Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 18.03-24.03.2000 r.

* W piątek 17 marca po raz pierwszy w powiecie przemyskim zorganizowano Światowy Dzień Inwalidy. Uroczystym obchodom patronował starosta Mariusz Grzęda. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem "Równe szanse w życiu społecznym dla ludzi sprawnych i niepełnosprawnych - wizytówką narodu". To przesłanie było także tematem sesji naukowej, która odbyła się w hotelu Gromada. Sesję naukową wzbogaciły prezentacje i kiermasz wydawnictw specjalistycznych. W sali widowiskowej Centrum Kulturalnego odbył się koncert z udziałem zespołów artystycznych. Uroczyste obchody Światowego Dnia Inwalidy zakończyły się mszą świętą w kaplicy Dobrego Pasterza przy kościele Świętej Trójcy.

* Z okazji Światowego Dnia Inwalidy przemyski oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem ogłosiło konkurs literacki pod tytułem "Integracja a rzeczywistość" . Na konkurs wpłynęły 63 prace literackie z dziedziny prozy i poezji. Jury wyróżniło prace zbiorową pod tytułem "Wydanie specjalne" wykonaną przez uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej numer 16. Pierwsze miejsce w konkursie na pracę literacką przyznano Larysie Kisiel z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W dziedzinie poezji zwyciężyła Honorata Humnicka z II LO. Wśród uczniów szkół średnich za najlepszy utwór pierwsze miejsce przyznano Konradowi Szkółce. W tej samej kategorii śród uczniów gimnazjum zwyciężyli: Piotr Gajewski i Maciej Skawiński. Za prace plastyczne wśród 210 uczniów klasy integracyjnej szkoły podstawowej numer 16 pierwsze miejsce zdobył Aleks Szadurski. W kategorii prac plastycznych "Integracja a rzeczywistość" pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Sosnowska z piętnastki.

* W Arłamowie odbyło się pierwsze posiedzenie członków kapituły nagrody pojednania. W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi: minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, ambasador Ukrainy Dmytro Pawłyczko, kardynał Henryk Gulbinowicz i metropolita przemysko- warszawski obrządku bizantyjsko- ukraińskiego Jan Martyniak. Kapituła przyjęła ramowy program działania, zasady wyłaniania kandydatów do nagrody pojednania. Kapituła będzie podejmować konkretne przedsięwzięcia oraz wspierać te działania osób i instytucji, które będą służyły budowie partnerskich i przyjaznych stosunków miedzy Polakami i Ukraińcami.

* Z myślą o burzeniu murów oddzielających narody, tworzeniu dobrego klimatu w stosunkach polsko - ukraińskich, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi uczestnicząc w pracach kapituły pojednania realizuje projekt budowy ekumenicznego domu pomocy społecznej w Prałkowcach koło Przemyśla. Działalność tej wielofunkcyjnej placówki - pierwszej tego typu w Polsce - będzie miała na celu zbliżenie ludzi niezależnie od narodowości i wyznania. Ekumeniczny dom pomocy społecznej w Prałkowcach będzie świadczyć pomoc charytatywno - socjalno - medyczną oraz rehabilitacyjną i szkoleniową. Do tego rodzaju działalności przewidziano wielofunkcyjne pomieszczenia, które odpowiadają standardom europejskim. Docelowo dom przewidziano na 60 osób.

* Zarzad Miasta Przemyśla zapoznał się z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie całkowitego umorzenia kar pieniężnych wymierzonych gminie miejskiej Przemyśl za składowanie w ubiegłych latach odpadów na wysypisku przy ulicy Fabrycznej. Kary na łączna kwotę 5 milionów 144 tysiące złotych zostały naliczone za lata 1994 - 1997 a termin ich płatności został odroczony do ostatniego dnia grudnia 1999 roku. Podstawą jego odroczenia było: rozpoczęcie budowy nowego składowiska odpadów komunalnych w dzielnicy Zielonka, planowanie zaprzestania eksploatacji składowiska przy ulicy Fabrycznej i wywóz śmieci na składowisko w Młynach oraz wykonanie rekultywacji istniejącego składowiska przy ulicy Fabrycznej. W połowie grudnia zarząd miasta zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o umorzenie w całości kar pieniężnych. Przeprowadzona przez służby inspektora kontrola oraz rozprawa administracyjna dowiodły, że wszystkie wymienione wyżej przedsięwzięcia będące podstawą odroczenia terminu płatności kar zostały zakończone a przyczyna ich wymierzenia usunięta. Na zrealizowanie tych przedsięwzięć gmina miejska Przemyśl przeznaczyła ze swojego budżetu 2 miliony 600 tysięcy złotych.

