Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 17.06-23.06.2000 r.

* W Przemyślu praktycznie przestała istnieć koalicja Samorządny Przemyśl - SLD. W poniedziałek 19 czerwca prezydent Przemyśla Tadeusz Sawicki podpisał wnioski o odwołanie wiceprezydenta Ludwika Kaszuby i członka zarządu miasta Franciszka Siwargi. Obydwaj są radnymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jako główne powody rozbicia koalicji, prezydent podał wykraczanie przez SLD poza ramy zawartego porozumienia oraz nadmierne upolitycznienie działań samorządu.

* Podczas poniedziałkowej sesji rady powiatu przemyskiego 12 radnych niespodziewanie zgłosiło wniosek o odwołanie dwóch członków zarządu powiatu z Ruchu Patriotycznego Ojczyzna. Decyzja o odwołaniu zastanie podjęta najprawdopodobniej na najbliższej sesji. Jednym z punktów obrad była zmiana wynagrodzenia starosty. Radni podjęli decyzje, że pobory starosty przemyskiego powiatu będą wynosić około 8 tysięcy złotych brutto. Do tej pory wynosiły 6 i pół tysiąca złotych. Poddano także ocenie działalność powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pracę Zarządu Dróg Powiatowych i stan dróg oraz działalność promocyjną powiatu.

* W Przemyślu zawiązała się 10-cio osobowa grupa inicjatywna, która chce przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Miasta oraz Prezydenta Przemśla. Wniosek w tej sprawie skierowany został do prezydenta Tadeusza Sawickiego oraz Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Rzeszowie. Wnioskodawcy zarzucają Radzie Miasta i prezydentowi niegospodarność, brak inicjatyw służących rozwojowi miasta, olbrzymie zadłużenie oraz brak inicjatyw w przeciwdziałania bezrobociu i troski o dobry wizerunek miasta. Akcja zbierania podpisów o zorganizowanie referendum ma rozpocząć się 20 czerwca

* W Przemyślu uroczystości Bożego Ciała przyciągnęły rzesze wiernych. Po liturgii sprawowanej przy ołtarzu obok archikatedry arcybiskup Józef Michalik poprowadził procesje. Przy ołtarzu obok katedry greckokatolickiej monstrancje przejął od niego arcybiksup Jan Martyniak. Trasa procesji prowadziła na Zasanie. Zakończenie uroczystości Bożego Ciała nastąpiło po modlitwach przed kościołami Św. Trójcy i Św. Józefa. Głównym wątkiem homilii wygłoszonej na staromiejskim Rynku przez arcybiskupa Michalika był temat świętowania dnia Pańskiego. Wskazał, że nie stroniąc od godziwej rozrywki czy zabawy, trzeba też poświęcić czas na dzieła miłosierdzia, przejawiające się np. w działalności charytatywnej. Dzień Pański to także dzień solidarności z chorymi, biednymi, których trzeba odwiedzać. - Wara państwu, rządowi, wara pracodawcy od dnia Pańskiego! Nie wolno sięgać po dzień Pański! Pracodawca, z chęci zysku, nie ma prawa zmuszać drugiego do pracy w tym dniu. Nie bądź złodziejem Pańskiego dnia! - to ważne posłanie. Słowa metropolity przemyskiego przyjęto oklaskami. Panujący upał dał się wszystkim we znaki. Odczuł to zwłaszcza metropolita Józef Michalik, który tuż po zakończeniu homilii zesłabł. Karetka reanimacyjna przewiozła go do szpitala na obserwacje. Po kilku godzinach metropolita czuł się już dobrze.

* Na wniosek wojewody podkarpackiego minister rolnictwa i rozwoju wsi zgodził się na udzielenie pomocy kredytowej dla gospodarstw rolnych z Podkarpacia, które ucierpiały po kwietniowych ulewach i śnieżycach. Z niskooprocentowanych kredytów na wznowienie produkcji będą mogły skorzystać gospodarstwa z 49 gmin naszego województwa. Według szacunków Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Urzędu Wojewódzkiego straty odnotowano w ponad sześciu tysiącach gospodarstw. W znacznym stopniu zniszczone zostały uprawy zbóż ozimych, trwałych użytków zielonych, rzepaku, truskawek, wikliny oraz zasiewy jare.

