Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 11.03-17.03.2000 r.

* Radio HOT obchodziło czwarte urodziny. 13 marca 1996 roku po raz pierwszy w swoich radioodbiornikach mogliście na żywo usłyszeć nasze głosy. Wszystkim tym, którzy wczoraj byli u nas osobiście albo przekazywali nam ciepłe słowa telefonicznie bardzo dziękujemy. Do życzeń przyłącza się także WORK & JOY S.C.

* 13 marca odbyła się narada z naczelnikami wydziałów Starostwa. Na 15 marca zaplanowano posiedzenie zarządu Powiatu, a na czwartek 16 marca wyjazd w teren. W piątek 17 marca starosta przemyski weźmie udział w obchodach Światowego Dnia Inwalidy. Rano, po mszy świętej, odbędzie się sesja naukowa o "Równych szansach w życiu społecznym dla ludzi sprawnych i niepełnosprawnych". W południe w Centrum Kulturalnym rozpocznie się koncert w wykonaniu kilku lokalnych zespołów, a o 14 wystąpią artyści telewizyjnego "Spotkania z Balladą". Część koncertu i poranna msza będą tłumaczone na język migowy.

* Rozpoczęła się realizacja projektu funduszu Phare - Partnership. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Stowarzyszenie Promocji Przedsiębiorczości zamierzają na początek powołać Regionalne Centrum Obsługi Inwestora. Jakie cele i korzyści będą wynikać z działania tej instytucji - dowiemy się za kilka dni na specjalnie organizowanym seminarium informacyjnym. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą na wzrost gospodarczy i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw naszego regionu.

* Stowarzyszenie pod nazwą "Pracownia na rzecz wszystkich istot - ośrodek głębokiej ekologii" z Bielska-Białej wezwało do kampanii na rzecz pomocy dla projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Zaprojektowany i czekający na utworzenie Turnicki Park Narodowy ma chronić obszar o powierzchni dziewiętnastu tysięcy hektarów na pogórzu przemyskim. Na tym obszarze występuje rzadko spotykana, gdzie indziej nie występująca różnorodność gatunkowa, z których wiele zapisanych jest w Czerwonej Księdze Gatunków Ginących. Cały ten obszar to grunty należące do skarbu państwa. Stowarzyszenie domaga się natychmiastowego wstrzymania ciecia starych drzew i naturalnych drzewostanów na obszarze projektowanego parku turnickiego, natychmiastowego uruchomienia procedury tworzenia parku narodowego i zabezpieczenia obecnego charakteru terenów wyludnionych dolin rzek , tak aby grunty te nie zostały sprzedane i aby zachować obecny ich charakter. Zdaniem stowarzyszenia Turnicki Park Narodowy jest bezcennym ogniwem, uzupełniającym o tereny pogórza obszary chronione w Bieszczadzkim i Roztoczańskim Parku Narodowym. W przyszłości powinien wejść w skład Światowego Rezerwatu Biosfery. Dopuszczenie do dewastacji jego wartości dzisiaj zniweczy możliwość utworzenia takiego rezerwatu w przyszłości.

* W kilkanaście dni od otwarcia ruchu towarowego na polsko - ukraińskim przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec okazuje się, że tylko znikoma liczba Tirów decyduje się na przekroczenie granicy w tym miejscu. Kierowców zniechęca brak odpowiednich dojazdów, nieutwardzone pobocza oraz brak parkingu na trasie z Radymna do Korczowej. Budowa przejścia kosztowała ponad 58 milionów złotych. W ciągu doby jest ono w stanie odprawić 8 tysięcy samochodów osobowych, 400 autobusów i 500 samochodów ciężarowych. Obecnie możliwości te wykorzystane są w zaledwie 20 procentach.