* Zarząd Miasta Przemyśla poinformuje prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Jerzego Buzka o swoim stanowisku w sprawie utworzenia Uniwersytetu Polsko - Ukraińskiego i propozycji ulokowania tej uczelni w Przemyślu. W oświadczeniu, które otrzymał również minister edukacji narodowej Mirosław Handke czytamy "Zarząd Miasta Przemyśla popiera deklarowaną wielokrotnie przez prezydentów Polski i Ukrainy wolę zacieśnienia stosunków pomiędzy narodem polskim i ukraińskim. Mając na uwadze powyższe uważamy, że Przemyśl z racji na swoje położenie geopolityczne, uwarunkowania historyczne oraz dziedzictwo kulturowe jest miastem najbardziej predysponowanym do lokalizacji Uniwersytetu Polsko - Ukraińskiego. Jesteśmy przekonani, że uniwersytet powołany w Przemyślu odegrałby doniosłą rolę w zakresie zintensyfikowania współpracy przygranicznej oraz właściwego kształtowania stosunków polsko - ukraińskich". Na zakończenie władze miasta Przemyśla deklarują współpracę oraz wszelką pomoc w realizacji powyższej idei.

* W piątek 24.03 Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna", wydział zdrowia i polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Przemyślu oraz Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny ZOZ w Przemyślu zapraszają na dzień otwarty - "Europa Donna". W programie spotkania z lekarzami onkologami , bezpłatne porady lekarskie, profilaktyka raka piersi. Podczas spotkania, w którym udział wezmą także przedstawicielki Klubu Kobiet po Mastektomii "Amazonki" będzie można wstąpić do stowarzyszenia "Europa Donna". Spotkanie odbyło się w Klubie "Niedźwiadek".

* Nadleśnictwo Radymno informuje o problemie związanym z procederem wiosennego wypalania traw. W ostatnim okresie doprowadziło to do wielkich strat i spustoszeń na łąkach. Pozbawienie gleby naturalnej pokrywy roślinnej powoduje jej erozje i wyjałowienie. W wyniku wypalania skład gatunkowy łąki czy ściółki leśnej staje się uboższy i zostaje zachwiana równowaga ekologiczna. Podczas pożaru na skutek wysokiej temperatury w glebie giną zwierzęta glebowe potrzebne do wytwarzania próchnicy oraz pożyteczne bakterie i owady. W płomieniach śmierć czyha między innymi na: krety, lisy, zające, borsuki oraz płazy, które niemal wszystkie są w Polsce pod ochroną. Bezmyślne wypalanie traw kończy się często tragicznie, gdyż ogień jest także zagrożeniem dla siedzib ludzkich.

* W ubiegłym tygodniu wręczono odznaczenia zasłużonym krwiodawcom zrzeszonym w działającym przy zarządzie okręgowym PCK w Przemyślu. Srebrnymi krzyżami zasługi odznaczeni zostali: Mariusz Jefimow, Tomasz Łuszczyszyn, Władysław Ozga i Marek Sikora. Brązowe krzyże otrzymali: Stanisław Goniak, Józef Kopkowicz, Marek Pętlak i Zbigniew Wawrzyniak. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża uhonorował Józefa Kołodzieja Kryształowym Sercem za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa.

* 20 marca w godzinach wieczornych ulicami miasta przejechały wozy opancerzone. Informacje postanowiliśmy zasięgnąć u źródła, czyli w jednostce wojskowej przy ulicy 29 listopada. Uspakajamy wszystkich. To nie stan gotowości bojowej a tylko powracające do bazy z remontu wozy bojowe .

* Na przejściu granicznym w Korczowej celnicy udaremnili przemyt dużej ilości alkoholu. 1050 litrów spirytusu przewożono w samochodzie chłodni. Kierowca, 23 -letni Ukrainiec powiedział, że został wynajęty do przewiezienia ładunku i był pewien, że w samochodzie znajduje się mięso. Pojazd wraz z ładunkiem został zatrzymany.

* 21 marca zauważono już pierwszą bocianią parę przelatującą pomiędzy miejscowościami Ostrów i Kuńkowce, niedaleko od Przemyśla.

* W Rzeszowie odbyło się spotkanie ministrów obrony narodowej Polski i Ukrainy- Janusza Onyszkiewicza i Aleksandra Kuźmuka. Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące dwustronnej współpracy wojskowej w tym także aktualnego stanu przygotowań Polsko - Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w ramach misji pokojowej na Bałkanach. Przypomnijmy, że batalion polsko - ukraiński ma w swoich szeregach 362 żołnierzy ukraińskich i 391 polskich. Do Kosowa wyruszy on w lipcu tego roku. Wyjedzie blisko 800 żołnierzy. Zastąpią oni spadochroniarzy z 18 batalionu desantowo- szturmowego z Bielska - Białej. Batalion będzie liczył 260 żołnierzy ukraińskich oraz 530 polskich.

