Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 13.05-19.05.2000 r.

* W niedzielę 14 maja w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie eliminacje do półfinału konkursu Miss Polski 2000. Do wojewódzkiego etapu dopuszczono 20 dziewczyn w wieku od 15 do 23 lat wybranych spośród stu dwudziestu kandydatek. W kategorii nastolatek do półfinału zakwalifikowała się Magda Nadwodna 16 -letnia licealistka z Przemyśla. Pozostałe dziewczyny, w tym Paulina Grońska z Przemyśla, zmierzą się o miejsca w półfinale w repesażach ogólnopolskich w Warszawie .

* W sobotę 13 maja w Przemyślu odbyła się uroczystość rekonsekracji cerkwi Ojców Bazylianów. Uroczystościom przewodniczył metropolita przemysko- warszawski arcybiskup Jan Martyniak. Cerkiew została poświecona w 1935 roku a dziesięć lat później została odebrana zakonnikom. Umieszczono w niej archiwum państwowe. Całość wróciła do pierwotnych właścicieli dopiero w 1996 roku. W uroczystości rekonsekracji uczestniczył miedzy innymi ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko.

* W przemyskiej szkole podstawowej numer 10 odbył się turniej wiedzy pożarniczej na szczeblu miejskim. Wzięło w nim udział ponad dwudziestu uczniów reprezentujących siedem szkół podstawowych. W drodze eliminacji wyłoniono 10 osób, które zakwalifikowały się do turnieju na szczeblu powiatowym. Pierwsze trzy miejsca zdobyły uczennice szkoły numer 8: Magdalena Szuwara, Marta Łowczycka i Ewa Szołek. Turniej na szczeblu powiatowym odbędzie się 25 maja w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. W przerwie przewidziany jest pokaz najnowocześniejszego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu komendy.

* Zespół Szkół Technicznych i Agrobiznesu w Radymnie był gospodarzem powiatowych eliminacji ogólnopolskiego młodzieżowego turnieju motoryzacyjnego. Turniej organizowany był w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej mającej na celu miedzy innymi zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W ramach eliminacji powiatowych została wyłoniona zwycięska drużyna, która będzie reprezentować powiat na szczeblu wojewódzkim. Zwycięzcą jest zespół drugiej klasy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Radymnie w składzie: Paweł Kędziera, Tomasz Gdyk , Krzysztof Wrona.

* W zakończonych w niedzielę 14 maja w Przemyślu targach "Brama Przemyska" uczestniczyło blisko 70 firm z całej Polski. W tym roku targowe nagrody przyznano trzem przedsiębiorstwom z Podkarpacia. Firmie Rubikon z Przemyśla za stylową kutą bramę. Rzeszowska Spółdzielnia Mleczarska nagrodę otrzymała za maślankę w kartonach a Przemyskie Biuro Projektów za projekt domku jednorodzinnego.

* 4 czerwca w Starym Dzikowie odbędzie się gminne referendum w sprawie odwołania rady gminy. Z formalnym wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców która wcześniej utworzyła komitet obrony samorządności. Zebrano około 400 podpisów. Zarzuty jakie stawiane są władzom gminy to: niegospodarność, nadmierne obciążenie budżetu kosztami utrzymania zarządu, wójta i rady gminy, brak zainteresowania stanem lokalnych dróg oraz niepodejmowanie działań w kierunku stworzenia miejsc pracy.

* Biblioteka austriacka w Przemyślu organizuje 12 czerwca, już po raz czwarty turniej wiedzy o Austrii. Impreza przeznaczona jest dla uczniów szkół średnich. Bliższe informacje na temat turnieju można uzyskać w bibliotece przy ulicy Kościuszki 2 lub pod numerem telefonu: 016 678 -91-57. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 czerwca.

