Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 19.02-25.02.2000 r.

* W sobotę 19 lutego w Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji 60 rocznicy deportacji Polaków na Sybir. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele Świętej Trójcy, koncelebrowana, pod przewodnictwem biskupa Stefana Moskwy. Po mszy świętej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej deportację Polaków . Tablica, na której widnieją nazwy miejsc zsyłki, łagrów i gułagów od Archangielska po Irkuck i Chabarowsk wykonana została staraniem członków Koła Terenowego Związku Sybiraków. Wmurowano ją w jednej z nisz przykościelnego muru. W uroczystościach oprócz Sybiraków z terenu byłego województwa przemyskiego uczestniczył wicewojewoda Marek Kuchciński oraz poseł Andrzej Zapałowski.

* Przemyscy radni podjęli uchwałę intencyjną zakładającą wypracowanie sposobu i przyjęcie modelu prywatyzacji przedsiębiorstwa wytwarzającego ciepło dla miasta. Propozycje strategii i kierunki prywatyzacji opracowuje firma konsultingowa FOCUS. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej są przeciwni takiemu trybowi rozpoczęcia procesu prywatyzacji, gdyż trzy lata temu powołali własną komisję prywatyzacyjną w skład której wchodzą związki zawodowe i pracownicy. Zarząd miasta ustalił, że proces przekształcenia MPEC -u powinien być prowadzony dwutorowo. Załoga, zarząd przedsiębiorstwa i rada nadzorcza powinni opracować konkretny projekt restrukturyzacji przedsiębiorstwa a firma konsultingowa FOCUS będzie równolegle prowadzić prace mające na celu wypracowanie zasad prywatyzacji. Oba alternatywne projekty opracowane zostaną równolegle a wybrane zostanie lepsze rozwiązanie.

* Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża działa już od 1974 roku. Zrzesza około 520 członków. Dawcy zrzeszeni w przemyskim klubie honorowo oddali już 15 tysięcy litrów krwi. Członkowie klubu nie tylko oddają krew lecz także pracują na rzecz osób potrzebujących pomocy. Członkowie przemyskiego klubu czynią starania o pozyskanie funduszy na sztandar. Pieniądze można wpłacać na konto:
PKO SA I oddział Przemyśl 10701470 - 2613 - 2221 - 0100 z dopiskiem sztandar. Pieniądze można również wpłacać w biurze PCK w Przemyślu przy ulicy Rzecznej 20.

* Już od kilku lat Związek Harcerstwa Polskiego realizuje akcje "grosik", mającą na celu wsparcie Centrum Zdrowia Dziecka. Podczas tegorocznej akcji harcerze chcą wspomóc leczenie dzieci z niewydolnością wątroby. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup pompy infuzyjnej - sprzętu pozwalającego na precyzyjne podawanie określonych dawek leków i substancji wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W tym roku harcerze z hufca Ziemi Przemyskiej zbierają pieniądze na ulicach Przemyśla. Akcja rozpoczęła się 20 lutego i potrwa do 5 marca.

* Podkarpacka Kasa Chorych do tej pory nie zawarła kontraktów z trzema dużymi szpitalami w Przemyślu i Rzeszowie. Kasa obarcza winą dyrektorów placówek, którzy już w styczniu dostali do podpisania protokoły z negocjacji. Dyrektorzy mówią, że nie mogą przystać na zaproponowane warunki i żądają ponownych negocjacji. Szefowie szpitali obawiają się, że zaproponowane przez Podkarpacką Kasę Chorych warunki dają kasie za duży wgląd w ich finanse. Mimo nie podpisania kontraktów placówki przyjmują pacjentów i wykonują zabiegi. Niewiadomo jednaj jaka będzie przyszłość tych szpitali. Brak umowy odbije się także na finansach placówek. Za usługi wykonane w styczniu kasa zapłaci jedynie 80 procent wartości wykonanych usług medycznych.

* Starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda zaproszony został na jubileusz 600- lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, który odbędzie się 25 lutego. Mariusz Grzęda będzie także uczestniczył na zaplanowanej podczas spotkania dyskusji na temat "Współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego ze starostami".

