Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 12.02-18.02.2000 r.

* 14 lutego z okazji Dnia świętego Walentego wychowankom domu dziecka "Moja Rodzina" w Prałkowcach zostaną wręczone upominki, które ufundował zakład Astra- Zenit w Przemyślu. Inicjatorem tej akcji była Grażyna Stojak - naczelnik Wydziału Promocji, Edukacji i Kultury starostwa powiatowego w Przemyślu.

* Mieszkańcy Podkarpacia mogli w sobotę 12 lutego skorzystać z bezpłatnych medycznych badań diagnostycznych. Pacjenci regionalnej kasy chorych mogli skorzystać z porad okulistów oraz sprawdzić poziom cukru we krwi a także zmierzyyc ciśnienie. Akcja sfinansowana przez podkarpacką kasę chorych zorganizowana została z okazji światowego dnia chorego.

* Zarząd Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo przy przychodni rehabilitacyjnej w Przemyślu uważa, że odwołanie dyrektora SP ZOZ Jana Błotnickiego jest decyzją bardzo kontrowersyjną i niekorzystną dla pacjentów objętych opieką medyczną tutejszej placówki. W ubiegłym roku dzięki staraniom dyrektora Błotnickiego udało się wynegocjować z Podkarpacką Kasą Chorych pełny kontrakt na opiekę dzieci niepełnosprawnych w przychodni rehabilitacyjnej. Złożony kontrakt na rok bieżący jest w trakcie negocjacji . Przy pozytywnych rozmowach z Podkarpacką Kasą Chorych prowadzonych przez Jana Błotnickiego istniała szansa zapewnienia potrzebnych środków finansowych na całoroczne zabezpieczenie świadczeń dla dzieci niepełnosprawnych. Zarząd Koła Pomocy Dzieciom czuje się zaniepokojone i zagrożone. Jego zdaniem nie tak powinno wyglądać wdrażanie reformy służby zdrowia w regionie przemyskim.

* Krzysztof Kłak poseł ziemi przemyskiej został desygnowany na stanowisko Przewodniczącego Rady Regionalnej Akcji Wyborczej Solidarność na Podkarpaciu. Przypomnijmy, że poseł Krzysztof Kłak jest przewodniczącym Zarządu Ruchu Społecznego AWS regionu podkarpackiego.

* W sobotę 11 lutego w siedzibie Regionalnego Ośrodka Edukacji, Kultury i Nauki na Bakończycach odbyło się seminarium "Europa dla ziemi przemyskiej". Spotkanie zorganizowane było przez Małopolskie Forum Edukacji Europejskiej w Krakowie. Seminarium miało charakter edukacyjny, a do udziału w nim zaproszeni zostali między innymi przedstawiciele kancelarii prezesa rady ministrów biorący udział w negocjacjach o członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Program seminarium podzielony został na dwie części: część planarną podczas której poruszone zostały problemy strategii informacyjnej rządu w okresie negocjacji z Unią Europejską oraz warsztaty podzielone na trzy części tematyczne: edukacja, lokalna infrastruktura techniczna i aktywizacja zawodowa społeczności lokalnych.

* Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Politechnika Rzeszowska rozpoczęły w piątek 18 lutego promocję konkursu Innowator Podkarpacia. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych małych i średnich przedsiębiorstw z terenu naszego województwa, które wyróżniają się wprowadzaniem nowoczesnych technologii metod pracy. Wnioski można składać do 31 marca w Agencji Rozwoju Regionalnego. Najlepsi przedstawiciele firm wyjadą do wzorcowych zakładów w europie zachodniej.

* Blisko sto osób bawiło się w sobotę na balu walentynkowym w krasiczyńskim zamku. Organizatorem imprezy była Agencja Rozwoju Przemysłu, a współorganizatorem radio HOT. Do tańca przygrywała orkiestra z klubu garnizonowego. Wśród uczestników byli także zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez naszą rozgłośnię. Podczas balu wybrano Walentego i Walentynkę. Nie zabrakło konkursów z nagrodami.

* W miejscowości Torki funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali sprawców nielegalnego przekroczenia granicy. Są nimi dwaj obywatele Afganistanu. Cudzoziemcy nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Po wykonaniu czynności procesowych zostali przekazani stronie ukraińskiej.

* W pociągu z Odessy przemyscy celnicy znaleźli sporych rozmiarów worek, w którym znajdowało się tysiąc 500 biustonoszy i prawie sto damskich fig. Do przemycanego towaru nikt się nie przyznał.

* Blisko 80 gmin z Podkarpacia zamierza zlikwidować filialne szkoły. Powodem jest brak pieniędzy. W gminie Zarzecze zlikwidowane zostaną trzy filie szkół podstawowych: w Skopowie, Woli Krzywieckiej i Chyrzynie. W powiecie lubaczowskim zlikwidowane zostaną szkoły filialne w Krowicy Lasowej i Dąbrowie. W tych miejscowościach mają pozostać jedynie klasy od jeden - trzy. Podobnie będzie w Olszyńce gmina Orły.

* Na przejęciu granicznym w Hrebennem w autobusie relacji Tarnopol - Warszawa przemyscy celnicy znaleźli blisko 500 litrów spirytusu. Alkohol ukryty był w specjalnych skrytkach.

* To już po raz ósmy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a dzięki Wam zagrała jak nigdy gorąco fantastycznie i przepięknie. I znowu pomożemy wielu dzieciom dla których ten niezwykły dzień 9 stycznia 2000 roku stanie się ogromną nadzieją. I wy kochani jak zwykle udowodniliście, że warto grać do końca świata i o jeden dzień dłużej z szumem rockenrolla w sercu. Takiej treści podziękowania otrzymało Radio HOT od organizatora Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.

