Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.06-30.06.2000 r.

* Jak już informowaliśmy w Przemyślu zawiązała się 10 -cio osobowa grupa inicjatywna, która chce przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miasta oraz prezydenta. Wnioskodawcy zarzucają Radzie Miasta i prezydentowi niegospodarność, brak inicjatyw służących rozwojowi miasta, olbrzymie zadłużenie oraz brak inicjatyw w przeciwdziałania bezrobociu i troski o dobry wizerunek miasta. Akcja zbierania podpisów o zorganizowanie referendum rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu. Do tej pory zebrano ich już około dwóch tysięcy a potrzeba ich ponad 5 i pół tysiąca.
Podpisy zbierane są w następujących punktach:
- sklep samoobsługowy przy ul. Kopernika (u pana Jopa),
- sklep przy ulicy Piłsudskiego,
- punkt gastronomiczny przy Wybrzeżu Ojca Świętego Jana Pawła II ( obok tarasu nad Sanem)
- sklep z odzieżą dla puszystych przy ul. Jagiellońskiej
Podpisy są także zbierana w punktach ruchomych: w rynku obok budynku Urzędu Miejskiego i przy Placu Konstytucji

* Zarząd Dróg Miejskich nakazał zlikwidowanie jednego z punktów gdzie zbierane były podpisy. Był to stolik umieszczony na Placu Konstytucji. Zdaniem zarządu ustawianie stolika bez ich zezwolenia jest nielegalne. Również Bogusław Nowak i Jacek Magnowski - inicjatorzy zbierania podpisów zostali wezwani do komendanta Straży Miejskiej za oplakatowanie miasta w miejscach niedozwolonych. Zagrożono skierowaniem sprawy do kolegium. Musieli więc plakaty usunąć. Bogusław Nowak poinformował nas, że mimo nakazu usunięcia stolika nadal na Placu Konstytucji podpisy są zbierane.

* Blisko 900- osobowa grupa wiernych wzięła udział w XII Dziękczynnej Pielgrzymce Trzeźwościowej do Kalwarii Pacławskiej. Głównym organizatorem pielgrzymki była grupa anonimowych alkoholików Wyzwolenie w Przemyślu. Na Kalwarię oprócz wiernych z województwa podkarpackiego przybyła liczna grupa ze Złoczowa na Ukrainie. Przybyli także członkowie klubu anonimowych alkoholików z Wejherowa.

* W II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu na zakończenie roku szkolnego wręczone zostały nagrody ufundowane przez rodzinę Inglotów. Laureatem nagrody dla najlepszego fizyka został Maciej Sobol. Jego nauczycielem jest magister Michał Uberman. Pierwszą nagrodę dla najlepszego chemika otrzymał Paweł Zawadzki. Nauczycielem Pawła jest magister inżynier Marian Sztaba. W piątek 23 czerwca wręczono także nagrody imienia Brzezińskiego. Otrzymały je cztery maturzystki. Diana Zuzel, Anna Zając, Monika Majewska oraz Monika Dondajewska.

* W Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Korytnikach gościło dziesięciu nauczycieli z Ukrainy. Wizyta związana była z nawiązaniem współpracy między fundacją edukacyjną 4 H w Warszawie i amerykańsko - ukraińską firmą RONCO. Ukraińcy nauczyciele odwiedzili kluby w Hureczku, Kalnikowie i Pawłosiowie.

* W kościołach archidiecezji przemyskiej odczytano w ostatnią niedzielę llist pasterski skierowany do wiernych przez metropolitę Józefa Michalika. W liście arcybiskup Michalik zachęca wiernych aby w świętym roku jubileuszowym codziennie pogłębiali wiarę poprzez nawrócenie i modlitwę, lekturę katolickiej książki i prasy, dobry czyn i pielgrzymkę do kościoła jubileuszowego. Rok Wielkiego Jubileuszu niech będzie czasem budowania zgody i porozumienia. Na zakończenie metropolita przemyski w odpowiedzi na prośbę białostockiego metropolity zwrócił się do wiernych o pomoc dla podlaskich rolników w postaci paszy dla zwierząt w związku z klęską suszy jaka dotknęła ten region.

* 25 czerwca na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Pikulicach odbyły się uroczystości żałobne grekokatolików i prawosławnych. Uroczystości poprzedziła Msza Święta odprawiona w katedrze greckokatolickiej w Przemyślu, której przewodniczył arcybiskup Jan Martyniak. Następnie procesja udała się na cmentarz, gdzie metropolita przemysko- warszawski przewodniczył uroczystościom żałobnym. Na nekropolii w Pikulicach spoczywa blisko 3 tysiące żołnierzy ukraińskich. Są wśród nich uczestnicy I Wojny Światowej, walk o niepodległość Ukrainy a także żołnierze z oddziałów Semena Petlury.

