Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 10.06-16.06.2000 r.

* Specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego szacują straty, jakie susza spowodowała w tegorocznych uprawach. Wiadomo, że poważne szkody odnotowano w 10-ciu gminach Podkarpacia między innymi w Stubnie i w Jarosławiu. Wojewoda wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa o uruchomienie preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji dla rolników, którzy ponieśli największe straty.

* Podczas sobotniej sesji Rady Gminy Birczy miał nastąpić wybór wójta. Jak informowaliśmy poprzedni zarząd nie otrzymał absolutorium i został odwołany. O stanowisko wójta gminy Bircza ubiegało się dwóch kandydatów dotychczasowy wójt Józef Żydownik oraz Wiktorian Ulanowski. Obaj kandydaci nie uzyskali wymaganej liczby głosów. Pierwszy z nich uzyskał 9 głosów natomiast drugi 7. Następna sesja poświecona wyborowi wójta odbędzie się 19 czerwca.

* W Cieszacinie Wielkim gmina Pawłosiów odbyło się uroczyste nadanie zespołowi szkół imienia A. Łukasiewicza - wielkiego patrioty, społecznika, wynalazcy i twórcy przemysłu naftowego. Uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona -przez księdza dziekana ojca Jana Bartnika. Podczas mszy nastąpiło poświecenie sztandaru szkolnego ufundowanego przez urząd gminy w Pawłosiowie. Podczas uroczystej akademii Wójt Gminy Tadeusz Wojtuń przedstawił historie szkoły, której budowę rozpoczęto w 1988 roku z inicjatywy samorządu wiejskiego a oddano do użytku w 1995 roku. Całość uroczystości zakończyła zabawa dla dzieci i młodzieży. W Zespole Szkół w skład, którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum naukę pobiera 270-ciu uczniów.

*  Mieczysław Pawliszak wybrany na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu Rzecznikiem Praw Konsumentów rozpoczął już swoje urzędowanie. Jego biuro mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ulicy Ratuszowej 10. Wszystkie sprawy leżące w zakresie jego działania można zgłaszać od wtorku do piątki w godzinach od 10 do 15. Celem pracy rzecznika jest udzielanie mieszkańcom miasta pomocy prawnej między innymi poprzez zapewnienie konsumentom bezpłatnego poradnictwa i informacji prawnej w zakresie ochrony ich interesów oraz wytaczanie powództw na rzecz konsumentów i występowanie za ich zgodą do toczącego się postępowania w sprawach o ochronie interesów konsumentów.

* W Przemyskim hotelu Gromada otwarta została krajowa wystawa filatelistyczna " Przemyśl 2000". Swoje najcenniejsze zbiory wystawia na niej 78 wystawców z Polski, Ukrainy i Słowacji. W uroczystym otwarciu uczestniczył Metropolita Przemyski Arcybiskup Józef Michalik. Wystawa zorganizowana została z okazji 2000 lat chrześcijaństwa oraz 50-lecia Polskiego Związku Filatelistów.

* W Przemyskiej Archikatedrze 17 diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego otrzymało święcenia kapłańskie. Aktu konsekracji dokonał Metropolita Przemyski Arcybiskup Józef Michalik. Po konsekracji nowo wyświeceni kapłani pod przewodnictwem metropolity koncelebrowali swoją pierwszą mszę świętą.

* W Przemyślu gościł przedstawiciel i założyciel fundacji "Pamięć i pojednanie" profesor John Hartman. Fundacja pamięć i pojednanie założona została w 1998 roku. Jest organizacją ekumeniczna skupiającą amerykańskich i europejskich chrześcijan i żydów. Jej celem jest promocja pojednania wśród narodów i grup etnicznych poprzez gromadzenie dokumentacji historycznej oraz czczenie pamięci ofiar konfliktów. Szczególną uwagę zwracają jej członkowie na doświadczeniach II Wojny Światowej oraz na związki Polaków i Żydów w tym okresie. Pierwsze projekty realizujące te założenia postanowiła fundacja rozpocząć w Przemyślu, który wybrany został ze względu na swoje historyczne zróżnicowanie etniczne i z racji istnienia w naszym mieście przed wojną jednej z najliczniejszych gmin żydowskich w Galicji. Głównym celem fundacji jest odnowienie i zabezpieczenie cmentarzy żydowskich oraz upamiętnienie tych miejsc w mieście, które mają szczególne znaczenie dla żyjących i potomków byłych mieszkańców Przemyśla pochodzenia żydowskiego. Jednym z pierwszych zrealizowanych projektów będzie najprawdopodobniej tablica upamiętniająca przemyskie getto. Profesor Hartman spotkał się z prezydentem Przemyśla Tadeuszem Sawickim, który zapewnił go o przychylnym stanowisku władz miasta do inicjatywy fundacji.

