Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 15.04-21.04.2000 r.

* Podczas X Walnego Zebrania Delegatów Regionu "Ziemia Przemyska" NSZZ "Solidarność" nie udzielono pełnego poparcia dla kandydatury Mariana Krzaklewskiego na prezydenta RP. Czterdziestu pięciu delegatów poparło kandydaturę Krzaklewskiego, dwudziestu dwóch wstrzymało się od głosu a siedmiu było przeciw.

* Podczas ostatniej sesji przemyscy radni uchwalili dwie rezolucje. Pierwsza z nich to apel do premiera o zabezpieczenie w budżecie państwa pieniędzy dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Starostwa Powiatowego. Jak już  informowaliśmy rządowa komisja majątkowa nakazała zwrócić budynek muzeum w ciągu pięciu lat Kurii Archidiecezjalnej obrządku Bizantyjsko - Ukraińskiego. W drugiej rezolucji Rada Miasta postanowiła zwrócić się do Sejmu o odrzucenie veta prezydenta i poparcie ustawy dotyczącej zakazu pornografii.

* Msza Święta odprawiona w intencji zamordowanych w Katyniu Polaków zainaugurowała w Cieszanowie obchody 60-tej rocznicy zbrodni NKWD. Po nabożeństwie kapelan Sybiraków Michał Opaliński poświęcił tablicę pamiątkową umieszczoną obok Krzyża Katyńskiego. Uroczystości, w których uczestniczyła młodzież, delegacje miejscowych zakładów pracy, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń patriotycznych zakończył apel poległych.

* W Przemyślu obradowała sejmowa komisja do spraw łączności z Polakami za granicą. Dyskutowano między innymi o możliwościach zwrotu majątku mieszkającym na Ukrainie Polakom oraz o zwiększeniu pomocy dla Polaków ze środkowej i wschodniej Ukrainy. Wiceprzewodniczący komisji Wit Majewski uważa, że problemy z którymi borykają się Polacy na Ukrainie muszą być rozwiązane w sposób rozważny bez szkody dla rozwoju polsko - ukraińskich stosunków.

* W Przemyślu zakończyło się trzydniowe archidiecezjalne spotkanie młodych. Kilku tysięczna rzesza  młodych ludzi została gościnnie przyjęta przez mieszkańców miasta. Kulminacyjnym punktem spotkania była niedzielna eucharystia . Na zakończenie mszy metropolita przemyski arcybiskup Józef Michalik pobłogosławił kilkanaście tysięcy małych chlebów następnie rozdawał je uczestnikom spotkania. Mottem archidiecezjalnego spotkania były słowa z ewangelii świętego Jana "Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas". Według naszych informacji ilość interwencji policyjnych nie odbiegała od normy. W piątek, sobotę i niedzielę oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji zanotował łącznie 127 interwencji. Znaczna ich część była związana z mieszkańcami Przemyśla. W izbie wytrzeźwień w tym okresie wylądowało 20 osób. Jedynie straż miejska miała zdecydowanie więcej pracy. W ciągu ostatnich trzech dni strażnicy interweniowali 320 razy.

* W Przemyślu trwa akcja pomocy dla Polaków na wschodzie "Święta dla wszystkich". Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Przemyskiej i harcerze zbierają żywność, odzież i książki, które jeszcze przed Wielkanocą trafia do ponad dwustu rodzin na Ukrainie. Tylko w tym roku różne przemyskie organizacje i stowarzyszenia wysłały na Ukrainę cztery tony książek i podręczników do nauki języka polskiego.

* W Mielnowie nadal trwa post dwóch braci, którzy wspólnie z matką zamknęli się w rodzinnym domu, którego nie opuszczają od 40 dni. Do tej pory nikomu nawet najbliższej rodzinie nie udało się wejść do tej niecodziennej pustelni. Policja twierdzi, że nie może interweniować, gdyż polskie prawo nie zabrania opuszczanie własnego domu. Największym problemem jest stan zdrowia matki, która cierpi na cukrzycę. Na szczęście święta coraz bliżej i jest szansa, że bracia zgodnie ze swoją deklaracją zakończą post i pozwolą rodzinie wejść do mieszkania.

