Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 06.05-12.05.2000 r.

* W konkursie piękności organizowanym przez dziennik Super Nowości konkursu Miss Podkarpacia 2000 została Katarzyna Skibowska z Sanoka. Miss Publiczności została Beata Nędza z Dębicy, która otrzymała również tytuł pierwszej vicemiss. Drugą vicemiss została Ewelina Barszcz z Młodochowa. Miss dziennika Super Nowości, głosami czytelników, wybrana została Katarzyna Duchoń mieszkanka Przemyśla.

* Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce przeznaczył 4 tysiące 700 złotych dla Ośrodka Rehabilitacyjno - Wychowaczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Przemyślu. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

* Przemyscy radni podjęli uchwałę ustalająca nowe zasady i tryb przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na terenie miasta Przemyśla. Termin składania podań upływa 15 czerwca a stypendia przyznawane będą w terminie do 30 września. Wnioski przyjmuje kancelaria ogólna Urzędu Miasta.

* 12 kapel wzięło udział w zakończonym 7 maja w Przemyślu XXII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych. Jury, któremu przewodniczył popularny piosenkarz i aktor Alosza Awdiejew zdecydowało, że laureatem festiwalu została kapela folkloru miejskiego Fidelis z Przemyśla. Przypomnijmy, że zespół ten obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Drugie miejsce przypadło Bałuckiej Kapeli Podwórkowej z Łodzi a trzecie kapeli Wujka Jaśka z Andrychowa.

* Z okazji 55 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej 8 maja w jednostce wojskowej w Żurawicy odbyła się wspólna wojskowa i kombatancka uroczystość. Organizatorem był Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Okręgowy w Przemyślu. W programie znalazło się miedzy innymi: okolicznościowe przemówienia, defiladę oraz spotkanie z młodzieżą wojskową, harcerska i szkolną.

* Poseł Ziemi Przemyskiej Adam Łoziński został wybrany przewodniczącym podkarpackich struktur Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Jego zastępcami zostali Stanisław Chmura z Dębicy oraz poseł Andrzej Kozioł z Mielca. 11 maja w Rzeszowie w obradach uczestniczył szef partii minister ochrony środowiska Antoni Tokarczuk oraz były wicepremier Paweł Łączkowski. Podczas spotkania blisko dwustu delegatów przyjęło miedzy innymi założenia programowe podkarpackiego PPChD, uchwałę o konieczności etycznego uprawiania polityki oraz stanowisko w sprawie konieczności aktywniejszego uczestnictwa partii w uroczystościach związanych ze świętami patriotycznymi

* Marian Oleksiak z Ukrainy został laureatem tegorocznej czwartej edycji Międzynarodowego Biennale Malarstwa Euroregionu Karpaty "Srebrny Czworokąt" - Przemyśl 2000. Jury pod przewodnictwem profesora Jarosława Modzelewskiego Grand Prix ministra kultury w wysokości dziesięciu tysięcy złotych przyznało Marianowi Oleksiakowi. Nagrode marszałka województwa podkarpackiego otrzymał Antoni Nikiel, natomiast nagrodę prezydenta miasta Przemyśla otrzymał Zoltan Fatiola z Węgier.

* Zespół z liceum ogólnokształcącego w Dubiecku zajął pierwsze miejsce na zorganizowanych w Przemyślu Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Za nimi uplasowały się ekipy: Liceum Ogólnokształcącego w Kańczudze, Liceum Ekonomiczne w Jarosąłwiu, I LO w Przemyślu, Liceum Ogólnokształcące w Dynowie , Zespół Szkół Rolniczych z Nienadowej, II Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu i miejsce ósme Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcacych. W mistrzostwach wzięło udział 18 zespołów z terenu byłego województwa przemyskiego. Według oceny sędziów - słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Przemyślu poziom startujących był bardzo wysoki. Na szóstkę spisali się pozoranci z gimnazjum numer 4 w Przemyślu oraz ratownicy PCK - członkowie grupy ratowniczej działającej przy zarządzie okręgowym w Przemyślu. Trzy zwycięskie drużyny wezmą udział w mistrzostwach wojewódzkich, które odbędą się w Rzeszowie.