* W Rzeszowskim Wydziale XX Centralnego Biura Śledczego działa specjalny całodobowy telefon. Pod numer 85 - 49 - 933 kierunkowy 017 można kierować anonimowe informacje dotyczące korupcji urzędników państwowych, policjantów i funkcjonariuszy służb celnych, przestępstw gospodarczych, narkotykowych i zorganizowanych. Dzwoniący ma zagwarantowaną anonimowość. Jeśli zdecyduje się na personalny kontakt z policją może podać swój numer telefonu. Dane osoby informującej pozostaną niejawne. Potwierdzone informacje będą gratyfikowane. Wydział XX Centralnego Biura Śledczego działa na terenie województwa podkarpackiego. Zatrudnia około 40 policjantów. Są to wysokiej klasy specjaliści w wielu dziedzinach.

* W Przemyślu powstało Stowarzyszenie Charytatywno-Opiekuńcze imienia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Stowarzyszenie prowadzi działalność charytatywno- opiekuńczą na terenie Polski i poza granicami kraju. Celem jest bezinteresowna pomoc chorym, osamotnionym i najuboższym dzieciom zwłaszcza z rodzin rozbitych, wielodzietnych i patologicznych. Inspiracją dla działań stowarzyszenia jest doktryna "Mała droga" Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Siedziba karmelitańskiego stowarzyszenia mieści się przy ulicy Karmelickiej 1.

* Stowarzyszenie kierowców taksówek osobowych zwróciło się do prezydenta Przemyśla z prośbą o zorganizowanie spotkania z zarządami stowarzyszeń, które zarejestrowane są w Przemyślu. Jak poinformowano nas powodem zorganizowania takiego spotkania są częste konflikty dotyczące przynależności postojów taxi w mieście. Stowarzyszenie San Radio Taxi wyjaśnia, że wielu taksówkarzy sądzi, że postoje na drogach publicznych przynależą do ich stowarzyszeń a co za tym idzie nie pozwalają innym kierowcom taksówek zarobkować. Stowarzyszenie zobowiązało się udzielić pomoc w zorganizowaniu takiego spotkania.

* Mieszkańcy przemyskiej dzielnicy Lipowica z ulicy Wysockiego protestują przeciwko budowie masztu nadajnika radiowego, który ma stanąć kilkadziesiąt metrów od ich bloków. Uważają oni, że maszt będzie emitował szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Inwestorem budowy jest Radio Maryja. Mieszkańcy domagają się, aby maszt zbudowany został w miejscu gdzie nie ma żadnych domostw. Władzom miasta zarzucają, nie poinformowanie ich o przygotowaniach do rozpoczęcia inwestycji.

* 4 czerwca w Wiązownicy odbyły się wybory uzupełniające do rady gminy. Mandat radnego uzyskał 42-letni Andrzej Wiater z Zapałowa. Uzyskał on 298 głów. Jego rywalka Bożena Pałysz-Matuła uzyskała poparcie 47 wyborców. W wyborach do Rady Gminy Wiązownica wzięło udział 33 procent wyborców uprawnionych do głosowania.

* Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Przemyskiej NSZZ Solidarność poparło w poniedziałek postulaty pracowników przeworskiej Vistuli, którzy domagają się wstrzymania decyzji o likwidacji ich zakładu. Przypomnijmy, że 8 zarząd krakowskiej Vistuli podjął decyzje o likwidacji przeworskiego oddziału zakładu. Jeśli do tego dojdzie prace straci ponad 400 osób. Pracownicy i związkowcy uważają, że likwidacja zakładu jest bezprawna. Utrzymanie zatrudnienie na dotychczasowym poziomie krakowski zarząd zagwarantował im w podpisanym 3 lata temu układzie zbiorowym. Plany likwidacji zarząd tłumaczy trudnościami na rynku.

* Cztery maturzystki z II L.O. W Przemyślu im. Kazimierza Morawskiego otrzymały nagrody ufundowane już po raz 10 przez profesora Zbigniewa Brzezińskiego byłego doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimiego Cartera. Laureatką pierwszej nagrody za naukę została Diana Zuzel. Druga nagroda przypadła Annie Zając. Za pracę społeczną pierwszą nagrodę przyznano Monice Majewskiej, a drugą Monice Dondajewskiej.

* W Oleszycach odbył się pierwszy między-powiatowy przegląd zespołów folklorystycznych. Wzięły w nim udział zespoły z terenu powiatu jarosławskiego i lubaczowskiego. Po obejrzeniu i przesłuchaniu zespołów biorących udział w przeglądzie jury pierwsze miejsce w kategorii zespołów pieśni i tańca przyznało zespołowi działającemu przy Zespole Szkól Rolniczych w Oleszycach. W kategorii zespołów śpiewaczych zwyciężył zespół Niespodzianka z Krowicy Hołodowskiej, a w kategorii kapel ludowych Mazury z Kostkowa. Jury przyznało ponadto indywidualną nagrodę burmistrza Oleszyc Janowi Mazurowi cymbaliście kapeli ludowej Mazury.Zwycięzcy przeglądu otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez starostę jarosławskiego.

* Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w wakacyjnym wypoczynku. Zorganizowany on zostanie w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym, w Ruszelczycach. Odpłatność z turnus tygodniowy wynosi 200 złotych. Pierwszy turnus zorganizowany zostanie już 26 czerwca. Zgłoszenia należy kierować do Komendy Hufca ZHP ulica 22 stycznia. Numer telefonu 670 - 76 - 76.

* Przemyski Automobilklub organizuje w dniach 23-25 czerwca XIII Ogólnopolski Zlot Carawaningu - Twierdza Przemyśl. Celem trzynastego zlotu jest przybliżenie uczestnikom historii fortyfikacji twierdzy, podglądanie nieskażonej przyrody, uprawianie czynnej turystyki i rekreacji oraz rywalizowanie w konkursach i zgadywance terenowej. Zlot Carawaningu Twierdza Przemyśl odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym Słoneczny Brzeg w Słonnnem nad Sanem koło Dubiecka. Zgłoszenia należy składać do 17 czerwca w siedzibie automobilklubu ulica Mariacka 11.

* Żołnierze z Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych, którzy w lipcu mają wyjechać na misję pokojową do Kosowa rozpoczęli szkolenie pod okiem członków fundacji byłych żołnierzy jednostek specjalnych GROM. Żołnierze z Polsko-Ukraińskiego Batalionu wyjeżdżają na Bałkany w pierwszej połowie lipca. W Kosowie zastąpią spadochroniarzy z Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska Białej.

* Ważna informacja dla kierowców wyjeżdżających w Bieszczady. Na odcinku Krasiczyn-Kuźmina w ciągu drogi krajowej nr 98 odnawiane jest poziome oznakowanie. W związku z tym Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych-Rejon Dróg Krajowych w Przemyślu prosi kierowców o ostrożną jazdę i zachowanie bezpieczeństwa. W obrębie prowadzonych robót obowiązuje ograniczenie prędkości, należy także uważać na pracujących na drodze robotników i rozstawiony przez nich sprzęt. Pamiętajcie także o osuwisku w Krasiczynie - stoi tam znak ostrzegający o zwężeniu jezdni i zamknięty jest jeden pas ruchu.

* Miesięcznik Kontakty Podkarpackie zamieścił w ostatnim numerze oryginalny apel do mieszkańców Podkarpacia. Zachęca on do bojkotu towarów obcego pochodzenia. Kontakty zachęcają do kupowania wyrobów nie tyle polskich, co podkarpackich. Patriotyzm lokalny sięgnął zenitu. Gazeta zamieściła listę 70 firm i spis produktów przez nie wytwarzanych. Redakcja zapewnia, ze kupowanie szynki z Sanoka, wódki z Łańcuta i ciastek z Jarosławia to ochrona miejsc pracy mieszkańców naszego regionu sprowadzona skądś butelka wody mineralnej przyczynia się do tego, ze ktoś w naszym województwie jest bezrobotny" - straszy redakcja i ostrzega, że każda importowana rzecz daje komuś pracę na świecie. Lista firm w kontaktach ma się poszerzać. Redakcja czeka na zgłoszenia. A my, popijając wodę importowaną z Krynicy, zapewniamy, ze liczy się jakość towaru, a nie adres na etykiecie.

* W środę odbyło się posiedzenie Rejonowego Komitetu Przeciwpowodziowego w Przemyślu. Jego członkowie ocenili stan przygotowania powiatu do ochrony przed powodzią. Zajęli się też wypracowaniem zasad obiegu informacji pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w akcje przeciwpowodziową. Członkowie komitetu zaproponowali przeprowadzenie tzw. ćwiczeń zgrywających. Miałyby one pokazać jak w praktyce wygląda zintegrowanie działań służb, inspekcji i straży podczas prowadzenia akcji ratunkowej i likwidacji skutków powodzi. Ćwiczenia mają się odbyć w październiku. Obrady komitetu przeciwpowodziowego prowadził jego przewodniczący, starosta Mariusz Grzęda. Podkreślił on, że komitet musi zagwarantować bezpieczeństwo ludności powiatu przemyskiego zamieszkałej na terenach zalewowych.