* Zakończyła swoją wizytę 30 -osobowa grupa uczestników podroży studyjnej "Pogranicze Polsko - Ukraińskie i Polsko - Białoruskie - przyszła wschodnia granica Unii Europejskiej". Organizatorem trwającego od 11 do 16 czerwca objazdu wzdłuż wschodniej granicy Polski był polsko - niemiecki klub dziennikarzy wraz z Fundacją Adenauera i Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wśród uczestników znaleźli się niemieccy posłowie oraz polscy i niemieccy dziennikarze. Celem wizyty było zapoznanie się z problematyką granicy wschodniej i rozszerzenia Unii Europejskiej. W Przemyślu goście spotkali się z prezydentem Tadeuszem Sawickim. Uczestnicy objazdu zainteresowani byli współpracą transgraniczną z Ukrainą, sytuacją gospodarczą Przemyśla. Chcieli uzyskać także informacje na temat stosunków z Kościołami: greckokatolickimi i prawosławnym oraz mniejszości ukraińskiej. Dziennikarze zainteresowani byli problemami władz samorządowych w Przemyślu. Pytali także o zwrot majątku przedstawicielom mniejszości narodowych i reprywatyzacje w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej.

* Starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda wystąpił z wnioskiem o przyznanie dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury profesorowi Jerzemu Pióreckiemu, twórcy Arboretum w Bolestraszycach oraz Bogusławie i Romualdowi Greissom muzykom i założycielom zespołu muzyki dawnej "Corona aurea".

* W Przemyślu rozpoczęły się prace przy budowie nowoczesnego centrum handlowo-usługowego. Mieścić się ono będzie u zbiegu ulic Borelowskiego i 29 listopada. Inwestycje realizuje kielecka firma Echo Inwestment.

* W Kańczudze odbyły się uroczystości z okazji sześćsetnej rocznicy nadania tej miejscowości praw miejskich. Podczas trzydniowych uroczystości odbył się przegląd dorobku kulturalnego zespołów artystycznych z terenu gminy oraz przegląd piosenki dekanalnej. 18 czerwca po uroczystej mszy świętej odbyła się sesja Rady Miasta. Po niej odsłonięto pamiątkową tablice poświeconą sześćsetnej rocznicy nadania Kańczudze praw miejskich.

* W Krasiczynie zorganizowana została konferencja "Polska wieś i rolnictwo w procesie integracji z Unią Europejską". Zdaniem uczestniczących w niej specjalistów jeśli podkarpaccy rolnicy wykorzystają specyficzne warunki naszego regionu specjalizując się na przykład w produkcji zdrowej żywności mogą bez trudu sprostać wymogom stawianym przez unię.

* W jednym z bloków przy ulicy 3-go Maja w Przemyślu pracownicy Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w trakcie uszczelniania popękanych ścian zalepili szczelinę, w której znajdowały się gniazda piskląt jeżyków. Pomimo protestów mieszkańców, którzy poinformowali o gniazdach w szczelinach bloku robotnicy nadal kontynuowali prace. Po kolejnych protestach prace wstrzymano. Poinformowane o tym zdarzeniu Przemyskie Towarzystwo Ornitologiczne rozważa możliwość skierowania sprawy do prokuratury.

* Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu z okazji 110-rocznicy swego powstania zorganizowało Trzeci Zjazd Przemyślan. Oprócz miejscowych członków towarzystwa wzięli w nim udział Przemyślanie z różnych stron kraju miedzy innymi z Poznania, Częstochowy, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Lublina, Gliwic i Dębicy. W miastach tych działają koła towarzystwa. Uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty na grobach zasłużonych członków towarzystwa. Wzięli także udział w otwarciu wystawy okolicznościowej w Archiwum Państwowym. W sobotę odbyły się obrady plenarne zjazdu. Po nich zorganizowano wycieczkę po Przemyślu oraz spotkanie z aktorami teatru Fredreum. 18 czerwca uczestnicy III Zjazdu Przemyślan spotkali się z władzami miasta i powiatu.