* 13 marca reporter dziennika Nowiny Norbert Ziętal został zaatakowany przez pijanego osobnika. Do zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Korczowej, gdzie dziennikarz przygotowywał materiał na temat budowy nowego targowiska dla handlujących płodami rolnymi. W chwili, gdy reporter wyjął aparat fotograficzny - został uderzony w głowę i zwyzywany przez nietrzeźwego napastnika. Po interwencji innych dziennikarzy obrzucił wszystkich wulgarnymi wyrazami po czym jego koledzy ukryli go w jednym z samochodów. Przybyła na miejsce policja z Radymna bez problemów znalazła napastnika i dostarczyła go do izby wytrzeźwień. Według policji w tej sprawie zostanie skierowany wniosek do kolegium. Norbert Ziętal czuje się dobrze, a całe zdarzenie jest kolejnym dowodem, że praca dziennikarza do bezpiecznych nie należy.

* 11 i 12 grudnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się X Przegląd Piosenki Dziecięcej "Śpiewaj razem z nami ". W sali widowiskowej popisywały się zespoły wokalno - instrumentalne i soliści. Najlepsi otrzymali nagrody i wyróżnienia. W ocenie , jury brało pod uwagę dobór repertuaru, jego walory wychowawcze, aranżacje utworów i ogólny wyraz artystyczny. Celem konkursu było popularyzowanie śpiewania wśród dzieci i młodzieży.

* 30 pensjonatów, park zdrojowy, korty tenisowe i kryty deptak to walory, którymi w okresie międzywojennym chełpił się Horyniec - Zdrój. Mimo, Że w czasie wojny uzdrowisko zostało zniszczone - to szybko je odbudowano i przywrócono do dawnej świetności. Teraz do Horyńca przyjeżdżają goście z całej Polski i z zagranicy. Horyniec jest idealnym miejscem dla ludzi zmęczonych miejskim zgiełkiem i smogiem. Nizinny klimat z cechami kontynentalnymi oraz zalesienie terenu to doskonale warunki leczenia uzdrowiskowego. Pierwszy zakład przyrodoleczniczy wybudował tam pod koniec XIX wieku właściciel Horyńca, książę Aleksander Poniński. Obecnie kuracjusze mogą zwiedzać jego pałac, teatr dworski, klasztor ojców Franciszkanów i 16-wieczny zespół cerkiewny w pobliskim Radrużu.

* Zakończyło się przyjmowanie kandydatur do tegorocznej edycji konkursu "Ośmiu wspaniałych". Kapituła konkursowa przesłuchała 21 kandydatów, w wieku od 15 do 21 lat, z przemyskich szkół podstawowych i średnich. Prezentowali oni swoje osiągnięcia w pracy społecznej dla różnych środowisk. Z grupy kandydatów zostanie wyłonionych 8 osób, którzy będą reprezentować Przemyśl na ogólnopolskich eliminacjach w Wadowicach pod koniec maja.

* Dom Dziecka "Moja rodzina" w Prałkowcach podpisał porozumienie z Katolicką Parafią Świętej Katarzyny w Buschhoven w Niemczech. Współpraca i wymiana doświadczeń będzie dotyczyć kultury i sztuki, oświaty, wychowania, sportu, turystyki oraz wypoczynku. Zaplanowano już wspólne imprezy krajoznawcze, warsztaty, plenery i realizację programów profilaktyczno -wychowawczych. Dzieci z Prałkowiec najbardziej cieszą się z planów wakacyjnych - być może w ramach wymiany pojadą na obóz do Niemiec.

* Trzy wsie leżące na terenie gminy Radymno: Skołoszów, Zabłotce i Zamojsce - przymierzają się do założenia kanalizacji i wybudowania wspólnej oczyszczalni ścieków. Potrzeba na to aż 20 milionów złotych. Gmina nie ma tyle i liczy na dotacje. Jak poinformował wójt gminy Stanislaw Ślężak - stosowne wnioski złożono już w Funduszu INRED i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Wystosowano tez apel do mieszkańców o partycypowanie w kosztach. Inwestycja jest bardzo droga, ale samorządowcy są dobrej myśli. Planują rozpocząć prace już w przyszłym roku.

