Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 25.03-31.03.2000 r.

* 30 marca w Sieniawie marszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca i wicewojewoda lwowski Taras Fedak podpisali porozumienie o współpracy. Współpraca pomiędzy województwem podkarpackim a obwodem lwowskim polegała będzie miedzy innymi na wymianie kulturalnej, naukowej i wzajemnej pomocy w wypadku katastrof i klęsk ekologicznych. Porozumienie wymienia ponadto takie dziedziny współpracy jak: budownictwo i gospodarka przestrzenna, rozwój komunikacji i transportu, handel, rolnictwo i przemysł rolno spożywczy. Ukraińcy chcą przede wszystkim korzystać z polskich doświadczeń we wprowadzaniu reform i prywatyzacji państwowych firm. Władze Podkarpacia liczą, że podpisanie umowy pozwoli uniknąć nieporozumień dotyczących mniejszości narodowych. Marszałek Podkarpacia i wicewojewoda lwowski zdecydowali, że będą organizować spotkania, na których wyjaśniane będą wszelkie nieporozumienia na tle narodowościowym.

* Już za kilka dni spółdzielnie mleczarskie z Podkarpacia nie będą współpracować z blisko tysiącem dostawców. Jest to skutek wejścia w życie Europejskiej Normy Jakości Mleka, która wyklucza skup surowca trzeciej klasy. Podstawą do zerwania umów z rolnikami są wyniki badań jakościowych z trzech ostatnich miesięcy.

* Z myślą o burzeniu murów oddzielających narody, tworzeniu dobrego klimatu w stosunkach polsko - ukraińskich, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi uczestnicząc w pracach kapituły pojednania realizuje projekt budowy ekumenicznego domu pomocy społecznej w Prałkowcach koło Przemyśla. Działalność tej wielofunkcyjnej placówki - pierwszej tego typu w Polsce - będzie miała na celu zbliżenie ludzi niezależnie od narodowości i wyznania. Ekumeniczny dom pomocy społecznej w Prałkowcach będzie świadczyć pomoc charytatywno - socjalno - medyczną oraz rehabilitacyjną i szkoleniową. Do tego rodzaju działalności przewidziano wielofunkcyjne pomieszczenia, które odpowiadają standardom europejskim. Docelowo dom przewidziano na 60 osób.

* Dyskoteki, mecze, festyny i pikiety zabezpieczała w ubiegłym roku Przemyska Straż Miejska. Od 19 stycznia, kiedy odbywały się uroczystości Jordan, aż do nocy sylwestrowej na Rynku - strażnicy zabezpieczyli ponad 70 imprez masowych. Wśród nich znalazły się zarówno wydarzenia stwarzające duże zagrożenie porządku publicznego - np. wyjście żołnierzy do rezerwy, jak i wydarzenia na pozór nie wymagające interwencji Straży - np. Opłatek u sióstr Felicjanek. Szczegółowy raport z działalności Straży Miejskiej możemy przeczytać w najnowszym numerze biuletynu "W służbie Społeczności Lokalnej", a także w internecie. Przemyska Straż Miejska jako pierwsza założyła w sieci własną witrynę: www.sm.przemysl.pl.

* Prawdopodobnie w maju rozpocznie się budowa nowoczesnego centrum handlowego na terenie targowiska przy ul. Sportowej w Przemyślu. Postawi je niemiecka firma, której nazwa na razie nie jest oficjalnie znana. W centrum będzie ogromny sklep spożywczy i mniejszy o profilu przemysłowym. Obok prawdopodobnie stanie stacja benzynowa Aral i restauracja Mc Donald's. Przewidziano też budowę parkingu na 300 samochodów. W nowym centrum handlowym znajdzie pracę ponad 200 osób. Czy będą to obecni dzierżawcy bazarowych budek - nie wiadomo. Centrum handlowe ma być uruchomione we wrześniu.

* W ubiegłym tygodniu w Wyszatycach gruchnęła wieść, że na szybie jednego z domów ukazała się Matka Boska. Wypatrzył ją właściciel gospodarstwa, Jan Joniec, gdy rąbał drewno na podwórku. Wkrótce zjawisko wzbudziło powszechne zainteresowanie. większość zgromadzonych na podwórku mieszkańców wsi i okolic uznało plamę za cud. Emilia Joniec i jej synowie jeszcze tego samego dnia obwieścili, że postawią pod oknem kapliczkę. Zjawisko widoczne jest do dziś, ale żaden przedstawiciel Kościoła nawet nie przyszedł go pooglądać. Wypowiedział się za to Krzysztof Paszkowski, radiesteta z Ustrzyk Dolnych, potwierdził autentyczność objawienia i zapewnił, że cudowna szyba chroni przed "negatywnymi wibracjami nienarodzonych dusz".

* Podczas, gdy jarosławscy biznesmeni świętują 10-lecie, przemyscy maja kłopoty. Niezależne Forum Prywatnego Biznesu uważa, że uchwała zarządu miasta dotycząca zwolnienia kierowców z opłat parkingowych jest niezgodna z prawem. Przedstawiciele forum, które ma około 330 miejsc parkingowych twierdzą, że o tym iż nie będą pobierać opłat - dowiedzieli się z gazet. Urząd Miasta zamieścił w gazetach ogłoszenia o bezpłatnym parkowaniu na terenie miasta przez cały kwiecień. Z ogłoszenia wynika, że bezpłatne będzie parkowanie na wszystkich, a więc także na prywatnych parkingach. Przedstawiciele forum wydali oświadczenie w którym sugerują, że sprawa ma podtekst polityczny.