* 26 czerwca odbyła się sesja sejmiku samorządowego województwa podkarpackiego. Najwięcej emocji wzbudziła zmiana wysokości diet. Według projektu uchwały przewodniczący sejmiku miał pobierać dietę w wysokości 150 -ciu procent kwoty bazowej czyli 2235 złotych. W wyniku głosowania ustalono jednak, że dieta dla przewodniczącego sejmiku wynosić będzie 145 procent kwoty bazowej, dla wice- przewodniczących 125 procent, przewodniczącego komisji rewizyjnej 115 procent a dla pozostałych przewodniczących komisji stałych 110 procent. W sumie na diety dla radnych w roku bieżącym przeznaczonych zostanie 650 tysięcy złotych.

* Trwa protest mieszkańców ulicy Wysockiego w dzielnicy Lipowica przeciwko budowaniu w pobliżu ich domów masztu przekaźnikowego Radia Maryja. Na ten cel inwestor wydzierżawił teren, którym niegdyś gospodarował przemyski Samodzielny Wielospecjalistyczny ZOZ. Twierdzą, że pole elektromagnetyczne będzie miało szkodliwy wpływ na ich zdrowie. Na znak protestu wywiesili na swoich posesjach czarne flagi. Grupa mieszkańców pilnowała wjazdu na teren placu budowy. Społeczność lokalna nie chce pozwolić na wznowienie prac, które przerwano przed kilkunastoma dniami. W Przemyślu i okolicach nie ma najmniejszych kłopotów z odbiorem Radia Maryja. Nieoficjalnie wiadomo, że nadajnik stawiany w Lipowicy ma umożliwić przesyłanie fal na Ukrainę i Białoruś.

* W poniedziałek odbyły się wybory nowego zarządu Podkarpackiej Kasy Chorych. Dyrektorem podkarpackiej kasy ponownie została Anna Szubart - Lelek. Poparło ją dziewięciu członków rady kasy. Osiem osób głosowało za kandydaturą Janusza Solarza dyrektora do spraw finansowo- administracyjnych podkarpackiej kasy.

* Poseł Krzysztof Kłak otrzymał odpowiedź na interpelację w związku z likwidacją Sądu Okręgowego w Przemyślu. Odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Janusz Niemcewicz. Podsekretarz wyjaśnia, że przeprowadzona w przemyskim Sądzie Okręgowym i Sądzie Rejonowym kontrola wykazała poważne uchybienia. Między innymi brak działań zmierzających do wyeliminowania uchybień, które powodowały przewlekłość postępowań sądowych. Przeprowadzona kontrola potwierdziła zasadność zarzutów podnoszonych przez media przeciwko niektórym sędziom. Pomimo stwierdzonych uchybień kolegium Sądu Okręgowego nie wyraziło zgody na odwołanie prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego. Zdaniem ministerstwa przekształcenie Sądu Okręgowego w ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego w Rzeszowie spowoduje uzdrowienie sytuacji.

* 25 -ciu oficerów z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych wyruszyło 28 czerwca do Kosowa. Na miejscu mają przygotować wszystko na przyjęcie liczących ponad 8000 osób kolejnych pododdziałów z tej jednostki. W skład batalionu z Przemyśla wejdzie jeszcze pluton litewski. Żołnierze mają pełnić swoją misję pokojową przez rok. Będzie działał na terenie sektora amerykańskiego w pobliżu granicy z Macedonią. Dowódcą grupy jest podpułkownik Marek Baran. Na miejscu rozpoczną przyjmowanie sprzętu od żołnierzy z 18 Batalionu Desantowo - Szturmowego z Bielska - Białej.

* 30 czewca w garnizonie przemyskim przestaje istnieć Jednostka Wojskowa 2933, którą tworzył 14 Batalion Dowodzenia im. gen. Juliana Stachiewicza. Jego nieuchronne rozformowanie to konsekwencja rozkazu szefa Sztabu Generalnego WP o integracji 14. Brygady Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Żegnając swoich podkomendnych i podwładnych, za 7-letnią współpracę podziękował im dowódca - mjr Stanisław Stasieczek, który rozkazem ministra obrony został teraz wyznaczony na dowódcę batalionu dowodzenia w nowo formowanej 14. Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jak poinformował podpułkownik Witold Pawlica, w powstających strukturach tej brygady znajdzie pracę 100 proc. doświadczonej kadry i znaczna większość pracowników cywilnych rozformowanej jednostki. Będą wykonywać te same zadania, co dotychczas.

* Na przejściu granicznym w Zosinie przemyscy celnicy ujawnili przemyt blisko trzech tysięcy płyt kompaktowych. Towar ukryty był w mercedesie w specjalnie skonstruowanych skrytkach. Samochodem podróżował 29 letni obywatel Ukrainy.

* W Przemyślu przebywa delegacja z Żółkwi na Ukrainie. Goście przyjechali na zaproszenie starostwa powiatowego. Najważniejsza częścią wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy transgranicznej pomiędzy powiatem przemyskim a rejonem Żółkwi. Obydwa regiony chcą wspólnie uczestniczyć w programach pomocowych Unii Europejskiej. Goście z Ukrainy zwiedzili Arboretum w Bolestraszycach. Pojadą również do Krasiczyna, gdzie po Zespole Zamkowo - Pakowym oprowadzi ich Marek Gosztyła - kiedyś Wojewódzki Konserwator Zabytków, a teraz naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa w starostwie powiatowym.

