Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 20.05-26.05.2000 r.

* W czwartek 25 maja rozpoczął się III Szczyt Gospodarczy Polska-Ukraina, zainicjowany przez Klub Wschodni i Krajową Izbę Gospodarczą. W piątek gośćmi byli prezydenci: Polski - Aleksander Kwaśniewski i Ukrainy - Leonid Kuczma. W spotkaniu bierze udział ok. 400 osób - biznesmenów, przedstawicieli władz i organizacji gospodarczych Polski i Ukrainy. Omawiane są głównie sprawy rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych oraz problemy wymiany handlowej.

* Przed kilkoma dniami w Przemyślu oficjalnie przekazano do użytku stację ozonowania wody. Dzięki niej jakość poprawiła się na tyle, że spełnia wymogi Unii Europejskiej. Inwestycja została sfinansowana z budżetu centralnego i dotacji samorządu miasta. Teraz woda doprowadzana jest do specjalnych komór, gdzie podlega procesowi oczyszczania. Dzięki zastosowaniu nowej technologii radykalnie zmniejszyła się ilość chloru w wodzie. Kolejną ważną inwestycją będzie wybudowanie kilku zapasowych zbiorników o pojemności czterech tysięcy metrów sześciennych każdy. Mają one zabezpieczyć rezerwy wody pitnej na wypadek niespodziewanego zanieczyszczenia Sanu.

* W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej odbył się 19 maja uroczysty apel z okazji Święta Straży Granicznej. Podczas uroczystości nastąpiło nadanie odznaczeń i mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie wojskowe. Wręczono złote i brązowe medale nadane przez prezydenta RP. Ponadto sześciu funkcjonariuszy otrzymało odznaczenia Komendanta Głównego Straży Granicznej. Na wyższe stopnie oficerskie mianowanych zostało 17 funkcjonariuszy a w korpusie chorążych dwudziestu dziewięciu.

* Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego numer 1 w Przemyślu zdobyli dwie główne nagrody i dwa wyróżnienia na X jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Świat moich marzeń - Zamość 2000". Główne nagrody otrzymali wychowankowie Eleonory Młynarskiej: Daniel Paź i Izabela Turek. Wyróżnienia przyznano wychowankom Renaty Torby: Przemysławowi Cecholnikowi i Marcinowi Buś. Ponadto Agnieszka Kuźmińska zdobyła wyróżnienie specjalne za udział we wszystkich dziesięciu edycjach konkursu. Ogółem na konkurs nadesłano blisko 2 tysiące prac.

* Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Korytnikach jest realizatorem projektu "Strategia przygotowania Polski do integracji ze strukturami gospodarczymi Unii Europejskiej". Zadaniem projektu jest uświadomienie konieczności wprowadzania standardów jakościowych produktów rolnych jako jednego z warunków dostosowania polskiego rolnictwa do rolnictwa Unii Europejskiej oraz przybliżenie możliwości pozyskiwania i wykorzystywania środków pomocowych unii. Projekt realizowany będzie poprzez organizacje różnych form szkoleń, a także wydanie publikacji promocyjnych oraz zamieszczenie informacji w mediach lokalnych. Seminarium rozpoczynające realizacje projektu odbędzie się 31 maja.

* Metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik wyświęcił szesnastu alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego. Po otrzymaniu święceń każdy z diakonów przywdział strój liturgiczny, na który składa się stuła oraz krótka szata na wzór ornatu. Święcenia prezbiteratu, które uczynią ich pełnoprawnymi kapłanami odbędą się za rok.

* W przemyskiej archikatedrze trwają prace przy portalu prowadzącym do kaplicy Drohojowskich. Ten XVII wieczny marmurowo stiukowy portal jest jednym z najpiękniejszych elementów barokowej architektury katedry. Zakończenie prac, które finansowane są ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków planowane jest na przełom lipca i sierpnia.

* Kolejny przemyski zespół wydał płytę kompaktową z własnymi utworami . Po "Syriuszu", "Rytmie", kapeli "Fidelis" przyszła pora na grupę "Fratelli" i płytę zatytułowaną "Wstań i patrz". Zespół występował na wielu przeglądach piosenki religijnej. Na jego repertuar składają się piosenki religijne. Grupa "Fratelli" istnieje od września 1993 roku. Zajmuje się cotygodniową oprawą niedzielnych mszy świetych w kościele Ojców Franciszkanów w Przemyślu.

