Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 03.03-09.03.2014 r.

• Dwa miesiące pokazały, że kino cyfrowe w mieście było potrzebne. Przemyskie kino „Centrum” prowadzone przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Znajdzie się w gronie 40 kin w Polsce, które stawiają na edukację. Funkcjonujące w wojewódzkiej instytucji kino cieszy się po modernizacji tak dużym powodzeniem, że dyrektor przeznaczył zyski na podwyżki dla pracowników. W ramach projektu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” kino „Centrum” będzie mogło organizować projekcje dla młodzieży, podczas których będzie ona mogła zapoznać się z ambitnym europejskim, niekomercyjnym kinem.
- Poszczególne seanse będą dostosowane do kategorii wiekowych młodych widzów. Ponadto, każdy seans poprzedzać będzie prelekcja połączona z multimedialną prezentacją, a czas po filmie będzie przestrzenią do dyskusji czy edukacyjnej zabawy tematycznej z najmłodszymi. Uzupełnieniem do każdego tytułu będzie udostępnienie nauczycielom atrakcyjnych materiałów dydaktycznych związanych z każdym filmem – poinformował Adam Halwa, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu podczas konferencji prasowej podsumowującej dwa miesiące funkcjonowania kina cyfrowego po modernizacji. To jedyne kino w Przemyślu funkcjonuje w wojewódzkiej instytucji kultury. Kino „Centrum” po modernizacji ma nowy sprzęt projekcyjny, system nagłaśniania i ekran. Przemyślanie mogą dzięki temu oglądać filmy w 3D, co dotychczas nie było możliwe. Jak zauważył Halwa, wśród przemyślan wciąż istnieje zapotrzebowanie na dobre jakościowo kino. Świadczą o tym statystyki. W ciągu dwóch miesięcy kino „Centrum” odwiedziło ponad 10 tysięcy widzów. W stosunku do analogicznego okresu sprzed dwóch lat jest to wzrost o 158 procent.
- Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, by ta tendencja się utrzymała - powiedział Adam Halwa. Największym powodzeniem cieszył się film „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który zgromadził 20 proc. całości widowni. - W ciągu dwóch miesięcy uzyskaliśmy blisko 50 procent dochodów zaplanowanych na cały 2014 rok. Dzięki temu udało się zrealizować długo oczekiwane podwyżki dla wszystkich parowników. I są to podwyżki znaczące - mówił dyrektor CK. Kino „Centrum” stawia na młodych ludzi nie tylko poprzez uczestnictwo w projektach, ale także poprzez sposób komunikacji. Powodzeniem cieszą się ekobilety, które można kupić za pomocą SMS-ów, a od marca będzie można pobrać terminarz przy pomocy kodu QR. Zdaniem Adama Halwy, ogromny potencjał tkwi w działającym w Centrum Kulturalnym Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Filmiarnia”.
- W związku z niespotykanym dotąd na tak dużą skalę zainteresowaniem widzów seansami „Filmiarni”, kino postanowiło wykorzystać tkwiący w klubie potencjał. Do Filmoteki Narodowej został skierowany wniosek o przyznanie dofinansowania w celu rozszerzenia liczby seansów w miesiącu z dwóch do czterech. Taka możliwość pozwoliłaby m.in. na tematyczny dobór tytułów na przestrzeni miesiąca i prezentowanie ich w blokach, jak np. kino skandynawskie, klasyka filmowa czy dokument - stwierdził Adam Halwa. (Super Nowości 24)

Reklama