* W naszym manifeście majowym ogłaszamy wszem i wobec że w dniach 18 , 19 i 20 maja - nadchodzi święto młodości, zabawy i wolności. Przyjdźcie zobaczcie - nie spodoba się wam w dzień , przyjdźcie wieczorem. Musicie poczuć luz z zachowaniem jednak powszechnie obowiązujących zasad kultury". W ten oto sposób studenci Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu zapraszają mieszkańców miasta na Juwenalia 2000. Impreza rozpoczęła się w czwartek 18 maja o godzinie 16 wymarszem korowodu studentów na rynek starego miasta. Tam odegrany został hejnał przemyski a następnie żacy odebrali klucze od bram miasta. Drugi dzień juwenaliów rozpoczęły zawody sportowe, które poprowadził Przemysław Babiarz. Mecz piłki nożnej studenci kontra wykładowcy sędziował Zygmunt Ziober sędzia klasy międzynarodowej. Po południu rozpocznie się impreza plenerowa na placu przy szalonym młynie.

* 19 maja odbędzie się XII Międzynarodowy Turniej Szachowy "Przemyskiego Niedźwiadka". Honorowy patronat nad imprezą objął minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz. W turnieju seniorów udział zapowiedzieli arcymistrzyni Agnieszka Brustman oraz arcymistrz Włodzimierz Schmidt. Turnieje rozegrane zostaną w hotelu "Gromada" oraz w szkole podstawowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Impreza potrwa do 21 maja.

* Na 19 maja zaplanowano piąte walne zgromadzenie członków przemyskiego stowarzyszenia centrum informacji społecznej. podczas spotkania przedstawiony zostanie przez zarząd bilans za 1999 rok. Ponadto podczas posiedzenia nastąpi wybór prezesa i członków zarządu a następnie nowy prezes przedstawi główne kierunki rozwoju stowarzyszenia na okres kadencji 2000 - 2003.

* Sto trzecią rocznicę urodzin obchodziła 16 maja najstarsza mieszkanka Przemyśla pani Rozalia Sikoń. Dostojna jubilatka urodziła się w 1839 roku w Białym Dunajcu. W wieku czterdziestu lat przeprowadziła się do Kupiatycz. W 1940 roku wraz z mężem i dziećmi została wywieziona na Sybir. W 1946 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Przemyślu.Oprócz najbliższej rodziny, sędziwa jubilatka gościła m.in. wiceprezydenta miasta Jerzego Gruszeckiego oraz delegację Związku Sybiraków, z prezesem Franciszkiem Korabem.

* Od poniedziałku do środy międzynarodowa komisja badała w Zakładzie Karnym w Przemyślu stan przestrzegania norm Europejskiej Konwencji w sprawie zapobiegania torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu skazanych, którą Polska podpisała i ratyfikowała. Zgodnie z przyjętymi zasadami, zespół reprezentujący Komitet Rady Europy nie uprzedza wybranych przez siebie instytucji o zamiarze ich wizytacji. Przez trzy dni wizytowano wszystkie pomieszczenia, rozmawiano na osobności z więźniami i funkcjonariuszami służby więziennej. Badano, jak przestrzega się prawa więźniów i międzynarodowe standardy, m.in. w zakresie zakwaterowania, wyżywienia, opieki lekarskiej i duszpasterskiej. Jak wypadła trzydniowa wizytacja, tego, poza członkami międzynarodowej komisji, nie wie nikt. Wszyscy odmówili jakiegokolwiek kontaktu z dziennikarzami.

* Trwająca już kilka tygodni susza spowodowała na Podkarpaciu duże straty materialne. Usycha pszenica a posiane niedawno uprawy rzepaku praktycznie nie wschodzą. Trudna jest też sytuacja w sadach. Nie owocują wiśnie i śliwy. Takiej suszy nie notowano w naszym regionie już od wielu lat. Zdaniem rolników tegoroczne zbiory będą znacznie mniejsze niż w latach ubiegłych.

* W przemyskim klasztorze Ojców Reformatów podczas prac renowacyjnych natrafiono na kilka bardzo dobrze zachowanych dokumentów. Najstarszy pochodzi z 17 wieku. Zawarte są w nich informacje dotyczące przeprowadzanych tu remontów. Są także zapiski o sytuacji w mieście. Puszka, w której znajdowały się dokumenty znaleziona została podczas wymiany wieżyczki z sygnaturką . Były w niej 3 zapiski kronikarskie w języku łacińskim, ręcznie wykonany krzyżyk jerozolimski oraz odciski pieczęci. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków zapiski te są niezwykle cenne.

