Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 27.05-02.06.2000 r.

* W sobotę 3 czerwca, w Przemyślu odbędą się uroczystości z okazji 10 - tej rocznicy odrodzenia autentycznych samorządów lokalnych. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się msza święta w intencji samorządowców. W samo południe, w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego zaplanowano uroczyste spotkanie radnych trzech kadencji. Podczas tego spotkania wręczone zostaną PODZIEKOWANIA PODPISANE PRZEZ PREMIERA POLSKIEGO RZĄDU W LATACH 1989-1990 TADEUSZA MAZOWIECKIEGO. Przed Mszą Świętą zostaną złożone kwiaty na grobach zmarłych radnych Jerzego Stabiszewskiego i Wiesława Gąski.

* W Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie Zarządu Miasta z przedstawicielami firmy ASMA. Warszawska firma zainteresowana jest wykupem udziałów w firmie komunalnej PGK.

* W Warszawie odbyły się ogólnopolskie kwalifikacje do półfinału Miss Polski. Olbrzymi sukces odniosły przemyślanki. W kategorii nastolatek do półfinału zakwalifikowały się paulina Grońska i Magda Nadwodna. W konkursie wzięło udział 150 kandydatek.

* W najbliższą sobotę w Przemyślu Stowarzyszenie Klubu Abstynenta ALFA organizuje festyn pod hasłem "Dobra zabawa trzeźwość i troska". Impreza odbędzie się na przystani wodnej przy ulicy 22 stycznia. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje miedzy innymi; występ kapeli Fidelis, koncert akordeonowy, występ grupy teatralnej. Przygotowano ponadto konkursy z nagrodami dla dorosłych i dla dzieci.

* O godzinie 10 w ośrodku rolniczego szkolenia kursowego w Radymnie rozpoczęło się seminarium na temat wprowadzania standardów jakościowych obowiązujących w unii europejskiej podstawowym warunkiem przygotowania producentów rolnych i sektora przetwórczego do integracji z unią. Podczas spotkania zaplanowano wykład pod tytułem " standardy jakościowe ziarna zbóż w Polsce i Unii Europejskiej. Organizatorem seminarium jest Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Korytnikach.

* W rzeszowskim garnizonie i na poligonie w Nowej Dębie odbyły się uroczystości z okazji święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W uroczystościach uczestniczył starosta przemyski Mariusz Grzęda. Pierwszy dzień święta brygady zakończył się podhalańskim apelem poległych. W drugim dniu uroczystości odbywały się na poligonie. Uczestnicy spotkali się z dowództwem i kadrą 21 brygady. W Nowej Dębie goście podhalańczyków wzięli udział w szkoleniu poligonowym, występach artystycznych i uroczystym obiedzie wydanym na cześć uczestników przybyłych na święto Brygady.

* Dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych w Przemyślu wspólnie z Sanepidem organizuje happening bez 30 nikotyny. Impreza oświatowo zdrowotna organizowana jest w związku z obchodami dnia bez tytoniu. Podczas spotkania, które odbędą się w siedzibie zespołu szkół przy ulicy Bakończyckiej 11 o godzinie 10 doktor Jan Hołówka przedstawi informacje na temat profilaktyki nikotynizmu.

* W związku z odnawianiem poziomego oznakowania drogi krajowej numer 4 na odcinku Orły - Żurawica Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych Rejon Dróg w Przemyślu prosi kierowców o ostrożną jazdę i zachowanie bezpieczeństwa w obrębie prowadzonych robót.

* Na stacji towarowej w Żurawicy podczas rozładunku ukraińskich wagonów z transportem złomu natrafiono na dużą ilość starych pocisków artyleryjskich. Transport przeznaczony był dla huty w Zawierciu. Wagony zostały zabiezpieczone a o znalezisko powiadomiono saperów.

* Na kolejne dwa pociski artyleryjskie uzbrojone w zapalniki, natrafiono podczas przeładunku złomu z wagonu ukraińskiego do polskiego w Żurawicy. Jak już informowaliśmy w miniony czwartek znaleziono w złomie przeładowywanym z wagonu ukraińskiego pociski różnego kalibru. W jednym tylko wagonie znaleziono 7 sztuk osiemdziesięcio milimetrowych pocisków wypełnionych materiałem wybuchowym oraz 8 kadłubów z zapalnikami. Kilka dni później w następnym wagonie natrafiono na kolejne dwa pociski. Zdaniem saperów pociski były bardzo niebezpieczne.

