Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 24.11-30.11.2014 r.

• Oryginały historycznych dokumentów są lepiej chronione, a skany dostępne szerszemu gronu badaczy zainteresowanych historią. Archiwum Państwowe w Przemyślu kupiło profesjonalne skanery dziełowe. To urządzenia Scan Master A2+ oraz Metis Alfa A2.
- Umożliwiają wykonywanie wysokiej jakości kopii cyfrowych materiałów archiwalnych w postaci ksiąg, poszytów i luźnych kart w o formacie 630 na 420, czyli A2+ - mówi Grzegorz Łanocha, kier. działu konserwacji i digitalizacji AP w Przemyślu. Zakup urządzeń był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach IV edycji rządowego Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet "Digitalizacja” na lata 2014 i 2015. Przemyski projekt został wysoko oceniony. Uplasował się na 10. lokacie, wśród 42 instytucji, które otrzymały pozytywną opinię oceniających. W tej edycji o dofinansowanie ubiegało się 112 instytucji z całego kraju. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 274 tys. złotych. To koszty zakupu urządzeń oraz prac w ramach digitalizacji. Na czym polega ten proces? Materiały archiwalne, po poddaniu ich zabiegom konserwatorskim, są skanowane. Jako plik graficzny trafiają do komputera. W takiej postaci są wysyłane do Internetu.
- Ten zakup jest niezwykle trafiony, wprost genialny. Korzyść jest podwójna. Na świecie na popularności zyskuje genealogia, czyli poszukiwanie własnych korzeni. Coraz częściej opiera się ona na badaniu źródeł w Internecie. Jednak jak czegoś nie ma w sieci, to trzeba szukać tradycyjnymi metodami, pójść od archiwum i poprosić o konkretne dokumenty. Digitalizacja ułatwia pracę pasjonatom. Druga korzyść to ochrona oryginalnych dokumentów - mówi Janusz Motyka, wieloletni prezes Galicyjskiego Towarzystwa Genealogicznego. W ramach projektu zostanie zdigitalizowany zespół archiwalny 148 Parafia Greckokatolicka w Przemyślu z lat 1586 - 1947. To 356 jednostek archiwalnych, co przełoży się na łączną liczbę ponad 60 tys. skanów. Zostaną one, wraz z opisem, bezpłatnie udostępnione na portalu www.szukajwarchiwach.pl oraz na stronie internetowej przemyskiego archiwum.

Reklama