Archiwum aktualności

Archiwalne wydanie tygodniowe: 05.02-11.02.2000 r.

* 6 lutego Wojewódzki Komitet Przeciwpowodziowy ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu przemyskiego. Wody znacznie przybyło. Na Sanie w Przemyślu stan ostrzegawczy został przekroczony o 90 centymetrów. W Babicach na Sanie utworzył się lodowy zator jednak po kilku godzinach kra sama się wykruszyła. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego starostwa przemyskiego w dniu 7 lutego sytuacja jest już stabilna. W gminie Tryńcza w powiecie przeworskim od dwóch dni trwa alarm przeciwpowodziowy. Z brzegów wystąpił Wisłok. Znaczna część pół uprawnych jest podtopiona. Najgorsza sytuacja panuje w powiecie jarosławskim . Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminach Radymno i Laszki. Zalanych jest ponad 600 hektarów łąk i pastwisk, podtopionych zostało 6 budynków mieszkalnych. Nieprzejezdny jest dwukilometrowy odcinek drogi Harytany - Miękisz.

* Były wojewoda przemyski Leszek Kisiel został dyrektorem Agencji Płatniczej dla programu SAPARD. Jest to oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który właśnie tworzy się w Rzeszowie. Dotychczas agencja miała swoją siedzibę tylko w Warszawie. Teraz w związku z uruchomieniem unijnych środków przedakcesyjnych z funduszu SAPARD konieczne było uruchomienie niewielkich jej oddziałów we wszystkich województwach w Polsce.

* Do Władykaukazu w północnej Osetii dotarł konwój Polskiej Akcji Humanitarnej z pomocą dla czeczeńskich uchodźców. Trzy 24 -tonowe ciężarówki zawiozły dary wartości ponad dziewięćdziesięciu tysięcy dolarów. Wśród darów znalazło się blisko 100 par obuwia zimowego, które przekazały Zakłady Wyrobów Powlekanych Sanwil w Przemyślu.

* Od 10 lutego będzie można głosować na Internetową Dziewczynę Miesiąca. W konkursie wezmą udział trzy dziewczyny z Podkarpacia, a wśród nich Dominika Rybak z Przemyśla. W ubiegłym miesiącu w Radomiu Dominika Rybak została finalistką konkursu MISS POLAND GALAXY - MISS ZIMY. Ten konkurs jest krajową edycją konkursu MISS EUROPY. Druga przemyślanka 16 -letnia Magdalena Nadwodna uzyskała natomiast nominacje do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu Debiut Roku. Konkurs ten przeznaczony jest dla dziewczyn marzących o karierze modelki. Jego finał odbędzie się 29 lutego w Poznaniu .

* Do końca października tego roku zostaną sfinalizowane sprawy organizacyjne związane z utworzeniem w Przemyślu 14 brygady Obrony Terytorialnej. Pododdziały nowej formacji mają być rozmieszczone w obiektach po likwidowanych jednostkach wojskowych . Decyzją ministra obrony narodowej dowódcą 14 brygady terytorialnej został podpułkownik Witold Pawlica.

* Pomimo grubej warstwy śniegu w lasach między Prałkowcami a Zalesiem zakwitly bazie. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że ostatnie takie zjawisko oglądali wiele lat temu i wtedy zima szybko ustąpiła. Przewidują zatem, że podobnie będzie i w tym roku.

* W piątek 4 lutego rozstrzygnięty został drugi etap konkursu na dyrektorów dwóch domów pomocy społecznej przy ulicy Basztowej i przy ulicy Wysockiego. Na konkurs wpłynęło osiem ofert. Komisja konkursowa większością głosów wskazała Stanisława Frankowskiego na dyrektora domu przy ulicy Basztowej i Antoninę Żak na dyrektora DPS przy ulicy Wysockiego. Wyniki konkursu muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez zarząd miasta.

* Zarząd Regionu NSZZ Solidarność zwrócił się do ministra transportu z prośbą o interwencje w Dyrekcji Przewozów Pasażerskich PKP, która zamierza zlikwidować przewozy na trasie Munina - Bełżec. Zarząd uważa, że likwidacja tej linii bardzo niekorzystnie odbije się na znajdujących się na tym terenie trzech sanatoriach. Pociągiem tym przyjeżdża na jeden turnus do Horyńca - Zdroju około dwustu pięćdziesięciu kuracjuszy. Ponadto zawieszenie linii 101 spowoduje likwidacje połączenia powiatu z przejściem granicznym w Hrebennem .

