Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 29.04-05.05.2000 r.

*  W piątek 28 kwietnia w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej gościła ekipa reporterska amerykańskiej telewizji CNN. Telewizja ta realizuje reportaż z granicy Polsko - Ukraińskiej dotyczący przygotowań Polski do wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Specjalnie dla CNN funkcjonariusze z plutonu specjalnego przeprowadzili na przejściu drogowym w Malhowicach pokaz sprawności. W ciągu kilkudziesięciu sekund udało się im obezwładnić trzech groźnych przestępców, którzy polonezem sforsowali szlaban. Reporterzy amerykańskiej telewizji wyrazili swoje uznanie dla umiejętności polskich strażników granicznych.

* Wierni kościoła wschodniego tydzień po świętach wielkanocnych według obrządku łacińskiego świętowali Zmartwychwstanie Pańskie. W Przemyślu w archikatedrze obrządku bizantyjsko - ukraińskiego odbyły się główne uroczystości paschalne. W niedzielny poranek arcybiskup Jan Martyniak odprawił pontyfikalną mszę świętą. Metropolita przemysko - warszawski życzył wiernym, aby zmartwychwstały Chrystus nawiedził ich otwarte domy i serca. W wielkanocny poniedziałek arcybiskup Martyniak przewodniczył pontyfikalnej mszy w jarosławskiej prokatedrze a 2 maja modlił się z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Chotyńcu.

* W Przemyślu obchody rocznicy Konstytucji 3 -go Maja rozpoczeły się 2 maja. O godzinie 16 na wzgórzu zamkowym odbył się Piknik majowy- impreza plenerowa z udziałem przemyskich zespołów artystycznych. O godzinie 19 w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego teatr "Fredreum" przedstawił spektakl "Ożenić się nie mogę". W środę 3 maja o godzinie 16 na Zamku Kazimierzowskim miała miejsce uroczysta sesja podczas której zaplanowano wykład okolicznościowy, wystąpienia przedstawicieli parlamentarzystów i władz lokalnych oraz wręczenie dorocznej nagrody miasta Przemyśla. Po sesji około godziny 17 nastąpiło złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym konstytucję. O godzinie 18 w bazylice archikatedralnej rozpoczął się koncert przemyskiej orkiestry kameralnej "Capella Premisliensis".

* W Przemyślu obchody Święta Pracy odbyły się na rynku miejskim. Wiec zorganizowany został przez członków lokalnych struktur SLD i OPZZ. Podczas wiecu przewodniczący Rady Miasta i Powiatu SLD Franciszek Siwarga oraz przewodniczący Rady Miasta i Powiatu OPZZ Zbigniew Mazurek skrytykowali koalicję rządząca za nieudolne wprowadzanie reform i za zwiększające się bezrobocie.

* Kto jeszcze nie pomyślał o wakacyjnym wypoczynku swoich dzieci - nawet teraz ma w czym wybierać. Komenda Hufca ZHP organizuje w lipcu obóz pod namiotami w Krynicy Morskiej i obóz na Helu. Młodsze dzieci mogą jechać w lipcu na kolonie do Sieniawy k. Rymanowa. Także w lipcu odbędą się dwa turnusy obozu na Słowacji, nad Zemplińską Sirawą. W ośrodku harcerskim w Ruszelczycach można wypoczywać na trzech turnusach do końca sierpnia. Informacje w komendzie na Przystani Wodnej przy ulicy 22 Stycznia oraz telefonicznie pod numerem 670-76-76. Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje 3 imprezy: kolonie wypoczynkowo szkoleniowe w Starym Sączu, kolonie zdrowotne w Lubartowie i kolonie profilaktyczno wypoczynkowe w Gdańsku - Oliwie. Szczegółowe informacje w siedzibie TPD przy ulicy Dworskiego 24 lub telefonicznie 678-33-82.