* Już po raz czwarty w Przemyślu odbędzie się Centralny Przegląd Form Scenicznych Wojska Polskiego - Przemyśl 2000. W pięknej scenerii zamku kazimierzowskiego spotkają się zespoły teatralne, kabaretowe i estradowe skupiające młodzież związaną z amatorskim ruchem artystycznym wojska polskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym na scenie plenerowej obok zamku odbędzie się konkurs solistów, zespołów wokalnych i wokalno - instrumentalnych. Udział w imprezie weźmie 14 zespołów z Torunia, Gryfic, Poznania, Lublina, Koszalina, Wrocławia, Węgorzewa, Rzeszowa, Warszawy i Siedlec. Centralny przegląd form scenicznych będzie trwał od czwartku 25 maja i trwać będzie do soboty. Gospodarzem przeglądu jest Klub Garnizonowy.

* Podkarpackie kuratorium oświaty przeznaczy ponad 17 milionów złotych na inwestycje szkolne. Ponadto blisko 4 i pół miliona przeznaczone zostanie na modernizacje szkół wiejskich. Część z tych pieniędzy pochodzi z rezerw celowych Budżetu Państwa a ponad 13 milionów z budżetu wojewody. Przydzielając fundusze na modernizacje szkól wiejskich brano pod uwagę przede wszystkim stopień zużycia budynku. Nie wszystkie jednak wnioski o dotacje zostały pozytywnie rozpatrzone a te, które przyjęto i tak zastały w znacznym stopniu okrojone. Na przykład Urząd Gminy w Krzywczy wnioskował o przyznanie pięciuset 70 -ciu tysięcy na dokończenie budowy gimnazjum w Krzywczy . Przydzielono tylko 180 tysięcy.

* Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra sprawiedliwości w sprawie zmian organizacyjnych w strukturach Sądu Okręgowego w Przemyślu. Zamiar zlikwidowania Sądu Okręgowego w Przemyślu wywołał poważne zaniepokojenie wśród miejscowych prawników i parlamentarzystów. Ich zdaniem likwidacja sądu byłaby niepowetowaną stratą dla miasta i regionu, utrudniałaby mieszkańcom dostęp do wymiaru sprawiedliwości. W piśmie skierowanym do premiera i minister Hanny Suchockiej poseł Krzysztof Kłak zaznaczył, że Przemyśl spełnia wszelkie warunki do dalszego funkcjonowania tu Sądu Okręgowego. Ponadto za pozostawieniem sądu przemawia fakt położenia miasta zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy. Sprawia to, że Przemyśl narażony jest na działanie grup przestępczych. Poseł Kłak informuje ponadto, że decyzja ta negatywnie zostanie odebrana przez mieszkańców naszego regionu. Na razie nie są znane oficjalne przyczyny tej decyzji. Podkreśla się tylko, że na decyzję nie miały wpływu sprawy personalne. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że głównym powodem jest nie zrealizowanie zaleceń pokontrolnych komisji ministerstwa sprawiedliwości. Od 1 czerwca dotychczasowy Sąd Okręgowy w Przemyślu zostanie przekształcony w Wydział Zamiejscowy Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

* 23 maja w szkołach rozpoczęły się badania kompetencji uczniów klas ósmych. W naszym regionie do testów przystąpiło około czterdziestu tysięcy uczniów. Badanie kompetencji obejmuje 40 pytań testowych z matematyki i 30 z języka polskiego. Dodatkowo krótkie wypracowanie . Zadania opracował Ogólnopolski Zespół Konstruktorów Testów w Wałbrzychu. W sumie z badania kompetencji uczeń może uzyskać 80 punktów. Punktowane są też świadectwa. Maksymalnie uczeń może uzyskać sto punktów.