* 18 marca Biała Sobota pulmunologów dziecięcych. Mali pacjenci mogą w tym dniu otrzymać bezpłatne porady i konsultacje z zakresu chorób układu oddechowego i wykonać podstawowe testy alergiczne. Będą tez prowadzone badania czynnościowe układu oddechowego. Porad będą udzielać lekarze pediatrzy i specjaliści chorób płuc: Włodzimierz Bodnar w Przychodni Pulmunologicznej przy ul. Glazera 11 i Wiesław Morawski w gabinecie przy ulicy 3 Maja 18.

* Już za dwa tygodnie, w sobotę 1 kwietnia profilaktyczna akcja zdrowotna będzie prowadzona we wsi Świebodna. Lekarze będą wykonywać badania pod kątem profilaktyki chorób układu krążenia, układu pokarmowego, cukrzycy, profilaktyki chorób dziecięcych i nowotworowych chorób kobiecych. Mieszkańcy Świebodnej będą mogli nieodpłatnie wykonać badania USG, EKG, gastroskopię, pomiary ciśnienia krwi i badanie poziomu glukozy we krwi. Akcję organizuje Jarosławskie Centrum Opieki Medycznej w porozumieniu z Katolickim Stowarzyszeniem Lekarzy Polskich i Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Położnych Polskich.

* Sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Przemyślu Jerzy E. stanie przed sądem dyscyplinarnym. Wpłynął tam wniosek od rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik zajął się badaniem dokonań przemyskiego sędziego na wniosek ministra sprawiedliwości. Ten zaś zainteresował się przemyskim sądem po telewizyjnym Expresie Reporterów i artykułach w gazecie codziennej Nowiny.

* Ze śmieci też może być pożytek. Być może uda się to wkrótce udowodnić dzięki współpracy przemyskiego starostwa powiatowego z włoskim regionem Molise. Ostatnio gościła w Przemyślu delegacja, w której znalazł się także profesor Ricardo Reverso. Jest od autorem programu utylizacji odpadów i odkrywcą katalizatora, który pozwala przerabiać nawet plastikowe odpady na pożyteczną, wysokoenergetyczną substancję. Można ją wykorzystywać jako źródło energii. Z kolei odpadki organiczne przerabiane są na nawóz wzbogacający glebę. Ten nowatorski program może być w całości sfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej na terenie powiatu przemyskiego lub sąsiednich. Potrzeba jednak 30 hektarów ziemi na budowę zakładu utylizacji. Mogłoby w nim znaleźć pracę nawet 600 osób.

* 16 marca odbyła się 22 sesja Rady Miasta Przemyśla. Najważniejszym punktem obrad było uchwalenie budżetu miasta na 2000 rok. Po trwającej ponad 4 godziny dyskusji i wprowadzeniu kilku poprawek radni przyjęli uchwałę budżetową. 18 osób głosowało za, 12 - przeciw a 3 radnych wstrzymało się od głosu. Dochody miasta w tegorocznym budżecie wyniosą ponad 137 i pół miliona złotych, a wydatki o prawie 11 milionów więcej. Niedobór zostanie pokryty z bankowego kredytu.

* Prawie 8 tysięcy kuponów napłynęło do Nowin na plebiscyt "Człowiek Podkarpacia '99" zorganizowany przez tę gazetę i rzeszowskie radio Via. W kategorii "polityka" wygrał Stanisław Zając - wicemarszałek sejmu, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Mieszka w Jaśle, jest prawnikiem i inicjatorem powołania Uniwersytetu Podkarpackiego. W kategorii ,,gospodarka" zwycięzył Tadeusz Ferenc, rzeszowski radny, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto" i wiceprezes Stali Rzeszów. W dziedzinie "kultury" Człowiekiem Podkarpacia została przemyska poetka Teresa Paryna.

* 16 marca na ulicach Przemyśla odprawiono nabożeństwo drogi krzyżowej. Procesja wyruszyła spod Archikatedry. Stacje drogi krzyżowej ustawiono na ulicach Katedralnej, Śnigurskiego, Wladycze i Kazimierza Wielkiego. Ostatnia stacja była na przemyskim Rynku, gdzie prawie 2 tysiące osób wspólnie się modliło, m.in. w intencji papieża. Duży drewniany krzyż nieśli alumni z Wyższego Seminarium Duchownego, a potem przemyska młodzież. W nabożeństwie uczestniczyli także: żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i nauczyciele.