* 22 gminy z naszego regionu otrzymają w tym roku autobusy szkolne, zakupione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z rezerwy budżetu państwa. Poinformował o tym wojewodę podsekretarz stanu Wojciech Książek. Wykaz gmin, które maja być uszczęśliwione gimbusami, został sporządzony przez rzeszowskie kuratorium oświaty. Brało ono pod uwagę organizację transportu dzieci do szkół i zaangażowanie finansowe gmin w utworzenie racjonalnej sieci szkolnej. Przyjęto także założenie, że w tym roku gmina może dostać tylko jeden ministerialny autobus. Autobusy przyjadą m.in. do Birczy, Cieszanowa, Horyńca, Jawornika Polskiego i Pruchnika. Szkolny pojazd dostaną też gminy Laszki, Adamówka i Wielkie Oczy.

* Po kilku dniach wypoczynku i zabawy, zbliżający się weekend zapowiada się niezwykle pracowicie. 5 maja w Horyńcu w Centrum Rehabilitacji Rolników rozpocznie się konferencja naukowa "Agroturystyka szansą aktywizacji przygranicznego powiatu Lubaczowskiego w aspekcie przystapienia do Unii Europejskiej". Organizatorami są starostwo powiatowe i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu. Spodziewany jest udzial i wystąpienia wielu znanych naukowców zajmujących się tą problematyką. Konferencja potrwa do niedzieli.

* 4 maja imieniny Świętego Floriana, opiekuna Strażaków. Strażackie święto przebiega, jak co roku w pełnym pogotowiu. W kraju jest susza, wzrasta zagrożenie pożarami. Powtarzają się przypadki podpalania traw - od takich wyczynów zaczynają się pożary łąk, lasów a nierzadko zabudowań gospodarczych i mieszkalnych. W Święto Strażaka powtarzamy, że wypalanie traw to szczeniacki wybryk, zagrażający pożarami i powodujący katastrofę ekologiczną. Do końca maja strażnice Państwowej Straży Pożarnej są otwarte dla gości i zwiedzających. Można zapoznać się z pracą strażaków i obejrzeć sprzęt, którego używają.

* Od 10 lat działa w Przemyślu Południowo Wschodni Instytut Naukowy. Powstał jako pozarządowa Polsko - Ukraińska placówka badawcza, wydawnicza i edukacyjna. Instytut prowadzi badania nad kulturą i stosunkami Polsko - Ukraińskimi na przestrzeni wieków, a ich efektem jest wydanie ponad 30 książek poświęconej problematyce ukrainoznawczej i mniejszościom narodowym. Instytut prowadzi tez bibliotekę licząca obecnie ponad 10 tysięcy woluminów, książek i czasopism, wydanych w większości na Ukrainie. We władzach instytutu są osoby narodowosci polskiej i ukraińskiej. Jego współpracownikami są m.in. ukraińscy naukowcy ze Lwowa, Kijowa i Lucka. Instytut przyznaje własna nagrodę naukową imienia Marcelego Handelsmana w kategorii prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Instytut południowo wschodni, którego dyrektorem jest Stanisław Stępień, popiera utworzenie w Przemyślu uniwersytetu polsko-ukraińskiego.

* W lasach województwa podkarpackiego ogłoszono trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W najbardziej zagrożonych nadleśnictwach rozważana jest możliwość wprowadzenia zakazu wstępu do lasu. Ostatnio wilgotność ściółki wynosiła zaledwie 11 procent , powietrza nieco ponad 50 procent. Najgorsza sytuacja jest w nadleśnictwach: Sieniawa, Radymno, Oleszyce, Narol i Lubaczów. W ciągu ostatnich kilku dni w regionie strażacy gasili ponad 40 pożarów przede wszystkim młodniku i poszycia leśnego.

* 5 maja o godzinie 10 na terenie Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego w Przemyślu przy ulicy Monte Cassino rozpoczną się okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Weźmie w nich udział blisko 20 zespołów ze szkół ponadpodstawowych z terenu byłego województwa przemyskiego. Mistrzostwa zainaugurują obchody Tygodnia PCK, obchodzonego pod hasłem "Pomagamy potrzebującym - bądź z nami".

* Trzy czwarte podkarpackich piekarń, skontrolowanych ostatnio przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Rzeszowie, nie spełniało wymogów produkcji pieczywa. Z kontroli wynika, że właściciele nagminnie lekceważą obowiązek posiadania aktualnych badań produktów; co druga piekarnia fałszuje datę trwałości swych wyrobów i nie podaje pełnych informacji na etykietach. Brud urągający wszelkim zasadom higieny odnotowano w aż 14 proc. zakładów piekarniczych.

