Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 21.10-27.10.2013 r.

• Blisko 22 mln złotych wynosi wartość projektu zagospodarowania zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl. Obejmuje on prace przy fortyfikacji na terenie Przemyśla i kilku sąsiednich gmin. Od ponad 20 lat władze samorządowe różnego szczebla tylko mówiły o potrzebie zagospodarowania pochodzących z okresu I wojny światowej fortów Twierdzy Przemyśl. Upatrywano w nich szans na rozwój turystyki. Jednak na obietnicach się kończyło. Kilka zadbanych i udostępnionych turystom obiektów to efekt wyłącznie starań prywatnych pasjonatów oraz wojska, które przez wiele lat wykorzystywało jeden z fortów. Chodzi o fort Werner w Żurawicy, najlepiej zachowany spośród wszystkich. Sytuację ma zmienić realizacja projektu "Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I”. Podpisane zostały umowy z firmami, które będą realizować zadania. Ogólna wartość prac, przygotowań do nich oraz promocji wynosi 21,7 mln złotych. Roboty będą wykonywane w Przemyślu i ośmiu sąsiednich gminach.
- Razem z wójtami i starostą przemyskim udało się nam sfinalizować ten projekt. Dzisiaj go podpisujemy. Liczmy, że prace uda się zakończyć w trzecim kwartale przyszłego roku – mówi Roberta Choma, prezydent Przemyśla. 50 proc. pieniędzy pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 35 proc. to dofinansowanie z budżetu państwa. 15 proc. to wkład własny samorządów. W ramach projektu zrealizowanych zostanie siedem zadań. Pierwsze, zagospodarowanie terenu parku i pałacu Humnickich w Birczy już się rozpoczęło. Inne to rewitalizacja drogi fortecznej Kruhel Wieki – Prałkowce, przebudowa ogrodzenia cmentarza wojennego żołnierzy austro – węgierskich w Brylińcach, rewitalizacja zespołu dworsko – parkowego w Babicach, dróg fortecznych, zespołu koszarowego w Siedliskach i fortu XV Borek. Zagospodarowanie trasy od Bramy Sanockiej Dolnej przez Bramę Sanocką Górną i mur obronny, Fort Trzy Krzyże do Bramy na Zniesieniu. Ponadto powstaną ścieżka historyczno – przyrodniczo – dydaktyczna Stubno – Starzawa – Kalników oraz szlak fortecznej turystyki kulturowej Północna Rokada w Twierdzy Przemyśl. Przetargi na realizację zadań wygrały firmy PPU Technobud, Montel z Przemyśla, AMA 3 z Przemyśla, FRB Piotrowski z Paliwody, Erbud S.A.
- W Przemyślu w poniedziałek przekazujemy plac budowy – mówi Choma.
- Rokada Północna udostępni kilka fortów. Będzie dużym ułatwieniem dla turystów. Realizacja tego projektu przyniesie sporo korzyści naszym gminom – twierdzi Janusz Szabaga, wójt Żurawicy. Samorządowcy podkreślą, że wśród wykonawców najwięcej jest firm lokalnych.

LICZBY dotyczące projektu
16 – tyle wydano pozwoleń na budowę
11 – tyle wydano zgłoszeń robót budowlanych
28 – tyle zapadło decyzji konserwatorskich
7 – tyle wydano pozwoleń na wycinkę drzew
317 – tyle działek będzie objętych pracami

Reklama