* Wcielone od niedawna do 21 brygady Strzelców Podhalańskich Polsko - Ukraiński Batalion Sił Pokojowych i batalion czołgów odbywają zimowe ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie. Żołnierze strzelają z bojowych wozów piechoty i czołgów oraz doskonalą procedury stosowane w siłach pokojowych ONZ. Jak informowaliśmy najprawdopodobniej już latem tego roku polsko - ukraiński batalion wysłany zostanie do Kosowa.

* Jak wynika z rocznego podsumowania pracy podkarpackiej policji nasze województwo jest jednym z najbezpieczniejszych w Polsce. Niepokojące jest jednak to, że wiele najpoważniejszych przestępstw zwłaszcza tych z użyciem broni nie zostało wykrytych. W ubiegłym roku w regionie popełniono prawie 32 tysiące przestępstw. Wykryto sprawców ponad połowy z nich. Dzięki temu podkarpackie znalazło się na trzecim miejscu w kraju pod względem wykrywalności.

* W Przemyślu odbyło się dwudniowe szkolenie kierowników operacyjnych komend powiatowych i miejskich Państwowych Straży Pożarnych z terenu Podkarpacia. Podczas konferencji prasowej poinformowano, że coraz lepiej rozwija się przygraniczna współpraca Polski i Ukrainy w zakresie ochrony wód. Znacznie skuteczniejsze jest współdziałanie i szybszy obieg informacji. Tworzy się też wspólne procedury działań ratowniczych na wypadek ewentualnych katastrof. W piątek 18 lutego w ramach szkolenia odbył się praktyczny pokaz działania grup specjalistycznych. Grupa wodno -nurkowa
z Przemyśla wydobyła z Sanu wrak zatopionego samochodu. Ponadto odbył się pokaz sprzętu wysokościowego , prezentacja dźwigu ratowniczego oraz samochodów ciężkiego ratownictwa drogowego i ratownictwa chemicznego.

* Oddział Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ Solidarność zwrócił się do organizacji wchodzących w skład Akcji Wyborczej Solidarność o zorganizowanie i przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania rady miasta Przemyśla. Zdaniem zarządu regionu przemawia za tym: zła sytuacja finansowa - zadłużenia, polityka gospodarcza- w tym prywatyzację mienia miasta oraz sytuacja społeczno - polityczna. Zarząd regionu wydał także stanowisko w sprawie odwołania przewodniczącego klubu radnych powiatu przemyskiego AWS. Przemyska Solidarność wyraża swoje zaniepokojenie i składa stosowny protest w sprawie odwołania Leszka Cichego. Ich zdaniem Leszek Cichy jako przewodniczący KZ NSZZ Solidarność jest jedynym przedstawicielem oddziału Zarządu Regionalnego NSZZ Solidarność w klubie radnych AWS. Oddział zarządu regionalnego wnosi o ponowne rozpatrzenie sprawy przewodniczącego klubu AWS przy pełnym składzie klubu z ewentualnym przedstawieniem zarzutów merytorycznych dotyczących odwołania.

* Samorządy Przemyśla, Jarosławia, Tarnobrzega i Tarnowa przygotowują uchwały o utworzeniu związku międzygminnego o nazwie "Media - Wisła - Bug". Poprzednia nazwa związku wywodząca się od trzech rzek  "Wisłok - San - Wieprz" zostanie zmieniona ze względu na brak akceptacji rady miejskiej Rzeszowa o wstąpieniu do związku. Wspólnymi zadaniami związku będą działania podejmowane w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnot samorządowych, obejmujące zaopatrzenie w gaz, energie elektryczną i cieplną a także odprowadzanie ścieków i nieczystości stałych. Działania te będą realizowane poprzez budowę i wspólną eksploatacje sieci energetycznej, energii cieplnej, gazowej, wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Zakłada się również wspólne wznoszenie obiektów wytwarzających energię. Siedzibą związku międzygminnego "Media - Wisła -Bug" będzie Przemyśl.