* Sanepid skontrolował prawie 100 proc. podkarpackich piekarń. Zły stan sanitarny odnotowano w 40 obiektach. Brudne i zapuszczone były aż 33 skontrolowane zakłady, przy czym obecność szkodników i gryzoni stwierdzono nie tylko w nich. 14 piekarń posiadało stare, niesprawne urządzenia. No cóż, chleb jaki jemy może zawierać różne dodatki. Szkoda, że kontrole tak mało przynoszą pożytku, bo właściciele wolą płacić mandaty, niż inwestować w poprawę jakości pieczywa.

* W Przemyślu rozpoczyna się 6 maja XXII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych. Przesłuchania konkursowe odbywać się bedą w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kulturalnego. O godzinie 20 rozpocznie się szczególnie uroczysty koncert przemyskiej kapeli folkloru miejskiego "Fidelis", która obchodzić będzie jubileusz 10- lecia powstania. W niedziele w samo południe tradycyjnie już na przemyskim rynku odbędzie się koncert plenerowy. O godzinie 18 w centrum kulturalnym rozpocznie się koncert galowy laureatów połączony z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród. Gościem wieczoru będzie Alosza Awdiejew, który wystąpi z własnym recitalem. Ten popularny piosenkarz zasiądzie w tegorocznym jury. Oprócz niego kapele oceniać będą: etnomuzykolog Kazimierz Miller, ceniony przemyski muzyk Antoni Guran oraz szef lwowskiej kapeli podwórkowej "Ta joj" Kazimierz Galikowski.

* W Przemyślu odbył się V Ogólnopolski Konkurs Tańca Towarzyskiego o puchar Prezydenta Miasta. Wzięło w nim udział ponad 70 par z Częstochowy, Lublina, Zamościa, Rzeszowa, Krosna, Nowego Sącza, Krakowa i Jastrzębia. Zawodnicy zaprezentowali się w tańcach standartowych i latynoamerykańskich. W tańcach standartowych najlepsi okazali się: Karolina Bogatko i Krzysztof Jjajdek z Lublina oraz Katarzyna Kołodziej i Robert Filak z Krosna. W tańcach latynoamerykańskich Joanna Jagustyn i Rafał Zakielarz z Przemyśla oraz Małgorzata Gwoździk i Jakub Grzybek z Częstochowy.

* W niedzielę w Przemyskim Centrum Kulturalnym odbył się Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego "Taneczny Krąg". Wzięło w nim udział kilkanaście grup folklorystycznych z pięciu województw: lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Swoje umiejętności dzieci i młodzież zaprezentowali w suitach tanecznych, tańcach narodowych i zabawach ludowych. Tytuł laureata przeglądu jury postanowiło przyznać zespołowi tańca ludowego Hrubieszowskiego Domu Kultury. Pierwsze miejsce otrzymał zespół tańca ludowego "Mali Łopuśnianie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, miejsce drugie przyznano dzieciecemu zespołowi tańca ludowego "Tradycja" z Rzeszowa i miejsce trzecie zespół pieśni i tańca "Przemyśl". Wyróżnienia otrzymali: dziecięcy zespół ludowy "Koniczynka" z Wyszatyc , dzieciecy zespół taneczny "Okrasa" z Pawłowa, zespół folklorystyczny z Piecuchy z Nawojowej oraz zespoły z Pustkowa, Sandomierza i Łańcuta.

* Rozstrzygnęły się wojewódzkie eliminacje 45 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii poezji śpiewanej wygrała Anna Karamon z Jasła, II miejsce zajęła Jadwiga Gut z Leżajska, a 3 - ex equo Anna Czarniecka z Przemyśla i Magda Trojanowska z Rzeszowa. W turnieju "Wywiedzione ze słowa" wygrała Ewa Golczewska z Przemyśla, 2 miejsce zdobyła Anna Sikora z Dębicy. W turnieju teatrów jednego aktora pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Wojciechowska, drugie Katarzyna Dzierzawin - obie z Przemyśla. Laureatki pierwszych miejsc pojada na Przeglądy Centralne.

Reklama