* Podczas sesji w dniu 22 maja przemyscy radni ustalili nowe zasady sprzedaży alkoholu. Postanowiono, że wymagana odległość od obiektów chronionych takich jak: przedszkola, szkoły, kościoły, ogródki jordanowskie, dworce, plaże, baseny i targowiska będzie teraz uzależniona od zawartości procentowej alkoholu. Dotychczas punkty sprzedające alkohol musiały być zlokalizowane w odległości najmniej stu metrów od obiektów chronionych. Im napój jest procentowo mocniejszy tym odległość musi być większa. Dla nalewek zawierających do czterech i pół procent oraz piwa odległość nie może być mniejsza niż 50 metrów. Dla alkoholu do osiemnastu procent 70 metrów a dla pozostałych 90 metrów. Radni zdecydowali także o obniżeniu średnio o 50 procent opłaty targowej za sprzedaż produktów rolnych oraz artykułów spożywczych i kwiatów w okresie od pierwszego kwietnia do 31 października. A jak jest faktycznie odległością punktów sprzedających alkohol najlepiej wiedzą mieszkańcy grodu nad Sanem.

* Na przejściu granicznym w Hrebennem przemyscy celnicy udaremnili przemyt ponad pięciu i pół tysiąca pirackich płyt kompaktowych. Towar, którego wartość oceniono na prawie 60 tysięcy złotych przewoził w swoim mercedesie obywatel Ukrainy.

* Podczas piątkowego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Centrum Informacji Społecznej w Przemyślu wybrano nowe władze. Przewodniczącym rady programowej wybrano ministra obrony narodowej Janusza Onyszkiewicza. W skład zarządu weszli : Jadwiga Chajko -Bandrowicz, Jerzy Kruzel, Jerzy Lelek i Adam Piecuch. W komisji rewizyjnej znaleźli się Witold Domański, Andrzej Frey i Alicja Bartmińska. Centrum Informacji Społecznej za główny cel stawia sobie pomaganie ludziom biednym jedną z form pomocy jest udzielanie bezpłatnych porad prawnych.

* Zakłady Mięsne "Beef - San" w Przemyślu zamierzają wysłać swoich pracowników na dwumiesięczny bezpłatny urlop lub zwolnić 70 osób. Nie zgadzają się na to działające w zakładach związki zawodowe. W wyniku przeprowadzonych rozmów ustalono, że pracownicy pójdą na miesięczny urlop bezpłatny. Urlopowani otrzymają po 450 złotych zapomogi z funduszu socjalnego. Rozważa to zarząd sanockiej fabryki. Powodem jest kryzys w branży mięsnej i wynikające z niego kłopoty finansowe "Beef - Sanu". Twierdzą, że nawet bez likwidacji przemyskiego oddziału firmę da się jeszcze uratować. Czy wierzy w to także sanocki zarząd spółki - nie wiadomo.

* Towarzystwo Pomocy "Nasz Dom" prowadzące w Przemyślu dom dziecka zakupi kolejne mieszkania dla swoich wychowanków. Starsi podopieczni będą przygotowywać się w nim do samodzielnego życia. Z powołanym niedawno w Przemyślu oddziałem towarzystwa "Nasz Dom" związane są duże nadzieje. Zwłaszcza na pozyskanie sponsorów, którzy zechcą umieszczać na swoich produktach znaczek dzieciaka.

* Zaledwie co 10 -ta rodzina na Podkarpaciu korzysta ze wsparcia finansowego. W budżetach Ośrodków Pomocy Społecznej brakuje bowiem około 50 -ciu milionów złotych. Mimo dodatkowych dwunastu milionów przekazanych przez ministerstwo pracy i polityki socjalnej w budżecie opieki społecznej wciąż brakuje pieniędzy. Wojewoda podkarpacki stara się o dalszą pomoc.

* Na poznańskich targach "Mebli i wyposażenia wnętrz" Zakłady Wyrobów Powlekanych "Sanwil" S.A. otrzymały złoty medal. Tym wysokim wyróżnieniem uhonorowano przemyskie zakłady za wysokiej jakości wyrób tapicerski NABUK.

* Funkcjonariusze straży granicznej dwukrotnie urządzali 23 maja akcje pościgową za nielegalnymi sprawcami przekroczenia granicy. Trójkę obywateli Afganistanu zatrzymano nad rzeką Wiar 9 kilometrów od granicy. Kilka godzin później zatrzymano Irakijczyka i Mołdawianina, którzy zieloną granice przekroczyli w Korczowej. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego sprawcy zostaną przekazani stronie ukraińskiej.