* Jeśli wojewoda podkarpacki przyzna rację członkom Stowarzyszenia Gastronomów i Handlowców Ziemi Przemyskiej, którzy w piśmie do niego twierdzą, że słynna uchwała prohibicyjna rady miejskiej była niezgodna z prawem, to już niebawem będzie można spodziewać się kolejnego uszczuplenia miejskich finansów. Przewodniczący stowarzyszenia powiedział, że będą domagać się władz zadośćuczynienia po 205 złotych na każdego zatrudnionego, gdyż w takiej wysokości ponieśli straty. Stowarzyszenie nie wyklucza podjęcia innych akcji jeśli współpraca z miastem nadal nie będzie się układała. Według stowarzyszenia może dojść nawet do referendum w sprawie odwołania rady miejskiej.

* W piątek 14 kwietnia w Rzeszowie wręczono nagrody w konkursie organizowanym przez gazetę codzienną nowiny "Człowiek Podkarpacia". W gronie sześciu laureatów znalazła się przemyska poetka Teresa Paryna, która została laureatką w dziedzinie kultury. Tresa Paryna w 1999 roku była laureatką sześciu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

* Jak wynika z najnowszych badań opinii publicznej Demoskop-u ponad połowa mieszkańców Podkarpacia jest zadania, że Polska powinna przystąpić do Unii Europejskiej. Podczas spotkania z samorządowcami, przedstawicielami związków zawodowych i środowisk gospodarczych z Podkarpacia pełnomocnik rządu do spraw negocjacji z Unią Europejska przekonywał zebranych do idei zjednoczenia ze wspólnotą. Jego zdaniem zjednoczenie znacznie poprawi sytuacje naszego regionu.

* Kraje zachodnie bardzo dobrze oceniają pracę polskich celników. Duży wkład w kształtowaniu takiej opinii ma również ośmiuset osobowa załoga Urzędu Celnego w Przemyślu, który pod względem uzyskiwanych dochodów z cła i podatku zaliczane jest do najlepszych w kraju. Przemyski Urząd Celny ma w swej strukturze 12 oddziałów i 18 posterunków celnych w województwie podkarpackim i lubelskim. Kilka dni temu podczas spotkania z przemyskimi celnikami prezes Głównego Urzędu Ceł Zbigniew Bujak wręczył nominacje na stanowiska kierownicze. Na stanowisko dyrektora został powołany ponownie Henryk Woźniak, który kieruje celnikami już od dziesięciu lat. Na wniosek nowego dyrektora jego zastępcami zostali: Józef Marek, Stanisław Trojnar i Ryszard Ryfiak.

* Przez Podkarpacie nie będzie przebiegała autostrada. Planowany odcinek autostrady A4 od Krakowa do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej będzie miał rangę drogi ekspresowej. Zmianę taka planuje Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych. Czyżby Podkarpacie było już Polską "C"? Czy nią dopiero będzie? Proponujemy na koszt Rządu zaorać całe Podkarpacie. Będzie tu rosła kukurydzka na płatki śniadaniowe dla autostradowych kacyków.

* W czwartek 20 kwietnia do Kosowa wyjechało (starym "Autosanem") około 50 żołnierzy z Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych. W lipcu dołączy do nich ponad 750 -ciu polskich i ukraińskich żołnierzy a także żołnierze litewscy. Na czele stworzonej grupy bojowej stanie podpułkownik Bogdan Tworkowski. Ciekawe czy stary "Autosan" wytrzyma tyle kursów?

