszystko wskazuje na to, że jest to efekt złożonego przez radnych SLD wniosku o odwołanie Tadeusza Sawickiegio z funkcji prezydenta miasta. Po wnioskiem o odwołanie podpisał się miedzy innymi Ludwik Kaszuba.

* Protestujący mieszkańcy przemyskiej dzielnicy Lipowica spotkali się w sobotę 1 lipca z posłami: Januszem Onyszkiewiczem i Kazimierzem Nyczem. Parlamentarzyści obiecali wesprzeć ich w staraniach o zmianę lokalizacji budowy nadajnika. Przypomnijmy, że mieszkańcy ulicy Wysockiego protestują przeciwko budowaniu w pobliżu ich domów masztu przekaźnikowego Radia Maryja. Twierdzą, że pole elektromagnetyczne będzie miało szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Również w sobotę odbyło się spotkanie mieszkańców z przemyskimi radnymi oraz z wicewojewodą Markiem Kuchcińskim. Wicewojewoda podobnie jak radni obiecał, że zajmie się tą sprawą. Mieszkańcy Lipowicy zbulwersowani są ostatnimi wypowiedziami dyrektora Radia Maryja księdza Rydzyka. Ksiądz Rydzyk na antenie miał powiedzieć: "w komunistycznym Przemyślu, komunistyczni ludzie z Lipowicy mają komunistycznych doradców i nie chcą Radia Maryja". (W&J) Wszyscy obiecują, a co z tego wyniknie zobaczymy w najbliższym czasie. Jeśli, zdaniem księdza Rydzyka, Przemyśl jest komunistyczny, to dlaczego:
-  wybory wygrywają ludzie prawicy?
- jest siedzibą archidiecezji?
- jest tyle kościołów, klasztorów, ludzi czynnie wierzących, pielgrzymujących?
- ksiądz obraża mieszkańców?!
Pole elektromagnetyczne jest szkodliwe i jest to fakt niezaprzeczalny. Mieszkańcy nie chcą świecić w nocy i trzeba to uszanować.

* W piątek na wzgórzu Zniesienie w Przemyślu został poświecony plac, na którym stanie pomnik Krzyż Zawierzenia. Prace ziemne rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu. Pomnik będzie pamiątką obchodów wielkiego jubileuszu. Krzyż Zawierzenia ma być gotowy 15 września. Wtedy to nastąpi akt zawierzenia miasta Bożemu Miłosierdziu. 22 -metrowy krzyż stanie na trzy metrowej podbudowie. U jego podstawy umieszczona zostanie czterometrowa figura Chrystusa Miłosiernego. Autorami projektu są Barbara Czekierda i Dariusz Jasiewicz.

* 3 lipca rozpoczęła się rozbiórka kościoła na Kmieciach pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Najświętszy Sakrament zostanie wyprowadzony na ten czas do salki parafialnej imienia Jana Pawła II. Rozbiórka polegać będzie na wyjęciu deska po desce starego drewnianego kościoła z nowo wybudowanego murowanego.

* Kilkadziesiąt powalonych drzew, połamane konary, podtopione domy to efekt kilkunastominutowej burzy która przeszła 4 lipca nad naszym regionem. We wsiach Ostrów i Święte w powiecie jarosławskim od pioruna spłonęły dwie stodoły. W Przemyślu Straż Miejska interweniowała 15 razy. Było to usuwanie powalonych drzew oraz zalane piwnice.

* Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych przesłała nam komunikat dotyczący utrudnienia w ruchu na drogach publicznych W Olszanach z powodu przebudowy mostu wystąpiło ograniczenie nośności do piętnastu ton i ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Na 40 -to metrowym odcinku drogi Krasiczyn - Dybawka obowiązuje ruch wahadłowy i ograniczenie prędkości do 40 kilometrów. Spowodowane jest to osuwiskiem, obrywem skarpy nasypu pobocza drogi i częściowo jezdni. Ograniczenie do 40 kilometrów obowiązuje także na odcinku Dybawka - Prałkowce. Utrudnienia możemy napotkać także na drodze krajowej numer 871 na odcinkach: Piaski - Młyny, Zaleska Wola - Korczowa i na odcinku Korczowa - przejście graniczne. Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę.

* Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu wprowadził ograniczenia w ruchu kołowym. Od 5 lipca zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego odcinek ulicy Sportowej od ulicy Jagiellońskiej w kierunku mostu kolejowego. Obowiązywał będzie także zakaz ruchu kołowego z wyjątkiem autobusów MZK i PKS na remontowanym odcinku ulicy Jagiellońskiej od Kamiennego Mostu do mostu Orląt Przemyskich. Zmienią się też trasy kursowania autobusów linii numer 1, 2, 4, 8, 9, 1 3, 19, 21 i 25. Ograniczenie spowodowane jest przebudową konstrukcji nawierzchni jezdni oraz zmianą parametrów geometrycznych skrzyżowania ulic Jagiellońska - Sportowa. Zakończenie prac planowane jest na 6 października.

* Mimo, że objazdy obowiązują krótko - już dają się mocno we znaki. Sporo zamieszania panuje na skrzyżowaniu ul. Borelowskiego i Krasińskiego, gdzie wyłączona jest sygnalizacja świetlna. Kierowcy jadący od strony mostu Siwca mają problemy z wjechaniem w ul. Krasińskiego. A kiedy już udaje im się wyjechać z jednego korka - trafiają w drugi, przed Placem Konstytucji. W ten sposób przejazd od Delikatesów Centrum do Placu Konstytucji może trwać ponad pół godziny.

* Do końca lipca ma zostać opracowany program restrukturyzacji służby zdrowia w województwie podkarpackim. Dla pacjentów oznaczałoby to leczenie w wyremontowanych przychodniach dysponujących nowoczesnym sprzętem. W realizacji programu ma uczestniczyć Podkarpacka Kasa Chorych. Podkarpacka kasa jest jedną z najuboższych w Polsce. To powoduje, że na statystycznego ubezpieczonego przypada tu zaledwie 496 złotych, w sąsiednim świętokrzyskim o 80 złotych więcej.

* Najlepsze projekty dotyczące rozwoju turystyki, sportu i ekologii z Podkarpacia maja szanse na realizacje już w przyszłym roku. Umożliwia to rządowy program Zielone Karpaty. Projekt Zielone Karpaty powstał w wyniku porozumienia sejmików samorządowych trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jego głównym celem jest przede wszystkim rozwój i promocja turystyki, uzdrowisk a także kształtowanie postaw proekologicznych na terenie Karpat.

* W sobotę 1 lipca w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej złożyło ślubowanie 54 nowych funkcjonariuszy. W śród ślubujących funkcjonariuszy znalazło się aż 15 kobiet. Podczas przemówienia nowy komendant bieszczadzkiego oddziału major Piotr Dróżdż zapowiedział jeszcze większą skuteczność jednostki. Oddział otrzyma miedzy innymi: pościgowy śmigłowiec Mi 2 a patrolowa Wilga zostanie wyposażona w sprzęt termowizyjny do działań nocnych. Powstaną również nowe strażnice. Jeszcze w tym roku powstanie strażnica w Ustrzykach Górnych. Nowy komendant chce też przeciwdziałać korupcji i nagradzać najlepszych funkcjonariuszy. Oczekuje od nich profesjonalizmu.

* W Krasiczynie zakończyły się XIV Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Fajki "Kolebka 2000". Tegorocznym mistrzem polski został Henryk Rogalski z Poznania. Jego czas to dwie godziny 17 minut. Wśród pań najlepiej zaprezentowała się Ewa Uchowska ze Słupska. Uczestniczący w mistrzostwach były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz zajął 81 miejsce. W zawodach, których organizatorem był przemyski klub fajki wzięła udział ponad stu osobowa grupa zawodników i zawodniczek z Polski, Czech i Litwy.