* Najtrudniejszym zawodem na Podkarpaciu jest... poszukiwanie pracy. Co dziesiąty mieszkaniec naszego regionu pozostaje bez środków do życia. W poszukiwaniu zatrudnienia osoby bezrobotne nie tylko odwiedzają Urzędy Pracy, ale i studiują prasowe ogłoszenia. otwieramy więc największą na Podkarpaciu ogłoszeniową gazetę: Sezam. Najwięcej tu propozycji do sprzedaży bezpośredniej - sprowadza się to do chodzenia po domach i oferowania skarpetek, dywanów i papieru toaletowego. Kto chce pracować w domu - wybiera chałupnictwo - sklejanie kopert i składanie długopisów. Na takich ofertach najwięcej zarabiają ogłoszeniodawcy - zwykle sprzedają oni znaczki pocztowe, twz. zwrotne, wyłudzone od poszukujących pracy. Przestrzegamy przed korzystaniem z ogłoszeniowych ofert. Pracy nie da się podjąć na odległość. Jeszcze trudniej jest wyegzekwować zapłatę od tajemniczego zleceniodawcy z końca Polski. Pamiętajcie - bezrobocie to wystarczający problem. Po co szukać nowego?

* W niedzielę w Domu Katolickim "Roma" przy ul. Grodzkiej w Przemyślu odbędzie się spotkanie pod tytułem "Unia Europejska szansą dla Polski czy utratą suwerenności". Taki problem do debaty wymyśliła sobie tzw. Młodzież Wszechpolska. Przyjedzie nawet jej prezes Wojciech Wierzejski, będący zarazem członkiem Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Początek spotkania o godzinie 16.50. Prezes regionu przemyskiego Młodzieży Wszechpolskiej Wojciech Pawliszczak zaprosił na spotkanie panów dziennikarzy. Dlatego - ja się tam nie wybieram.

* Każdy, kto choć raz był w górach - wie, że zawsze można tam liczyć na pomoc Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dobrze więc, że ratowników przybywa. Jeden ze specjalistycznych kursów trwa w Bieszczadach. Kandydaci na goprowców chodzą po górach, uczą się topografii terenu i udzielania I pomocy. Zdarza się, że już w czasie kursu niosą pomoc turystom. Za kilka dni kurs dla ratowników GOPR pierwszego stopnia - zakończy się egzaminem. Aby przystąpić do grona goprowców - trzeba go zdać co najmniej na czwórkę.

* Wystarczy raz podziękować za usługę, aby narazić się na straty. I to wcale nie z powodu przegapionej promocji, ale z racji szczeniackiego wybryku. Wieczorem obok delikatesów Centrum właściciel mercedesa nie chciał, aby grupa 12 -latków umyła mu szyby. Grzecznie podziękował, a kiedy po 10 minutach wyszedł ze sklepu - jego wycieraczki były połamane. Kierowca jest pewien, że to robota bandy nastolatków, którzy dorabiają myciem samochodowych okien. "To plaga" - powiedział właściciel auta. "Nie jeżdżę już do dużych sklepów, bo się boję, że zaatakują mnie ochotnicy do mycia szyb". Kierowca mercedesa i inni zmotoryzowani zastanawiają się, dlaczego właściciele i kierownicy sklepów pozwalają na młodzieńczą samowolę. "Trzeba ich przepędzić" - proponują kierowcy. "Lepiej niech pomogą mamie". A co robi w tym czasie tzw. "Ochrona obiektu"?

* Ukazał się pierwszy w tym roku numer tygodnika "Kontakty Podkarpackie". Kiedyś wychodził jako miesięcznik, później dwutygodnik. Wydawcą jest Przedsiębiorstwo Kontakty a redaktorem naczelnym gazety Wiesław Buż. Redakcja mieści się w Rzeszowie przy ulicy Lubelskiej 13. W Kontaktach znajdziemy: aktualności, tydzień w regionie, kalendarium, wywiad tygodnia, szkolnictwo wyższe, z wokandy, reportaże, gospodarkę, kulturę, muzykę, film, zdrowie, motoryzację, turystykę i sport. Jest także kolorowy dodatek z programem telewizyjnym.

Reklama