* Senator Witold Kowalski zwrócił się do premiera Jerzego Buzka z wnioskiem o ujęcie w planie inwestycji centralnych budowy siedziby dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Decyzją komisji majątkowej przy radzie ministrów dotychczasowa siedziba zostanie zwrócona kościołowi greko- katolickiemu. Nie polemizując z zasadami i trybem działania komisji, senator Kowalski stwierdza, że jeśli rząd podejmuje takie decyzje to powinien to robić na swój rachunek a nie obciążać wykonaniem samorządu. Kowalski uważa, że sprawa powinna zostać załatwiona w taki sam sposób jak odbyło się przekazanie budynku przy ulicy Basztowej czyli, że rząd powinien przekazać pieniądze na budowę nowej siedziby muzeum.

* W sobotę w Centrum Kulturalnym w ramach Sejmiku folklorystycznego zorganizowano konkurs na najpiękniejszą pisankę. Prace wykonano w różnych technikach nic więc dziwnego, że nagrody przyznano w kilku kategoriach. Wśród nagrodzonych znalazły się prace wykonane przez Danutę Pocztar z Przemyśla, Czesławę Jajugę z Siedlisk oraz Wandę Szybiak z Iskani. Obyczaje wielkopostne i wielkanocne zostały przybliżone uczestnikom sejmiku przez dr Krzysztofa Ruszela z muzeum etnograficznego z Rzeszowa.

* Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Obowiązkowym elementem wiosennych, Wielkanocnych Świąt jest przecież jajo - symbol nowego życia. A jeśli już o tym mowa - warto przyjrzeć się bocianom - bo przecież bez nich nie byłoby nowego życia. Każdy przecież wie, skąd się biorą dzieci. Ale czy rzeczywiście te długonogie ptaki o czerwonych dziobach mają wyraźny wpływ na ludzką populację? Jeśli tak, to gmina Stubno powinna szczycić się największym w regionie przyrostem naturalnym. Jest tam dużo bocianów, ale czy dzieci też przybywa? Bocianie gniazda w Stubnie policzyła reporterka tygodnika, Dorota Szturm, która doliczyła się 27 gniazd i około 160 bocianów..

* Jak mówi przysłowie - Polak, Węgier - dwa bratanki. Być może dlatego w Węgierskiej Wiośnie Ludów, w połowie XIX wieku, uczestniczyło tak wielu Polaków. Pisze o tym konsul generalny Republiki Węgierskiej, Istvan Kowacz w swej najnowszej książce, której promocja z udziałem autora odbyła się ostatnio w Zarzeczu. Honory gospodarza w dawnej siedzibie Dzieduszyckich pełnił wójt gminy Zarzecze - Wiesław Kubicki. W miejscowym Domu Kultury otwarto tez wystawę pt. "500 lat husarii węgierskiej". Ekspozycja będzie czynna do końca kwietnia.

* Od września dwutysięcznego roku szkoła podstawowa numer 16 oraz gimnazjum numer 4 zostaną połączone w Zespół Szkół z oddziałami integracyjnymi. Szkoły te obecnie prowadza klasy integracyjne, do których uczęszczają dzieci niepełnosprawne. Obie placówki funkcjonują w tym samym budynku przy ulicy Grunwaldzkiej. Szkoła wyposażona jest w podjazdy, windy i toalety przystosowane dla niepełnosprawnych dzieci.

* Metropolita przemysko - warszawski obrządku bizantyjsko - ukraińskiego arcybiskup Jan Martyniak spotkał się z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim. Głównym powodem wizyty była sprawa zadośćuczynienia majątkowym roszczeniom kościoła greckokatolickiego w Przemyślu. Po wizycie u arcibiskupa Jana Martyniaka marszałek Sejmu spotkał się z księdzem arcybiskupem seniorem Ignacym Tokarczukiem oraz posłami AWS Krzysztofem Kłakiem i Adamem Łozińskim. Marszałek Sejmu gościł na Podkarpaciu z wizytą prywatną.