* 16 lutego upłynął termin składania ofert na kupno oddziałów Res - Drobu, który zbankrutował i nie wypłacił rolnikom należnych im pieniędzy za dostarczony towar. Firma posiadająca trzy oddziały miedzy innymi w Przemyślu i Przeworsku wystawiona została na sprzedaż.

* W Przemyskiej ludwisarni felczyńskich odlano już dwa z trzech dzwonów, które zostaną umieszczone w podziemiach kaplic na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje na terenie pochówku polskich oficerów i policjantów. Każdy z dzwonów będzie ważyć około siedmiuset kilogramów. W marcu dzwony przetransportowane zostaną do Warszawy, gdzie poświeci je prymas polski kardynał Józef Glemp.

* Prokuratura Rejonowa w Przemyślu potwierdziła, że wpłynęło do niej doniesienie przeciwko prezydentowi Przemyśla, Tadeuszowi Sawickiemu, któremu autor zarzuca niedopełnienie obowiązków. Pod zgłoszeniem widnieje podpis jednego z radnych Rady Miejskiej Jana S. Jednak podczas przesłuchania radny zaprzeczył, że jest autorem pisma. Powiedział także, że jego podpis pod wnioskiem został sfałszowany. Obecnie prokuratura prowadzi dwa dochodzenia. Jedno związane z ewentualnym fałszerstwem podpisu radnego, drugie dotyczące zarzutów stawianych prezydentowi miasta.

* 17 lutego w hotelu Gromada rozpoczęła się narada szkoleniowa dla kierowników operacyjnych komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej z terenu Podkarpacia. W piątek 18 lutego przed południem na placu obok hotelu odbył się pokaz działania grup specjalistycznych. Wozy straży pożarnej zablokowały Wybrzeże Jana Pawła II. Do rzeki San wpadł samochód osobowy. Z wody wystawał tylko dach. W aucie znajdowało się trzy osoby. Tłum ludzi przyglądał się akcji ratowniczej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia straży pożarnej zorganizowanej w ramach narady szkoleniowej dla kierowników operacyjnych komend powiatowych i miejskich PSP z terenu Podkarpacia. W akcji można było zobaczyć strażaków ratowników z jednostki ratownictwa chemicznego z Nowej Sarzyny i ratownictwa wysokościowego z Rzeszowa.

* Od kilku dni mieszkańcy Przemyśla zastanawiają się jak skończy się "Wojna o śmieci" tocząca się między spółką Transformers Podkarpacie a urzędem miasta. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezydent Tadeusz Sawicki ma zamiar uchylić postanowienie wydane przez jego podwładnego wiceprezydenta Jerzego Gruszeckiego. Jeśli do tego dojdzie nie odbędzie się rozprawa przed samorządowym kolegium odwoławczym do którego Transformers miał złożyć skargę na postanowienie. Wszystko wskazuje na to, że oficjalną decyzję w sprawie firmy Transformers prezydent podejmie 18 lutego.

* Na przemyskich skrzyżowaniach ponownie, po dłuższej nieobecności pojawili się żebracy. Tradycyjnie są to osoby podające się za ofiary wojny na Bałkanach albo dotknięte plagą straszliwych i na ogół nieuleczalnych chorób. Większość z nich to obywatele Rumunii, którzy z żebractwa uczynili sobie dochodowy proceder. Straż miejska zgodnie z przepisami nie może składać wniosków o deportację żebrzących obcokrajowców. Jedyne co strażnicy mogą robić to utrudniać im życie przepędzając ich z zajmowanych miejsc. Jednak po zniknięciu patrolu żebrzący wracają na poprzednie miejsce. W ubiegłym roku na wniosek policji z całego województwa podkarpackiego deportowano 64 obcokrajowców.

* W Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Korytnikach odbyło 18 lutego spotkanie wicewojewody Marka Kuchcińskiego z pracownikami oraz z przedstawicielami związków zawodowych działających przy tym ośrodku. Tematem rozmowy była przyszłość doradztwa rolniczego w województwie i budżetu Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Korytnikach.

* Zarząd powiatu przemyskiego podjął uchwałę o zawarciu porozumienia z zarządem miasta w sprawie wspólnego prowadzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Samorząd powiatowy przeznaczył na ten cel 32 tysiące złotych. Ośrodek Interwencji Kryzysowej powstanie na bazie Ośrodka Adaptacyjno - Opiekuńczego.

* Od 10 lutego będzie można głosować na Internetową Dziewczynę Miesiąca. W konkursie wezmą udział trzy dziewczyny z Podkarpacia, a wśród nich Dominika Rybak z Przemyśla. W ubiegłym miesiącu w Radomiu Dominika Rybak została finalistką konkursu MISS POLAND GALAXY - MISS ZIMY. Ten konkurs jest krajową edycją konkursu MISS EUROPY. Druga przemyślanka 16 -letnia Magdalena Nadwodna uzyskała natomiast nominacje do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu Debiut Roku. Konkurs ten przeznaczony jest dla dziewczyn marzących o karierze modelki. Jego finał odbędzie się 29 lutego w Poznaniu.

* Starosta powiatu przemyskiego Mariusz Grzęda spotkał się z władzami Przemyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego oraz członkami Społecznej Straży Rybackiej. Podczas spotkania starosta wręczył legitymacje społecznego strażnika rybackiego.

* W sali urzędu miejskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Ruchu Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna". Specjalnymi gośćmi zaproszonymi przez prezydenta Tadeusza Sawickiego byli: Dorota Czudowska - prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ruchu "Europa Donna" oraz sekretarz Grażyna Majchrzyk.

Reklama