* W sobotę 6 maja funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali dwójkę Rumunów, którzy nielegalnie przekroczyli granice na terenie działania strażnicy Medyka. 24 -letnia kobieta i 23 letni mężczyzna nie mieli przy sobie paszportów. W trakcie przesłuchania oświadczyli, że chcieli nielegalnie przedostać się do Hiszpanii by tam podjąć pracę.

* Z okazji święta swego patrona, strażacy z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, zrzeszeni w Klubie Honorowych Dawców Krwi "Płomyk" otrzymali pamiątkowy sztandar. Klub Honorowych Dawców Krwi "Płomyk" działa już od 1987 roku. Członkowie klubu zawsze przychodzili z pomocą tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali. Oddawali krew zarówno planowo jak i na ratunek. Dotychczas oddali ponad 200 litrów krwi. Do najaktywniejszych krwiodawców należą: Józef Jakubiec, Władysław Kalandyka, Andrzej Krwawicz, Piotr Lew, Aleksander Dzmira, Tomasz Pałys i Krzysztof Jaroch. Do klubu należy 30 osób Prezesem "Płomyka" jest Zdzisław Wójcik.

* Wycieczkę, która niebawem ma odwiedzić jedyną w powiecie przemyskim strusią fermę czeka miła niespodzianka. Przed świętami, jedna z ośmiu samiec zniosła jajo. Farma Jana Kuźmy założona została przed dwoma laty i jest to pierwsze jajo jakie gospodarz doczekał się od swoich podopiecznych. Strusie jajo waży ponad półtora kilograma.

* W przemyskiej odlewni dzwonów trwają przygotowania do odlania dziewięcio tonowego dzwonu. Zawiśnie on na wieży kościoła pod wezwaniem Błogosławionego Władysława w Warszawie. Serce dzwonu ma ważyć blisko 350 kilogramów. Wykonanie odlewu planowane jest na przełom lipca i sierpnia a odbiór we wrześniu.

* W Pruchniku odbył się trzeci Festiwal Piosenki Maryjnej zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Gminny Ośrodek Kultury. W kategorii zespołów wokalno instrumentalnych jury najwyżej oceniło "Credo" z Sieniawy, zespół z Piwody i "Credo" z Prałkowiec. W kategorii solistów najwyżej oceniono: Alinę Kamińską, Jolantę Podolak i Sylwie Lichatrską.

* 4 czerwca w Starym Dzikowie odbędzie się gminne referendum w sprawie odwołania rady gminy. Z formalnym wnioskiem o przeprowadzenie referendum wystąpiła grupa mieszkańców która wcześniej utworzyła komitet obrony samorządności. Zebrano około 400 podpisów. Zarzuty jakie stawiane są władzom gminy to: niegospodarność, nadmierne obciążenie budżetu kosztami utrzymania zarządu, wójta i rady gminy, brak zainteresowania stanem lokalnych dróg oraz niepodejmowanie działań w kierunku stworzenia miejsc pracy.

* Z okazji roku Wielkiego Jubileuszu w Przemyślu zorganizowano międzynarodową konferencję naukową "Miejsce i rola kościoła greckokatolickiego w kościele powszechnym". W spotkaniu uczestniczyli naukowcy i duchowni z Polski, Ukrainy i Białorusi. Podczas konferencji przedstawiono miedzy innymi wkład duchownych kościoła greckokatolickiego w ukraińską kulturę muzyczną oraz tradycje muzyczne ukraińskiego ośrodka cerkiewnego w Przemyślu. Konferencja, której organizatorem była kuria metropolitalna archidiecezji przemysko - warszawskiej była jednym z elementów przygotowania grekokatolików do uroczystości religijnych z okazji Wielkiego Jubileuszu chrześcijaństwa, które odbędą się 19 i 20 sierpnia w Przemyślu i Jarosławiu.