* 28 i 29 kwietnia odbywać się będą w Przemyślu Pierwsze Podkarpackie Dni Onkologiczne. Głównym organizatorem spotkania jest dyrekcja i oddział chirurgii Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Uroczystego otwarcia konferencji dokona lekarz Maciej Lewicki. Wykład inauguracyjny wygłosi ksiądz profesor Marian Wolicki - kierownik katedry psychologii na papieskim fakultecie w Poznaniu. Tematem wykładów będzie: rak jelita grubego, zmiany przerzutowe w wątrobie w przebiegu raka jelita grubego -metody i postępy leczenia oraz postępowanie w przewlekłym bólu nowotworowym w codziennej praktyce klinicznej. Wygłoszą je miedzy innymi: profesor Marek Nowacki - dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie, pułkownik doktor habilitowany Cezary Szczylik oraz doktor Józef Kładny. Podkarpackie dni onkologiczne mają na celu zapoznanie lekarzy onkologów z najnowszymi metodami diagnostyki i terapii onkologicznej.

* Z przemyskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy otrzymaliśmy informacje o sytuacji na ryku pracy na terenie dawnego województwa przemyskiego na 31 marca tego roku. Według tych statystyk liczba bezrobotnych zwiększyła się w ciągu miesiąca o 262 osoby. Liczba bezrobotnych wzrosła w rejonie Przemyśla o 237 osób a w rejonie Jarosławia o 56 osób. Nieco pocieszający jest fakt, że w tym samym okresie nastąpił nieznaczny spadek liczby bezrobotnych w Lubaczowie i Przeworsku, odpowiednio o 7 i 24 osoby.

* 19 kwietnia zakończyła się w Przemyślu wizyta przedstawicieli Austriackiego Czarnego Krzyża, organizacji, która zajmuje się opieką nad grobami wojskowymi Austriaków. Peter Rieser, który objął przewodnictwo po śmierci Hugo Millera podziękował przemyślanom, którzy mimo nienajlepszej sytuacji materialnej dbają o cmentarze żołnierzy austriackich. Austriacy obiecali także pomoc w uzyskaniu kopii map i planów Twierdzy Przemyśl, które znajdują się w Austrii..

* W Birczy już trwają przygotowania do przeglądu "Tropem Jasia i Małgosi". Udział zgłosiło kilkanaście zespołów reprezentujących powiaty jarosławski, przeworski i przemyski. Zaprezentują teatrzyki żywego planu i przedstawienia lalkowe. Oceną zajmie się nie tylko komisja fachowców, ale i jury dziecięce złożone z najlepszych uczniów birczańskich szkół. Hitem wśród tegorocznych nagród będzie "Dzwonek Calineczki" - miniatura dzwonu wykonana przez przemyskich ludwisarzy Waldemara Olszewskigo i Witolda Sobola z Odlewni Dzwonów Jana Felczyńskiego. Trofeum to przeznaczone jest dla zespołu lub autora najlepszej oprawy muzycznej widowiska.

* Wójt gminy Bircza Józef Żydownik i przewodniczący Porozumienia Gmin w Cabinach na Słowacji podpisali porozumienie o współpracy. Strony zapewniają, że uczynią wszystko aby przyjaźnie powiązać obie gminy i współpracować na niwie gospodarczej, kulturalnej, sportowej i turystycznej. Już 11 i 12 maja goście ze Słowacji przyjadą do Birczy, aby obserwować występy zespołów prezentujących spektakle teatralne w 23 przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych "Tropem Jasia i Małgosi".

* W Wielki Piątek franciszkanie w Kalwarii Pacławskiej organizują Misterium Męki Pańskiej na dróżkach kalwaryjskich. To znakomity środek przekazu podstawowych prawd wiary i łatwy sposób do ich przyjęcia przez człowieka. Podczas misteriów kalwaria staje się prawdziwą Jerozolimą, a pielgrzymki do niej odzwierciedlają podróże do Ziemi Świętej. Nazwa Kalwaria pochodzi przecież od łacińskiej nazwy skalistego wzgórza koło Jerozolimy - miejsca ukrzyżowania Chrystusa. Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii rozpocznie się o godzinie 15 na Gradusach, przy Ratuszu Piłata.