* W Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się narada związana ze skupem i zagospodarowaniem zbóż i rzepaku z tegorocznych zbiorów. W trakcie spotkania przedstawione zostały obowiązujące w tym roku zasady rządowych działań interwencyjnych na rynku płodów rolnych, warunki współpracy jednostek słupowych i przetwórczych z agencja rynku rolnego a także możliwości kredytowania skupu i przerobu zbóż i rzepaku.

* Do kiosków trafił 5 numer Wiadomości Podkarpackich. Możemy w nim przeczytać m.in. o seksmisji rzeszowskiego posła Waldemara Sikory i jego walce z pornografią, o raju, który komplikuje ruch drogowy i o bimbrownikach z okolic Dynowa. Mieszkańców Przemyśla na pewno zainteresuje tekst Adama Warzochy i Henryka Nicponia pt. "Wyczyny sędziego". Dotyczy on przemyskiego sędziego Jerzego Eisenbergera. Tematem miesiąca w Wiadomościach Podkarpackich jest regionalna strategia rozwoju Podkarpacia. Kazimierz Surowiec opisuje wady i zalety tego dokumentu, wytykając mu przy okazji liczne sprzeczności. Warto przeczytać. Artykuł w dość przystępny sposób opowiada, co nas czeka w ciągu najbliższych lat i jak docelowo ma wyglądać Podkarpacie.

* Budowa obwodnicy wokół Radymna - do niedawna obiekt westchnień władz i mieszkańców tego miasta - już się rozpoczęła. Trwa przygotowywanie pasa pod budowę 4 pasmowej drogi. Początek obwodnicy, dla jadących od strony Przemyśla, będzie w Skołoszowie, gdzie skręcimy w lewo. wyjazd nastąpi tuż za granicami Radymna, obok stacji benzynowej CPN. Radymno jest pierwszym miastem byłego województwa przemyskiego, które buduje własną obwodnicę.

* 19 maja zaczynają się dni Kamieńca Podolskiego - partnerskiego miasta Przemyśla. Imprezy będą się odbywać na placu przed ratuszem, w samym ratuszu, oraz w Miejskim Ośrodku Kultury i na zamku. Przewidziano świąteczny koncert, otwarcie wystaw rzemiosła artystycznego, prezentacje prac artystów plastyków. Równocześnie będą się odbywać Międzynarodowe Dni Szewczenkowskie. Zostanie zaprezentowane przestawienie teatralne poświęcone Tarasowi Szewczence i otwarcie poświęconej poecie wystawy - ,,Szewczenko i Podole". Do Kamieńca Podolskiego pojechał prezydent Przemyśla Tadeusz Sawicki, zaproszony przez przewodniczącego tamtejszej rady miasta Aleksandra Mazurczaka.

* 14 maja w Rozborzu odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy. O mandat radnego ubiegało się czworo kandydatów. Emilia Wilk zgłoszona przez komitet wyborczy "Odnowa", Stanisław Ochyra - komitet wyborczy "Zgoda", Jerzy Sławiński - komitet wyborczy "Pojednanie" i Wiesław Król, którego kandydaturę zgłosił komitet wyborczy "Rzemieślnik". Dzięki poparciu ponad stu dwudziestu wyborców mandat w radzie gminy Przeworsk uzyskał 38-letni Wiesław Król.

* W Wierzbnej gmina Pawłosiów rozpoczęły się prace przy budowie oczyszczalni ścieków. Prowadzi je rzeszowska firma Insbud. Ich koszt szacowany jest na jeden milion 700 tysięcy złotych. Zakończenie budowy oczyszczalni planowane jest na koniec września.

* W niedzielę 14 maja funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili przerzut z Ukrainy do Polski 12-tu nielegalnych emigrantów. Byli to obywatele Afganistanu i Wietnamu. Zatrzymano ich w Bandrowie w miejscowości oddalonej o niecały kilometr od granicy . Część z nich wyjaśniła, że chciała poprosić w Polsce o azyl, pozostali chcieli dostać się na zachód.