* W pociągu relacji Kijów - Wrocław przemyscy celnicy ujawnili tysiąc 126 pirackich płyt kompaktowych. Towar wartości ponad 17 tysięcy złotych ukryty był w specjalnych skrytkach jednego z wagonów.

* Na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze straży granicznej udaremnili ostatnio przemyt dwóch samochodów. Mercedesem wartości około 120 tysięcy złotych próbował opuścić nasz kraj obywatel Ukrainy. Okazało się, że pojazd ma przerobione numery seryjne. Drugi samochód to skoda oktawia wartości około 52 tysięcy złotych. Ten pojazd figuruje w niemieckiej bazie danych jako utracony.

* Jest szansa, że województwo Podkarpackie w ciągu kilkunastu najbliższych tygodni wynegocjuje z komisją Unii Europejskiej dofinansowanie rozwoju malej i średniej przedsiębiorczości w ramach programu PFARE 2000. Chodzi o część z kwoty dwudziestu dziewięciu milionów euro, które mogą w tym roku trafić na Podkarpacie. Samorząd województwa podkarpackiego uważa, że rozwój małych i średnich przedsiębiorstw zadecyduje o rozwoju całego regionu. Dlatego należy tu stworzyć warunki do jeszcze większej aktywności gospodarczej mieszkańców.

* Wiceprezydent Przemyśla Jerzy Gruszecki uchylił część swojego wcześniejszego postanowienia w sprawie wstrzymania decyzji dotyczącej działalności Przedsiębiorstwa Higieny Komunalnej Transformers. Przypomnijmy, że w uzasadnieniu wiceprezydent powołał się na błędy formalno prawne a także na znajomość prezesa firmy Transformers Ireneusza Kochanowicza z urzędnikiem, który z upoważnienia prezydenta wydał tę decyzję. Jerzy Gruszecki uchylenie swojej własnej decyzji tłumaczy tym iż przedsiębiorstwo Transformers raz jeszcze przedstawiło oryginały dokumentów, które są wymagane do uzyskania koncesji na wywóz odpadów komunalnych z terenu miasta Przemyśla. Przedłożone dokumenty zostały potwierdzone za zgodność przez pracownika wydziału gospodarki komunalnej.

* Wszystko wskazuje na to, że już niedługo mieszkańcy gminy Laszki będą mieli swój herb i flagę. Na najbliższej sesji radni gminy wybiorą jedna z pięciu propozycji jakie przygotowało Centrum Heraldyki Polskiej.

* Jeszcze w tym roku w komendach policji na Podkarpaciu powstaną specjalne służby obsługugi obywatela. Każdy kto przyjdzie do komendy będzie mógł uzyskać pomoc lub fachową informację. Takie zmiany zakłada nowy program Farkop wdrożony przy wsparciu Unii Europejskiej we wszystkich przygranicznych regionach. 22 lutego do Rzeszowa przyjechali specjaliści z Holandii aby przeszkolić podkarpackich policjantów.

* W gminie Fredropol już za kilka dni zostanie podłączonych do sieci telefonicznej około stu nowych abonentów. Koszty telefonizacji gminy wyniosły blisko półtora miliona złotych. Z budżetu gminy przekazano 800 tysięcy złotych. Podobną sumę wydała telekomunikacja. Inwestycja kompleksowej telefonizacji gminy trwała dwa lata. Na założenie telefonu zdecydowało się 600 osób.

* W gminie Bircza zakończył się kolejny etap telefonizacji. Automatyczne centrale w miejsce ręcznych zamontowano w Birczy, Kuźminie i Żohatynie. Dalsze prace związane z kompleksową telefonizacją gminy będą kontynuowane wiosną. Wykonawcą prac był Zakład TP S.A. w Przemyślu, który jest też właścicielem sieci.