* W Przemyślu zakończyły się Ghitaralia 2000 - 5 edycja jedynego w Polsce i Europie międzynarodowego Festiwalu oraz Konkursu Zespołów Kameralnych z gitarą klasyczną. Imprezę wymyslił i od początku organizuje Wojciech Mandzyn - przemyślanin, absolwent Łódzkiej Akademii Muzycznej, obecnie nauczyciel w przemyskiej szkole muzycznej. W Ghitaraliach 2000 uczestniczyło kilkudziesięciu wykonawców. Gran Prix otrzymal duet Pawel Zalejski (fortepian) i Grzegorz Krawiec, gitarzysta, niegdyś uczeń Wojciecha Mandzyna. Oprócz nagrody pieniężnej laureaci otrzymali statuetkę św. Cecylii.

* Przemyska Straż Miejska ma już 10 lat. Tę okrągłą rocznicę funkcjonariusze chcą uczcić wydając kronikę. Na 100 stronach zostaną umieszczone dokumenty mówiące o powołaniu Straży Miejskiej, zdjęcia pierwszych strażników, krótkie informacje dotyczące działalności, fotografie i wycinki prasowe. Kronika została zaprojektowana przez tegorocznego laureata nagrody prezydenta Miasta Przemyśla Jana Jawornickiego. Dzieło będzie prawdopodobnie pierwszym tego typu wydawnictwem w dziejach polskich Straży Miejskich. I nic dziwnego. Przemyska Straż Miejska już nieraz była prekursorem niecodziennych pomysłów - jako pierwsza w kraju zaczęła wydawać własny biuletyn "W Służbie Społeczności Lokalnej" i jako pierwsza założyła własne strony w Internecie.

* W sobotę 1 lipca w Krasiczynie zaczynają się 14 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Fajki "Kolebka 2000". Każdy uczestnik będzie używać fajki wrzoścowej i tytoniu Alsbo Black. Zanim jednak pojawi się pierwszy dymek - fajczarze wezmą udział w uroczystym otwarciu wystawy "Jak to z fajką było" w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Wystawa ma bardzo bogaty program: będzie można poznać fajki podhalańskie, fajki ze zbiorów muzeów polskich i muzeum we Lwowie. Zostaną też zaprezentowane pojemniki na tytoń z czasów Fryderyka Wielkiego, ze zbiorów królewieckich. Wystawa przybliży też historię i współczesność klubów fajczarskich w Polsce. Po południu, już w Krasiczynie fajczarze zapalą swe fajki. Wygra ten, który konkursową porcję tytoniu będzie pykać najdłużej. Startują panie i panowie - wśród nich poseł Janusz Onyszkiewicz.

* Siedmiu największych dostawców Zakładów Mięsnych Res-Mięs i Tech- Mięs w Rzeszowie podpisało sie pod wnioskiem o ogłoszenie upadłości spółek. Ich zdaniem jest to jedyny sposób na odzyskanie należności za dostarczony żywiec łącznie prawie 300 tysięcy złotych. Na pieniądze czekają także byli i obecni pracownicy Res- Mięsu.

* 29 czerwca odbyło się Walne Zebranie Przedstawicieli Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podczas spotkania udzielono absolutorium obecnemu zarządowi. Podjęto ponadto uchwałę o zaciągnięciu kredytu na budowę kotłowni gazowych.

* Rolnicy z 32 gmin Podkarpacia poszkodowani przez ostatnie susze i przymrozki mogą od 29 czerwca starać się o preferencyjne kredyty. Zgodę na udzielenie niskooprocentowanych pożyczek na wznowienie produkcji rolnej wydał minister rolnictwa. Wnioski o pożyczkę rolnicy mogą składać w Bankach Spółdzielczych, PKO BP, BGŻ, Wschodnim Banku Cukrownictwa oraz w Gospodarczym Banku Południowo- Zachodnim.

* Związek Ukraińców w Polsce oddział w Przemyślu nadal nie wyraża zgody na pochowanie na poszerzonym cmentarzu Strzelców Siczowych ekshumowanych przed rokiem w Birczy szczątków żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii. Przemyski oddział Związku Ukraińców w Polsce nadal domaga się aby szczątki 28 żołnierzy pochować na nieczynnym od kilkudziesięciu lat greckokatolickim cmentarzu w Starej Birczy. Na to z kolei nie zgadza się samorząd gminy. Decyzje o pochówku żołnierzy na cmentarzu przy ulicy Pikulickiej w Przemyślu podjął sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik i właśnie do niego Związek Ukraińców wniósł protest. Związek zarzuca mu, że przy wyznaczaniu miejsca pochówku pominął ich opinie.

Reklama