* We wtorek i środę, w Przemyślu przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja prewencyjno - edukacyjna pod nazwą "jabłko, cytryna - generalnie zwolnij". Podstawowym celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych - najmłodszych uczestników ruchu drogowego na obszarach zabudowanych poprzez zwiększenie świadomości kierujących pojazdami przekraczającymi dopuszczalne prędkości jazdy. W Przemyślu dzieci z klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej na ulicy grunwaldzkiej i słowackiego w obecności policjantów będą rozdawać jabłka lub cytryny. Jabłko otrzyma kierowca nie przekraczający prędkości natomiast cytrynę za przekroczenie prędkości. W akcji biorą udział dzieci ze szkoły podstawowej numer 16 i z państwowej szkoły muzycznej. Z

* 3 czerwca przemyskie stowarzyszenie alfa wspólnie z Komendą Hufca Ziemi Przemyskiej organizują na przystani harcerskiej dzień dziecka. W programie gry konkursy, zabawy. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.

* W niedzielę odbyły się wybory uzupełniające do rady gminy Horyniec. Największe poparcie uzyskał 54 -letni Edward Rogala kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Głosowło na niego stu dwudziestu czterech wyborców.

* W Przemyślu odbyło się pierwsze posiedzenie powiatowej rady zatrudnienia. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych, reprezentanci pracodawców oraz samorządowcy. Podczas spotkania omówiono sytuacje na powiatowym rynku pracy. Podczas spotkania rozpatrzono wnioski o udzielenie pożyczek z funduszu pracy na prowadzenie działalności gospodarczej. Rada zatwierdziła ponadto kryteria refundacji kosztów szkolenia bezrobotnych.

* Grupa mieszkańców Dynowa złożyła w urzędzie miasta pismo, w którym poinformowała o rozpoczęciu działań zmierzających do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania rady miasta. Zarzuty, jakie stawiane są radzie to; niewywiązywanie się z obietnic złożonych w programie wyborczym, nadmierne zadłużenie miasta oraz uchwalenie zbyt wysokich podatków.

* Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrazili wczoraj zgodę na budowę nowej siedziby podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Budowa nowej siedziby pochłonie 15 milionów złotych. W tegorocznym budżecie wojewódzkim na ten cel wydzielono już ponad 2 miliony złotych.

* Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Przemyślu otrzyma 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na rozbudowę bazy dydaktyczno - szkoleniowej. Taką decyzje podjęli wczoraj radni sejmiku województwa podkarpackiego. Pieniądze pochodzą z otrzymanej niedawno dotacji z budżetu państwa.

* W sobotę zakończył się w Przemyślu Ogólnopolski Przegląd Form Scenicznych Wojska Polskiego. Wzięło w nim udział, kilkanaście zespołów teatralnych kabaretowych i estradowych z Warszawy, Wrocławia, Koszalina, Poznania, Lublina, Rzeszowa, Grywfic, Torunia i Piły. Główne nagrody przypadły; teatrowi Krąg z Piły, teatrowi RUCHU z Wrocławia, teatrowi M97 w Siedlcach, zespołowi Jak Nigdy Dotąd z Piły zespołowi Kamelot z Rzeszowa i zespołowi TRIO z Torunia.

* Na Podkarpaciu trwają przygotowania do powołania ludowych uniwersytetów katolickich. Będą to placówki oświatowe dla dorosłych mieszkańców wsi. ich celem będzie miedzy innymi pogłębianie wiedzy o dzisiejszym życiu społecznym oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów mieszkańców wsi i polskiego rolnictwa. Pierwsze spotkanie poświecone działaniu uniwersytetów odbyło się wczoraj w domu rekolekcyjnym w Maćkowicach. Zajęcia uniwersytetu odbywają się w okresie jesienno - zimowym. Organizowane są w soboty. Uczestnicy zobowiązani są do udziału w zajęciach i znajomości lektury wyznaczonej przez program uniwersytetu. Roczne zajęcia kończą się egzaminem kwalifikacyjnym. Na zakończenie trzyletniego cyklu zajęć uczestnicy otrzymują dyplom ukończenia ludowego uniwersytetu katolickiego. Organizacji uniwersytetów podjęło się duszpasterstwo rolników działające w poszczególnych diecezjach. W Archidiecezji Przemyskiej ludowy uniwersytet katolicki będzie działał w czterech miejscowościach: Jarosław, Łańcut, Wzdów i Maćkowice.

* Do szpitala przy Monte Cassino w Przemyślu przeprowadzają się kolejne oddziały. Ostatnio odbyła się przeprowadzka oddziału ginekologiczno - położniczego.Kobiety leczą się tu i rodzą dzieci w komfortowych warunkach. Sale są dwuosobowe z pełnym zapleczem sanitarnym. Oddział został wyposażony w specjalistyczną wannę do porodów w wodzie. Jest tu także gabinet do porodów rodzinnych.