* Większość kąpielisk na terenie byłego województwa przemyskiego została dopuszczona do użytku. Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał jedynie zakaz nie dopuszczający do kąpieli na Sanie w Radymnie. W najbliższym czasie jednak zamknięte zostaną zalewy: w Horyńcu, Narolu; ponadto Lisie Jamy na rzece Lubaczówka, w Lubaczowie na rzece Sołotwa oraz w Huwnikach na rzece Wiar.

* Na nieznane dotąd fragmenty zabytkowe piwnic natrafiono w Krasiczynie podczas prac remontowo - adaptacyjnych prowadzonych w byłym browarze należącym niegdyś do Sapiehów. Nie można wykluczyć, że odkryte piwnice łączą się podziemnymi przejściami z zamkiem. Zdaniem Stowarzyszenia Opieki nad Twierdzą Przemyśl i Dziedzictwem Kulturowym może to być dodatkową atrakcją dla odwiedzających Krasiczyn. Zapewne niedługo okryciem tym zainteresują się służby konserwatorskie.

* Podczas odprawy kontrolnej w pociągu relacji Czerniowce- Przemyśl funkcjonariusze straży granicznej ujawnili blisko 2 tysiące paczek papierosów. Do przemycanego towaru nikt się nie przyznał.

* W Stubienku koło Stubna bociany zachowują się inaczej niż zwykle. Stały się postrachem miejscowych gospodarzy. Ptaki atakują i porywają drób. Aby zapobiec porwaniu kurczaków, kaczek czy nawet młodych indyków gospodarze cały czas pilnują swoje ptactwo. Zdarza się, że przywiązują je do długich sznurków. Mieszkańcy Stubienka twierdzą, że po raz pierwszy mają z czymś takim do czynienia. Bociany nie boją się ludzi. Atakują z nienacka. Gospodarze stracili w ten sposób ponad 600 sztuk drobiu.

* Hotel Zamkowy w Krasiczynie umieszczony został w katalogu European Castel Heritage wśród renomowanych hoteli zamkowych z Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Luksemburga. Hotel zamkowy w Krasiczynie jest trzecim polskim hotelem umieszczonym w tym katalogu. Europen Castel Heritage jest organizacją, która zrzesza hotele, restauracje i muzea mieszczące się w renomowanych zabytkowych obiektach. Przy każdym obiekcie jest pełna informacja turystyczna z adresami, telefonami, usytuowaniem na mapie kraju i kilkoma kolorowymi zdjęciami. Krasiczyn reklamowany jest jako perła polskiego renesansu, w otoczeniu pięknego parku. Hotel dysponuje pokojami i apartamentami, m.in. w tzw. Pawilonie Szwajcarskim i Myśliwskim, restauracją
i reprezentacyjnymi salami w Baszcie Królewskiej i w części północnego skrzydła Zamku. Zespół Zamkowo-Parkowy przejęła ARP w 1996 r. Program renowacji rozpoczęto nie od Zamku, lecz od remontu hotelu w oficynie, co początkowo wywołało falę krytyki. Jednak wynikało to z przyjętej strategii tworzenia bazy hotelowo-gastronomicznej, która w połączeniu z szacownym zabytkiem ma nakręcać turystykę. Co właśnie świetnie się sprawdziło.

* W Sieniawie przekazano do użytku Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka przeznaczona jest dla osób z lekkimi zaburzeniami psychicznymi. Przeznaczona jest dla trzydziestu podopiecznych. Dom Pomocy Społecznej w Sieniawie jest wychowawczo - terapeutyczną placówką dziennego pobytu. Utrzymywany jest ze środków Wojewódzkiego Zespołu Spraw Społecznych .

* 19 czerwca podczas sesji Rady Gminy Bircza wybrany został nowy wójt i nowy zarząd. Na stanowisko wójta głosami 12 radnych wybrano 42 -letniego Jerzego Góralewicza. Na dotychczasowego wójta Józefa Żydownika głosowało tylko czterech radnych.

* Ponad dwustu pielgrzymów z naszego regionu wzięło udział w pielgrzymce do rejonu samborskiego na Ukrainie. Pątnicy mogli przekroczyć granicę jedynie za okazaniem dowodu osobistego na przejściu granicznym w Malchowicach. Polska pielgrzymka nawiedziła kościół w Niżankowicach. Podczas uroczystej mszy świętej homilię wygłosił proboszcz z Hermanowic ksiądz Edward Sznaj.