* W ludwisarni w Ostrowie koło Przemyśla odlano już tysiąc dwustu kilogramowy dzwon, który zawiśnie w Lednicy koło Poznania. W kwietniu odbędą się ogólnopolskie uroczystości powitania przez młodzież trzeciego tysiąclecia. chrześcijaństwa. Dzwon posiada dwa serca. Jedno z nich będzie pozłocone i zawiezione do Watykanu, gdzie poświeci je papież Jan Paweł II.

* Związek Gmin Ziemi Przemyskiej prowadzi społeczną akcję zbierania podręczników oraz wydawnictw samorządowych na potrzeby Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania. Zbiórka wydawnictw prowadzona będzie w poniedziałki i środy w godzinach od 9 do 11 w siedzibie związku gmin przy Wybrzeżu Marszałka Piłsudskiego. Społeczna biblioteka akademicka potrzebuje zarówno nowości wydawnicze jak i wydawnictwa z lat ubiegłych.

* Członkowie trzech związków działających w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Przemyślu wystosowali wniosek do sejmiku województwa podkarpackiego o wstrzymanie działań zmierzających do reorganizacji WKTS-u. Związkowcy protestują przeciwko planom włączenia WKTS-u z innymi jednostkami bez udziału pracowników kolumny. Domagają się włączenia ich do rozmów w tej sprawie i zorganizowania spotkania z parlamentarzystami z Podkarpacia.

* Podczas ostatniej sesji rady powiatu przemyskiego radni jednogłośnie zaakceptowali projekt budżetu na rok dwutysięczny, uwzględniając poprawki wniesione w trakcie debaty. Ponadto podczas posiedzenia przyjęto propozycje nawiązania współpracy z zarządem prowincji Campobasso ze Włoszech. Campobasso jest stolicą regionu Molise, z którym to regionem nawiązało współpracę byłe województwo przemyskie.

* Na przejściu granicznym Barwniku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej podczas rutynowej kontroli zatrzymali obywatela Rosji, który usiłował wjechać do Polski ładą samarą. Jak się okazało samochód figurował w rejestrze pojazdów utraconych.

* Poseł ziemi przemyskiej Krzysztof Kłak zwrócił się do szefa kancelarii prezesa Rady Ministrów z prośbą o zarezerwowanie środków finansowych na choćby częściowe wyrównanie strat jakie ponieśli mieszańcy naszego regionu w związku z podtopieniem terenów i zabudowań. Chodzi szczególnie o miejscowości: Laszki, Tryńcza, Sieniawa, Jarosław i Przeworsk

* Czarne chmury pojawiły się nad działającym od niedawna w Przemyślu Przedsiębiorstwem Higieny Komunalnej "TRANSFORMERS " PODKARPACIE Spółka z o o. Z upoważnienia Prezydenta, wiceprezydent Jerzy Gruszecki wstrzymał decyzję na działalność firmy Transformers. W uzasadnieniu wiceprezydent powołuje się na błędy formalno prawne, a także na znajomość prezesa firmy Transformers Ireneusza Kochanowicza z urzędnikiem, który z upoważnienia prezydenta wydał tę decyzję. "Nie bez znaczenia pozostaje wątek lat szkolnych" - czytamy w postanowieniu. Prezydent Gruszecki napisał także, że wznawiając postępowanie miał na uwadze dobro firmy "Transformers", ważny interes społeczny oraz powagę urzędu.

* Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które do listopada ubiegłego roku było monopolistą, a teraz zmieniło politykę wobec klientów. Zbigniew Storek, członek zarządu PGK nie ukrywa, że to właśnie powstanie konkurencji przyczyniło się do tej zmiany. Zapewnia, że każdy klient jest traktowany indywidualnie. Zdarzają się przypadki, że ktoś płaci za usługę mniej niż rok temu. W ubiegłym roku istniały tylko 2 stawki opłat. Teraz dokładnie bada się uciążliwość dojazdu, częstotliwość wywozu itd. Nieprawdą jest natomiast - mówi Zbigniew Storek - że oplata zmniejszana jest tym klientom, którzy grożą odejściem do konkurencji, czyli do firmy Transformers.