* W podziemiach przemyskiej Archikatedry powstanie rezerwat kultury romańskiej. Pomysł ten zrodził się, gdy w podziemiach świątyni odkryto rotundę pod wezwaniem Świętego Mikołaja z jedenastego wieku. Odkryto też fragmenty murów jeszcze starszej świątyni powstałej w czasach Mieszka I. Środki na powstanie rezerwatu kultury romańskiej pochodzić będą z przygotowanego przez rząd programu ochrony zabytków sztuki romańskiej w Polsce.

* Z okazji międzynarodowego dnia walki z rasizmem (21.03) członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Wolna Ziemia" zorganizowali na przemyskim rynku godzinna manifestację. Młodzi ludzie protestowali przeciwko nietolerancji rasowej, etnicznej, kulturowej i religijnej. Na potwierdzenie tego przywołali wypowiedzi m.in. ks. Rydzyka i Jankowskiego.

* Senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz został wybrany na wiceprzewodniczącego Rady Politycznej Konfederacji Polski Niepodległej. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz w latach 1994 - 1997 był wiceburmistrzem Jarosławia.

* Starosta przemyski Mariusz Grzęda mianował Roberta Rybotyckiego na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Przemyślu. Zastąpił on na tym stanowisku odwołanego przed miesiącem Jana Błotnickiego. Robert Rybotycki to były wiceprezydent Przemyśla, pełnił ostatnio obowiązki pełnomocnika starosty przemyskiego.

* W Kańczudze przy Urzędzie Miasta i Gminy powstał punkt konsultacyjny Unii Europejskiej. Można tu uzyskać informacje dotyczące założeń oraz zakresu działalności unii. Nowo powstały punkt ściśle współpracuje z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie, skąd otrzymuje informatory i biuletyny.

* Senator Witold Kowalski zwrócił się do Krajowego Urzędu Pracy o przyznanie dodatkowych środków na przeciwdziałanie bezrobociu. Witold Kowalski motywuje swoją prośbę wzrostem o ponad 500 osób liczby bezrobotnych na terenie powiatu przemyskiego.

* Od poniedziałku na parapecie okna domu w podprzemyskich Wyszatycach pala się znicze i stoją kwiaty. Ludzie wpatrzeni w kolorowa plamę na szybie odmawiają rożaniec. -...Kiedy wspólnie z bratem rąbaliśmy na podwórzu drewno na opal, poczułem, jakby jakiś ogień przeszedł przez moje ciało. Siekiera wypadła mi z rak, a wzrok został przykuty przez kolorowa plamę, która nagle pojawiła się na szybie w oknie domu. Moim zdaniem to twarz Matki Boskiej - mówi Jan Joniec właściciel posesji.

* Radni powiatu przemyskiego podczas ostatniej sesji zadecydowali, że nie przyjmą zgłoszonej przez przewodniczącego rady Jerzego Kowalskiego dymisji. Jak już informowaliśmy Jerzy Kowalski złożył dymisję na znak protestu przeciwko kadrowym zmianom w klubie AWS.

* W Przemyślu na skrzyżowaniu ulicy Ratuszowej z Wodną nastąpiła zmiana organizacji ruchu. Obecnie pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy jadące z ulicy Wodnej w Ratuszową natomiast na ulicy Ratuszowej przy skrzyżowaniu z Wodną ustawiono znak STOP dla jadących ulicą Ratuszową.

* Ponad 100 członków liczy Stowarzyszenie Opieki nad Twierdzą Przemyśl i Dziedzictwem Kulturowym Ziemi Przemyskiej. Stowarzyszenie działa od kilku miesięcy przy starostwie przemyskim. Zajmuje się dokumentowaniem zasobów dziedzictwa kulturowego, inicjuje restaurowanie zabytkowych obiektów i współpracuje z ich właścicielami. Obecnie stowarzyszenie zabiega o uznanie Twierdzy Przemyśl za pomnik historii i wpisanie jej na listę dziedzictwa światowego. Planuje też oznakować główne forty tablicami z opisem historycznym. Pracami Zarządu Stowarzyszenia kieruje dr Marek Gosztyła - były wojewódzki konserwator zabytków. Celem stowarzyszenia jest nie tylko to, co wynika z samej jego nazwy, ale także promowanie Przemyśla w kraju i za granicą.

* Porozumienie Partii Chrześcijańsko Demokratycznych wybrało swe władze na szczeblu miejskim w Przemyślu. Przewodniczącym Zarządu został senator Witold Kowalski, wiceprzewodniczącym - Zbigniew Godzień. W skład zarządu weszli: Danuta Rusinowska, Ryszard Lewandowski, Zbigniew Duszyk, Krzysztof Szymański i Witold Wiśniewski. Sekretarzem Zarządu jest Jerzy Golec. PPChD mieści się przy ul. Piłsudskiego 1, sekretariat czynny jest w poniedziałki, środy i piątki.