* Polskie Koleje Państwowe wprowadziły nowy rozkład jazdy. PKP, jak co roku wprowadza nowe pociągi i tradycyjnie likwiduje kilka połączeń. Jest nowy ekspres Wielkopolanin z Przemyśla do Poznania i pospieszny Światowid z Przemyśla do Szczecina. Swoją trasę wydłuży ekspres Małopolska zamiast do Warszawy Wschodniej będzie kursował do Gdyni. Zlikwidowany zostanie pociąg Przemyśl - Jelenia Góra. W zamian przywrócony zostanie Przemyślanin do Krakowa. Nowy rozkład jazdy obowiązuje od wczoraj.

* Podczas tegorocznych żniw rolnicy z Podkarpacia będą mogli sprzedawać zboże w 10 a nie jak dotychczas w 7 punktach skupu. Nad prawidłowym skupem czuwać będzie wojewódzka inspekcja skupu i przetwórstwa artykułów rolnych. Bedzie ona także zapobiegać niekontrolowanej sprzedaży na Podkarpaciu zboża z innych województw. W tym roku dopłaty agencji rynku rolnego będą mogli otrzymać nie tylko dostawcy zboża, ale i rzepaku. Ceny zbóż będą uzależnione od tego, w którym miesiącu zostanie ono sprzedane. Najwyższe ceny będą w październiku. Proponowana minimalna cena tony pszenicy to 480 złotych a żyta 330. Rolnicy z okolic Jarosławia do tej pory nie otrzymali pieniędzy za mleko, które dostarczyli do Spółdzielni Mleczarskiej w Jarosławiu. Spółdzielnia jest im winna ponad 600 tysięcy złotych. W lutym, gdy Sad ogłosił upadłość rolnikom obiecywano, że otrzymają przynajmniej cześć pieniędzy ze sprzedaży majątki firmy. Niestety nie ma chętnych na zakup.

* W Polańczyku kilkudziesięciu naukowców z Europy Środkowo- Wschodniej rozmawiało o wschodnich granicach europejskich procesów integracyjnych. Międzynarodowa konferencja zorganizowana przez rzeszowska filię UMCS miała być próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, jakie będą konsekwencje rozszerzenia Unii Europejskiej na Wschód.

* W Rzeszowie przedstawiciele ministerstwa edukacji zaprezentowali nauczycielom z Podkarpacia założenia drugiego etapu reformy oświaty. Większość zmian w szkolnictwie ponadgimnazjalnym ruszy za 2 lata. Ministerstwo edukacji postanowiło zmienić dotychczasowy system szkół. Za 2 lata 16-latek, który skończy gimnazjum będzie mógł iść do liceum profilowanego lub szkoły zawodowej. W liceum czeka go zdobycie wiedzy ogólnej i przedmiotów profilowych. Mogą one mieć charakter akademicki i przygotowywać do studiów wyższych. Mogą też obejmować zagadnienia techniczne, rolnicze czy społeczno -usługowe i przygotowywać do pracy. Liceum [profilowe zakończy się maturą. Obowiązkowo z matematyki, języka polskiego i obcego. Jeśli absolwent gimnazjum wybierze szk9ole zawodową to będzie mógł potem uczyć się w liceum uzupełniającym. Zdaniem ministerstwa zmiany te wyrównają szanse dzieci ze wsi i z miasta.

* W sobotę 3 czerwca w Przemyślu rozpoczynają się czwarte przemyskie dni kliniczne pod naukowym patronatem głównych konsultantów wojskowej służby zdrowia w zakresie chorób wewnętrznych oraz w zakresie chirurgii. W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze z klinik w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Pierwszy dzień poświecony będzie roli inhibitorów krzepnięcia krwi w chorobach o podłożu zatorowo- zakrzepowym natomiast drugi dzień reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Konferencja, której organizatorem jest 114 szpital wojskowy z przychodnią SP ZOZ odbędzie się w hotelu gromada.

* W dziewiątą rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II na Ziemi Przemyskiej 3 i 4 czerwca odbędzie się rajd pątniczy szlakiem Jana Pawła II z Kalwarii Pacławskiej do Przemyśla. Trasa jednodniowa ma długość 21 kilometrów i prowadzi z Kalwarii do Przemyśla. Trasa dwudniowa jest dłuższa o 23, kilometry. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest zgłoszenie udziału w biurze PTTK przy ulicy Waygarta 3 i dokonanie opłaty wpisowej

* Rada Miasta i Powiatu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Przemyślu zapraszają na otwarte spotkanie z Danutą Waniek - członkiem zarządu krajowej rady SLD i przewodniczącą Demokratycznej Unii Kobiet, ze Stanisławem Janasem wiceprzewodniczącym rady krajowej SLD oraz z Władysławem Stępień - członkiem Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Spotkanie odbędzie się jutro o godzinie `19 w zamku kazimierzowskim.