* Dyrektor Oddziału Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. w Przemyślu, Tadeusz Wójcik podziękował nam za dotychczasową współpracę, którą - jak zapewnia - zawsze wysoko cenił. Uważał współpracę z lokalnymi mediami za ważny element w funkcjonowaniu banku. przyjmując życzenia samych sukcesów zawodowych i pomyślności w życiu osobistym - dziękujemy Tadeuszowi Wójcikowi za rzetelne informowanie o działalności oddziału. Równocześnie pragniemy mu życzyć pomyślności w nowym miejscu pracy - od maja będzie to rzeszowski oddział BGŻ. Nowym dyrektorem przemyskiego oddziału będzie Jan Bartmiński, dotychczas odpowiadający za promocje i marketing w tym banku.

* Od przyszłego tygodnia w Przemyślu rozpoczną się prace przy remontach cząstkowych uszkodzonych nawierzchni bitumicznych. Zarząd Dróg Miejskich za naszym pośrednictwem prosi kierowców o wyrozumiałość i ostrożną jazdę. Remont cząstkowy nawierzchni rozpocznie się za kilka dni a już teraz na ulicy Jagiellońskiej przystąpiono do kontynuacji rozpoczętych w ubiegłym roku prac przy budowie wspornika nad skarpą w celu poszerzenia jezdni.

* W ostatnim czasie z mostu kolejowego na ul.22-go Stycznia spadło kilka żelbetonowych płyt, którymi jest wyłożony most. Płyty spadły na chodnik i pokryty trawą teren nad Sanem. Czas już, aby właściciel mostu - sekcja mostów z Przeworska - zajął się tym problemem. Chyba, że na spacer po deptaku nad Sanem będziemy chodzić w kaskach. ( przyp. W&J )

* W sobotę, 25 marca, 43 funkcjonariuszy wcielonych do służby kandydackiej złożyło ślubowanie w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu. Ślubowanie odebrał komendant BOSG płk Wojciech Karwowski.

* Sąd Rejonowy w Przemyślu podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki AGRO-UNIWERSAL, która od 1996 roku jest właścicielem byłych Zakładów Przemysłu Spożywczego POMONA. Główna przyczyną upadłości firmy było trwałe zaprzestanie spłaty zobowiązań, przy długu wynoszącym 22 mln złotych. Obecnie w zakładzie pracuje 80 osób.

* W Ruszelcycach rozpoczęto prace na kanalizacją tej miejscowości. W pierwszym etapie wykonano kanalizację oraz zbiorczą oczyszczalnię ścieków w Krzywczy. Następnie zostanie wykonana kanalizacja Woli Krzywieckiej. Koszt inwestycji wynosi około 1 mln złotych. Udział własny będzie oscylował w okolicach 10 procent co stanowi 900 złotych od gospodarstwa. 50procent pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. O pozostałą kwotę gmina ubiegać się będzie w ministerstwie ochrony środowiska oraz liczy na dotację z województwa. Prace potrwają do 31 października.

* Ponad 100 członków liczy Stowarzyszenie Opieki nad Twierdzą Przemyśl i Dziedzictwem Kulturowym Ziemi Przemyskiej. Stowarzyszenie działa od kilku miesięcy przy starostwie przemyskim. Zajmuje się dokumentowaniem zasobów dziedzictwa kulturowego, inicjuje restaurowanie zabytkowych obiektów i współpracuje z ich właścicielami. Obecnie stowarzyszenie zabiega o uznanie Twierdzy Przemyśl za pomnik historii i wpisanie jej na listę dziedzictwa światowego. Planuje też oznakować główne forty tablicami z opisem historycznym. Pracami Zarządu Stowarzyszenia kieruje dr Marek Gosztyła - były wojewódzki konserwator zabytków. Celem stowarzyszenia jest nie tylko to, co wynika z samej jego nazwy, ale także promowanie Przemyśla w kraju i za granicą.

* Turyści z całego kraju wyruszą 8 i 9 kwietnia na 24 Ogólnopolski Rajd "Twierdza Przemyśl". Oferta skierowana jest praktycznie do każdego. Lucjan Andruszczyszyn, szef przemyskiego Zarządu Okręgowego PTTK, organizatora rajdu, powiedział m. in. "...są trasy trudniejsze, dwudniowe, przeznaczone dla zaawansowanych wędrowców, ale są tez jednodniówki, dostępne nawet dla mniej wprawnych turystów". Z naszych ustaleń wynika, że jedna z tras to typowy survival czyli szkoła przetrwania. Pozostałe są łatwiejsze. wpisowe dla uczestników rajdu wynosi 6 złotych dla młodzieży zrzeszonej w PTTK, 8 złotych dla pozostałej młodzieży i dorosłych zrzeszonych w PTTK i 10 zł dla pozostałych. Za te pieniądze każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy metalowy znaczek do kolekcji. Informacji o imprezie udziela przemyski zarząd PTTK przy ul. Grodzkiej 1.

Reklama