* Parafia pod wezwaniem św. Marcina w Krasiczynie chce uczcić byłych mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Na starym cmentarzu gminy żydowskiej, w pobliżu szkoły pojawi się specjalna tablica. Będzie ona wykonana z szarego marmuru, a poświęcona "Pamięci starszych braci we wierze". Napisy będą wyryte w języku polskim, angielskim i hebrajskim.

* Wiadomo jest nie od dziś, że nauczyciele mają mało pieniędzy i muszą dorabiać. Sposobów jest wiele. Jedni dają korepetycje, a inni uciekają się do mniej legalnych metod. Jedna z nauczycielek przemyskiej szkoły nr 13 przywłaszczyła sobie pieniądze, zebrane 4 lata temu na zakup ćwiczeń do historii. Ćwiczenia nigdy nie dotarły do uczniów, nie zwrócono im też pieniędzy. Rodzice poskarżyli się gazecie Super Nowości. Czy sprawa będzie miała dalszy ciąg - nie wiadomo. Skoro przez 4 lata rodzice nie złożyli w dyrekcji szkoły oficjalnej skargi - teraz mogą już nie zdążyć. Za 3 miesiące uczniowie 8 klasy pożegnają się ze szkołą raz na zawsze.

* We wtorek 21 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 3 przy ul. Kapitulnej w Przemyślu odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyło w niej ponad 280 wychowanków, niepełnosprawnych ruchowo i przewlekle chorych. Jak poinformowała nas kierowniczka tamtejszego internatu, Magdalena Żlobińska - spotkaniu towarzyszył miły akcent. Sponsorzy wręczyli młodzieży upominki. Wiceprezydent przemyskiego oddzialu Klubu Rotary International, Stanisław Guła - podarował wieżę Sony i radio Grundig. Właścicielka przedsiębiorstwa Produkcyjno Usługowego "Sezam", Barbara Kawcewicz, ufundowała telewizor. Z kolei pani Halina Szanter z cukierni przy ul. Słowackiego dostarczyła ciastka dla uczestników spotkania.

* Tak to już jest, że przy wręczaniu prezentów cieszą się nie tylko obdarowani, ale i ofiarodawcy. Aby się przekonać, jak miłe to uczucie - także my postanowiliśmy wręczyć prezent jednej z przemyskich placówek. Wybraliśmy internat przy ul. Basztowej. Przebywa w nim blisko 100 chłopców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1. Podobnie jak inne placówki tego typu - internat przy Basztowej boryka się z finansowymi kłopotami. Dlatego ważne jest, aby ludzie dobrej woli dzielili się z innymi tym, co mają. Radio HOT podarowało placówce radiomagnetofon z odtwarzaczem płyt kompaktowych Panasonic. W imieniu wychowanków odbierze go pani Jolanta Koperska. Mamy nadzieję, że inni dobrodzieje pójdą w nasze ślady.

* Prezydent Przemyśla Tadeusz Sawicki zarządził wprowadzenie nowych opłat za parkowanie na płatnych parkingach w naszym mieście. Od 1 kwietnia do 30 kwietnia zawiesza się pobieranie wszelkich opłat na terenie Przemyśla. 1 maja zostaną wprowadzone nowe stawki. Zmienią się też oznakowania stref parkowania, zgodnie z zatwierdzonym projektem organizacji ruchu drogowego. Zarząd Dróg Miejskich za naszym pośrednictwem przeprasza za utrudnienia i niedogodności związane z tymi zmianami. my jednak sądzimy, że za możliwość darmowego parkowania przez cały miesiąc nie obrazi się żaden zmotoryzowany mieszkaniec Przemyśla. A ilu będzie zdziwionych, że nikt nie żąda opłaty za postój w mniej lub bardziej kulturalny sposób.

* Od 1 maja będą obowiązywały nowe tablice rejestracyjne. W pierwszej kolejności dostaną je osoby rejestrujące nowe samochody lub przerejestrowujące używane pojazdy. Nowe tablice będą miały ten sam kształt co obecne, ale kolor biały i czarne litery oraz cyfry. Zapis na tablicy będzie się składał z dwóch liter i pięciu cyfr lub trzech liter i czterech cyfr. W województwie podkarpackim tablice aut rejestrowanych na przykład w Przemyślu będą miały wyróżnik literowy RP a w Rzeszowie RZ. Obok oznaczenia literowego i cyfrowego na tablicach znajdzie się znaczek flagi narodowej, symbol PL oraz specjalny identyfikator.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze GPK podczas kontroli paszportowej zatrzymali obywatelkę Ukrainy. Kobieta poszukiwana była listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali volkswagena passata, którym podróżował obywatel Rosji. Jak się okazało samochód miał przerobione numery nadwozia. Pojazd wartości około 23 tysięcy złotych oraz jego właściciela przekazano policji.

Reklama