* W naszym regionie trwają daleko zaawansowane prace nad strategią rozwoju, w których uczestniczy także rzeszowska agencja Rozwoju Regionalnego realizując program: "Wsparcie procesu budowania strategii rozwoju regionalnego". Obecnie rzeszowska agencja Rozwoju Regionalnego wspólnie z departamentem polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego przygotowała wkładkę promocyjna poświecona problematyce strategii rozwoju województwa podkarpackiego. Intencją tego wydawnictwa jest aby jak najwięcej mieszkańców Podkarpacia zapoznało się z informacjami na temat sposobów budowy strategii, strategicznych obszarów działania i proponowanych rozwiązań. Omówienie strategii rozwoju Podkarpacia ukazało się jako wkładka w Życiu Podkarpackim oraz 25 lutego w Nowinach.

* "Obiekty sakralne i zabytki szansą rozwoju regionalnego na przykładzie województwa podkarpackiego" - pod taką nazwą odbywa się w Leżajsku sympozjum zorganizowane przez marszałka województwa podkarpackiego. Podczas dwudniowego spotkania wygłoszone zostaną referaty na temat: Roli turystyki w rozwoju regionalnym Podkarpacia, zarządzania dziedzictwem kulturowym, oraz ochrona zabytków na obszarach wiejskich i małomiasteczkowych. Wygłoszą je; minister kultury Jacek Weiss, Generalny Konserwator zabytków Aleksander Broda, marszałek podkarpacki Bogdan Rzońca oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków Mariusz Czuba.

* Około godziny 4.30 w rejonie działania strażnicy Barwinek ujawniono ślady nielegalnego przekroczenia ze Słowacji do Polski. Jak poinformowała nas, podporucznik Elżbieta Pikor - rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w wyniku przeprowadzonych działań już po trzech godzinach sprawcy zostali zatrzymani. Byli to obywatele Rumunii w wieku 26 i 27 lat. Mieli przy sobie paszporty, w których były dwie były dwie odmowy wjazdu do Polski. Pokusa była jednak tak silna, że postanowili zrobić to nielegalnie. Przysłuchującym ich funkcjonariuszom wyjaśnili, że chcieli dostać się do Wrocławia a stamtąd do Niemiec oczywiście w celu zarobkowym.

* Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego złożył starostom powiatowym w Przeworsku i Jarosławiu propozycję przejęcia przez nich stacji pogotowia ratunkowego, które działają na ich terenie. Propozycja wynika z faktu iż Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, w skład której wchodzą filie w Przeworsku i Jarosławiu jest w bardzo złej kondycji finansowej. Zgodę na przejęcie pogotowia wyraziło już starostwo przeworskie. Władze starostwa jarosławskiego nadal rozważają złożoną propozycje.

* W Kańczudze i Krzywczy działa nowy system doręczania rent i emerytur wypłacanych przez KRUS. Już na trzy dni przed terminem wypłaty świadczeniobiorca zgłasza się do banku po pieniądze, jeśli tego nie zrobi, zostaną mu one dostarczone do domu. Wtedy jednak poczta pobiera 5 złotych za doręczenie. W ten sposób KRUS traci rocznie blisko 100 tys. złotych. Dzięki bankom, które zaproponowały Kasie tańsze rozwiązanie, pieniądze da się zaoszczędzić, zachowując przy tym terminowość wypłat. Podobne rozwiązania przygotowywane są w innych gminach naszego regionu.

* Rodzinny Dom Dziecka Maksymiaków, ma nowy statut. Przyjął go na ostatnim posiedzeniu zarząd powiatu przemyskiego. Placówka istnieje od 18 lat. Prowadzą ją państwo Ewa i Władysław Maksymiakowie, którzy w tym okresie otworzyli nie tylko drzwi, ale i serca dla 19 wychowanków. W struktury administracyjne powiatu Rodzinny Dom Dziecka wszedł w wyniku przeprowadzki z Przemyśla do Pikulic. Jest to jedyny rodzinny dom dziecka w naszym powiecie.

* Praca przemyskich policjantów została bardzo dobrze oceniona. 23 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się narada z udziałem komendanta wojewódzkiego policji, inspektora Kazimierza Kędzierskiego. Podobnie jak policjanci z Jarosławia, także przemyscy stróże prawa mogą poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników wykrywalności przestępstw w regionie. Niebieskim z Przemyśla udaje się wygrywać nawet ze sprawcami najbardziej bulwersujących przestępstw: zabójstw, napadów rabunkowych, bójek i przestępstw.