* Zaproszenie do ciekawej bieszczadzkiej galerii. Powstała ona 6 lat temu w Czarnej koło Ustrzyk Dolnych i nazywa się Barak. Znana jest z organizacji licznych wystaw, spotkań i koncertów. W Baraku gościł m.in. Jerzy Harasymowicz - najbardziej bieszczadzki polski poeta, który w swych wierszach chwalił barwniki i połoniny. Ostatnio galeria Barak rozpoczęła cykl wystaw indywidualnych "Prezentacje". Pierwszej z nich towarzyszyła wystawa strachów polnych. Od 2 tygodni czynna jest wystawa malarstwa Katarzyny Szulc Rozmyslowicz pt."Kwiaty moja miłość". Wernisażowi towarzyszyła wystawa prac jej uczniów oraz wystawa świeżych kwiatów i kompozycji roślinnych. W przygotowaniu jest już kolejna ekspozycja - tym razem Barak pokaże współcześnie malowane ikony. Do Czarnej zapraszamy w imieniu właścicieli - Róży i Krzysztofa Franczaków.

* Na specjalnie w środę zwołanej sesji Rady Miasta Przemyśla podjęto rezolucję w sprawie wyrażenia dezaprobaty dla decyzji o likwidacji Sądu Okręgowego w Przemyślu. Radni napisali w rezolucji, że decyzja o likwidacji sądu jest rażąco krzywdząca i dla samej instytucji i dla miasta. Likwidacja sądu zdaniem radnych osłabia strukturę wymiaru sprawiedliwości na ścianie wschodniej i jest zaprzeczeniem rządowego programu "dialog i rozwój", przeznaczonego dla byłych miast woj. radni wyrazili oburzenie, że decyzji o likwidacji nikt z nimi nie konsultował. Na zakończenie rada apeluje o przywrócenie w Przemyślu Sadu Okręgowego i zobowiązuje zarząd miasta do przekazania dokumentu premierowi i ministrowi sprawiedliwości.

* W ramach V Przemyskiej Wiosny Poetyckiej w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie poetów uczestniczących w imprezie oraz przedstawicieli przemyskich środowisk twórczych z władzami miasta. W trakcie spotkania prezydent Tadeusz Sawicki wręczył listy gratulacyjne: profesorowi Edwardowi Balcerzanowi - za popularyzowanie literatury i poezji oraz Mieczysławowi Orskiemu, Januszowi Cywickiemu i Tadeuszowi Nuckowskiemu. Prezydent wręczył także list gratulacyjny Jackowi Szwicowi za konsekwentne popularyzowanie fotografii i integracje przemyskiego środowiska artystów - fotografów.

* W Bibliotece Austriackiej w Przemyślu odbył się turniej wiedzy o Austrii. Przeznaczony był dla uczniów szkół średnich. Pierwsze miejsce i stypendium na kurs języka niemieckiego w Austrii zdobył Robert Fonfara. Miejsce drugie zajęła Magdalena Parun, która w nagrodę pojedzie na dwu-tygodniowy wypoczynek do Jastrzębiej Góry. Trzecie miejsce, a w nagrodę książki, płyty kompaktowe i materiały o Przemyślu otrzymał Tomasz Bram. Wszyscy nagrodzeni są uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

*  W Nizinach odbyły się obchody 50-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich połączone ze świętem ludowym. W uznaniu za zasługi na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich długoletnia członkini koła Albina Pądel uhonorowana został Orderem Matki Polki. Koło Gospodyń Wiejskich w Nizinach powstało na przełomie 1949/1950 roku. Przez dziesięciolecia nadawało ton życiu kulturalnemu społeczności wiejskiej. Organizuje różnego rodzaju imprezy kulturalne, sportowe i okolicznościowe. Koło w Nizinach było założycielem znanego zespołu pieśni i tańca Dusownicy. Obecnie koło liczy 68 osób. Prezesem jest Zofia Drozd.

* W Roźwienicy odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy poświęcona podsumowaniu 10-lecia Samorządu Terytorialnego. Jak wynika z informacji o realizacji zadań inwestycyjnych w okresie samorządów na terenie gminy Roźwienica zgazyfikowanych zostało 5 sołectw. W chwili obecnej do sieci podłączone są wszystkie gospodarstwa w gminie, a jest ich blisko 1500. Z chwilą powstania samorządów zwodociągowane było tylko jedno sołectwo. Budowę wodociągów w pozostałych sołectwach gminy rozpoczęto w 1993 roku budując 135 kilometrów sieci wraz z przyłączami oraz dwie stacje ujęcia wody. Uporządkowano też gospodarkę ściekową. W okresie działalności samorządów oddano bądź rozbudowano 11 budynków wiejskich. W placówkach oświatowych przeprowadzono remonty. W wyniku reformy oświaty w ubiegłym roku powołano 4 zespoły szkół. Pod koniec tego roku planowane jest rozpoczęcie budowy gimnazjum w Roźwienicy.

Reklama