* Coraz popularniejsze jest spędzanie świąt i weekendów poza domem. W tym roku prawdziwy wiosenny szturm przezywają Bieszczady i Beskid Niski. Miejsca w najlepszych pensjonatach i schroniskach na weekend od 28 kwietnia do 3 maja już są sprzedane. Jeśli ktoś jeszcze teraz zdecyduje się na wyjazd - czekają miejsca w gospodarstwach agroturystycznych. Jedna doba z całodziennym wyżywieniem w pokoju o przyzwoitym standardzie kosztuje 20 złotych.

* Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Nienadowej nadal będą jeździć na praktyki do Niemiec. Szkoła przedłużyła nawiązaną 6 lat temu współpracę z dwoma tamtejszymi zakładami rolnymi - Agro-GLIEN w Paaren i Agrar w Kienebergu. Uczniowie poznają organizację pracy i nowoczesne technologie w niemieckich gospodarstwach. Cechuje je wysoki stopień mechanizacji. Na 100 hektarów rolnych użytków przypada tam tylko jeden pracownik. Zakłady, w których praktykują nienadowscy uczniowie, zajmują się uprawą zbóż, ziemniaków, szparagów, hodowlą bydła mlecznego i opasów. Mają własne przetwórnie mleka, gdzie wytwarzają sery i jogurty. W całym procesie upraw, hodowli i produkcji używane są specjalne systemy informatyczne. Uczniowie z Nienadowej otrzymują w Niemczech bezpłatne zakwaterowanie, a za swoja pracę dostają wynagrodzenie wg niemieckich stawek.

* Biała flota na Zalewie Solińskim jest już gotowa do letniego sezonu. Pierwsze próbne rejsy odbyły się kilka dni temu. Oficjalny sezon żeglugowy zaczyna się 1 maja, ale niektóre rejsy już są zarezerwowane. Każda rekreacyjna przejażdżka po zalewie trwa niecałą godzinę. Przyjemność jest warta zachodu. Zwłaszcza miłośnicy filmu Marka Piwowskiego mogą przekonać się na własnej skórze, jak wygląda wypoczynek w pięknych okolicach i dziewicza przyroda.

* Na początku maja w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu odbędzie się konferencja naukowa pod nazwą "Agroturystyka szansą aktywizacji przygranicznego powiatu lubaczowskiego w aspekcie przystąpienia do Unii Europejskiej". Przyjedzie wielu znanych naukowców zajmujących się tą problematyką. Konferencję organizują Starostwo Powiatowe i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Jarosławiu.

* Przemyśl należy do elitarnej grupy miast, które posiadają w swoich granicach administracyjnych rezerwaty przyrody. Sama przynależność do elity to nie wszystko skoro w grodzie nad Sanem, rezerwaty przyrody posiadają połamane ogrodzenia i bardziej przypominają zachwaszczone pole niż obiekt prawnie chroniony. Rezerwat "Winna Góra" zajmuje 0,10 ha i na jego terenie powinna być chroniona wisienka karłowata. Drugi rezerwat to "Jamy" o powierzchni 2,01 ha, gdzie głównym gatunkiem podlegającym ochronie jest len austriacki. Urząd Miejski w Przemyślu twierdzi, że rezerwaty są w gestii województwa. Może więc czas na porozumienie na linii wojewoda UM Przemyśl i przekazanie rezerwatów miastu.