* Chociaż od oficjalnego otwarcia dla ruchu ciężarowego przejścia granicznego w Korczowej minął już tydzień to nadal niewielu kierowców "Tirów" korzysta z tego terminalu odpraw. Najprawdopodobniej zwiększenia ruchu będzie można oczekiwać dopiero wtedy, gdy poprawi się sytuacja na drodze dojazdowej do granicy, czyli na popularnej betonówce. Kiedy to nastąpi nikt nie wie. Póki co duże samochody nadal korzystają z przejścia w Medyce i oczywiście mocno zniszczonych przemyskich ulic. 

* Ukazał się pierwszy numer Samorządowego Informatora Powiatu Przemyskiego. Nowy tygodnik dostępny jest także w internecie. W pierwszym numerze możemy przeczytać o inicjatywach starostwa w pozyskiwaniu pieniędzy dla powiatu z różnych programów zagranicznych. Dowiemy się także jak obchodzono 60 rocznicę Deportacji Polaków na Sybir i jak będą wyglądać obchody Światowego Dnia Inwalidy. Patronat nad obiema uroczystościami objął starosta przemyski. Internetowy tygodnik będzie się ukazywać w każdy wtorek, na stronie www.workjoy.com.pl/sipp. Pierwszy numer przygotowali: Edward Smuk, Katarzyna Mazurek i Sebastian Barycki.

* Alarmujące wieści o znacznym zagrożeniu wirusem grypy, który zagrażał mieszkańcom Podkarpacia okazały się na szczęście mocno przesadzone. Do tej pory na grypę chorowało ponad 35 tysięcy mieszkańców regionu. W ubiegłym roku w tym samym okresie zanotowano ponad 80 tysięcy przypadków grypy lub chorób grypopodobnych. Wszystko wskazuje na to, że szczyt zachorowań już mamy za sobą. Mimo to zalecamy dbanie o siebie, by nie powiększać statystyk.

* Na najbliższy poniedziałek 28 lutego zaplanowano drugą w tym roku sesje rady miejskiej w Przemyślu. W porządku posiedzenia znalazło sie między innymi: podjęcie uchwały w sprawie opłat za wodę i odprowadzanie ścieków do kanalizacji, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych, przyjęcie Statutu Związku Międzygminnego "Media - Wisła - Bug", oraz zmiany uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gminy miejskiej.

* Jerzy Kowalski z Akcji Wyborczej Solidarność zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady powiatu przemyskiego. Jego decyzja związana była z odwołaniem przewodniczącego klubu radnych powiatowych AWS Leszka Cichego. Zarzuty jakie postawiono Leszkowi Cichemu to nieprzestrzeganie dyscypliny podczas obrad klubowych oraz brak autonomiczności klubu.

* Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie większość skarg na działalność policji jest nieuzasadniona. Skargi dotyczyły najczęściej nieprzestrzegania przez policjantów obowiązujących przepisów, nierzetelne wykonywanie obowiązków, naruszanie zasad etyki zawodowe, niekulturalnego odnoszenia się do obywateli a także naganne zachowanie funkcjonariuszy poza służbą. W ubiegłym roku komenda wojewódzka rozpatrzyła blisko 700 skarg. Zarzuty potwierdziły się tylko w nieco ponad sześciu i pół procenta.

* W piątek 25 lutego w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu rozpoczęło się spotkanie Podkarpackiego Kuratora Oświaty Władysława Rusina z dyrektorami szkół i placówek oświatowo - wychowawczych. Głównym tematem spotkania jest omówienie zagadnień związanych z nowymi zasadami finansowania zadań oświatowych w roku dwutysięcznym, założeniami reformy szkolnictwa zawodowego, organizacją nadzoru pedagogicznego oraz zmiany w ustawie karty nauczyciela.

Reklama