Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 04.11-10.11.2013 r.

• Miasto Przemyśl chce stworzyć Zieloną Strefę. Byłby to klaster producentów urządzeń dla alternatywnych źródeł energii, m.in. turbin wiatrowych. Są już firmy zainteresowane inwestycjami w przemyskiej strefie ekonomicznej. Założenia projektu Przemyśl 2015 zostały zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej w ochronie środowiska naturalnego”. Odbyła się ona w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej. Prezentowały się na niej firmy działające w branży energii odnawialnej. M.in. Kogeneracja Zachód oraz niemiecka Tognum MTU Onsite Energy. W Przemyślu podpisały one list intencyjny o budowie trzech elektrociepłowni blokowych o mocy 12 MW w Białogardzie, Szamotułach i Łęczycy. Obie firmy planują również współpracę przy realizacji podobnych projektów w małych i średnich miastach. Chodzi o budowę elektrociepłowni blokowych. Te są przyjazne dla środowiska i zapewniają energię elektryczną i cieplną. Taka inwestycja za 8 mln złotych mogłaby powstać w przemyskiej podstrefie Specjalnej Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej.
- Elektrociepłownia blokowa oferowałaby energię dla firm działających w specjalnej strefie. Już są przedsiębiorstwa zainteresowane tego typu inwestycjami. Lokalizację fabryki u nas rozważa producent elementów do przydomowych wiatraków – mówi Krzysztof Zatlonkal z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.
- Każde przedsięwzięcie, które zmaterializuje się w postaci projektu inwestycyjnego i stworzy miejsca pracy będzie dla nas cenne – twierdzi Robert Choma, prezydent Przemyśla. Na etapie analiz jest również kilkudziesięciomilionowa inwestycja w modernizację przemyskiej ciepłowni, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Powstanie projektu Przemyśl 2015 to efekt ponad rocznej współpracy z firmą doradczą Brittani Network Group. W Podkarpackiem znana jest ona ze współpracy przy uruchomieniu zakładu MTU pod Rzeszowem. Autorzy projektu założyli, że Przemyśl ze względu na swoje walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne powinien postawić na rozwój niskoemisyjnej gospodarki, opartej o nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Dodatkowymi atutami mają być bliskość chłonnych rynków wschodnich oraz nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014 – 2020, która będzie preferować niskoemisyjny i innowacyjny rozwój gospodarki.

Reklama