* Stowarzyszenie Mensa Polska zaprasza wszystkich, którzy chcą zostać członkami stowarzyszenia skupiającego osoby z nieprzeciętną inteligencją do spróbowania swych sił w rozwiązywaniu testów mensy. Sesja testowa odbędzie się 25 marca w Rzeszowie w pomieszczeniach Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Opłata za udział w teście to 15 złotych, ale wszystkie panie które się zgłoszą na testy zapłacą symboliczną złotówkę. Jedynym formalnym wymogiem jest ukończenie 14- tu lat. Wszystkie informacje są także dostępne w internecie na stronie www.mensa.org.pl.

* Zbliża się wiosna. Jej pierwszy dzień znany jest powszechnie jako Święto Wagarowicza. Już w najbliższy wtorek uczniowie, zamiast tułać się po mieście, będą mogli uczestniczyć w doskonałej imprezie. Gala Piosenki Dziecięcej Wiosna 2000 rozpocznie się na Zamku Kazimierzowskim o godz. 10. Wystąpią zespoły: Menuet ze szkoły nr 11, "Ósemka" z ósemki, Rytm z Centrum Piosenki Dziecięcej i ,,Kantylena" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Zaprezentują się tez wykonawcy ze szkoły w Olszanach i przemyskich szkół nr 13 i 15, Klub tańca Towarzyskiego A-Z i solistki ze studia AGA. Galę organizują Miejski Ośrodek Kultury Niedźwiadek i Centrum Piosenki Dziecięcej. Teraz propozycja dla tych uczniów, którzy Dzień Wagarowicza wolą spędzać, jak co roku, na świeżym powietrzu. Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu i Gimnazjum nr 4 organizują 4 Wiosenny Rajd Ekologa. Wędrowcy przejdą 10 kilometrów z Przemyśla, przez Zielonkę, górę Wapielnicę, Fort Helicha i Kruhel Wielki z powrotem do Przemyśla. Poznają florę i faunę parku krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Na górze Wapielnica zapłonie ognisko, przy którym, smażąc kiełbaski, będzie można popisać się ekologiczną wiedzą i wygrać nagrodę. Zbiórka uczestników we wtorek o 10-tej w parku miejskim.

* W starostwie powiatowym w Przemyślu odbywają praktyki uczniowie Liceum Technicznego. 24 osoby uczą się zawodu, a ponieważ są już uczniami 3 klasy - wykorzystują nabytą już wiedzę teoretyczną w różnych wydziałach starostwa. Praktyki, podzielone na 2-tygodniowe cykle - potrwają do połowy maja.

* Za naszym pośrednictwem Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "Stopka" w Łomży ogłasza dwa konkursy. Pierwszy z nich, o nagrodę i medal Zygmunta Glogera jest przeznaczony głównie dla twórców i badaczy kultury oraz dla jej animatorów w środowiskach lokalnych. Patronuje mu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugi konkurs pod nazwą "Jak żyjesz Polaku'' - to konkurs na pamiętnik z lat 1989-99. Honorowy patronat nad tym konkursem objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Osoby zainteresowane konkursami powinny kontaktować się z Urzędem Miejskim w Łomży. W obu konkursach przewidziano liczne nagrody.

* Interesująco zapowiada się działalność Przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na najbliższe dni. Już w środę 22 marca odbędzie się posiedzenie naukowe poświęcone najnowszym badaniom i publikacjom TPN. 24 marca zostanie wygłoszony odczyt Piotra Tomaszka i Łukasza Kozdrója pt. "Kaponiery międzypolowe w systemie umocnień linii Mołotowa". Obydwa powiedzenia odbędą się w siedzibie Towarzystwa przy ul. Kościuszki 7. 28 marca w auli Instytutu Teologicznego przy ul. Zamkowej odbędzie się odczyt ilustrowany przeźroczami. Jego tematem będzie Wczesnośredniowieczny zespół sakralny w Trepczy k. Sanoka.

Reklama