* Wiesław Szeremeta właściciel gospodarstwa gościnnego w Hucie Starej koło Narola został laureatem regionalnego etapu konkursu Zielone Lato 2000. W konkursie uczestniczyło 11 gospodarstw agroturystycznych z powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego. Komisja konkursowa drugie miejsce przyznała Stefanii Zakrzackiej z Makowej a trzecie Ewie Zuchowicz z Polanki Horynieckiej.

* 26 -cio osobowa grupa dzieci podopiecznych katolickiej świetlicy parafialno- wychowaczwcej w Przemyślu wyjechało 23 czerwca na dwutygodniową kolonie do Nowych Sadów. Dzieci zamieszkają w domu, który bezpłatnie użyczyła Krystyna Wajda. Autokar wypożyczył także bezpłatnie dyrektor PKS. Kolonie organizuje Karmelitańskie Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze imienia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

* Na stacji PKP w Żurawicy jest jeszcze siedem ostatnich wagonów ze sławetnego transportu złomu, importowanego z Ukrainy, w którym znaleziono kilkanaście sztuk pocisków artyleryjskich. Zdecydowana większość wagonów z tego transportu została już rozładowana i złom dotarł do adresata, czyli huty w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pozostała część tego towaru zostanie wyekspediowana w najbliższych dniach. Przypomnijmy, że wagony ze złomem dotarły do nas jeszcze 14 maja. Podczas prac przeładunkowych w Żurawicy natrafiono na pociski artyleryjskie. Wezwani żołnierze patrolu minerskiego z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zabezpieczyli, a następnie zdetonowali groźne niewypały. Kiedy jednak ponownie przystąpiono do dalszego przeładunku tego towaru, znaleziono w nim kolejne pociski. Przy przeładunku podjęto nadzwyczajne środki ostrożności. Odbywał się on pod nadzorem specjalistów od materiałów wybuchowych oraz rzeczoznawców z "Polcargo", firmy zajmującej się m. in. kontrolą jakości. Wszystko wskazuje na to, że zagrożenie minęło, choć w dalszym ciągu rozładunek jest nadzorowany przez fachowców.

* Przemyscy radni trzy lata temu zabronili spożywania alkoholu na ulicach i placach miasta, parkach oraz przy nabrzeżach Sanu i Wiaru. Mimo zakazu, pijących można spotkać w Rynku, na Grodzkiej, placu Floriana. Za picie alkoholu w miejscach zabronionych straż miejska skierowała w 1999 roku 418 wniosków do kolegium.

* W Rokietnicy uroczyście obchodzono 600 -lecie wsi i parafii. Z tej okazji zorganizowano sesje popularno - naukową. Licznie zebrani mieszkańcy mogli wysłuchać wykładu księdza profesora Henryka Borcza, który przybliżył historię najstarszych parafii na terenie archidiecezji przemyskiej. Kolejnymi mówcami byli: Edward Jakubas oraz Joanna Skupień. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością byli miedzy innymi: wicestarosta jarosławski Janusz Kołakowski, przedstawiciele władz lokalnych, wicewojewoda Marek Kuchciński, parlamentarzyści Andrzej Zapałowski i Tadeusz Mazurkiewicz oraz księża proboszczowie z sąsiednich parafii. Zebrani mogli obejrzeć spektakl "Idąc przez wieki" zaprezentowany przez młodzież. Następnie na staropolskie wesele zaprosiły Teresa Wróbel, Kazimiera Warzocha i Józefa Olchowy. Po skończonym przedstawieniu gospodynie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich poczęstowały wszystkich kurowajem - potrawą, która jeszcze do niedawna dominowała na weselnych stołach.

* Trwa policyjna akcja "Bezpieczny weekend". Na drogach przeprowadzone są wzmożone działania policyjne. Funkcjonariusze drogówki zwracają uwagę na szybką jazdę a zwłaszcza na nietrzeźwych kierowców. Akcja potrwa do 25 czerwca.

Reklama