Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 01.07-07.07.2013 r.

* Ok. 85 proc. przemyślan zadeklarowało segregowanie odpadów. Do tej pory złożonych zostało 13 tys. deklaracji, na 66 tys. mieszkańców. Jedna deklaracja zwykle obejmuje kilka, wspólnie mieszkających osób. O wiele częściej wolę segregowania śmieci składają mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w tym zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Aż 95 proc. z nich stwierdziło, że chce dzielić odpady. W przypadku domów jednorodzinnych taką wolę wyraziło 81 proc. Opłaty w Przemyślu za śmieci zmieszane wynoszą 15 złotych miesięcznie za osobę, za segregowane 11 złotych.
- Deklaracje mieszkańcy mogli składać do 30 kwietnia, jednak w dalszym ciągu przyjmujemy je od osób, które nie dopełniły tego obowiązku – mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla. Na razie nie wiadomo, ile osób nie złożyło deklaracji. Nadal trwa tworzenie bazy danych. Urząd Miejski i Przemyska Gospodarka Komunalna, która wygrała przetarg na wywóz nieczystości, opublikowały harmonogram odbioru odpadów komunalnych. Zawiera on dni tygodnia, w których są wywożone śmieci oraz dni miesiąca wyznaczone do odbierania odpadów posegregowanych. Ponadto daty odbiorów śmieci zielonych oraz zużytego sprzętu rtv i agd i wielkogabarytowego.
Kalendarz można pobrać ze strony Urzędu Miejskiego |pobierz|.
Pojawiły się wątpliwości odnośnie do mycia różnych opakowań, szklanych i plastikowych, przed umieszczeniem ich w śmietniku. Okazuje się, co przypominają przemyscy urzędnicy, że według stanowiska Ministerstwa Środowiska, takiego obowiązku nie ma.
- W swoim opracowaniu resort przypomina, że gminy powinny zapewnić pozyskanie surowców o jak najlepszej jakości, ale bez nadmiernych obciążeń dla mieszkańców i środowiska, np. zużycia wody do mycia określonych rodzajów opakowań – twierdzi Wołczyk. UM przypomina, że opłaty za śmieci muszą być regulowane najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca. Nie jest wysyłane osobne wezwanie.

Reklama