* Zakończył się VI Międzynarodowy Przegląd Działalności Artystycznej Terenów Przygranicznych "Sośnica 2000". Publiczność mogła obejrzeć miedzy innymi przedstawienia teatralne, posłuchać zespołów ludowych z prawe całej wschodniej Polski oraz artystów amatorów z Ukrainy, Słowacji i Litwy. Artystów z pogranicza gościł Dom Kultury z Sosnicy koło Radymna. Tutaj odbywała sie większość prezentacji zaproszonych zespołów. W imprezie wzięło udział blisko 30 zespołów

* W Żurawicy podczas przeładunku złomu z Ukrainy dla polskich hut natrafiono na kolejna podejrzaną przesyłkę. Był to kanister wypełniony materiałem wybuchowym prawdopodobnie trotylem. Prace przeładunkowe zostały przerwane. Przypomnijmy, że w maju w przysłanym z Ukrainy złomie znajdowało się kilkanaście uzbrojonych pocisków artyleryjskich różnego kalibru.

* Straż graniczna i policjanci zatrzymali dwóch Ukraińców podejrzanych o dokonanie napadu z użyciem broni. Do zdarzenia doszło w Kosinie koło Łańcuta. Jadącemu mercedesem busem ukraińskiemu małżeństwu zajechało drogę czarne BMW na ukraińskich tablicach rejestracyjnych, kiedy kierowca mercedesa nie zareagował z samochody wyskoczył młody mężczyzna próbując wybić szybę w mercedesie. Samochody gwałtownie ruszyły a wtedy z BMW padły co najmniej trzy strzały z czego jeden utkwił tuż nad przednim kołem mercedesa. Po krótkim pościgu BMW wpadło do przydrożnego rowu. Napadnięci dojechali do Jarosławia, gdzie powiadomili policję. Dwóch podejrzanych zatrzymano na drugi dzień na przejściu granicznym w Medyce.

* Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie obywatelki Wietnamu, które zostały przerzucone do naszego kraju z Ukrainy w okolicach Wołosatego. Do dyspozycji prokuratora zatrzymano Polaka i pięciu Ukraińców, którzy podejrzani są o udział w zorganizowaniu przerzutu.

* Zamojskie Fabryki Mebli zakupiły 61 procent akcji Zakładów Płyt Pilśniowych w Przemyślu i w ten sposób stały się głównym akcjonariuszem spółki. Przemyskie zakłady zatrudniają około 430 osób. Produkuje się tu drewnopochodne płyty. Sprzedaje je nie tylko na rynku krajowym ale także za granicą.

* W Medyce funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali trzech Ukraińców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Dwóch siedemnastolatków i pięćdziesięcio jedno letni mężczyzna wyjaśnili przesłuchującym ich funkcjonariuszom, że tą drogą chcieli przedostać się na zachód.

* Pragniemy przekazać informację, która może być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy coś kiedyś kupili na raty i nie spłacili ich do końca. W takiej sytuacji znalazła się pewna przemyślanka, która jest winna pewnej rzeszowskiej firmie 654 złote. Ostatnio firma, kryjąca się pod nazwą PHIU Betad-Service, poinformowała kobietę, że na spłatę zadłużenia czeka do 7 lipca. W piśmie podpisanym przez prezesa czytamy: "Zarząd firmy podjął decyzję o sprzedaży Pani długu zainteresowanej wykupem ukraińskiej firmie windykacyjnej". Na zakończenie prezes Betad-Service ostrzega: "Od momentu sprzedaży długu nie ponosimy odpowiedzialności za tryb i sposób egzekwowania wymienionej należności". Trzeba przyznać, że taka informacja może przestraszyć każdego. Po przeczytaniu takiego ostrzeżenia nawet osoby o marnej wyobraźni maja przed oczami wizję czterech rosłych byczków w kominiarkach, zaopatrzonych w kije bejsbolowe. Czy ściąganie długów w ten sposób, i to za pomocą zagranicznej firmy, jest legalne - wydaje się wątpliwe. mamy nadzieję, że sprawą zainteresuje się prokuratura.

* Od kilku dni na Podkarpaciu działają dwa nowe, sezonowe komisariaty policji - jeden w Wilczej Woli (powiat kollbuszowski) a drugi w Radawie. Dodatkowe wzmocniono tez kadrę komisariatów w miejscowościach, do których przyjeżdża najwięcej turystów - w Polańczyku, Lutowiskach i Leżajsku. Jak informuje Bogumiła Puchacz rzeczniczka prasowa podkarpackich policjantów - do pracy w tych jednostkach skierowano głównie funkcjonariuszy oddziału prewencji KWP w Rzeszowie.