* Ministerstwo edukacji przygotowuje się do zamknięcia wielu gimnazjów w całym kraju. Z mapy oświatowej znikną małe, filialne placówki, na które nie ma pieniędzy. Mimo, że mapa placówek do likwidacji jest dopiero przygotowywana, niektóre z nich jeszcze nie zdążyły się urządzić. W Dubiecku dopiero przygotowano plac budowy pod przyszłe gimnazjum. Z placu zginęły młoty i wiertarki wartości 15 tyś złotych. Złodziei szukają miejscowi policjanci. Gdyby jednak ministrowi przyszło do głowy zlikwidować dubieckie gimnazjum, ani plac budowy, ani narzędzia nie byłyby już potrzebne.

* W dniach 11 i 12 lutego Podkarpacka Kasa Chorych funduje swoim podopiecznym prezent: bezpłatne konsultacje, badania okulistyczne, pomiar ciśnienia i poziomu cukru. Będą one wykonywane w 68 placówkach na terenie całego województwa, m.in. w Jarosławiu, Lubaczowie, w Przeworsku i Przemyślu. Za wyjątkiem Jarosławia, w pozostałych placówkach będą przyjmować lekarze okuliści. W punktach informacyjnych w Przemyślu i Jarosławiu, a także w Rzeszowie i Krośnie, przyjmowani będą wszyscy, którzy maja jakieś wątpliwości związane z reformą ubezpieczeń społecznych. Choć akcja prowadzona jest z okazji Dnia Chorego - z bezpłatnych badań i porad mogą także skorzystać zdrowi.

* Podobno każdy towar ma swojego kupca. Ale i tak sprzedawcy stosują różne sztuczki, aby cokolwiek sprzedać. w jednym z butików właściciel odpowiednio zawyżył ceny na metkach, po czym przypiął kartkę o obniżce cen. W innym sklepie posezonowa wyprzedażą objęto tylko towary zniszczone, brudne i wybrakowane. W pewnym szmateksie na widok nowego klienta właścicielka wynosi z zaplecza nowy towar. Po wyjściu klienta odzież wraca do magazynu i czeka na innych naiwnych. Sklepy spożywcze specjalizują się w przecenianiu żywności, którą powinno się wyrzucić. I tak dalej. A podajemy te przykłady nie po to, by szkolić kolejnych oszustów, lecz aby ostrzec klinów. Uważajcie na super-okazje !!!

* Na posiedzeniu komisji zakładowej NSZZ Solidarność oraz Związku Zawodowego Pracowników SP ZOZ po zapoznaniu się z przekazaną treścią odwołania dyrektora SP ZOZ Jana Błotnickiego wydane zostało stanowisko w tej sprawie. Zdaniem związkowców dyrektor tutejszego zespołu był bezpośrednio zaangażowany w pracach przygotowawczych ofert do kontraktów z Podkarpacką Kasą Chorych i jako główny przedstawiciel oraz negocjator zawierał w imieniu SP ZOZ wszystkie dotychczasowe kontrakty. Odwołanie stało się w chwili obecnej zagrożeniem dla bytu całego zespołu z uwagi na fakt, że nie zawarto jeszcze wszystkich kontraktów, gdyż termin składania ofert mija 12 lutego. Dyrektor Jan Błotnicki kierował jednostką przez 16 lat dbając o załogę i pacjenta. W dobie rozpoczętej reformy był jednym z nielicznych, którzy mając na względzie przede wszystkich ogólne rozumiane dobro dążył do wdrażania reformy służby zdrowia. Dlatego też, piszą na zakończenie związkowcy sposób odwołania dyrektora budzi wielkie kontrowersje wszystkich pracowników. Pismo tej treści skierowane zostało do zarządu powiatu przemyskiego.

* 15 lutego w przemyskim hotelu Gromada odbędzie się zabawa karnawałowa dla dzieci niepełnosprawnych z przemyskich ośrodków. Impreza ma charakter charytatywny i może się odbyć dzięki wsparciu firm z terenu miasta.