* Stowarzyszenie Hobbystów Transportu Szynowego z Kwidzyna zaprasza na cykl "Kolej na kolej". Pierwsza impreza rozpocznie się od przejazdu specjalnym pociągiem na trasie Chojnice - Nakło nad Notecią i z powrotem. Będzie to okazja nie tylko do zabawy i spotkań z innymi pasjonatami, ale i do powołania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Samorządów na Rzecz Utrzymania Transportu Szynowego. W dobie, gdy monopolista - Polskie Koleje Państwowe likwidują więcej linii, niż uruchamiają - samorządowe koleje mogą być przyszłością szynowego transportu. Po spotkaniu nad Notecią, szykują się kolejne: przejazd po sieci kolei prywatnych na górnym Śląsku, wycieczki po trasach kolei górniczych a nawet objazdy autobusami szynowymi i kolejkami podziemnymi. Sądzimy, że cykl "Kolej na kolej" zainteresuje zwłaszcza te osoby, które na naszym terenie oblegają przeworską i bieszczadzką wąskotorówkę.

* Grupa ponad 30 obywateli Rumunii, nielegalnie przebywających na terenie Rzeczypospolitej, nie spędzi Świąt Wielkanocnych w naszym kraju. 20 kwietnia Rumuni przez kilka godzin przebywali w Przemyślu i byli przygotowywani do wydalenia z Polski. Podstawiono dla nich autobusy. Rumuni, którzy zamierzali pozostać w Polsce lub nielegalnie wyjechać stąd do Europy zachodniej - zostali deportowani przez przejście graniczne w Medyce.

* Kolejna plenerowa impreza, która na pewno ściągnęłaby na przemyski rynek tysiące mieszkańców - nie może odbyć się w tym miejscu. Prezydent Tadeusz Sawicki nie wyraził zgody na zorganizowanie studenckiego święta Juvenalia 2000. Studentów nie zraża prezydencki zakaz, choć przyznają, że barwny korowód żaków i koncert grupy T. Love lepiej sprzedałyby się w centrum miasta, niż na obrzeżach. Na przeszkodzie stoi jednak piwo, które w czasie imprezy chce serwować jeden ze sponsorów. Na piwo w Rynku nie zgadza się prezydent miasta. Czyżby prezydent Sawicki nie lubił piwa, czy tylko udaje?

* Władzom Jaroslawia piwo nie przeszkadza. Głównym sponsorów mającej się tam odbyć Wielkiej Majówki są Tyskie Browary Książęce. Majówkę zaplanowano na pierwsze 3 dni maja. Jej program jest szczelnie wypełniony przez imprezy sportowe, rekreacyjne i muzyczne. Dzieci i dorośli zmierza swe siły zarówno w sportach popularnych, jak piłka nożna, siatkówka i tenis, jak w mniej znanych dyscyplinach - jak wyścig w workach. Mieszkańcy Jarosławia wezmą udział w 18 jarosławskim jarmarku muzycznym i w biesiadzie polskiej, posłuchają zespołów z Podkarpacia. Na koncerty przyjadą też artystki z teatru Buffo Janusza Józefowicza i zespól Lombard. Patronat nad Wielką Majówką objęły Radio HOT i tygodnik Życie Podkarpackie.

* Ferie to dobry czas do rozmów o szkole. W większości podstawówek obowiązuje punktowy system oceny zachowania uczniów, służący do wystawiania końcowej noty na świadectwie. Np. w szkole nr 14 dla uzyskania zachowania wzorowego trzeba mieć 200 lub więcej punktów, a jeśli uczeń ma mniej niż 100 punktów dostaje ocenę nieodpowiednią - najgorszą w 4-stopniowej skali. Na początku roku szkolnego uczeń dostaje limit 150 punktów, od których odlicza się karniaki za przewinienia. przeszkadzanie na lekcjach i ignorowanie nauczyciela na ulicy to minus 5 punktów, bójka- minus 10. Brak obuwia zastępczego kosztuje tylko minus 2, tyle samo ile spóźnienie na lekcję. Najdroższe jest palenie i picie alkoholu- aż minus 50. Można też zarobić punkty dodatnie - za pomoc kolegom w nauce nawet 10 punktów, a za udział w olimpiadzie i zawodach sportowych - do 30 punktów. Jedno jest pewne - jeśli punktacja nie poprawia zachowania, to z pewnością uczy rachunków.

Reklama