* W Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Korytnikach rozstrzygnięty został konkurs wiedzy pod tytułem "Unia Europejska bez tajemnic ". Spośród 22 osób komisja pod przewodnictwem Wiesława Jurkiewicza zakwalifikowała do finałowego etapu 5 osób. Laureatem konkursu została Ryszard Dudziak - ekonomista z Pruchnika. II miejsce zdobył Stanisław Fąfera z Rączyny i miejsce trzecie Zbigniew Krzywonos z Nizin.

* Na Podkarpaciu gościł 7 lipca prezydent Aleksander Kwaśniewski. Prezydent spotka się z biznesmenami, mieszkańcami naszego województwa oraz z członkami swojego komitetu wyborczego. W czasie wizyty na Podkarpaciu Aleksander Kwaśniewski spotkał się w siedzibie Forum Niezależnego Biznesu w Jarosławiu z biznesmenami z naszego województwa. Wizyta w Przemyślu planowana jest na przełom sierpnia i września.

* W Ośrodku Rolniczego Szkolenia Kursowego w Radymnie rozpoczęły się 6 lipca dwudniowe warsztaty w ramach realizacji projektu z funduszu Fare "Strategia przygotowania Polski do integracji ze strukturami Unii Europejskiej". Głównym tematem spotkania jest pozyskiwanie i efektywne wykorzystanie środków pomocowych Unii Europejskiej. Szkolenie prowadzi profesor Małgorzata Słodowa - Hełpa z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

* Młodzież i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowaczego przy ulicy Kapitulnej 4 w Przemyślu zwrócili się do mieszkańców miasta o pomoc rzeczową. Jeżeli ktoś ma zbędne meble, dywany, firanki, zasłony, sprzęt gospodarstwa domowego, sztućce, talerze, środki opatrunkowe i czystości proszony jest nieodpłatne przekazanie. Kontakt pod numerem telefonu (016) 678-30-94. Jak poinformowała nas Magdalena Żłobińska - kierownik internatu - placówka zajmuje się kształceniem i wychowaniem młodzieży niepełnosprawnej ruchowo i przewlekle chorej. Skromne środki jakie posiada ośrodek nie pozwalają na przeprowadzenie koniecznych remontów, modernizacji oraz naprawy sprzętu. Dlatego każda pomoc również materialna byłaby potwierdzeniem, że mamy wokół ludzi wrażliwych, potrafiących spojrzeć na osoby niepełnosprawne z sympatią i zrozumieniem.

* Komitet Integracji Europejskiej podzielił rezerwę celową Budżetu Państwa przeznaczoną na pomoc gminom, które realizują inwestycje infrastrukturalne w ramach programu INRED. Z województwa podkarpackiego dotacje na łączną kwotę ponad 11 milionów złotych otrzyma 40 gmin. W ubiegłym roku gminy z naszego województwa uczestniczące w programie otrzymały z rezerwy Budżetu Państwa prawie 10 milionów złotych. Wśród gmin, które w bieżącym roku otrzymają największe sumy znalazły się między innymi: Gać, Pawłosiów i Radymno. W ramach programu INRED realizowane są inwestycje infrastrukturalne na wsi, przede wszystkim budowane są wodociągi i kanalizacje. Inwestycje te są finansowane z różnych źródeł. Od 20 do 30 procent pokrywane jest z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej. Część pieniędzy muszą zapewnić gminy. W dużym stopniu inwestycje te dotuje państwo.

* O godzinie 15, 7 lipca na cmentarzu Strzelców Siczowych przy ulicy Pikulickiej w Przemyślu odbyła się ceremonia pogrzebowa, podczas której do grobów złożone zostaną szczątki żołnierzy UPA ekshumowane w Lisznej i Birczy. W ceremonii udział wzięło duchowieństwo obrządku bizantyjsko - ukraińskiego, przedstawiciele ambasady Ukrainy, Związku Ukraińców w Polsce oraz władz państwowych Polski i Ukrainy.

Reklama