* Zakład karny w Przemyślu odwiedzili członkowie międzynarodowej komisji komitetu rady europy. Sprawdzono miedzy innymi przestrzeganie europejskiej konwencji w sprawie zapobiegania torturom i poniżającemu traktowaniu skazanych. Skontrolowano wyżywienie, opiekę medyczna oraz warunki w celach. Po kontroli w ciągu trzech miesięcy sporządzony zostanie raport.

* Polski Związek Niewidomych Zarząd Koła w Przemyślu zorganizował pokaz sprzętu komputerowego, elektronicznego oraz oprogramowania dostosowanego do samodzielnej obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Prezentacja odbędzie się o 13.30 W świetlicy Spółdzielni Niewidomych START przy ulicy Batorego 22.

* Przemyskie Centrum Kulturalne zorganizowało wyjazd do Lwowa na uroczystą premierę baletu Andrieja Pietrowa "Stworzenie świata" w wykonaniu solistów i zespołu baletowego opery lwowskiej. Premiera odbyła się 28 maja.

* Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przemyślu organizuje w najbliższą niedziele w gminnym ośrodku kultury w Krasiczynie kolejną akcje promującą zdrowie tak zwaną białą niedziele. Od godziny 9 do 14 udzielane będą bezpłatne porady z zakresu reumatologii, laryngologii, pediatrii, alergologii, i chorób układu krążenia. Można będzie zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi.

* Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA BEZ TYTONIU 31 maja urząd miejski w Przemyślu, ZOZ oraz Sanepid zapraszają wszystkich, którzy chcieliby rozstać się z nałogiem palenia papierosów do wszystkich placówek SP ZOZ. Lekarze i pielęgniarki będą udzielać porad i wskazówek na temat szkodliwości palenia tytoniu i sposobów jego rzucenia. Pielęgniarki będą wykonywać pomiary ciśnienia i wagi. Dostępne będą także ulotki i materiały 8informacyjne o tym jak radzić sobie z objawami głodu nikotynowego.

* W sobotę KSM Archidiecezji Przemyskiej organizuje od godziny 9 na Osiedlu "Rycerskie" dziecinadę. W programie gry, konkursy zabawę. Imprezę dla dzieci na przystani wodnej organizuje także stowarzyszenie ALFA wspólnie z Komendą Hufca ZHP. Początek godzina 10. 4 czerwca na wzgórzu zamkowym odbędzie się II festyn integracyjny pod hasłem " Wszystkie dzieci nasze są". Program imprezy jest niezwykle bogaty. Oprócz konkursu plastycznego oraz wiedzy o z zakresu zdrowego życia i ekologii czeka nas aukcja wyrobów wykonanych w warsztatach terapii zajęciowej spółdzielni PRACA i START oraz program estradowy w wykonaniu przemyskich zespołów dziecięcych.

* 3 i 4 czerwca Firma BOZ 3 i radio HOT zapraszają na wielki kiermasz płytek i artykułów wyposażenia łazienek. Obniżki cen do 60 %. Dla wszystkich, którzy przyjdą do centrum ceramiki organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji. Organizatorzy zapewniają wspaniałą zabawę dl całej rodziny. Konkursy dla dzieci i dorosłych, setki upominków i cenne nagrody oraz występy zespołów muzycznych. Dzieci na pewno ucieszą mini auta akumulatorowe oraz dmuchany słoń skocznia. Wśród uczestników imprezy wylosowane zostaną karty stałego klienta. Dodatkową atrakcją będzie pokaz sztucznych ogni.

* W ramach obchodów Dnia Dziecka Rada osiedla nr 10 Kopernika w przemyślu organizuje w najbliższy poniedziałek dyskotekę połączoną z konkursami i oczywiście wspaniałymi nagrodami. Impreza odbędzie się w klubie Olimp od godziny 14 do 19. Wstęp wolny.

* W najbliższą niedzielę w Ostrowie koło Przemyśla na terenie szkoły podstawowej odbędzie się festyn sportowo rekreacyjny. Przygotowano wiele atrakcji - gry, konkursy, zabawy i zawody strzeleckie. Będzie dużo atrakcyjnych nagród dla dzieci i dorosłych oraz napoje dla dzieci i... dla dorosłych. W czasie festynu odbędzie się licytacja prac dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Takt.

* Osiedlowy Klub "Salezjańskie" zaprasza jutro na festyn z okazji Dnia Dziecka. Impreza pod hasłem - "W krainie Kopciuszka, Jasia i Małgosi" rozpocznie się o 9.30 na placu przy kościele księży salezjanów. W programie gry i zabawy, przedstawienia teatralne, malowanie na asfalcie oraz szereg innych niespodzianek. To nie jedyna impreza organizowana w tym dniu dla najmłodszych. Centrum kulturalne zaprasza na seanse filmowe dla dzieci. O 8.30 " Wielka podróż Bolka i Lolka" godzina 10.30 i 12.30 Centrum zaprasza na "Króla sokołów".

Reklama