* W gminie Tryńcza trwa ostatni etap prac związanych z kompleksową telefonizacją. Obecnie z telefonów mogą już korzystać mieszkańcy Trynczy, Gniewczyny Łańcuckiej i Trynieckiej, Wólki Małkowej oraz Wólki Ogryzkowej. W sumie dokonano 600 połączeń. Bliskie zakończenia są prace w Ubieszynie, Głogowcu i Jagielle.

* Od kilku dni obowiązki Prezesa Sądu Okręgowego w Przemyślu pełni poprzedni prezes tej instytucji Jan Dela. Dotychczasowy prezes Andrzej Kluz złożył dymisję, która pod koniec kwietnia została przyjęta przez ministra sprawiedliwości.

* Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania w Przemyślu organizuje 11 i 12 maja konferencje naukową na temat "Przedsiębiorstwo w procesie transformacji". W spotkaniu wezmą udział wybitni przedstawiciele polskich nauk ekonomicznych. Konferencje zainauguruje wystąpienie rektora Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania doktor Jerzy Posłuszny.

* Na przejściu granicznym w Korczowej podczas kontroli samochodu marki renault trafic, którym podróżował obywatel Ukrainy celnicy ujawnili 4 tysiace 700 płyt kompaktowych . Towar wartości około 50-ciu tysięcy złotych oraz samochód służący do popełnienia przestępstwa zatrzymano.

* Już matura. Blisko 25 tysięcy uczniów szkół średnich z Podkarpacia przystąpiło do egzaminu dojrzałości.9 maja o godzinie 14 zakończył się pisemny egzamin z języka polskiego. Maturzyści mieli do wyboru 4 tematy przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie.. Maski - ich rola i znaczenie w życiu człowieka poszukującego autentyczności, rozważ problem nawiązując do wybranych utworów literatury polskiej i obcej. Drugi temat to: Życie ludzkie jest mieszanką szaleństwa i rozsądku. Wskaż w jakim stopniu wpływały one na postępowanie bohaterów literackich. Kolejny temat to Cywilizacja 20 wieku to klęska czy tryumf człowieka - przedstaw swoje przemyślenia na ten temat odwołując się do wybranych dzieł literackich, plastycznych, filmowych. I czwarty temat: Odzyskanie wolności to koniec czy początek drogi - interpretując wiersz Kazimierza Wierzyńskiego "Listopad 1918 " - przedstaw refleksje poety na ten temat. Pisemny egzamin z języka polskiego jest obowiązkowy. Ocena niedostateczna uniemożliwia zdawanie kolejnych egzaminów.

* 14 maja w Rozborzu odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy. O mandat radnego ubiegać cię będzie czworo kandydatów. Emilia Wilk zgłoszona przez komitet wyborczy "Odnowa", Stanisław Ochyra - komitet wyborczy "Zgoda", Jerzy Sławiński - komitet wyborczy "Pojednanie" i Wiesław Król, którego kandydaturę zgłosił komitet wyborczy "Rzemieślnik".

* Na przejściu granicznym w Medyce 21 -letni obywatel Czech wwiózł na teren naszego kraju pistolet gazowy i amunicję. Broń ukryta była w samochodzie marki ford sierra.

* Prokuratura Okręgowa w Przemyślu zastosowała trzymiesięczny areszt wobec dwóch braci 24-letniego Mariusza M. i 19 -letniego Daniela M. z gminy Stubno. Prokurator zarzucił im usiłowanie pozbawienia życia oraz nielegalne wytwarzanie i posiadanie broni. W Hruszowicach sprawcy w piątkowy wieczór oddali strzał w okno domu Józefa K. Kula przeszła około 30 centymetrów od głowy siedzącego niedaleko okna gospodarza i utkwiła w ścianie. Jak się okazało bracia już kilkakrotnie kierowali pod adresem Józefa K. pogróżki. Podejrzani powiedzieli przesłuchującym ich policjantom, że nie była to próba zabójstwa a tylko postraszenie.