* W najbliższy poniedziałek 14 lutego w Przemyślu przebywać będzie przewodniczący Związku Zawodowego Samoobrona Andrzej Lepper. O godzinie 17.30 w klubie osiedlowym Salezjańskie przy ulicy Glazera lider Samoobrony spotka się z mieszkańca miasta. Tematem spotkania będzie obecna sytuacja polityczna i gospodarcza w Polsce. Po spotkaniu zaplanowano konferencje prasową. Jak poinformował nas Tadeusz Sosnowski - organizator spotkania po otrzymaniu zgody prezesa Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na osiedlu rozlepiano plakaty informujące o spotkaniu z Andrzejem Lepperem. Plakaty zerwane zostały przez straż miejską, a rozwieszający je otrzymali mandaty(?!)

* Pierwszego września w ramach programu pilotażowego z zakresu edukacji obronnej młodzieży w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Kazimierza Morawskiego została utworzona klasa o profilu wojskowym. Klasa ta jest jedną z kilkunastu w Polsce utworzonych w trakcie eksperymentu i jedyną na terenie Podkarpacia. Uroczysta inauguracja zajęć wojskowych odbyła się 11 lutego o godzinie 8. W związku z uruchomieniem specjalistycznych klas w poniedziałek odbyła się w Warszawie konferencja "Przysposobienie wojskowe młodzieży szkolnej w systemie przygotowania kadr dla potrzeb sił zbrojnych". W spotkaniu uczestniczył naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Przemyślu Tomasz Dziumak. Na konferencji poinformowano o możliwości rozszerzenia eksperymentu i powołania kolejnych specjalizacji: policyjnej i straży granicznej.

* Zakończyła się akcja liczenia nietoperzy. W okolicach Przemyśla jak zwykle skontrolowano forty. Okazało się, że tej zimy schroniło się w nich ponad sto tych tajemniczych ssaków. Są to mopki niewielkie mierzące niecałe 10 centymetrów. Ciekawostką jest fakt, że w ubiegłym roku w tym samym miejscu zimowało ich o polowe mniej. Jak ocenia przemyski ornitolog Przemysław Kunysz należy przypuszczać, że jest to efekt czystszego środowiska.

* Na zaproszenie zarządu miasta Przemyśla w Urzędzie Miejskim przebywał prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Mirosław Kruszynski. Uczestniczący w spotkaniu radni i przedstawiciele samorządów osiedlowych mogli ocenić jak ważna i inspirująca jest sprawa przekształceń prywatyzacyjnych przedsiębiorstw komunalnych w drodze do uwłaszczenia majątku gminnego. Gość przekazał doświadczenia samorządowe z 10 -letniego okresu transformacji gospodarczej, która dokonała się w Ostrowie Wielkopolskim. Miasto o podobnym statusie i liczebności mieszkańców jak Przemyśl potrafiło dzięki mieszkańcom otwartych na podejmowanie inicjatyw prywatyzacyjnych uzyskać miano jednego z najbogatszych miast grodzkich.

* Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zgodziło się na uruchomienie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa preferencyjnej linii kredytowej dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku huraganu jaki dotknął gminy Stubno i Radomyśl Wielki w grudniu 1999 roku. Obecnie poszkodowani rolnicy z tych gmin będą mogli występować z wnioskami do upoważnionych banków o udzielenie kredytów na odbudowe i remont zarówno budynków mieszkalnych jak i gospodarczych. Kredyt będzie udzielany na 8 lat. Oprocentowanie wyniesie niespełna 5 procent rocznie.

* Szereg podejrzeń wzbudziła śmierć 4-letniej dziewczynki z Nienowic gmina Radymno, która zmarła w rzeszowskim szpitalu. W nocy z niedzieli na poniedziałek (6/7 luty) 25- letnia kobieta samotnie wychowująca dziecko wezwała pogotowie. Stwierdzono, że dziecko cierpi na niedrożność jelit. Dziewczynka niestety zmarła w trakcie operacji. Podejrzenia budzą krwawe podbiegnięcia w okolicach krocza co nasuwa podejrzenia, iż dziecko mogło paść ofiarą gwałtu. Przyczynę zgonu wyjaśni sekcja zwłok. Specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej w Rzeszowie wykluczyli gwałt jako przyczynę śmierci. Sekcja pozwoliła ustalić, że przyczyną śmierci były daleko posunięte zmiany chorobowe układu pokarmowego. Jak się okazało liczne rany w okolicy krocza i narządów rodnych były spowodowane zaniedbaniami natury higienicznej.

Reklama