* Młodzi Rosjanie i 18-letni Mołdawianin zostali zatrzymani w okolicach miejscowości Bystre w odległości 15 kilometrów od granicy. W trakcie przesłuchania zeznali, że dwa dni wcześniej przekroczyli nielegalnie granicę w celu znalezienia w Polsce pracy. Zamiast poszukać pracy postanowili jednak zająć się łatwiejszym sposobem znalezienia pieniędzy i dokonali włamania do sklepu spożywczego w Cisnej, skąd skradli papierosy i artykuły spożywcze na kwotę 1000 zł. Po dokonaniu czynności procesowych imigranci - złodzieje zostali przekazani stronie ukraińskiej. Natomiast inna grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej patrolująca okolice przemyskiego dworca PKP, zatrzymała w nocy ze środy na czwartek dwie obywatelki Ukrainy dźwigające ogromne bagaże. We wnętrzu bagaży znajdowało się 156 litrów spirytusu przemyconego z Ukrainy. Spirytus wlany do foliowych worków miał zostać sprzedany w głębi naszego kraju. Przemycony alkohol, którego wartość oszacowano na 3500 zł przekazano do Urzędu Skarbowego w Przemyślu

* Kuratorium oświaty w Rzeszowie przewiduje, że jeszcze w tym roku 245 gimnazjów na Podkarpaciu zostanie wyposażonych w pracownie internetowe. W byłym województwie przemyskim takie pracownie ma otrzymać 50 gimnazjów. Każda pracownia ma być wyposażona w 10 komputerów.

* Powołany przez wojewodę podkarpackiego zespół ekspertów zakończył pracę nad programem pozarolniczej aktywizacji podkarpackich wsi. Zakłada on głównie prowadzenie szkoleń, które pozwolą mieszkańcom wsi znaleźć prace poza rolnictwem. Oprócz kursów zawodowych prowadzone będą także kursy przygotowujące rolników do ubiegania się o dopłaty do gospodarstw gwarantowane przez Unię Europejską.

* Podczas odprawy paszportowej na przejściach granicznych w Korczowej i Medyce funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali Polaka i Ukraińca, którzy poszukiwani byli listami gończymi. Jeden wydany przez Prokuraturę w Jędrzejowie, drugi przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

* Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Birczy był miejscem XXIII Regionalnego Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych "Tropem Jasia i Małgosi". Jury po obejrzeniu 14 przedstawień soje nagrody postanowiło przyznać : teatrzykowi "Gimbir" z gimnazjum w Birczy oraz kabaretowi "Znak" z gimnazjum w Pełkiniach.

* Z powodu panującego upału od kilku dni odprawy podróżnych na międzynarodowym przejściu kolejowym w Przemyślu prowadzone są w wagonach i na peronie. W upalne dni temperatura w terminalu odpraw paszportowo-celnych przekracza nawet 50 stopni. Przyczyną jest brak klimatyzacji. Zamontowano ją w styczniu tego roku ale do tej pory nie została uruchomiona, gdyż PKP nie ma pieniędzy na zapłatę za urządzenie i wykonane prace. Zadłużenie PKP wobec rzeszowskiej firmy wynosi 113 tysięcy złotych.

* Komisja badająca przyczyny wypadku, który miał miejsce w miejscowości Hurko koło Przemyśla, gdzie wykoleił się pociąg międzynarodowy relacji Czerniowce - Przemyśl, składająca się z przedstawicieli służb technicznych kolei zarówno ze strony polskiej, jak i ukraińskiej, dwukrotnie dokonała niezbędnych pomiarów po to, aby wykluczyć rozbieżności, jakie zrodziły się w trakcie prac. Jak wynika z informacji uzyskanych w Zakładzie Przewozów Pasażerskich w Rzeszowie, stwierdzono co najmniej dwie główne przyczyny wykolejenia. Pierwsza to brak smarowania w czopie skrętnym wagonu, który jako pierwszy wypadł z torów. Drugą było poszerzenie toru na rozjeździe.

* W okolicach Narola i Cieszanowa roje meszek zaatakowały ludzi i zwierzęta. Do lekarzy zgłosiło się już blisko tysiąc osób ukąszonych przez te owady. Z powodu ukąszeń padło już ponad 30 sztuk bydła. W naszym regionie meszki pojawiły się przed czterema laty lecz nie na taką skalę jak obecnie. Specjaliści uważają, że powodem tego jest wysoka temperatura i brak deszczu w okresie wylęgu much.

Reklama