* Jedną z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia - forty Twierdzy Przemyśl - być może wreszcie zaczną na siebie zarabiać. Żeby jednak tak się stało - okolice fortów należy wysprzątać a teren i same forty przygotować do turystycznych eskapad. Taką szansę daje zaniedbanym obiektom gmina Medyka. Rozpoczęło się tam wielkie sprzątanie i czyszczenie. Wycinane są krzaki i chwasty, usuwane śmieci. Pracują żołnierze z 14 brygady i okoliczna ludność. Wszystko zaczęło się od fortu Borek, teraz prace prowadzone są na forcie Jaksmanice II. W kolejce czekają Mogiłki i Salis Soglio. Po wysprzątaniu terenu, trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć studzienki, szyby i inne pułapki. Z inicjatywą udostępnienia fortów turystom wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji. Pomysł spodobał się wójtowi gminy Witoldowi Kowalskiemu, oraz wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

* Mimo obowiązującej od pierwszych dni maja opłaty parkingowej, większość przemyskich kierowców nadal parkuje za darmo na płatnych miejscach parkingowych. Przez pierwsze dni nowych zasad straż miejska i drogowcy przymykali oko na takie nadużycia. Teraz jednak każdy, kto nie zapłaci obowiązującej złotówki za pierwszą godzinę postoju i 1,50 za następną - musi się liczyć z ukaraniem. Zwłasza, że karty postojowe bez problemu można kupić w kioskach Ruchu. Przypominamy też, że w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich można kupić 5 rodzajów kart abonamentowych, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu. Karty mogą wykupić m.in. osoby mieszkające i pracujące w obrębie Rynku i innych stref gdzie parkowanie jest płatne.

* W związku z pracami kanalizacyjnymi od 16 do 18 maja nastąpi częściowa zmiana organizacji ruchu. Zamknięty zostanie jeden pas ruchu na ulicy Mickiewicza na wysokości remontowanego budynku Banku PKO BP S.A.

* Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Przemyślu organizuje w soboty i niedziele w miesiącach lipiec i sierpień akcję "Lato artystyczne w mieście". Do udziału w imprezie organizatorzy zapraszają instytucje kultury i towarzystwa społeczno kulturalne. Imprezy będą się odbywać w plenerze na estradzie przed Zamkiem Kazimierzowskim, na dziedzińcu zamkowym oraz w sali widowiskowej zamku.

* Metropolita Przemyski arcybiskup Józef Michalik udał się z wizytą do Kanady. Metropolita weźmie tam udział w obradach konferencji polskich księży wschodniej Kanady zorganizowanej w Toronto. Podczas konferencji arcybiskup Michalik wygłosi prelekcję "Przemiany społeczno - polityczne a życie kościoła w Polsce w latach 1989 - 2000". Wizyta potrwa do 17 maja.

* Starosta przemyski Mariusz Grzęda spotkał się z wojewodą podkarpackim Zbigniewem Sieczosiem. Rozmawiano o problemach nowej siedziby starostwa związanych z koniecznością udostępnienia dotychczasowej siedziby na potrzeby Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Starosta przestawił dwa warianty rozwiązania tego problemu. Pierwszy to budowa nowego obiektu w centrum miasta. Koszt inwestycji szacowany jest na 11 milionów złotych. Rozważana jest podstawa lokalizacji w narożniku ulicy Wodnej i Jagiellońskiej. Drugi wariant to uwolnienie dla potrzeb starostwa dwóch obiektów w centrum miasta. Zespół fachowców powołany przez starostę i wojewodę uważa, że lepszy jest wariant pierwszy czyli budowa nowego obiektu.

* 12 maja o godzinie 10.30 w przemyskiej hali sportowej rozpoczynają się trzydniowe targi "Brama Przemyska". Swoje oferty zaprezentuje blisko 80 firm z całego kraju. Większość z nich zaprezentuje materiały i technologie branży budowlanej. Organizatorem targów jest Niezależne Forum Prywatnego Biznesu.

* Radni Gminy Bircza nie udzielili absolutorium zarządowi gminy za wykonanie budżetu za 1999 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowało 9 osób, tyle samo było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Reklama